• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
5 litara mlijeka ne daju niti čistokrvne Sanske koze u intenzivnom štalskom uzgoju. Prosjek je oko 3 litre mlijeka dnevno do maksimalnih 4 litara dnevno u periodu najače laktacije (a to je sredina ljeta).

Mozda je kolega govorio o specificnoj..jednoj kozi. Neki radovi koji imaju potpis nase akademske zajednice govore u prilog tome da postoje koze sa toliko lit. mlijeka. I meni osobno je to tesko prihvatiti,ali 4l sam imao prilike vidjeti,pa vjerujem da moze posjedovati kozu koja u odredenom periodu laktacije daje toliko mlijeka.

Kada se uzme prosjek koza u intenzivnom uzgoju tada su 3 lit. vrlo dobar rezultat.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Čitao sam iskustva uzgajivaća u europi i kažu da je prosjek 3 litre mlijeka neki maskimum pa me zato čudilo odakle sada koza sa 5 litara dnevno koju treba must tri puta. Moja iskustva sa kozama, što se količine mlijeka tiće, su još skromnija od 3 litre kao prosjek. Ali eto, sada znam da ima koza koja može još i više.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma ljudi moji ko govori o prosjeku,sada ta koza ima otprilike 3litre ujutr i tri litre popodne a izlegla je prije 7 dana! i to je tako dok su jarići sa njom poslije toga počima padat da bi se ustabililo na nekih 3,5-4 litre a onda od prvog skoka padne na dvije litre dnevno!
Prosjek nikada nisam gledao niti me zanima,a po mojoj procijeni taj prosjek je negdje malo poviše 3-3,5l kroz cijelu laktaciju,usput rečeno izgleda da se izvukla više joj ništa ne cidi od iza i puno bolje jede izgleda da su je spasili antibiotici i nemate pojma koliko mi je to drago!!!:icon_eyes:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo danas dobar dan,jutros ništa nikakve naznake bilo čega,popodne u 15 sati sve bilo gotovo i to bez nas dva lipa kozliča več se sami zasisali i posteljice ispale za sada sve super!
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Evo danas dobar dan,jutros ništa nikakve naznake bilo čega,popodne u 15 sati sve bilo gotovo i to bez nas dva lipa kozliča več se sami zasisali i posteljice ispale za sada sve super!

Nek te uvek prati takva sreća pa da same obave jarenje bez komplikacija :)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Iz tvojih usta u božje uši!:icon_razz:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Blago tebi, meni Bjanka trenira živce, vime joj je već danima skoro do skočnog zgloba a ništa se ne događa. Čak kada su došli vidjeti jarca za prodaju, tip koji ima puno koza je komentirao da ona samo što nije ( prije 3 dana) a eto ona odbija ojariti se. Skupljam živćeke u kanticu i na pecanje s njima, jer mi drugo ne preostaje.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nije problem samo moram naučit kako,ovdje je kompliciranije nego na drugim forumima,kad skužim eto slika,nego nigdi nisam vidio da piše po forumu kako se riješavate krpelje,kod nas navalili samo tako!?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Kod mene završilo jarenje, prve dve su jarile po dvoje i tačno na taj dan kad je bio skok i hvala bogu sve su same odradile ja sam došao na gotovo, a ova treća ona je jedan dan kasnije od skoka imala je jedno pa sam pomogao pri porodu, možda nisam morao ali kad sam već gledao jarenje reko ajde da pomognem.

Što se tiče one koze veterinar je dao antibiotik tj lečenje je trajalo tri dana a danas je peti dan od početka terapije. Sad ona daje dobru količinu mleka jarići su stari 6 dana i ne mogu sve posisati sami pa višak izmuzemo. Sad joj je vime mekše ali još uvek ima kao one kuglice(klikere) što osetim pod prstima kad masiram....???
Zaboravio sam veterinara da pitam koliko traje karenica od tih antibiotika tj kad mleko mogu ja da konzumiram???
I koliko dana posle jarenja mogu da konzumiram mlijeko??? Pa ako neko zna...tnx
Evo malo sam se raspisao. Pozz!!!! :)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Inekcija ti drži nekih 5 dana mislim da je i karenca tolika samo nevidim svrhe da sebi dojiš mljeko a šta če mali sisati ak budeš uzimal najbolje je tam poslje 10 dana dok se očisti ...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kod mene završilo jarenje, prve dve su jarile po dvoje i tačno na taj dan kad je bio skok i hvala bogu sve su same odradile ja sam došao na gotovo, a ova treća ona je jedan dan kasnije od skoka imala je jedno pa sam pomogao pri porodu, možda nisam morao ali kad sam već gledao jarenje reko ajde da pomognem.

Što se tiče one koze veterinar je dao antibiotik tj lečenje je trajalo tri dana a danas je peti dan od početka terapije. Sad ona daje dobru količinu mleka jarići su stari 6 dana i ne mogu sve posisati sami pa višak izmuzemo. Sad joj je vime mekše ali još uvek ima kao one kuglice(klikere) što osetim pod prstima kad masiram....???
Zaboravio sam veterinara da pitam koliko traje karenica od tih antibiotika tj kad mleko mogu ja da konzumiram???
I koliko dana posle jarenja mogu da konzumiram mlijeko??? Pa ako neko zna...tnx
Evo malo sam se raspisao. Pozz!!!! :)

Koji je antibiotik,znam ih par,otprilike 7-10 dana ali bi trebao znat koji je antibiotik.
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Ma upravu si 100% neću da uzimam ni kapi od jarića nego vidim da ne mogu posisati sve pa što izmuzem stavim u zamrzivač pa kad budu mogli jesti više daću im i to više sam pitao iz radoznalosti. Čak mi se ni ne pije mleko od te koze skroz dok ima kuglice.
Više me zanima ovako kod ovih što imaju zdrave vime prvojarkinje pogotovo kod ove što je jedno ojarila ona isto za sada ima viška pa gde da idem sa tim mlekom već u zamrzivaču imam oko 5 flaša pa reko neznam dal još da im sacuvam to mleko dam živini ili da ka konzumiram... Nadam se da me razumijete šta mislim ne želim oštetiti to jare ni za kap nego izmuzam višak da nebi dobile upalu... pa reko šta s tim mlekom.... Hvala na odgovorima!!!!
@gabro jbg neznam kak se zove taj antibiotik... Pozz!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
E sada ajmo polako,vidim da ovo trba malo pobliže objasnit i to koliko ja znam,

prvo, od jarenja prvih 7 dana mlijeko nemožeš konzumirat nikako ni ti ni jarići kasnije to mlijeko je puno zaštitnih tvari i ako to mliko kasnije daš jarićima možeš napraviti više štete nego koristi, isto tako nije zdravo za ljude,ja spremim nekoliko flašica da imam ako neka koza ugine u kočenju pa da mogu spasit jare ako preživi jer bez kolostruma teško,posije sezone kočenka bacim ča.

drugo,milko koje ima te grudice ako nema krvi u njemu ja kuham i pijem normalno,a od koze koja je zdrava pijem sirovo!

treče,normalno je da ujutro a pogotovo navečer kad jarići posisaju i legnu onda obavezno sve izmuzi prvih 7 dana,ja lani nisam i koza dobije mastitis,isto tako sam kod dvije koze riješio mastitis kantarionovim uljem i dugotrajnom i čestom masažom

što se antibiotika tiče obično se karence kreću od 7-10 dana,jedino dextametazon nije toliko bitan (mada je najači i koristi se u krajnoj nuždi) jer on itako povuče milko pa koza više tu godinu nema mlika,karenca je za meso 40 dana tako da to treba paziti kod termina za klanje!!!

Ljudi nemojte se bojat pitat veterinara koje vam preparate daje životinjama poslije detalje možete naći na netu i tako samo više učite o preparatima i o njihovom djelovanju tako da kod pojedinih slučajeva možete i urgirat da vam da odgovarajuči lijek ili da vam produži terapiju mada on (vet) kaže da ne treba,znajte jednu stvar da oni vrlo malo rade sa kozama i ovcama jer se sve danas bazira na kučnim ljubimcima i tu im je lova!

ako sam pomogao drago mi je ovo je iz mog iskustva i niko nije obavezan ovo primjenjivati isto tako ako ima netko neku drugu tezu za nešto volio bi da napiše jer ovo i služi za razmjenu mišljenja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Inekcija ti drži nekih 5 dana mislim da je i karenca tolika samo nevidim svrhe da sebi dojiš mljeko a šta če mali sisati ak budeš uzimal najbolje je tam poslje 10 dana dok se očisti ...

Ovo me vuće da bacim mali komentar,vezano za onu kozu od neki dan koja je izlegla tri a dva uginula i sad koza ima samo jednog jarića kad ga ujutro podojim jer mu moram držat sisu (sisa je prevelika) pomuzem pune TRI litre mlika i to bacim,a naveće samo litru a jarić naočigled raste još malo i naveće više neću must,lani je ta koza sa tri jarića dobila mastitis jer je prvih 7 dana bilo previše mlika pa je dobila upalu a ja mislio da će oni sve to posisat.

treba pratiti stanje svaki dan ujutro i popodne i odmah reagirat ako se vidi da je ujutro oko 7-8 sati puno vime trba must isto tako i navećer jer šta je više muzeš to više mlika stvara a kozlić do sedam dana malo jede i to više puta manje kolićine.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
1.je li tacno da nakon 10 dana treba jarad odvojiti od koze bez obzira ako ih zelimo ostaviti za sebe zato sto kao dobiju zubice i onda pocnu da grizu vime i treba ih samo pustati 2-3 puta na dan ???
2.je li se moze naprimjer ako koza okozi 1 jare uzeti jos jedno pa poturiti pod nju da hrani dvoje ili da izmuzemo to mlijeko visak jer jedno jare ne moze ??
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
@gabro hvala!!
Vidiš ja kreten hteo kasnije dati kolostrum jarićima reko sad ne mogu popiti sav pa reko kad budu mogli da budu zdraviji, a ubiti bi pogoršao stvar tako, dobro da si me upozorio, onda ću i ja sačuvati koju flašu za ne daj bože.
Pa da to mleko naravno od zdravih koza je i najzdravije popiti sirovo(do 15min nakon mužnje) i kao takvo se smatra lekovitim.
A kuhano je ubijeno mleko i teže probavljivo.
Eto i ja malo da pametujem :) pozz
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
1. Pa da posle 10 dana oni mogu posisati više nego koza može naliti pogotovo ako ima dva ili više jarića, pa ako bi ostali s njom samo bi je gnjavili i mogli bi malo zubićima oštetiti vime. Tako da bi bilo bolje odvojiti pa puštati tri put dnevno da sisaju. Ukoliko imaš prostor i magućnosti odvoji ih.
2. Da može bez problema ako ga koza prihvati ali ako ga ne prihvati onda imaš problema. I za to nisam siguran kako nagovoriti kozu da ga prihvati (to će ti odgovoriti mnogo iskusniji od mene) ali znam da onda moraš ti sam podbaciti to jare dok sisa njeno i paziti od koze. Tako su bar neki radili na forumu ranije ako se dobro sećam....

Ja bar tako mislim ali svakako sačekaj da ti neko iskusniji bolje objasni. pozz
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To odvajanje ide možda je tako i najbolje oni če joj svakako malo oštetit vime meni je momentalno i ova mala od 7 dana izranila vime,ali isto tako i koza sama zna branit svoje vime pa ih pušta kad ona hoće.

Može se kozi poturit drugo jare ali ga treba malo protrljati njezinom mokračom i njezinim mlijekom i obavezno stat kraj nje dok ono sisa čak bi bilo dobro i držat je za ogrlicu, u nas svi veliki ovčari drže par koza samo zbog toga da bi duple janjce podturali pod njih ili ako ovca nema mlika za janjca.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh