• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Tako je, da sam ja vegetarijanac nebi u meni bilo 140kila!:D:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pozdrav forumašima
Imam jedno pitanje, dali je potrebno izdajati kozu dok doji kozliče. I kada se inače počinje sa dojenjem ili izdajanjem, jer imam osiječaj da joj je vime puno mlijeka pa se bojim da ne dobije upalu vimena (mastitis) Malci su stari 7 dana. I dali bi bilo dobro dati kozi neke vitamine ili več neku drugu terapiju.
Negdje sam pročitao da do 2 mj. nema potrebe za dojenjem.
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Evo da se predstavim!!! Imam tri koze i jarca, dvije su skozne i jedna mi se upravo ojarila 2 jarića još nisam gledo šta su. evo hteo sam pročitati sve do kraja ovu temu ali nisam stigao pročitao sam do 184 stranice.

E sad imam pitanje vidio sam da ste napisali da dajete kavu kozi kad se ojari, e sad jel kuhana kava ili ovako mljevenu i koju količinu????? I ako se sjetite još nešto mi reći što bih trebao ja napraviti sad dok se tek ojarila????? Hvala unaprijed!!!!
Izvinjavam se na šturom predstavljanju ali eto u žurbi sam pa eto....
Pitajte i vi mene ako vas šta zanima :)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pozdrav forumašima
Imam jedno pitanje, dali je potrebno izdajati kozu dok doji kozliče. I kada se inače počinje sa dojenjem ili izdajanjem, jer imam osiječaj da joj je vime puno mlijeka pa se bojim da ne dobije upalu vimena (mastitis) Malci su stari 7 dana. I dali bi bilo dobro dati kozi neke vitamine ili več neku drugu terapiju.
Negdje sam pročitao da do 2 mj. nema potrebe za dojenjem.

Obavezno!!! Kad posisaju svoje sve ostalo izdoji!
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Evo da javim da kozi poslije jarenja nisam dao kave kozi jer nisam znao kako i koliko, dao sam sijena i mlake vode pa kasnije i kleje i šrota. Nadam se da sam dobro napravio....

E sad opet imam pitanje ovako hteo sam izmusti kozu pošto jarići ne mogu sve sami pa reko da koza ne dobije upale, ali kad sam krenuo musti vidi se da u vimenu ima mleka a u sisama ono što izmusem malo i drugo ne dolazi tako da sam izmuzao oko 1dcl i više neide znači u vime je na dodir tvrdo i u mlijeku nema nikakvih grudica. Sada zanima me da nije neka upala ili mastitis ili ona nekako može da meni namerno neće pustiti mlijeko ali čak i jare kada je sisalo isisalo je svo mlijeko iz sise e sad šta bi to moglo biti?????? svaki odgovor je dobro došao. Pozz
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo da javim da kozi poslije jarenja nisam dao kave kozi jer nisam znao kako i koliko, dao sam sijena i mlake vode pa kasnije i kleje i šrota. Nadam se da sam dobro napravio....

E sad opet imam pitanje ovako hteo sam izmusti kozu pošto jarići ne mogu sve sami pa reko da koza ne dobije upale, ali kad sam krenuo musti vidi se da u vimenu ima mleka a u sisama ono što izmusem malo i drugo ne dolazi tako da sam izmuzao oko 1dcl i više neide znači u vime je na dodir tvrdo i u mlijeku nema nikakvih grudica. Sada zanima me da nije neka upala ili mastitis ili ona nekako može da meni namerno neće pustiti mlijeko ali čak i jare kada je sisalo isisalo je svo mlijeko iz sise e sad šta bi to moglo biti?????? svaki odgovor je dobro došao. Pozz

Polako,tek je izlegla dan dva joj ništa neče bit malo masiraj vime,sad ti kozlići sisaju svakih par sati tako da ona i ne treba puštat puno mlika pričekaj malo pa javi šta se događa,a kad izleže, bar su meni tako rekli,skuhaš normalnu tursku kavu kao za sebe i daš njoj šolju dvije da popije a posli toga malo mekinja u toplu vodu da popije i to je to.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Evo da javim da kozi poslije jarenja nisam dao kave kozi jer nisam znao kako i koliko, dao sam sijena i mlake vode pa kasnije i kleje i šrota. Nadam se da sam dobro napravio....

E sad opet imam pitanje ovako hteo sam izmusti kozu pošto jarići ne mogu sve sami pa reko da koza ne dobije upale, ali kad sam krenuo musti vidi se da u vimenu ima mleka a u sisama ono što izmusem malo i drugo ne dolazi tako da sam izmuzao oko 1dcl i više neide znači u vime je na dodir tvrdo i u mlijeku nema nikakvih grudica. Sada zanima me da nije neka upala ili mastitis ili ona nekako može da meni namerno neće pustiti mlijeko ali čak i jare kada je sisalo isisalo je svo mlijeko iz sise e sad šta bi to moglo biti?????? svaki odgovor je dobro došao. Pozz

Kozi se ne daje nikakva kava kad se ojari(to su vjerovatno neke priče po predanju predaka koje nemaju ili imaju jako malo veze sa stvarnošću)...kozi je dobro dati samo sijena i vode...čak prvi-drugi dan nije joj preporučljivo davati ni žitarice...Ako je vime tvrdo to je loš znak, moraš izmuzivati a tvrdi dio vimena lagano do srednje masirati i potom izmusti...primjetit ćeš recimo kad izmuzeš skroz vime kao nema više mlijeka u njemu,potom izmasiraš dio vimena koji je tvrd(obično ne bude cijelo vime tvrdo ali može biti i cijelo )i onda opet bude mlijeka...e tako trebaš raditi najbolje po nekoliko puta na dan i nekoliko dana dok vime ne postane skroz mekano kad se izmuze...inače nije eto ništa strašno nego koza ima više mlijeka nego što ga jare može posisati pa višak se na neki način "učvršćuje" u vimenu pa to treba istjerati van.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Neznam od kud si ti došel na kavu istina je da su koze otkrile kavu jer je pastir uvidil da se koze drugačije ponašaju kad jedu određene grmove znaći da im kava neće škoditi jer je to provjereno ali ni nema potrebe to kozama davati daj joj dosta vode i malo šrota sjeno i problem riješen.
Šta se tiče upale vimena ponekad poslje jarenja se zna desiti da vime ostane tvrdo ali se brzo povuće kad mladi poćnu sisati i izdajati zato ako joj je vime bolno na dodir i dalje tvrdo jedna inekcija antibiotika koja drži 3-4 dana i problem riješen znači zvati vetrinara....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Danas je situacija sa onom kozom malo bolja,izgleda da je dio posteljice bio zaostao u njoj i to je ispalo plus je dobila dvije doze antibiotika tako da moram još malo čekati ali nadam se najboljemu puno manje curi od iza i bolje je volje.:(rofl):
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Pozdrav forumašima
Imam jedno pitanje, dali je potrebno izdajati kozu dok doji kozliče. I kada se inače počinje sa dojenjem ili izdajanjem, jer imam osiječaj da joj je vime puno mlijeka pa se bojim da ne dobije upalu vimena (mastitis) Malci su stari 7 dana. I dali bi bilo dobro dati kozi neke vitamine ili več neku drugu terapiju.
Negdje sam pročitao da do 2 mj. nema potrebe za dojenjem.

Potrebno je izdajati vime(obavezno se mora musti),jer koza proizvodi više mlijeka nego ga jarići mogu posisati...Nije potrebno davati neke vitamine,tim prije jer ti svi kao koncentrirani vitamini nisu ni približno efikasni i dobri kao oni koje se nalaze u voću i povrću npr. Nema potrebe nikako musti koze ako su jarići sa njom i ako dobro sisaju tj. ako vime nije tvrdo,dakle nema to veze sa vremenom od jarenja nego o tome koliko ovi sisaju i koliko koza ima mlijeka.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kozi se ne daje nikakva kava kad se ojari(to su vjerovatno neke priče po predanju predaka koje nemaju ili imaju jako malo veze sa stvarnošću)...kozi je dobro dati samo sijena i vode...čak prvi-drugi dan nije joj preporučljivo davati ni žitarice...Ako je vime tvrdo to je loš znak, moraš izmuzivati a tvrdi dio vimena lagano do srednje masirati i potom izmusti...primjetit ćeš recimo kad izmuzeš skroz vime kao nema više mlijeka u njemu,potom izmasiraš dio vimena koji je tvrd(obično ne bude cijelo vime tvrdo ali može biti i cijelo )i onda opet bude mlijeka...e tako trebaš raditi najbolje po nekoliko puta na dan i nekoliko dana dok vime ne postane skroz mekano kad se izmuze...inače nije eto ništa strašno nego koza ima više mlijeka nego što ga jare može posisati pa višak se na neki način "učvršćuje" u vimenu pa to treba istjerati van.

Ovo za kavu nisu babske priče,kava podiže krvni tlak i kod ljudi i kod životinja a šečer u njoj daje veliku količinu energije bez da utječe na želudac jer tada nebi smjela jest puno voluminozne hrane tako da u kratkom roku koza pogotovo izmučena od lega dobije putem tog šečera energiju da se povrati ali sve u normalnim količinama.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
E sad imam pitanje vidio sam da ste napisali da dajete kavu kozi kad se ojari, e sad jel kuhana kava ili ovako mljevenu i koju količinu?????
Pitajte i vi mene ako vas šta zanima :)[/QUOTE]

Eee dugo se nisam ovako slatko nasmijao -sam sa sobom nad laptopom !!!!! :icon_thumright:

Evo i mog pitanja kad vec dozvoljavas - kuhas li zeni kavu ?? :8):
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Hvala na odgovorima. Evo sutra probam malo masirat vime pa javim ako bude kakvih promjena. Što se tiče kave to sam pročitao na forumu neki članovi su pisali o tome ali nije pisalo količina i dali kuhana ili.....

Tihi05 drago mi je da sam te toliko nasmijao a nisam se ni trudio.
A što se tiče kave dali kuham ženi. Ne kuham....
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Hvala na odgovorima. Evo sutra probam malo masirat vime pa javim ako bude kakvih promjena. Što se tiče kave to sam pročitao na forumu neki članovi su pisali o tome ali nije pisalo količina i dali kuhana ili.....

Tihi05 drago mi je da sam te toliko nasmijao a nisam se ni trudio.
A što se tiče kave dali kuham ženi. Ne kuham....

hehe prijatelju to sam i mislio-a kozi bi kuhao ?!
No dobra koza ponekad vise vrijedi od zajebane zene :(sweat):

Dobro sad salu na stranu - a moj ti je savijet da kozi das sto prirodniji zivot tj da bude zivotinja i da tako zivi !! Najzdravija i najsretnija koza je u prirodi slobodna u kretanju. Jedino po zimi joj daj sijena i kukuruze al ne previse i osiguraj joj vode.
Koza je mrsava i ne treba i ne smije biti debela :) Kozi je kretanje lijek svih lijekova !!!!!!!!

Dakle kavu radje skuhaj zeni bit ce vise koristi:(giggle):
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Hehe verovatno si u pravu da bi ženi bolje godila kava prem da je mozda i koza voli, nisam probao evo i ja se malo našalio :)

A što se tiče toga da kozi trebamo osigurati što prirodniji život to se slažem sa tobom, prem da nemam ništa protiv onih koji misle da treba drugačije. pozz!!
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Evo danas sam probao masirati vime 3x i za vreme masiranja malo jarići sisaju i jako brzo isprazne sise ono možda u svakoj sisi bude oko pola deci i prazne sise a vime i dalje tvrde i izgledaju da su pune tako masiram i polako se pune sise ali pod prstima osetim i neke kao klikere(kuglice) u vimenima?????
E sad pročitao sam sve stranice foruma i vidim da te kuglice mogu biti neki čirevi ako se dobro sećam ili mastitis. E sad ako je mastitis onda bi trebalo u mlijeku biti i kao grudvica ili gnoja a to nisam primetio pa ne mogu nikako skontati šta je....??? Ako bude i dalje problema po vašem savetu ću zvati veterinara.

Napisao sam sve detalje što sam uočio tj jedina razlika od jučer je ta što sam po vašem savetu počeo masirati vime i primetio još i kao neke kuglice...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Te kuglice su ti mastitis znači da ima upalu i zovi vetrinara da dobi antibiotik pusti se masiranja to može pomoći ali nemoj puno kalkulirati da na kraju nebude skupo školovanje
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
U pravu si sutra ujutru po veterinara. Još nešto onda ako ona dobije antibiotik Hoće li je jarići još uvek moći sisati ili neće smeti jedno određeno vreme ako ne budu smeli par dana sisati hoću li moći tih par dana kravljim da ih dohranim??? Hvala na odgovoru. Pozz!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Antibiotik ništa ne smeta za kozliće oni če i dalje sisati inekcija ti drži 3-4 dana i u tom vremenu se bude povuklo...
 
Na vrh