• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Eto to nikako da iskren muškarac objasni današnjim ženama,nikako im se ne sviđa ta ideja sa haremom :) .Bravo zibba
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pa nismo mi jarci -ili jesmo ????? :):icon_biggrin:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
E sada, pa ne možeš uspoređivati ljude i koze. Koza se tjera jednom - dva puta godišnje ( recimo, ako prvi puta ne ostane sjarna), i jadni jarac ako ima samo jednu kozu je nadrapao. Dok vi muški ako imate samo jednu ženu, dovoljno vam je iako se mi često izvlačimo na glavobolje i ostalo jer znate biti napaljeni kao kunići.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
zibba nisi čula onu narodnu poslovicu "ne može se svaki dan jesti grah" :)....eh dovoljno jednu a gdje ti je ona trećina svijeta gdje imaju do 4,a da sultana Sulejmana i ne pominjemo.......za tvoju i opću informaciju muškarci nisi monogamni po tom pitanju a i brak 1 na 1 je uveden u kršćanstvu negdje 300-te otprilike poslije Krista radi prava nasljeđa a to je jer onaj ko je imao para tj. zemlje imao je i puno žena i još i više djece pa kad bi umro zemlja se dijelila na puno nasljednika što je u to doba bilo neprihvatljivo jer se zemlja jako cijenila i radi toga je Crkva uvela monogaman brak tako da bi zakonski nasljednici bili samo oni koje ima sa kao tom jednom zakonskom ženom(ona djeca sa drugim ženama su se prestala računat kao nasljednici). Jarac jedan može na 40 koza bez problema dok je taj tvoj vidim igrom slučaja a i jakim lancem vezan samo za jednu kozu....e tako i mnogi muški isto :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
zibba nisi čula onu narodnu poslovicu "ne može se svaki dan jesti grah" :)....eh dovoljno jednu a gdje ti je ona trećina svijeta gdje imaju do 4,a da sultana Sulejmana i ne pominjemo.......za tvoju i opću informaciju muškarci nisi monogamni po tom pitanju a i brak 1 na 1 je uveden u kršćanstvu negdje 300-te otprilike poslije Krista radi prava nasljeđa a to je jer onaj ko je imao para tj. zemlje imao je i puno žena i još i više djece pa kad bi umro zemlja se dijelila na puno nasljednika što je u to doba bilo neprihvatljivo jer se zemlja jako cijenila i radi toga je Crkva uvela monogaman brak tako da bi zakonski nasljednici bili samo oni koje ima sa kao tom jednom zakonskom ženom(ona djeca sa drugim ženama su se prestala računat kao nasljednici). Jarac jedan može na 40 koza bez problema dok je taj tvoj vidim igrom slučaja a i jakim lancem vezan samo za jednu kozu....e tako i mnogi muški isto :)

dobro zboris :icon_biggrin:
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Laik ne velim ja ništa, mislim da je stvar vjernosti jednoj osobi stvar osobnih načela i dogovora u vezi. Iako se oduvjek gledalo drugačije ako muškarac ima više žena, a drugačije ako žena ima više muškaraca. Ono što smeta su drugačija stajališta i reakcije okoline.
A ovaj moj jarac je silom prilika vezan za jednu kozu, samo nju imam, a u susjedstvu nema jarca za parenje pa eto da imam za skok. A lancem je vezan za zid jer se Bjanka mora uskoro jariti, ne znam kako će se on ponašati pritom, pa bolje spriječiti nego liječiti. Problem je u tome da ako samo zatvorim vrata na boksu u kojem je, on skoči na zid i vani je u trenu.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
To i radim,mislio sam da ima nešto bolje.


Kod problema sa probavom kod koza pitaj veterinara da ti da Tympanol. To se mješa sa vodom i da kozi da pije ili joj se bocom ili špricom u usta daje.

Inače najbolje je izbjegavati veće količine žitarica za preživače. U jednom obroku najviše 400gr žitarica odjednom, do 1kg na dan u više obroka. Ako vidite da nešto kozi stvara probleme sa probavom nemojte takvu hranu davati kozi. Svaka koza je drugačija, imam jednu mješanku alpine i pitaj boga čega i uvijek ima problema sa probavom kod promjene prehrane i traje dosta dugo dok druge koze nemaju tih problema.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
fine slike nek su ti zdravi i zivi,a de mi recite kad odprilike nastupi jarenje kod moje se mlao rasklopili kukovi al ne curi nista na izlazu sto ste pricali sluz da krene..
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ja još u iščekivanju da se Bjanka ojari.

Ovi su fora, tko je otac da je ovaj jedan tako krasno crni?
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
fine slike nek su ti zdravi i zivi,a de mi recite kad odprilike nastupi jarenje kod moje se mlao rasklopili kukovi al ne curi nista na izlazu sto ste pricali sluz da krene..

Pa dosada nisam imao iskustva sa jarenjem koza, dečki sa foruma su mi davali savjete i hvala im. No danas sam položio, to se vidi. Kad vulva natekne cca. par dana prije, zatim nalije vime, krene mlijeko. A točan pokazatelj je kada se pojavi čep koji služi za širenje porođajnog kanala prilikom jarenja. To je dugo stajalo,
(40 min.) nikak da krene, zatim se čep probušio, pa sam nakon toga pomogao izvuči prvo jare, nogice su mu virile tek tolko, ( malo me uhvatila panika da se ne uguši) Kod drugog je bilo puno lakše trajalo je par min. A tog sam izvadio zajedno sa čepom.I nače ranije sam prisustvovao kod poroda : kobile,krave, svinje,kuje.
manje više sve je isto. Evo to je moje saznanje. Budi strpljiv ako nemaš datum
parenja.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Ja još u iščekivanju da se Bjanka ojari.

Ovi su fora, tko je otac da je ovaj jedan tako krasno crni?

Nemam pojma kojoj rasi pripada Jarac potpuno je crni sa bijelim nogama, prsima i trbuhom vjerovatno neki mješanac , Možda iskusni uzgajivači koza bi znali jer i mene interesira kojoj vrsti pripada. Inače je ljepog držanja i dobrog izgleda.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pa dosada nisam imao iskustva sa jarenjem koza, dečki sa foruma su mi davali savjete i hvala im. No danas sam položio, to se vidi. Kad vulva natekne cca. par dana prije, zatim nalije vime, krene mlijeko. A točan pokazatelj je kada se pojavi čep koji služi za širenje porođajnog kanala prilikom jarenja. To je dugo stajalo,
(40 min.) nikak da krene, zatim se čep probušio, pa sam nakon toga pomogao izvuči prvo jare, nogice su mu virile tek tolko, ( malo me uhvatila panika da se ne uguši) Kod drugog je bilo puno lakše trajalo je par min. A tog sam izvadio zajedno sa čepom.I nače ranije sam prisustvovao kod poroda : kobile,krave, svinje,kuje.
manje više sve je isto. Evo to je moje saznanje. Budi strpljiv ako nemaš datum
parenja.

Evo i ja čekam termin 21,ali danas je pustio vani posli skoro misec dana toliko je teška da jedva stoji na nogama ovako nešto još nisam vidio pomalo napunja vime a straga je natekla nevjerovatno teko da čekam svaki dan!
Dobro si napravio,to prvo jare je zapelo izlazi obično jedna noga i glava, samo si malo mogao pustit (par minuta da vidiš dali bi drugog sama izbacila,meni je lani ova iz prve rečenice sve sama obavila ali zadnje kad je ispalo posteljica nije pukla,on na podu u posteljici a žena na vrata spasila ga zadnji čas,lani je legla tri a čini mi se da i sada ima najmanje toliko!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Od jutros do 15 sati napunila vime i skroz je iza rastekla tako da se nadam sutra jarenju,još da sve prođe u redu!!!!!!!!:icon_winkle:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo kao da sam predosječao neko sranje,došli jutros u štalu dva krepana a jedno živo premalo jedva ga zasisao i cijeli dan čuvali,jednu posteljicu skupili a drugu smo čekali do 16.30 i još nije bila ispala a morali smo otići! Ova godina nije dobro počela i iznenadio me nesrazmjer jedan je ogroman a dva mala da manja nemogu biti. Sad čekam ove druge sav u strahu tako je bilo i lani samo šta sam lani izgubio i kozu skupa sa kozličima,samo me strah da nema još u njoj možda ja to sada umišljam jer se još lagano napinje mada to može biti i radi posteljice!!!:icon_e_sad::icon_e_sad::icon_e_sad:
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
fine slike nek su ti zdravi i zivi,a de mi recite kad odprilike nastupi jarenje kod moje se mlao rasklopili kukovi al ne curi nista na izlazu sto ste pricali sluz da krene..

Obično jarenje ukupno traje oko sat,jarenje kod koza u ogromnoj većini slučajeva ide bez problema i nema potrebe za nekim pomaganjem ,poslije izlaska jareta treba izaći i posteljica ona izlazi polako i onako zna i poduže visiti, bolje da je ne diraš nek sama ispadne a kad ispadne ukloni je da je koza nebi pojela a i radi higijene dobro ju je ukloniti. Kad se jare ojari bitno je da ubrzo posisa ono prvo mlijeko ,pa nemoj izmuzivati vime,možeš jare malo poturiti pod sisu ili mu staviti sisu u usta,u tom prvom mlijeku se nalaze tvari koje extremno jačaju imunitet jareta i zato je od velike važnosti da jare posisa to prvo mlijeko.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
zasto se desi da uginu jarad je li moze se desiti da je koza svezana pa ne moze da pridje jaretu ili ga pogazi nogama ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh