• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pozdrav kozarima
Imam kozu koja bi trebala biti bređa i to bi se po trbuhu moglo reči, e sad dali sam u pravu neznam ? Vlasnik koze nije zapisao, jer ima stado i u stadu jarca pa to i ne prati a več su mu se neke koze u 12. mj. ojarile sa kozama baš i nemam neko iskustvo , dok imam iskustva sa dosta vrsta domačih životinja. No moje pitanje se odnosi: Kako prepoznati početak jarenja koze, (primjetio sam da se trbuh malo spustio i da se vime počelo povečavati -naljeva ) e sada koliko se dana to pojavljuje prije jarenja, da negrijem prostoriju ako nije potrebno i uopče koja temperatura mora biti u štali prilikom jarenja, i dali je točno da se jarenje događa tjekom dana. I koji su uobičajeni termini jarenja kod Koza kolko sam čitao odnosi se na manje više na 2 i 3 mj.

Hvala Vam na odgovorima !
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ako ti naljeva znaći da je blizu jarenje potegni za vime i kad ti poćne ići mlijeko onda i poćinje jarenje grijati netrebaš jer nije potrebno bitno je da su u zatvorenom prostoru meni su se znale jariti i na -5 bez ikakvih problema ,vrijeme jarenja ti nije baš u stvarnosti definirano to ti može biti od 1-4 mjeseca meni su se koze znale ojariti u razmaku od 15 dana a poneka je znala i 2 mjeseca kasnije uobićajeno je da se okote 1-2 mjesec jer se večinom poćnu tjerati u 9mjesecu
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
a sta bi trebalo da znaci kad koza koja je dala da se muze negdje oko 0,75l dnevno na 1 mužu sad najednom je nemirna i ne da da se muze do kraja i ja sam uzeo alpsku kozu ali ne znam tacan datum kada bi se trebala ojariti rekao mi je covjek od sredina do kraja februara al kako je gledam nisma ni siguran da je sjarna..

dsc01750.jpg

dsc01751.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
zanima me da li je pametno kupiti jare od desetak dana i hraniti na dudu i koliki je rizik uginuča:icon_madu:
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
BJONDA- evo moje iskustvo. Ja sam već dva puta uzimala jariće oko 2 tj starosti. Prvi puta sam hranila zamjenskim mlijekom na dudu i iz kante su pili i ta tura su mi svi malo po malo otišli, ostala je samo ova koza koju sada imam. Drugu turu nisam ni davala mlijeko, već isključivo smjesu za teliče i kukuruzni šrot. Ti su bili super, jedino su mi dvije kozice otišle jer su bile glupe i ostale na suncu te doživjele toplotni udar. Dakle dogovoriti sa ovobom od koje se kupuju da ih dan dva drži bez mame te im daje smjesu + naravno sijeno da nauče jesti još kod njih. Važno je da vidite kako tamo jedu. Ono jare koje ne jede kada mu se baci sijena pred njega teško da će opstati.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
zanima me da li je pametno kupiti jare od desetak dana i hraniti na dudu i koliki je rizik uginuča:icon_madu:

Ogroman! pokušaj dobit jariće od bar dva miseca sve ispod nije isplativo,ili odu ili se ne razviju za bilo kakvu reprodukciju i rasplod!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
a sta bi trebalo da znaci kad koza koja je dala da se muze negdje oko 0,75l dnevno na 1 mužu sad najednom je nemirna i ne da da se muze do kraja i ja sam uzeo alpsku kozu ali ne znam tacan datum kada bi se trebala ojariti rekao mi je covjek od sredina do kraja februara al kako je gledam nisma ni siguran da je sjarna..

Najvjerovatnije je skotna,obićno same određuju kad će poćeti zasušivat i tada se ne daju must i mliko postaje žućkaste boje i nije baš ukusno za pit.

Pozdrav kozarima
Imam kozu koja bi trebala biti bređa i to bi se po trbuhu moglo reči, e sad dali sam u pravu neznam ? Vlasnik koze nije zapisao, jer ima stado i u stadu jarca pa to i ne prati a več su mu se neke koze u 12. mj. ojarile sa kozama baš i nemam neko iskustvo , dok imam iskustva sa dosta vrsta domačih životinja. No moje pitanje se odnosi: Kako prepoznati početak jarenja koze, (primjetio sam da se trbuh malo spustio i da se vime počelo povečavati -naljeva ) e sada koliko se dana to pojavljuje prije jarenja, da negrijem prostoriju ako nije potrebno i uopče koja temperatura mora biti u štali prilikom jarenja, i dali je točno da se jarenje događa tjekom dana. I koji su uobičajeni termini jarenja kod Koza kolko sam čitao odnosi se na manje više na 2 i 3 mj.

Hvala Vam na odgovorima !
Nema nekog preciznog ternina tipa 2-3 misec može leć i u 6 ili u10 sve zavisi,nalijevanje vimena je isto tako od koze do koze može počet 15 dana prije ili dva dana prije,jedan bitan pokazatelj je zadnji dio "ona" se počne povečavat pogotovo samo ulaz i kad se kreče imaš privid da se cijela trese i izrazito je mekana dan dva prije se pojavi lagani iscjedak,a sve ovo je okvirno sve ona sama obavi a ako i dođe do komplikacija to češ vidit jer porod neče tako brzo završit a tada zovi veterinara što prije!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Kako da znam da se bliži vrijeme jarenja? Koza se parila tu negdje sredinom rujna ( nisam zapisala točan datum jer nisam vjerovala da će se dogoditi od prve, njoj prvo parenje, a jarac je tada imao oko 8 mj . Ipak eto uspjelo je od prvog puta, jer se kasnije nije tjerala uopče. Sada gledam kada bi trebala se jariti. Ona se lijepo zaokružila zadnjih dana, do neki dan nisam ni bila sigurna je li ili nije skotna jer nije bila nešto debela, ali sam primjetila da su joj bradavice povečane i vime lagano napeto. Nema još mlijeka, ali maloprije kada sam prbala dirati bradavice, špricnulo je u jakom mlazu, prozirno, na obje strane. Ona normalno jede, i OK se ponaša, jarca koji je inače stalno s njom sam vezala na drugi kraj štale u poseban boks ( vezan je radi preskakanja preko 1,5 m bez problema), da joj ne smeta, jer sam danas primjetila da pokušava ju naskočiti kao da se tjera.
Po vašim saznanjima, kada bi prema svemu ovome mogla očekivati to jare?

E da ima li tko zainteresiran za trampu, dajem jarca francuska alpina u zamjenu za sjarnu kozu ili da ima malo jare. Jarac je sada oko godinu dana star, pouzdano pari, naskočio čak dvije koze koje su od prve ostale sjarne, on je iz mljekarske farme, dakle pod selekcijom uzgojen. Smeđi, srnasti s rogovima, dobro uhranjen, lijepo održavan i zdrav.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Pozz..
Lijepo je vidjeti da je tema aktualna :)
Imam jednu neobicnu situaciju.Koza,gravidna 3,5 mj. je pocela pomalo kontinuirano nalijevati mlijeko..traje par dana i ne nalije cijelo vime vec malo..mozda 0,2 dcl po sisi. To tako sada stoji. Ne vidimo povecanje volumena vimena.
Sto napraviti..da li to izmusti van? Da li ce se time izmusti i prvo mlijeko za mlade koje im je osnovni stit za imunoloski sustav?
Ako ste imali takav slucaj sto ste ucinili?
Molim komentare,prakticna rjesenja i pomoc.
Hvala
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
evo ja se danas ponovio u tri jareta od tjedan dana, sanski. valjda ce bit nesto od njih. Koliko treba mlječne zamjene dnevno za njih troje?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pozdrav,zanima me šta radite kad vam kozu uhvati zatvor,nejede, ne brabonja i ne preživa.Meni se to kod brava češče događa kad jede napoj i upravo juće je opet poćelo?
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
kako si i sam rekao,da ti se dogadja kad ti brav jede napoj....rješenje je očigledno,nisu ovce za napoj....trava sijeno i eventualno zrno....napoj je za svinje i ponekad krave
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Pozdrav,zanima me šta radite kad vam kozu uhvati zatvor,nejede, ne brabonja i ne preživa.Meni se to kod brava češče događa kad jede napoj i upravo juće je opet poćelo?

daj joj dva deca mlake vode i jednu do dvije zlice maslinovog ulja i neka to popije i malo joj trbuh istiskaj i proči će zatvor

kako si i sam rekao,da ti se dogadja kad ti brav jede napoj....rješenje je očigledno,nisu ovce za napoj....trava sijeno i eventualno zrno....napoj je za svinje i ponekad krave

može koza isti napoj ali nesmi biti premasan i treba biti topal i napoj samo davati kad je ledeno vrime i kad neide u pašu naravno u napoj je poželjno staviti mekinje ( prosije) i od vrhunskog vina se čovik opije isto kao i od lošeg ako ga puno popije
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
može koza isti napoj ali nesmi biti premasan i treba biti topal i napoj samo davati kad je ledeno vrime i kad neide u pašu naravno u napoj je poželjno staviti mekinje ( prosije) i od vrhunskog vina se čovik opije isto kao i od lošeg ako ga puno popije

Misli sam da ste pratili prije sam napisao,napoj je kod nas 20dkg mekinja,20dkg mlivenog kukuruza i 20dkg ječma u zrnu,malo soli i čista topla voda!

daj joj dva deca mlake vode i jednu do dvije zlice maslinovog ulja i neka to popije i malo joj trbuh istiskaj i proči će zatvor

To i radim,mislio sam da ima nešto bolje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
mliveni kukuruz i ječam davaj joj suho a mekinje davaj sa toplom vodom kao napoj
a sol joj je najbolje davati preko sjena
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav,zanima me šta radite kad vam kozu uhvati zatvor,nejede, ne brabonja i ne preživa.Meni se to kod brava češče događa kad jede napoj i upravo juće je opet poćelo?

ne dajemo joj napoj :D
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Samo njih, nadam se bebici od Bjanke kroz koji dan, sada je vać kao tenk široka. Dečka bi rado zamjenila za bređu kozu. Vjerujem da bi mu u kakvom haremu sa više koza bilo zanimljivije nego sa samo jednom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh