• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
ma čovjek je drzao samo na njivi ono zakaci je za konopac i ona hoda ,a ja nisam je ni dirao za leđa da vidim kakva je svidjela mi se onako izgledom kad sam doso kuci vidim kosti ispale..Jede sad dobro pa vidjet cu hoce li se popraviti ovako dajem joj sijeno i one stabljike od kukuruza jede(klasura) i dajem joj po 0,5kg ujutru i navece kombinacija mekinje(oljustena psenica) i hamur(prekrupa kukuruza) ali nije mi jasno kako da je zasušim jer u toku dana ujutro i naveče kad se pomuze ispadne 0,5l mlijeka ukupno..Znači sad bi trebalo svaki drugi dan da se muze ?? bojim se da ne dobije upalu vimena pa zato pitam i bojim se da ne poveca mlijecnost zbog ovih tlakova sto pravim da li samo na sijenu da je drzim..
po čemu se najbolje poznaje kad je koza sjarna(skozna)..hvala puno na odgovoru
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ako imas problema kod jarenja tipa da ti nogice vire a jare ne izlazi van zovi veterinara hitno! Po tvojem postu vidim da nemas iskustva kod jarenja i ako ti se to dogodi onda je mogucnost da je jare zakrenulo glavu uz trbuh i kao takvo ne moze van-znaci treba gurnuti ruku u nutra i znati kako i sta napraviti da se to ispravi.Ako se to ne ispravi dolazi do kobnih posljedica po jare kozu !!

Vecinom jarenje prodje samo da posmatras ako se uspijes naci tu u tom trenutku!

Ishrana sad dok nema trave je sijeno-kukuruz i ako imas zobi.
Kupi im kolut soli za prezivace tj koze i objesi u stali da lizu kad zele!
Ja nisam pobornik i ne koristim nikakve preparate tj kemiju-sve imaju u prirodi a ako neka nije sposobna i zdrava prirodno zivjet -selekcija-prodaja-razanj ili kobasice :)

Preko zime je kozama najtuznije jer nema trave a sijeno i sve ostalo je samo nuzno zlo prema travi :) Sijeno im trebas dati i dok ima u izobilju trave-to znas?! Radi prezivanja !

Eto nadam se da sam ti nesto pomogao i sretno sa jarenjem :drink:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Prvo smanji malo taj kukuruz to je puno 0,5kg ujutro i toliko navećer ,doji ju samo jednom dnevno više i nema mljeka podoji ju jedan dan jednom jedan dan preskoći treći dan ju pomuzi opet jednom onda ju nemoj dojiti dva dana trći pomuzi jednom mislim da ju više nebuš trebal ni musti nebu dobila upalu jer ionak nema mlijeka.
Po čemu da znaš jeli skotna ,po trbuhu znači da bi po ovom trebala biti skotna oko četri mjeseca i više trbuh je napuhnut malo zna visit prema dolje opet zavisi koliko ima mladih kod alpine večinom jedno pa se i manje primjeti, stisni šaku i lagano prijeđi po trbuhu sad bi se mlado več trebalo osjetiti
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
Hvala puno na odgovorima nekako je lakse kad neko ko ima iskustva kaze jer bez obzira sto sam citao i literaturu ipak to je jedno,a praksa je nesto drugo..Veceras je nisma pomuzao tako da sutra cu navece pa cu jedan dan preskocit da vidim jer znam da jedan slucaj d je muzao kozu do kraja i da su jarad skroz mala bila..
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
pročešljao sam temu napreskokce dosta toga naučio ali ipak imam jedno pitanje...
imam muzne krave ali sam dobio prijedlog i ponudu da bi mi bilo bolje i lakše sa kozama pošto imam dosta dobre uvjete za njih, objekte(potrebno manje ulaganje) i zemlju oko njih...-
ima li ko da se tako prebacio sa jednog na drugo ?
da li je to pametno pošto o kozama znam samo ono što sam pročitao na netu...?
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
koze su osjetljive na ishrani ja svoju bio dva -tri dana davo tlak ujutru i naveče od prekrupe žita i pšenice po 1kg dnevno i eno gledam danas slabije jede znači muči je želudac..a kravi kad stavis kantu tlaka od 15kg da jede samo ces imat vise mlijeka..
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
Iskreno nebuš ni sa kozama puno profitiral kakva je situacija kod nas

iskreno neradi se tu samo o profitu nego o težini posla
imam ih gdje pustiti -nema toliko čišćenja štala a to mi predstavlja priličan problem
a navodno trebaju i manje hrane
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
koze su osjetljive na ishrani ja svoju bio dva -tri dana davo tlak ujutru i naveče od prekrupe žita i pšenice po 1kg dnevno i eno gledam danas slabije jede znači muči je želudac..a kravi kad stavis kantu tlaka od 15kg da jede samo ces imat vise mlijeka..

Na više sam mjesta pročitao da koze ne bi smjele u toku jednog dana dobiti više od 1Kg hrane koja nije sijeno/trava. Krave su druga priča.

iskreno neradi se tu samo o profitu nego o težini posla
imam ih gdje pustiti -nema toliko čišćenja štala a to mi predstavlja priličan problem
a navodno trebaju i manje hrane

Koze su dosta lude. Imaju svoje ideje i drže ih se. Tako da pazi, ako ih nemaš stalno na oku ili ako ih nemaš jako dobro ograđene može biti problem. Što se hrane tiće ovisi što želiš postić, kvalitetnija hrana = bolji rezultati.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Iskreno neznam koze jesu malo lude treba biti dobro ograđeno pogotovo sa el.pastirom ovo za čišćenje koze dosta sjena pobacaju po zemlji jedino ako im daješ na neke obroke tu je drugaćija prića ja štalu čistim dva puta godišnje pa je tu možda malo lakše netreba svaki dan . Vidi si soluciju kome ćeš prodavati mlijeko kojoj cijeni dobro odvagni situaciju prije nego kreneš u realizaciju da se poslje nebudeš pokajal kad je sve kod nas jadno pa kad nešta i hoćeš jednostavno puno muke...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
koze su osjetljive na ishrani ja svoju bio dva -tri dana davo tlak ujutru i naveče od prekrupe žita i pšenice po 1kg dnevno i eno gledam danas slabije jede znači muči je želudac..a kravi kad stavis kantu tlaka od 15kg da jede samo ces imat vise mlijeka..

Koze su poznate po tome da su najbolje u omjeru ikoristivosti hrane u odnosu na dobiveno(pa normalno da koza nije krava puno je pametnija),kozi malo treba i nju se nemože hranit kao kravu samim žitaricama a pogotovo ne kukuruzom! Od koza imamo višestruke koristi a pogotovo u čiščenju terena tako da je ova kostatacija odozgo totalno neprimierena!!:icon_evil:
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
pa znam da kozu zovu sirotinjska krava i nije losa za domacinstvo drzat ko ima teren za nju da dobije kvalitetno mlijeko,a ne ono od koncentrata ali kazem da pređe se sa govedarstva na kozarstvo radi ekonomiske dobiti to mi je nekako čudno..
**inače davo sam kozi tlak od prekrupe i oljustene psenice gledam danas kad je vrsila nuzdu nisu klikeri nego izadje kao valjak i kafene boje sta je dobro da joj smirim zeludac vidim da ima kao kontrakcije početak mi je pa sam malo zabrljao u želji da je utovim nahranim ,a one ne znaju odbit hranu ???
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
Iskreno neznam koze jesu malo lude treba biti dobro ograđeno pogotovo sa el.pastirom ovo za čišćenje koze dosta sjena pobacaju po zemlji jedino ako im daješ na neke obroke tu je drugaćija prića ja štalu čistim dva puta godišnje pa je tu možda malo lakše netreba svaki dan . Vidi si soluciju kome ćeš prodavati mlijeko kojoj cijeni dobro odvagni situaciju prije nego kreneš u realizaciju da se poslje nebudeš pokajal kad je sve kod nas jadno pa kad nešta i hoćeš jednostavno puno muke...

vindijina cisterna dolazi u naš kraj,popričao sam sa njihovim terencima,cijena mi se čini ok samo je pitanje dali će to tako i ostati a druga bitna stvar je kupnja dobrih mliječnih koza i daljnji rad sa njima
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
pa znam da kozu zovu sirotinjska krava i nije losa za domacinstvo drzat ko ima teren za nju da dobije kvalitetno mlijeko,a ne ono od koncentrata ali kazem da pređe se sa govedarstva na kozarstvo radi ekonomiske dobiti to mi je nekako čudno..
**inače davo sam kozi tlak od prekrupe i oljustene psenice gledam danas kad je vrsila nuzdu nisu klikeri nego izadje kao valjak i kafene boje sta je dobro da joj smirim zeludac vidim da ima kao kontrakcije početak mi je pa sam malo zabrljao u želji da je utovim nahranim ,a one ne znaju odbit hranu ???

Daj joj trave i sjena i dnevni obrok žitarica smanji na 0,3 kg ukupno,životinje treba polagano tovit to ne ide brzo.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav gabro !
Nadovezao bih se na tvoje tvrdnje kojima se us put i slazem -"tko je vidio debelu kozu" :icon_e_biggrin:
Pa i moje su sad po zimi mrsavije nego dok se prezderavaju travom ali ne pada mi na pamet toviti ih !
Dam im vode sijena i koji klip kukuruze i sad jedu bilo kakvu travu samo da je zelena. To da nisu gladne dokazuje ostatak sijena u jaslama.
Kozi je normalno da se joj vide kosti . Zdrava koza da se ju pusti u prirodu i d se sama snalazi sigurno bi sretno i zadovoljno zivjela svoj koziji zivot bez ikakvog kuhanja ruckova :(y): Koze vole papati jer imaju mali trakt i brzo iz njih izlazi u obliku kuglica ali sa druge strane su sposobne vrlo skromno zivjeti tj skromne su po svim pitanjima pa i po pitanju krova nad glavom.Recimo moje imaju stalu ali spavaju vani pod otvorenim nebom osim dok pada kisa ili snijeg onda se sklone. Kozama je najbitnija sloboda i kretanje -priroda trava i brst i to je raj na zemlji za njih i naravno voda-sve ostalo nije bitno tj malo ovog ili onog (kukuruz-jecam) dobro dodje ali zelena trava pasa i voda je sve sto im treba ! Nikakva kuhanja i nikakvi vitamini ako ovako zive im ne trebaju !Mlijeko sa ovakvim uzgojom je sigurno ono prvorazredno kozije mlijeko !! Sve sto sam napisao mozda vrijedi i za krave ali mislim da ce daleko prije samostalno u prirodi pezivjeti koza nego krava sto mi daje za pravo da velim da je koza mozda isplativija i prihvatljivija ako se gleda na taj nacin-naravno da se po pitanju mesa i kolicini mlijeka ne moze takmiciti sa kravom ali o kvaliteti isto to je vec druga prica i zna se da je jretina i kozije mlijeko daleko iznad kravljeg i na samom vrhu ljestvice kvalitete mesa i mlijeka u zivotinja. Navodno je magarece,pa ovcije mlijeko jos hranjivije i kvalitetnije od kozijeg.Ne znam bas sta je sa mlijekom kobile ali nije ni bitno u ovoj temi.
Kao dijete odrastao sam na selu a djed mi imao kobile i krave a nikad ovce ili koze(zagorje) Ja sam iz radoznalosti uzeo par koza i mogu reci da su to u najmanju ruku puno divljije tj prirodnije zivotinje.Koze su veoma veoma korisne drage i zahvalne zivotinje za odrzavanje i uzdrzavanje-zapravo ako im osiguras prostor sa ispasom sve same rade-pa i mladi bi ih dojili dok bi bilo mlijeka :) -dakle samostalne totalno :) :(y):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
.....koze dosta sjena pobacaju po zemlji jedino ako im daješ na neke obroke tu je drugaćija prića ...

Jedan od nacina sprecavanja navedenog jest da se sagradi sistem hranjenja u kojem moraju fizicki glavom biti unutar prostora gdje jedu (jasle). Tako ih se onemogucava da se okrecu ili prosipaju sijeno i sl. po podu. Ideja i slika ima puno na netu. Ukoliko su to klasicne jasle (na zidu) moja iskustva pokazuju da je dobro imati i donji dio gdje moze stajati ili padati hrana-sijeno,otava i sl.kako bi ga kasnije pokupile...i opet ..ograniciti samo da mogu glavom unutra.Time se sprecava razbacivanje i izvlacenje hrane u prostor gdje borave. Ako to ucine to ce zagaziti i nece jesti. Vrlo cista i uredna zivotinja i ako se normalno hrani nece pojesti nista sa zamazanog dijela staje.
Sto se tice ciscenja dvaput godisnje...mislim da dio vremena to moze biti preko zime ispod njih,ali kod vecih temp. je to opasno..cak i ako idu van.. Naravno ovisi i o sistemu na koji se nacin gnoj uklanja iz staje.
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
možda se koza i krava ne mogu uspoređivati kad je meso u pitanju ali kad je mlijeko u pitanju tu bi se dalo raspravljati
pročitao sam u jednoj knjizi da kad bi se uspoređivala masa krave i količina mlijeka koju daje i masa koze i količina mlijeka da je koza prema svojoj veličini i težini bolja mljekarica od krave
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Zanima me može li se kako staviti el. pastir na pletenu pocinčanu ogradu da spriječim koze i kokice da bježe iz svojeg ograđenog prostora. Više ne znam kako da ogradim a da ne bježe i jedni i drugi. Prostor je od kojih 200 m2, s time da je s jedne strane čvrsta zidana ograda preko koje ne mogu, s jedne strane je štala, tako da u biti mi je potrebno za kojih najviše 40 m žice. Ovako stalno bježe na polje u žito i vočnjake.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
ne mogu ja ostavit citav dan da vodam kozu naprimjer posto kod mene ima dosta drzavne sume koja je isječena i sad je zarasla u šiblje ali ja je ne mogu tu ostaviti i otici kuci ,a opet da je drzi mu stali svo vrijeme ne ide ni to..Imam ja prostor gdje je mogu zakacit da pase travu al ona neće da pase misli mpročito sa mda 75% brste,a 25% pasu..SLazem se da je mlijeko kozije ono kad pojede 90biljki pa dadne mlijeko,a ne kad drzimo je na sijenu i koncentratu iako ono i u sijenu ima dosta razlicitih travki..
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
I odvojio sma u drugu temu orezivanje paponjaka gledao sam neke slike sinoc probo da uzmem ne da mi nogu otima,a ne smijem da je plašim jer je skozna pa da je reko sta ne poremetim,a vidim da su joj već polijepo se zavili naprijed..NE znam mozel se to snairat da je šetam malo po asfaltu ili kamenu :)
 
Na vrh