• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo me vuće da bacim mali komentar,vezano za onu kozu od neki dan koja je izlegla tri a dva uginula i sad koza ima samo jednog jarića kad ga ujutro podojim jer mu moram držat sisu (sisa je prevelika) pomuzem pune TRI litre mlika i to bacim,a naveće samo litru a jarić naočigled raste još malo i naveće više neću must,lani je ta koza sa tri jarića dobila mastitis jer je prvih 7 dana bilo previše mlika pa je dobila upalu a ja mislio da će oni sve to posisat.

treba pratiti stanje svaki dan ujutro i popodne i odmah reagirat ako se vidi da je ujutro oko 7-8 sati puno vime trba must isto tako i navećer jer šta je više muzeš to više mlika stvara a kozlić do sedam dana malo jede i to više puta manje kolićine.

Da tu si u pravu ja kad sam pisal onda sam mislil na svoje burske koze nju jednostavno netrebaš dojiti ako mali sve ne posisa nike štete jer ima puno manje mljeka za razliku od mlječnih koza ispravak uredu :(clap):
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
danas sam svoju htio da pustim napolje nije htjela da izadje i obicno malo stoji i legne,a jos nije nalila mlijeko u vime bojim se da se ne ojari,a ne nalije mlijeko..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Koristi opciju odgovor kad odgovaraš na zadnji post.

Ne brini,ne nalijeva svaka isto bolje da je manje nemoraš se brinut o mastitisu kad izleže samo zasisaj jariće da dobiju kolostrum a ona če sama ako je sve u redu posli nalit mliko jarići busanjem vimena potiću da se naliva mliko.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
negdje sam procitao kad nalije kao da se pazi to je kao kod zena kad vodenjak pukne al ja kad god pogledam vime mlohavo nije nabreklo,a vidim da je nemirna lijeze ustaje razbacuje sijeno..
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Imao sam prije 20-ak godina stado od 70-ak alpina. Prosjek je bio cca 2 i pol - 3 l dnevno, 2 mjeseca poslije jarenja.Par ih nije imalo niti 2 l dnevno. No, imao sam nekoliko koje su imale preko 4 l,a jedna (ali jedna jedina), davala je čak 6 litara. Bile su cijeli dan na paši, a dobile su obrok mljevenog kukuruza, zobi i posija kod svake muže...
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Pozdrav ekipo,nije me dugo bilo...imam nekih problema pa sam odlučio stado smanjiti...prodajem 8 koza i jarca alphina bez rogova...od koza ima 3 mlade alpine,dvije sanske,šarena i dvije mješanke,cijena po dog.i da dajem ih u dobre ruke..na broj 0959090799 mogu i slike poslat nije problem,pozz
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Probao sam naći, ali nisam uspio. Ne mogu sve pročitat. Molio bi Vas da mi pomognete. Uzeo bi radi klinaca 2-3 jarića oko 15-20 dana stare. veli čovjek da već jedu malo sami. Da li bi mogli opstat bez mlijeka, da im dajem starter i sijeno? Da li smijem uzet muške, jer znam da oni jako imaju miris a ti jarići bi završili za meso ?
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ja sam prije 2 godine uzeo 2 mlade jarice isto nekih 20 dana stare, s jednom nije bilo problema, a druga jedva preživjela, dobila proljev nije ni hodati mogla koliko je preslabila, nosio sam je na pašu i hvala Bogu preživjela je, i ako bude sreće za nekih 15-ak dana bi se trebala jariti. Hranio sa ih sa kravljim mlijekom i sa zelenim.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
to nisam koristio, tek sam kasnije za to saznao, pile se kravlje mlijeko, kosilo im se zeleno i dobivale se malo kukuruznog šrota.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hvala na odgovoru, al to mi ne pomaže da li da ih uzmem ili ne. Proljev su tvoji dobili vjerovatno od svježe trave.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
U dobi od 15-20 dana kozlići pomalo već jedu ali ne koncentrat ne zelenu travu već dobro sijeno i po mogućnosti davati zamjenicu bar jednom dnevno kravlje mlijeko isto nije baš dobro ak se mora onda se treba razrijediti sa vodom omjer neznam a bolje ga izbjegavati malo čistog šrota , da dobe proljev mogu i zbog stresa od odvajanja i naglog prelaska na drugu hranu zato treba dati lijek protiv proljeva ,jarići ne smrde kad ih zakolješ jer ne skaču nisu još plodni toga se netrebaš bojati.
I dobro im je dati AD3 vitamine one za vodu u zube čiste jedno 2ml.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Kada odgovarate na zadnje objavljeni post molim koristite opciju odgovor.
opciju citiraj koristite kad odgovarate na 2-3-5- 20 post.
Ukoliko vam nešto nije ispalo kako treba ili bilo šta da treba pomoč, ispravit itd
kliknite na crvenu zastavicu i napišite šta treba napravit i netko če napravit.
Hvala.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
koza2.jpg
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hvala na odgovoru. Sad si me malo sa kravljim mlijekom, jer mi je ovaj reko da im dam par dana kravlje mlijeko i da mogu onda dalje sami jest. Uzeo sam isto male janjce i davao im jedno tjedan dana kravlje mlijeko dok nisu počeli bolje jest i nisam imao s ničim problema. Imam doma i mlječne zamjenice od teleta i starter za telad. Starter su jeli ko ludi. Da im dam onda zamjenice i kad da im dam nešto za zobat? Dokle da ih onda dojim?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Prije nekad davno ja sam imal isto mlade koje je trebalo dohranjivati samo su od kravljeg mlijeka dobivali proljev pa mi je vetrinar savjetoval da kravlje mlijeko ne dajem jer je puno jače i masnije zamjenica je dobra i nikad nije bilo problema sa njom
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
interesuje me ako jedna bala sijena ima tezine od 15 do 18 kg sijena za koliko dana bi trebala da pojede to koza ??
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
tu na forumu je par postova prije netko spominjao da koza pojede dnevno 2-3 kile sijena, znaći nekih 6-8 dana, iako ja iz mog skromnog iskustva mogu reć da pojeduu manje od tog, imam 2 mlade kozice koje imaju sijena koliko ih volja, al ne pojedu nikad više od 2 kg dnevno
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Moje jedu dok sam ja sa njima-cim odem one za menom i bleje-ja se vratim i one jedu??!! Imaju sijena stalno ali ne jedu bas puno onako vise rastepu nego pojedu :(rofl): Da ja sa njima stojim one bi puno vise jele ali ne da mi se:icon_scratch:
 
Na vrh