• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
AAAAA vitalac je posebno jelo autohtoni brački specijalitet,došao je na brač sa jednog jedinog grčkog otoka gdje se još priprema,a zatim dolće-garbo,pa bračke tripice sa krvlju,pa pečeni guzićnjak,i frigana krv, sve su to jela specifična za brač i malo gdje ih drugdje ima,poznato je da se na braču ama baš svaki dio koze i ovce iskoristi ništa se ne baca!!!
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
A moje nezahvalnice ju samo pokakaju i ostave ovcama i pravo u šikaru. A da se malo mijenjamo da se ove moje nauče da sva trava valja a vaše da se dobro napasu?
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
vitalac nisam probao al nadam se da ću imat prilike,čuo sam priče samo...al zato zadnjak na gradele.....eeeeeeeeeeeeeee,ebo vratinu i rebarca....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ajde vitalac više nije tajna samo malo volje i nema problema,ako želiš mogu stavit recept ovdje pa probaj nije to nikakva filozofija!
 

nadija

Član
Tu od
10 Ožu 2014
Poruka
38
ja sam poprilicno zaokupljena curkama , Bella mi je nekako depresivna ali danas se prvi put doslovce mazila uz mene , primjetila sam da je ljubomorna kad se posvetim drugim kozicama
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Pozdrav,bez obzira sto se nisam javljala godinu dana, odnosno mozda sam ljuta otisla sa ovog foruma, pratila sam vas svakodnevno. Opet dolazim sa jednim gorkim problemom. Unatrag tri godine uspjela sam skupiti pet koza, mislim da nisu cista alpine ali 90 posto vuku na alpine, jednog mladog jarca starog godinu i tri mjeseca i sada imam u podmlatku 6 zenskih jarica. Problem je u tome sto mise ukazala prilika za preseljemenj u inozemstvo. Srce mi puca sto ih moram prodati, jar su tako razmazite. ako je tko zainteresiran za ove koze i podmladak neka se javi privatnom porukom. Nalazimo se u okolici Siska. Voljela bi da idu u paketu a za cijenu cemo se vjerojatno vec nekako dogovoriti. Tuzna sam ali nebi propustila ovu avanturu zivota koja mi se pruza. pozdrav.
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
i jos jedno pitanje evo sada iskrsnuo, upravo mi susjed reko da je sprico sa nekim otrovom korov, koliko dana nesmijem pustat koze na tu travu.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav tanja-ja ih uopce ne bih pustao na tu pasu !!Ako je herbicid protiv korova trava ce pozutjeti i posusiti se u roku tjedan dana otprilike-Otrpv ulazi u biljku kroz lisce a ne korijen i zato se sprica dok je bilje povece a ne tek pokoseno ! Dakle otrov je u biljci i on je unistava i ja to svojim kozama nikako ne bih dozvolio da pasu mada sam dosta siguran da koze taj otrov osijete i da to bilje one nebi ni htjele jesti ! Ali svejedno ja bih sto dalje od te trave !!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Pozz ljudi imam jedan problemcic. Koza već dva tjedna pokazuje znakove jarenja ali nikako da dođe taj dan. Znaci koza se odvaja od stada, umiljatija je, stalno mekece, čim ima priliku legne, dobila je mlijeko. Ali je i oslabila fizički :( zato se bojim da joj nije sta.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo pošto mi je dosadno,a niko nije izrazio želju da sazna kako se radi vitalac,a to stvaro unikatno jelo odlučio sam da ipak stavim ricetu kako se radi.

Za vitalac se koriste iznutrice mladog janjca ili još bolje kozlića,otprilike 2 miseca(mada je najbolji od životinje koja je samo na mliku i nije još zagrizla travu,ali to je totalno neisplativo),prvo da vam objasnim kako u stvarnosti izgleda to jelo,to su iznutrice zamotane u trbušnu maramicu obavijene crijevima pečene na ražnju!
Dakle ovako:
Iznutrice(srce,pluća,jetra i slezena) ižrežu se na komade pogodne za nadjevanje na tanki ražanj otprilike promjera 5-6 cm,nataknu se na ražanj mješanim redosljedom lagano posole krupnom morskom soli i stave peć na žeravu okrečući ražanj nekih pola sata ne na pre jakoj žeravi.

trbušna maramica se kod klanja lijepo raširi da se osuši i stvrdne

koriste se tanka i debela crijeva,treba ih razdvojit pazeći da ne pucaju,na početak crijeva se ulije malo vode i samo se lagano prođu kroz prste,u crijeva životinje koja nije jela travu voda se ne stavlja nego se samo prođu kroz prste tako da ostane miris mlika.

kad smo iznutrice napola ispekli skinemo sa žerave omotamo oko njih trbušnu maramicu i lagano vrteći ražanj motamo crijeva okolo ,početak i kraj dobro zavežemo lagano posolimo i vratimo na žeravu,vitalac je gotov otprilike kad crijeva počnu pucat,ili kad su lijepo zapećena i dobiju zlatnu boju,treba paziti da na početku žerava ne bude prejaka jer će crijeva odmah poćet pucat a to nije dobro.

Kad je gotovo skinemo sa ražnja,izrežemo na komade i toplo služimo,kad probate ovaj jedinstveni specijalitet bit će te iznenađeni kako jedna tako jednostavna stvar može bit tako ukusna!
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Eee ljudi ja vam zaboravio javit sta se desilo... Kozica je ok ali okozila je mrtve jarice.. Jedno jare je bilo vece i imalo je oko 3-3.5 kg i imalo je dlaku, a drugo je bilo malo i nije imalo dlake. :(
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To je ko i kod mene,ako se sićaš pisao sam o tome,potpuno isto samo šta je meni trča ostala živa,a i bilo je problema sa posteljicom.:(doh):
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ja sad gkedam vec koji dan mi slabo ili nikako pase koza. Pase je u izobilju. Sijena ima vode ima. Malo kukuruza ima. A ona nece jesti. Malo previse je mrsava. Ispod brade sam primijetio nateklinu ali maknulo se. Mozda ubod pcele ili slicno. Sad sumnjam na metilj... vidjet cu jos koji dan kako ce se ponasati.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jesi li gledao dali brabonja? možda je i zatvor

ja bi joj dao jednu dozu kalcija inekcijom,ali nisi rekao zašto je prestala jest nešto mora bit da se dogodilo?
 
Na vrh