• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Ribolovac123

Novi član
Tu od
5 Pro 2014
Poruka
4
Hvala svima na dobrodošlici.Odlučio se za alpinu i pokušao pronaći nekoga tko prodaje iste, za sada bezuspješno.Svi koji imaju veći broj koza ( 50 i više) uglavnom prodaju cijeli boks sa 10-12 koza s tim da ne možeš iz toga boksa kupiti 2 ili 3 koze već cijeli boks.Nadam se ra ću za nekoliko dana uspjeti naći i kupiti 2-3 apine.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Samo sam cekal komentar o danasnjoj poljoprivrednoj.:icon_jook:
E ovak,vec vise puta provjereno,da ljudi kad vide na poljoprivrednoj svinje,svi bi bili svinjogojci,kad cuju da se junad isplati svi bi bili tovljaci,kad cuju za pcele svi bi bili pcelari i sad ovo.:(yawn): E pa svaka im cast na trudu ali ako budu radili tak kak sad rade nebudu daleko dogurali.:mur:(odma da napomenem da imamo doma farmu koza vec 15gi znam kaj govorim.)
1.Zamjerka:ne svida mi se pristup tih "prekvalificiranih"stocara koji kozama pristupaju u stilu-Lako cemo!,e pa malo sutra.:x: Najvise mi je zasmetao komentar da za koze kao ne treba silaza :mur:,sjenaza:icon_mad: i zelena trava :confused:.Nego kaj im treba,malo suhoga i saka smjese,e ako tak misle raditi onda im puno srece.Kojega vraga se mi onda cijelo godinu osim u zimi,znaci 4,5,6,7,8,9 mjesec gnjavimo sa silazom,sjenom i kosnjom lucerne,kaj zato kaj nam je dosadno?Jedino im priznam da su koze urednije od goveda(sto je po meni manje bitno,jer ja i moji nemozemo ostati cisti ni kod koza).Koze su naveli kao zivotinje drugog razreda koje kao stavis u stalu i ostavis das im mozda malo sijena(ako ti se da naravno) jer im drugo netreba,dodes ujutro i navecer pomuzes i brdo love je tu e pa rekel bi da nije tak(makar mi se druga rijec mota po glavi).Treba jako puno uloziti u koze da bi se od toga moglo zivjeti i biti konkurentan i siriti daljnu proizvodnju.Zivcan sam iz razloga jer su ljudi u mojem kraju uzeli koze i hrane ih na taj nacin i ne ide im nikako e i onda idu klati ta rasplodna grla.:=:) Vec mi je polako dosta tih "farmera".Koza u prosjeku moze dati 700-900l mlijeka godisnje,i kladim se da je njima u glavi ostalo samo ovih 900l,koje uz tu ishranu nemogu ostvariti nikako,ako bude upola manje bude dobro.Uzimaju smjesu od Vindije a ta smijesa kosta,i ako ti koze hranis glavninom tom smijesom onda te vise nema,koza je biljojed i TREBA joj zelena trava i sjenaza,sijeno je dobro za po zimi ali u sezoni ko hrani sa sijenom je presudil sam sebi.Lucerna i silaza je brdo bjelancevina i najbitnije lako probavljivih tvari koje smijesa nema,a sijeno nema proteina,nema proteina i energije-nema mlijeka i tu je prici kraj!
Svima se po glavi mota broj koza oko 100 kom jer ljudi misle da je to perspektivna proizvodnja,a ustvari budu uz tu svoju ishranu davali isto mlijeka,cak i manje nego da imaju 60kom i hrane ih kak spada.
U danasnjoj poljoprivredi treba uloziti sve i tu je prici kraj i nitko mi nebude rekel da nije tak.
Kozarstvo je odlicna grana poljoprivrede,ali uz rad a ne "Lako cemo" kad je sezona onda se radi non stop.Po meni sezona pocinje sa jarenjem,i kad se rijese jarici pocinje muznja-cilj uzgoja,i nema vise zezancije pocinje sjetva,spremanje silaze,onda sijeno,pa zetva,u meduvremenu se sprema silaza i sijeno,dode kukuruz,jesenska sjetva,oranje.Tu se radi od 6 pa do 22sata navecer,u ljetu je cesto slucaj i do 23sata,jos ako je posao na polju koliko je potrebno.Sad kad je zima je godisnji odmor,lijepo se kozice samo nahrane i odmaraju,a i mi sa njima,makar nam je jos ostalo brdo posla.I ljuti me kad netko podcjenjuje koze bezpotrebno,da se razumijemo ja nisam protiv njihovog kozarstva ali nek se tome bolje posvete i onda budu vidli rezultata,ovak kak misle nebudu sigurno.Vise treba uloziti u ishranu i povecanje mlijecnosti,nego povecavati broj grla,ali ako netko ima dovoljno zemlje da proizvede dovoljno hrane za 100 kom tak da one uz taj nacim ishrane nisu jos bolje na trosku,sam nek izvoli.
Ako slucajno prate forum nek se jave slobodno,jer je meni drago da se bave kozarstvom ali bez ovog-"Lako cemo" jer nije tak.
Nadam se da ste me razumijeli.:)
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
To meni izgleda ovako,
Doručak: pjesma mladi kosac travu kosi i potočić maleni,
Ručak: pjesma u četvrtak rano kupili smo sijeno i škripi đeram,
Večera: pjesma kukuruzi već se beru i kraj izvora 2 putića
E tu koze imaju sve i hranu i vodu, a poslije toga pune kante mlijeka i ona svima poznata kad mi padne šešir na čelo :icon_kidra:
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Mene najvise smeta taj njihov odnos prema tome,kao nis ne treba i lako je i isplati se,uz taj nacin se nebude isplatilo sigurno.:(nerd):
Nema tu nist manje zezancije nego sa kravama,isto je ako to hoces imati kako spada.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
mislim da je to ipak malo veći problem nego što izgleda...uz veliku propagandu nazovi stručnjaka iz poljoprivredne emisije(da manje loču bilo bi im bolje) i drugih struktura ljudi su dizali kredite radili štale i uzgajali krave muzare...kad je to propalo,kad su se za male novce bitange dočepale velikih imanja a ljude otjerali na prosjački štap,puno ljudi se opametilo...al ne lezi vraže....treba smislit nešto novo,navuć na kredite nanovo i opet otet imanja....a kako drugačije nego uzgajajte krave koze ovce nojeve...uzmite od nas kredite pa kad za godinu dvi vam smjestimo sa niskim otkupnim cijenama a kamate vas pojedu eto nama jeftinog plodnog zemljišta....strancima treba naše plodno nezatrovano tlo,malo proguglajte šta se dešava po rumuniji,češkoj,ukrajini....rasprodana ogromna žitna polja za bagatelu....naravno prije sjebano i osiromašeno stanovništvo...zato i te koze sad....: :(n):
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Samo sam cekal komentar o danasnjoj poljoprivrednoj.:icon_jook:
Kozarstvo je odlicna grana poljoprivrede,ali uz rad a ne "Lako cemo" do love.

Čestitam NINO na komentaru i tvoje čitanje između redova, bilo bi dobro kad bi svi čitali i gledali ko ti, a ne da ljudi završe prije nego su počeli , te se povedu se jednim prilogom o velikoj zaradi ???? Na TV- svi smo lijepi ,pametni, pristojni jer postoje prateče službe koje to odrade profesijonalno.

Srdačan pozdrav uz čestitku za božič i novu godinu sretno Vam bilo.

 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Zajec, baš im je lijepo, uživaju!! Nego jedno pitanje za nekoga tko nema koze, a želi ih nabaviti (ja, kad se vratim u Domovinu za skroz)!
Skoro svi koji se bave kozarstvom zbog mlijeka tvrde da jarac ne smije boraviti zajedno s kozama jer onda im mlijeko smrdi!
Dali je to istina?
Jer nekako mi je to nelogično zbog toga što ti isti tvrde da se jarac extremno osjeti samo u vrijeme tjeranja koze/koza!
Osobno nisam nikad osjetio "miris" jarca pošto ih kod mene u selu uopće nema, nema niti koza, a kamoli jarčeva...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Negdje sam čitao na forumu da ne smrdi životinja. Kada se koze pare jarac piša sebi po stomaku i bradi pa se mokraća usmrdi na krznu.
A kako smrdi, smrdi kao kuga i grize za oči.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jarac smrdi samo dok ne otpase sve koze u štali,onda prestane pišat po sebi i prestane smrdit,a mliko smrdi od onoga šta koze jedu a ne od jarca,(moj je uvik snjima),tako da su to jedne od glupostih vezanih za koze i mliko. Ja sam doživio da mi se vrati mliko pod izlikom da to nije kozje mliko jer da ne "smrdi".:icon_thumright:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jare danas ima 10 dana i 7,5 kg, dali je to u redu, skače na predmete više od njega i pravo je živahan.
Kada jare počima samo jesti i što da mu pripremim?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gabro, hvala! Čisti primjer razlike u teoriji i praksi, jer sam dosta čitao po njemačkim stranicama (na hrvatskom nema puno podataka o uzgoju koza) i tamo piše baš suprotno od tvoje izjave! Kažu kako kozje mlijeko ima manje laktozne vrijednosti te iz tog razloga upija sve mirise iz okoliša!! A ako se drži jarca, onda obavezno držati odvojeno od koza s mogućnosti vizualnog kontakta, te da uopće nije potreban ukoliko se drži manje od 30 koza jer je umjetna oplodnja jeftinija od troškova uzdržavanja samog jarca!
To mi je sve bilo nekako kontradiktorno s vašim izjavama ovdje, te sam zato pitao! Jer jedno je njemačka, a nešto sasvim drugo hrvatska (mislim na uvjete držanja i veterinarskih troškova)...
Hvala još jednom, meni naši savjeti vrijede puno više od stotinu teoretskih iz njemačke!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Jarac smrdi samo dok ne otpase sve koze u štali,onda prestane pišat po sebi i prestane smrdit,a mliko smrdi od onoga šta koze jedu a ne od jarca,(moj je uvik snjima),tako da su to jedne od glupostih vezanih za koze i mliko. Ja sam doživio da mi se vrati mliko pod izlikom da to nije kozje mliko jer da ne "smrdi".:icon_thumright:

To se dogodilo i meni sa sirom rekli da je kravlji a nije.
A to sto kazu jarac smrdi meni to i nije tako ekstremno ima svoj miris ali nista nepodnosljivo.
Takodjer je i moj jarac skroz sa kozama!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja sam već pisao na forumu "kunićarstvo" kako sam bio kod tipa koji drži kuniće od čijeg me je smrada dva dana bolila glava!
Ja ipak mislim da je sve stvar načina držanja!
U moj kunićarnik kad uđeš osjetiš samo miris sijena, a najvjerojatnije je isto tako i u kozarniku (staji), ako se redovito čisti i koze borave na suhom da ne može baš toliko extra smrditi....
Nadam se...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sto je je jarac se osjeti u sezoni mrkanja ali meni to nije nesto strasno!!!
Nekom smrdi janjetina i dize mu se zeludac od nje dok je meni:icon_thumright:
Van sezone mrkanja koze pa i jarac nemaju nikaki miris,imaju onaj po kozama koji je gotovo neprimjetan!!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Prosjek ti je 8,09 l/dan, ne mogu komentirati dali je to dobro ili loše pošto dnevno nisam imao ni 1 l mlijeka.

Kojim nacinom racunanja si dosao do ovog podatka?

Gabro to je u prosjeku oko 700l po kozi godisnje sto je za svaku pohvalu.:icon_thumright:

Isto pitanje sam postavio i @luki...kojim nacinom racunanja si dosao do ove brojke??
Ovako..."odokativno" si promasio za petinu :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Joj kad bi se ja setil kak,rekao je kad je poceo i do kad je dojio i s koliko koza,ali se je desila tragedija da je jedna koza stradala a ja sad neznam dal sam ju racunal ili ne.
Moze se reci da je to ugrubo izracunano ne precizno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh