• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
S cim si ju i prije hranio,onda bus videl kak stoji s mlijekom ako nebude imala mlijeka dovoljno,povecaj hranu.:eek::
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Negdje sam čitao da se hrana smanji kada se ojari. Do sada sam im davao sijeno i djetelinu koju su bolje jele od sijena i smjesu oko 1 kg dnevno za njih dvije. Smjesu sam pravim: (posije - mekinje, sojina sačma, ječam, zob i mljeveni kukuruz).

Bio veterinar, gurao ruku kaže više jarića nema, a ono što je izašlo da je posteljica. Ako je posteljica bila je mala dok sam ja očekivao kao kod krmače.

Jare i koza izlaze iz boksa i dobro izgledaju. Jare se jučer i danas često češe iza desnog uha, znači reagira. Gledao sam ispod repa jare ali je dlakavo pa ne vidim dali je m ili ž, dok ima 2 jasno izražene sise pa pretpostavljam da je žensko - ne vidim nikakvu kesu.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Odlićno,baš mi je drago da je sve u redu,hrani ih isto kao i do sada ta smjesa ti je u redu,svako jare ti ima sise,ženka iza ima dvi rupe gornju i donju a jarac nema,tek mu posli izrastu jaja! Nemoj zaboravit izmuzivat vime ako vidiš da je puno jer ti inaće ne gine mastitis!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
E pripazi jos dali koza polize jare kad sere u vecini slucajeva ona to i napravi a ako ne nesmijes dozvoliti da se jaretu zaljepi guzica jer onda nece moci srat!!!!
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
svako jare ti ima sise,ženka iza ima dvi rupe gornju i donju a jarac nema,tek mu posli izrastu jaja

:(y): izgleda da je on jaja napipao pa pomislio da je žensko ko biva vime :D i ja sma se tako zezno
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@gabro - koliko koza smije dnevno pojesti smjese?
kako da je dojim i kada da ne bih pretjerao pa da jare nema mlijeka?

@matozdenci - pogledati ću da sve funkcionira

@kanderlaber - nisam htio mučiti jare pa gledati premda dozvoli da se drži i mazi se sa 1 dan starosti. Sinoć kada je jare pišalo na betonu izgleda kao da je pišala, pa ako je pišala onda je žensko. Ako kažem jaretu što si napisao ljutiti će se natebe.

Nešto postovi kasne, dobio sam ih prije pola sata.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Prije pola sata sam podojio kozu. U lijevoj sisi je bilo par kapi mlijeka dok je iz desne izašlo više od pola litre. U vimenu ima kao lopta, ne znam dali to tako treba biti. Koza mirno stoji dok se doji i kada se vime stisne i masira ona i dalje stoji, dakle ne boli ju ništa.

Jarica - e jarica kada vidi jare hoće ga stalno tući, još će se ugušiti
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dali lijevo vime izgleda poput desnog kad ga podojis?ako izgleda tako onda mljecna zljezda neizlucuje mlijeko a ako je puno a neda se podojiti onda se najbolje posavjetuj sa veterinarom!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Prije pola sata sam podojio kozu. U lijevoj sisi je bilo par kapi mlijeka dok je iz desne izašlo više od pola litre. U vimenu ima kao lopta, ne znam dali to tako treba biti. Koza mirno stoji dok se doji i kada se vime stisne i masira ona i dalje stoji, dakle ne boli ju ništa.

Jarica - e jarica kada vidi jare hoće ga stalno tući, još će se ugušiti

Ujutro kad dođeš izmuzes sve šta je u vimenu,isto tako i navečer ako vidiš da je previše,tu loptu masiraj što više ako je usireno mliko da što prije izađe vanka,mislim da je negdi pialo 1,5kg zrna po glavi ja dajem manje.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Sada je vime skoro jednako, probao sam malo dojiti i iz lijeve strane izlazi par mlazova mlijeka dok u desnoj strani ima više.
Ako je budem dojio dali će mala ljepotica imati dosta za papati. Šo se tiče vimena mogu ga masirati a koza stoji mirno, ma prava je.
Jare je veselo skače kao da ima mjesec dan, a sada mu je 2 dana.

Dali znate zašto mirna vesela i razigrana jarica hoće pokidati lanac kada vidi jare?
Jarica ima veći stomak nego što je imala koza prije jarenja, a izbacuje bombone.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
E sad zavisi kolike je mljecnosti koza ako je dobre mljecnosti onda ce mlijeka ostati a ako je manje mljecnosti onda se moze dogodit da ce jare posisati sve a to ces vec primjetiti sam.
Zasto jarica hoce tuci jare to je iskazivanje dominacije to se i kod mene znalo dogadjat ali je tu koza koja ga uvjek obrani i nakon nekoliko dana svi znaju svoj red!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Sada je vime skoro jednako, probao sam malo dojiti i iz lijeve strane izlazi par mlazova mlijeka dok u desnoj strani ima više.
Ako je budem dojio dali će mala ljepotica imati dosta za papati. Šo se tiče vimena mogu ga masirati a koza stoji mirno, ma prava je.
Jare je veselo skače kao da ima mjesec dan, a sada mu je 2 dana.

Dali znate zašto mirna vesela i razigrana jarica hoće pokidati lanac kada vidi jare?
Jarica ima veći stomak nego što je imala koza prije jarenja, a izbacuje bombone.

Reko sam ti kako da muzeš,doć će vrime kad će ti vime bit prazno i ujutro i navećer,a mogla bi ti i ta jarica bit skotna.
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
a ti nemaš telefon??????????????? grrrrrrrrrrrrrrrr ni za stroj nisi javio kak radi ni išta........ ja bio u gužvi i sa poslom i sa mobom...... jbga
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas koza ima više mlijeka u lijevoj sisi ali manje nego jučer. U lijevoj sisi je bilo oko 1 dl dok u desnoj preko 2 dl. Jučer u jutro je bilo puno više mlijeka u desdnoj, a manje u lijevoj. Možda je jare sisalo po noći jer ostavim upaljeno svijetlo.
Jare sam pustio van u prostoriju, veselo je skaklo oko 10 minuta.
Kada jare ojača vratiti ću jaricu u boks i za početak vezati. Kada sam doveo jaricu imala je 4 mj u dobroj kondiciji kao i sada. Bila je zajedno sa sestrom i bratom i dok nije došlo malo jare bila je vesela kao jare sada, ali kada koza ojarila u kratko vrijeme se pretvorila u malog vuka.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Što je kozari malo smo pozaspali?
Danas ista slika kao jučer, lijeva sisa ima mlijeka, a desna nema. Moj zaključak je da u obadvije sise ima mlijeka samo jare posisa iz jedne. Molim vaše mišljenje.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sigurno je tako jare ih porsisa!!
Samo pripazi jer jare nekad zna izabrat samo jednu sisu a drugu nece niti probat u tom slucaju ju ti podoji!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pa normalno da jare sisa sisa non-stop dok ima mlika,za sada samo muzeš višak da ne dođe do mastitisa,kad jare bude imat misec dan neboj se neče bit u vimenu ni kapi,a mlika češ imat tek kad odbiješ jariće.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas sam oko podne podojio kozu i bilo je oko 0,7 l mlijeka. Ako je ne bih dojio dali bih jare moglo posisati više nego što smije pa da mu naškodi. Jare je jedno i muško je (ili dvospolac) - ima veće sise nego kesu.
Kada će jare početi samo jesti drugu hranu?
Ako bude jare napredovalo u planu nam je za ražanj 01.05.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Danas sam oko podne podojio kozu i bilo je oko 0,7 l mlijeka. Ako je ne bih dojio dali bih jare moglo posisati više nego što smije pa da mu naškodi. Jare je jedno i muško je (ili dvospolac) - ima veće sise nego kesu.
Kada će jare početi samo jesti drugu hranu?
Ako bude jare napredovalo u planu nam je za ražanj 01.05.

Moze sisati koliko hoce i nemoze mu smetati.
kako dvospolac?Jel ima iza dvije rupe ili sta (jaja i sise)
Sad ce uglavnom sisati jer mu je to najbolje a uz to ce sam jesti i ostalu hranu a kasnije ga posve odvojis od koze i hranis.
 

Najnoviji postovi

Na vrh