• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo vam jedan podatak,05.03 sam počeo mužnju,(bile su 3 koze),30.04. je došla 4 koza,11.11.sam izgubio jednu kozu(ona šta se obisila), i do današnjeg dana sam namuzo 2274 litre,a još muzem 2l dnevno.

Zanima me šta mislite o tome?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Prosjek ti je 8,09 l/dan, ne mogu komentirati dali je to dobro ili loše pošto dnevno nisam imao ni 1 l mlijeka.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Prije pola sata došao do koza i zateknem jare na izgled zdravo. Jare je samo sisalo, posteljica nije izašla. Dali će biti još koje vidjeti ćemo.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Prije pola sata došao do koza i zateknem jare na izgled zdravo. Jare je samo sisalo, posteljica nije izašla. Dali će biti još koje vidjeti ćemo.
Dobro pogledaj jeli gdje ispala i ako je ne nađeš ili ako ne vidiš da izlazi a morala bi posli sat,najdalje dva odma zovi veterinara da joj stavi tabletu da to izađe ili ako zna neka gurne ruku i izvadi je van,nemoj čekat da se nebi zatvorila jer češ ostat bez koze!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Za sada stanje isto. Koza i jare su veseli.
Nisam znao da će se jariti pa nisam očistio boks, ali je bio suh. Očistio sam boks i posteljicu nisam našao. Visi joj sluz oko 20 cm. Koza normalno jede i uopće nije malaksala. Izašla je u prostoriju iz boksa i jela šrot.

Kada sam našao jare bilo je suho, znači da se ojarila možda i par sati prije. Dali su možda ona i jarica mogle pojesti posteljicu?

Jare je vršilo nuždu - sralo, znači da su mu crijeva proradila, barem tako mislim i često sisa. Desna strana vimena je puna dok je lijeva skoro prazna, dok sam je dojio mlijeka je bilo u obadvije sise, valjda će doći.

Jarica je tukla jare pa sam je odvojio.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Je moguče je da ju je pojela,a tu tvrdu sisu izmuzi van da bude identična praznoj a mliko nije za upotrebu,a koja ti je to jarica tukla malog mater ili druga?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1- jare je bilo suho, a kozi stalno to viri, naj prije je bio kao neki balon mali, sada je kraće bez balona.
2- Kada sam došao prvi puta nešto je podrhtavalo u udubljenju sa lijeve strane gdje je burag - koza se normalno ponaša kao da se nije ojarila.
3- imam ovu kozu i jaricu koja nije u srodstvu sa kozo ali su se dobro slagale. Dok ja gledam ona liže jare, kada se odmaknem da me ne vidi on tuče jare.
4- kada sam danas u jutro došao nahraniti koze vidio sam da je desna strana vimena nalila malo više od lijeve, sada je desna strana skroz nalila dok je lijeva skoro prazna. Nisam je dojio samo sam povukao za desnu sisu i mlijeko je išlo u mlazu a sisa mekana dok lijevu nisam pokušao.
5- zvao sam večeras veterinara ali se ne javlja - vikend.
6- koliko može proći do drugog jareta ako slučajno ima još jedno? Ovo je staro 5 - 6 sati po mojoj prosudbi.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Luka trebalo je poslije sat vremena izvršiti kontrolu,Ruka se opere po mogućnosti manja šaka i unutra lako se napipaju zadnje ili prednje noga ako ima nešto,Ja sam proljetos imao problem jedna koza pa nisam o tom vodio toliko računa poslije izlaska 1 jareta ušao u kuću i zaspao a koza imala još 2 jedno nedonošče a drugo u redu i trebala je pomoć a ja sam bio nemaran i jarići su stradali tj. 2 a 1 ok i sve ženskA kad sam držao 14 koza nikad nisam imao uginuća kod jarenja a bilo je izvlačenja po 3 koji su se zapetljali a bez veterinara,Traži veterinara ili nekog tko ima hrabrost,Bitno je da es zna raaspoznati noge,
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Gabro obzirom na uslove sa ishranom na otocima to može biti i zadovoljavajuće.Ja imam 1 kozu u dvije muže da nešto jače od 2 litre,
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Koje je boje ta sluz,zućkasta ili krvava,ako je zuckasta onda je najvjerovatnije pojela ili zagrnula sa sijenom(pogledaj malo po stali),ako posteljica nije jos izasla(makar mislim da je) onda zvati veterinara,bilo bi joj dobro dati kalciju i da vidis kak posteljica ide van ili joj moze dati tabletu da se ocisti.Ako i visi komad posteljice moze se izvaditi laganim okretanjem i vucenjem ali jaaako polako.Ali netrebas to raditi i ako treba nemoj bolje joj dati tabletu i gotovo ili kalcij
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nazvao veterinara, kaže da se čujemo sutra pošto se koza normalno ponaša.
Ovo mi je prvi puta da imam koze pa i jarenje.

Hvala svima na savjetima.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Gabro to je u prosjeku oko 700l po kozi godisnje sto je za svaku pohvalu.:icon_thumright:
Kako su inace kozice,jel su bređe?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Na koje misliš? sve ili one nove.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
koza pojede posteljicu instinktino da bi sakrila miris jareta od predatora obicno cim se ojari ja to odma bacim zajedno sa sijenom i zakopam u zemlju u protivnom ona pojede lai nije nista strasno..To sto se cisti je normalno i kod mene je tako skoro 7 dana nakon jarenja cistila se maternica ali nisam nista dirao dok samo ne ispadne iz nje,koza to cisti jezikom..
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas u 5,45 nema promjene. Koza leži pokraj zida i preživa, a jare joj leži kod vrata tako da ga grije. Sve mi izgleda da je u redu, kada sam ih dirao samo se maze ali ne ustaju.
Cijelu noć im je bilo upaljeno svijetlo.

Sada mi objasnite kako da hranim kozu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh