• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Nego šta je,super! Pokušat ču sutra nać prijatelja čija se porodica bavi tim od davnina jer točan recept neznam,pa ga stavim.

Ok može kad saznate pa stavite tu na forum baš me zanima na koji se to način radi.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo recepta: za kaštradinu se koristi meso koza ili ovaca ne mlađih od godine dana,kad se životinja ubije stavi se cidit i hladit najmanje jedan dan,onda se reže na polovice i svaka polovica na četiri dila but,plečka i dva komada trupa.Sve se tada soli sa morskom soli i stavlja u kacu i to prvo butevi pa plečke i onda djelovi trupa.To stoji najmanje 6-7 dana(tekučina ako je im se odliva) i onda se vadi trup,plečke od 7-10,a butevi od 10-15,meso se pere hladnom vodom i stavlja sušit na hladan dim od 7-15 dana i onda na hladan zrak,po mogučnosti bura. On mi je reko da svak suši po svom guštu,a kad je za njega dovolno suho stavi u vakum ili u ledenicu i tako se nikako nemože pokvarit.Može te kod soljenja stavit i dalmatinske trave. Najbolje je meso škopca ili jalovice.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Tako slicno se i kod nas u slavonij nasalja svinjsko meso(sunke,plecke,slanine i drugo).
Vi imate jednu veliku prednost u odnosu na nas kraj a to je bura stvorena je za susit meso.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja sam slavonac, i kod nas se ne soli tako već se pravi "salamura"!! Malo skuplji način, ali isto učinkovit.... (mislim za svinjetinu, puretinu, kunića,...)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
I ja radim salamuru a neki samo nasole tak da ni sam neznam sta je bolje a bude dobro jedno i drugo!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Tako slicno se i kod nas u slavonij nasalja svinjsko meso(sunke,plecke,slanine i drugo).
Vi imate jednu veliku prednost u odnosu na nas kraj a to je bura stvorena je za susit meso.

Je slično je smo mi kad solimo svinju onda gore ide i teret ovdje pritiska nema,i da i kod nas neki rade sa salamurom,to ti više dođe kako je ko naviko.Mad se ovdje više ne goje svinje a i kaštradina se sve manje radi!:icon_sad::icon_sad::icon_sad:
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Evo recepta: za kaštradinu se koristi meso koza ili ovaca ne mlađih od godine dana,kad se životinja ubije stavi se cidit i hladit najmanje jedan dan,onda se reže na polovice i svaka polovica na četiri dila but,plečka i dva komada trupa.Sve se tada soli sa morskom soli i stavlja u kacu i to prvo butevi pa plečke i onda djelovi trupa.To stoji najmanje 6-7 dana(tekučina ako je im se odliva) i onda se vadi trup,plečke od 7-10,a butevi od 10-15,meso se pere hladnom vodom i stavlja sušit na hladan dim od 7-15 dana i onda na hladan zrak,po mogučnosti bura. On mi je reko da svak suši po svom guštu,a kad je za njega dovolno suho stavi u vakum ili u ledenicu i tako se nikako nemože pokvarit.Može te kod soljenja stavit i dalmatinske trave. Najbolje je meso škopca ili jalovice.

Hvala gabro na detaljnom opisu,ovo moram sljedeću zimu svakako probat,mada to neće biti nikakav problem za osušit,jer kod mene u Lici ima dosta bure ,a ona je najbolja za sušenje...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A sta ces ljudi se pogospodili!!!
Eto danas moje supruga pravila rucak ja joj zatuko pjetla domaceg!!
Juhica,kupus salata i pjeto pecen u tepsij s krumpirom ma za prste polizat!!!
Pa nek oni ne drze nis,neznaju sta propustaju!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nisam kuhar pa ne znam, ali de mi recite jel to moguće uopće ispeci (mislim na pjetla što spominje matozdenci)??
Ja sam mislio da se od kokošiju može samo juha praviti!!
Pilići su izuzetak!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
E tak tak prvo ze skuha za juhu pa u tepsiju pa u rernu i da vidis kak se ispece!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Moram reći curi da proba...dobro ovog mog 10-o godišnjaka mogu najvjerojatnije samo zakopati, ali budem probao s nekom "mlađom" kokoši..
Hvala!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Gabro ovako se slicno soli i susi i ostalo meso-samo bih nadodao jer sam vidio da si propustio skrenut paznju ili mozda ne radis tako-dok se opere meso -mlakom vodom poslije solenja (oko 15 dana) -meso nakon pranja povijesat u susari i ostavit dan da se dobro ocijedi i osusi od vode a tek onda ide dim !! dimi se na visini bar 2m i to svaki drugi dan. Tako oko 5 dimova ili dim dva za kobasice za pecenje ... Kod dimljenja je jako bitno drvo a ono mora biti potpuno suha bukva ili grab !! Da se ne bi rasplamsala vatra treba okretati kalano gore a dio gdje je kora na zar ! Jako dobro je i suha piljevina od bukovih drva koja ostaje ko nus produkt kod piljenja za ogrijev.... Eto toliko od mene ...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Gabro ovako se slicno soli i susi i ostalo meso-samo bih nadodao jer sam vidio da si propustio skrenut paznju ili mozda ne radis tako-dok se opere meso -mlakom vodom poslije solenja (oko 15 dana) -meso nakon pranja povijesat u susari i ostavit dan da se dobro ocijedi i osusi od vode a tek onda ide dim !! dimi se na visini bar 2m i to svaki drugi dan. Tako oko 5 dimova ili dim dva za kobasice za pecenje ... Kod dimljenja je jako bitno drvo a ono mora biti potpuno suha bukva ili grab !! Da se ne bi rasplamsala vatra treba okretati kalano gore a dio gdje je kora na zar ! Jako dobro je i suha piljevina od bukovih drva koja ostaje ko nus produkt kod piljenja za ogrijev.... Eto toliko od mene ...
Ovo je nadopuna,a napisa sam da se opere hladnom vodom!

Što kažete na oglas broj 13694997 u njuškalu?

SUPER! kupuj
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Mislim da svatko zna, tj. ima vlastitu metodu dimljenja!!
Ja osobno nikad ne perem meso i obavezno ga presam (slaninu, pršute,..)! Za drvo je važno da je "bijelo drvo", znači bez tanina! Glog je najbolji... Malo šmrike iliti bijele borovine radi specifičnog mirisa i arome, itd, itd,...
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
koza mi ima zuckast iscjedak iz vagine iako je bila parena prije 15tak dana jel to znaci dan ije ostala sjarna pa se cisti ne primjecujem da vrti repom ili da mekeće takodje ni vagina nije crvena i otecena ???
 

Najnoviji postovi

Na vrh