• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Joj kad bi se ja setil kak,rekao je kad je poceo i do kad je dojio i s koliko koza,ali se je desila tragedija da je jedna koza stradala a ja sad neznam dal sam ju racunal ili ne.
Moze se reci da je to ugrubo izracunano ne precizno.

Evo malo detaljnije,po kozi ispada otprilike 550l,a dnevni prosjek je 8,06l,s tim da 2 miseca prije početka mužnje su kozlići sisali svo mliko.:eek::
još uvik muzem 1,5ldnevno i to od jedne koze,druge su same zasušile i sad čekam leg negdi oko08.02. ona šta se obisila je minus od dva kozlića i litre mlika dnevno jer je poznajem od lani! Nju više ne računam.

Svima koji ga slave i svim ljudima dobre volje čestit i sretan božić!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Prvo sretan Božić onima koji ga slave!Sad malo o prosijeku pomuženog mlijeka kod koza,Sve ovisi kad se to računa dali najveća mliječnosz ili mliječnost u toku laktacije,Pa onda koja je mjera po kojoj se računa ,Meni su mnogi tvrdili koza mi da dvije mjerice od dvije litre u koje muzem ali to nije četri litre nego tri jer kad pjena spadne to nije isto,Meni su koze u nekoj 5-6 godini mog posla davale cca,1000 litara u laktaciji ali prosijek je negdje oko 3 litre dnevno,Možda je nemom to i mnogo ali kad vam kažem da su jarići kozije mlijeko pili najviše 10 dana a ostalo zamjenu možda će neko i razumijeti o čemu pričam,Moram da navedem da sam koze hranio isključivo sa lucerkinim sijenom koje je košeno u optimalnom roku.Koze su se hranile 3 puta dnevno i u tom periodu muzle,Obrok se je sačinjavao od sijena lucerke + 0,5 kg konc po obroku a u 5-10 mjesec se je davala svježe košena lucerka ili sudanska trava.Do tok načina hrane sam došao iz vlastitih pokušaja da povećam količinu mlijeka po kozi,Čitajući literaturu i slušajući savjete stručnjaka ja sam ipak eksperimentisao nešto a to je da prvojarkama razvijem vime forsiranom prehranom,Mogu reći da je pored hrane i to pomoglo jer koza sa malim vimenom i nemože dati zadovoljavajuću količinu mlijeka,Znam da će mnogi naći mane ovom mom načinu rada ali ovom načinu rada nisu imali primjedbe stručnjaci za uzgoj koza p preradu kozijeg mlijeka iz Njemačke koji su mi bili donatori za mali biznis iz poljoprivrede,
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Si siguran da je 1000l godišnje,to ti je bil prosjek stada ili samo jedne koze?
Ovo s pjenom ima smisla jer ona daje obujam,isto tako nije isto toplo i hladno mlijeko.
Kad nama cisterna uzima(i mjeri količinu) mlijeko ono ima 4.5 stupnja
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Nino ne da sam siguran nego postoji pisani trag tj dnevnik proiyvodnje sira kao i knjiga prodaje sira sa po datumima količini i imenom kupca,Srećom nije mi to sve stradalo pa povremeno pregledavam,
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja imam dvije koze koje u pocetku laktacije daju i vise od 5l mlijeka a jarile su se krajem 2 mjeseca a sab jos daju 1,5l mlijeka!!!
Nisam nikad zbrajo koliko daju mlijeka godisnje ali mislim da su one iznad prosjeka!!!!
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Nino ako bolje pogledaš nije to samo sijeno,Rekao sam sijeno lucerke košeno u pupanju,zelena lucerka i koncet u jednom obroku.Voda iz pojilica ,tri muže 5,30,13,30 i21 h.Do te količine trebalo je više godina u prvim godinama koze su davale prosiječno 45 kg to je bila prodavana količina a poslije 100 kg tvrdog siraza kog postoji dokumentacija tko je i kad kupio sve restorani u Beogradu a bilo je prodaje i šire,Sa čistim senom nikad nebih ni hranio koze jer ja sam bio ograsničen sa prostorom pa sam išao na intezivnu proizvodnju,
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Nemoj se srditi.:)
Vidis nisi navel tri muznje koje jako povecavaju mlijecnost,isto tako nisam vidio zelenu lucernu da pise.Ovo kaj si sad napisal mi utjeruje povjerenje jer mi govori o puno ulaganja i truda.A ne kad neki pricaju bajke kak nis ne treba a ima se puno para.(si gledal zadnju poljoprivrenu kaj ne?)
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
nino,od kud si ti?kolko koza imate vi u muznji i kolko ste predali vindiji kroz godinu,ak se smije znat
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Iz Varazdinske zup.Imali smo ove godine 89koza u laktaciji i predali xxxxxl mlekeca.:icon_smile:
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Nisam gledao tu emisiju i ako sam prije gledao sve emisije o poljoprivredi u regionu ali mogu reći da nisu baš edukativne kao Njemačke iz njih sam najviše naučio,Moj način proizvodnje nije uopće bio skup jer nije bilo nekog velikog ulaganja samo što je posla bilo mnogo jer cijeli dan radiš u godini ali se je isplatilo,
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Covjek svoj rad netreba racunati kad radi za sebe!!!
Ljenost je jedan od smrtnih grijeha!
Znaci svi moramo raditi da bi nasli smisao zivota!Nisam siguran dali to svi mogu razumiti?!!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Sve si sam rekel,u sezoni smjesa koncentrata,zitarice i sladilq-a ,silaza i svjeza lucerna.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Vidim da je ekipa na okupu, još jednom sretan Božić onima koji slave, a cijeloj ekipi puno zdravlja i sreće u životu kao i njihovim obiteljima.

Sada me je sramota kada vidim sa koliko grla raspolažete, a ja imam kozu, jaricu i jare i ne mislim povećavati broj.

Koza se ojarila 13.12. Jučer sam nadojio skoro 1 l, a danas manje od 0,5 l mlijeka. Jare sisa lijevu sisu više tako da u desnoj ima više mlijeka, skoro da je sve mlijeko iz desne. Kozu sam kupio u 9 mj. i uvijek je imala kao neke lopte u vimenu pa me zanima dali su to mliječne žlijezde. Stalno su iste veličine i koza se ne buni kada joj masiram vime - stoji mirno i kada je dojim i kada masiram vime. Kada sam je kupio mlijeko je bilo jako pitko bez mirisa dok sada nisam probao mlijeko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh