• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ja radim sir samo za svoje potrebe imam tri mlječne koze samo za sebe a ostalo su burske sir radim kuhani pa sa octom presječem i to je to nedami se raditi sa sirilom sir je dobar i ovako malo pronjuškaj po internetu bilo je recepata ali sve se svodi na ocat ili sirilo, a šta se tiće kašljanja koze to imam i ja stalno kašlje i kod nekih poznanika koji imaju koze se to dešava nemoj zato plačati vetrinara jer oni isto nemaju pojima zašto koze kašlju da bilo koji ljek i dobro naplačuje .neznam dali ti cjepiš svoje koze sa iverktinom protiv metilja,ja vetrinara ne zovem za ništa sam cjepim protiv metilja i ako dobe upalu njihove su cjene visoke
 
B

bepo

Guest
ako kašljanje nije nekakva patologija mikrobiološke prirode (infekcija plućnom mikoplazmom) moguće je da kozama fali malo vitamina u prehrani.
kašljanje je povezano sa nedostatkom vitamina A. pa probajte naci nekakve vitaminske dodatke koji su vjerujem jeftiniji nego veterinar koji vecinu vremena nista nezna jer poludi na veterinarskom fakultetu dok ga zavrsi.
moguce je da je okolina u kojoj zivotinje borave malo prašnjavija pa im to smeta.
vecina patologije kod domacih zivotinja je povezana sa nepravilnom prehranom i drzanjem. razmislite malo o tim nekim stvarima i promatrajte potrebe zivotinje iz perspektive njezine vrste i njezinih potreba. dakle, što meni treba da bi bila zdrava koza?

ovo sa mikoplazmom se lijeci sa eritromicinom i oksitetraciklinom, al to traje jako dugo i jako je skupo.
 
B

bepo

Guest
imam jednu molbu. kolike su realne cijene dojnih koza? idealno bi mi bilo da su se koze jednom jarile i da su u laktaciji. gledao sam dosta toga na njuškalu i cijene se kreću od 450 pa do 1000, neke i više. vjerujem da su ti oglasi mozda i od nekog od vas. e sad, obzirom na moje mogućnosti u vidu smještaja, hranidbe i potrebe za mlijekom, došao sam do brojke od 3 koze. iskljucivo za vlastite potrebe. od onih nubijskih sam odavno odustao jer to necu nabaviti nikad, niti imam para za uvoziti grla iz turkmnistana. pasmina izbora mi je alpina ili krizanka alpine. da ima neku srednju mlijecnost, ne treba mi neki monstrum koji daje 4 litre i onda krepa od ketoze kad se ojari. litra, litra ipo je vjerujem sasvim realna kolicina za ocekivati od jedne solidne alpine?

sad ja vas lijepo molim, jer vidim da manje vise svi volite to sa cime se bavite i da imate iskustva sa time (ja imam teoretskog znanja al mi je to sve za k... kad imam 0 iskustva) da mi malo napisete o tome. jel prodajete? posto prodajete i tako neke stvari. mozete i privatne poruke slati. unaprijed zahvaljujem.
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Ja sam juče za alpinu dao 100eura , četiri puta se jarila lijepa je i uredna vidi se da je držano do nje, sise jednake i lagano se doji ,večeras je dala pola litre, sad joj je selidba šok ali vjerujem da će biti kako je čovjek rekao kad se okozi 2,5 do 3 litre... :roll:
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
imam jednu molbu. kolike su realne cijene dojnih koza? idealno bi mi bilo da su se koze jednom jarile i da su u laktaciji. gledao sam dosta toga na njuškalu i cijene se kreću od 450 pa do 1000, neke i više. vjerujem da su ti oglasi mozda i od nekog od vas. e sad, obzirom na moje mogućnosti u vidu smještaja, hranidbe i potrebe za mlijekom, došao sam do brojke od 3 koze. iskljucivo za vlastite potrebe. od onih nubijskih sam odavno odustao jer to necu nabaviti nikad, niti imam para za uvoziti grla iz turkmnistana. pasmina izbora mi je alpina ili krizanka alpine. da ima neku srednju mlijecnost, ne treba mi neki monstrum koji daje 4 litre i onda krepa od ketoze kad se ojari. litra, litra ipo je vjerujem sasvim realna kolicina za ocekivati od jedne solidne alpine?

sad ja vas lijepo molim, jer vidim da manje vise svi volite to sa cime se bavite i da imate iskustva sa time (ja imam teoretskog znanja al mi je to sve za k... kad imam 0 iskustva) da mi malo napisete o tome. jel prodajete? posto prodajete i tako neke stvari. mozete i privatne poruke slati. unaprijed zahvaljujem.

vidim da si iz zadra evo čovik prodaje koze u kistanjan ja sam kod njega kupio jarca pa možeš vidit kod njega reci mi iz kojeg si mjesta
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
imam jednu molbu. kolike su realne cijene dojnih koza? idealno bi mi bilo da su se koze jednom jarile i da su u laktaciji. gledao sam dosta toga na njuškalu i cijene se kreću od 450 pa do 1000, neke i više. vjerujem da su ti oglasi mozda i od nekog od vas. e sad, obzirom na moje mogućnosti u vidu smještaja, hranidbe i potrebe za mlijekom, došao sam do brojke od 3 koze. iskljucivo za vlastite potrebe. od onih nubijskih sam odavno odustao jer to necu nabaviti nikad, niti imam para za uvoziti grla iz turkmnistana. pasmina izbora mi je alpina ili krizanka alpine. da ima neku srednju mlijecnost, ne treba mi neki monstrum koji daje 4 litre i onda krepa od ketoze kad se ojari. litra, litra ipo je vjerujem sasvim realna kolicina za ocekivati od jedne solidne alpine?

sad ja vas lijepo molim, jer vidim da manje vise svi volite to sa cime se bavite i da imate iskustva sa time (ja imam teoretskog znanja al mi je to sve za k... kad imam 0 iskustva) da mi malo napisete o tome. jel prodajete? posto prodajete i tako neke stvari. mozete i privatne poruke slati. unaprijed zahvaljujem.

realna cjena koza alpina ti je oko 1000kn ja sam prodavao po1200kn koze alpine stare 20 mjeseci jednom jarene u laktaciji dale do 2,5 l mljeka zavisi o ishrani bolja ishrana više mljekana žalost ljudi nemaju novca pa se koze svakako prodaju nema više neke stvarno okvirne cjene za tvoje potrebe alpina ili sanska koza bile bi savršene kako si iz Zadra imaš u okolici dosta ljudi kojimimaju koze evo vomi ti je dao več jedno rješenje ,imaš u Radošinovcima to ti je od Vranjskog jezera kad bi išao prema Stankovcima trebao bi znati gdje je to čovjek ima alpine i mislim da je imao domaču šarenu kozu pa malo pogledaj ako si zainteresiran stvarne cjene više nema nego kako se pogodiš i kakvu robu kupiš sretno sa nabavom....
 
B

bepo

Guest
hvala na informacijama. raspitat cu se, kontaktirat pa viditi. javim vam ishod.
 
B

bepo

Guest
vidim da si iz zadra evo čovik prodaje koze u kistanjan ja sam kod njega kupio jarca pa možeš vidit kod njega reci mi iz kojeg si mjesta

ja sam baš iz zadra. al koze ne planiram držati u zadru nego na otoku.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
evo malo ispaše koza u kasnu jesen dok je vrijeme ljepo

pict0208y.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

pict0211r.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

pict0215v.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
lipa slika a koje ti je pasmine pas kako se ponaša sa kozama
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
pas je mješanac mama tornjak a tata labrador ženka izvrsni čuvar nikad ne napušta stado uvjek je i gdje su koze ako uoči neku prijetnju ili nešta sumljivo kad zalaje sve koze ulaze u štalu ona ih prati onda se vrača i gleda opasnost ako vidi da nema ništa sumljivo laje i koze se vračaju nazad jako zanimljivo ni sam si nemogu vjerovati da to funkcionira na taj način,sad ču ju pariti sa čistim tornjakom pa ču si ostaviti još jednu ženku.....
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
to je super to bi volio vidjeti kako radi, ja imam belgiskog ovčara čistokrvnog samo je još razigran ima god. dana ali dobro se priviknuo na koze
 
N

Nettrick

Guest
Kozarstvo,,Pocetak?

Zanima me onaj svima mucni dio sa papirima
Opcenito sve kako legalno uci u posao sa kozama,,a da mi glavesine ne sjedaju kasnije na vrat....znaci da se mirno spava.
Koji tip obrta je za to,,i sta je potrebno od papira ,,certifikata,,kakve skola da bi se otvorio obrt i imao sam prije otvoren obrt pa me zanima jel radi toga imam neke povlastice i oce li biti lakse otvoriti novi?
Koliko nasa lijepa HR uzima poreza na ovakav tip posla i da li se isplati traziti poticaj po grlu ili ce mi se to odbiti od glavu(ili bolje prijaviti jedan dio)?
Kako ide sa papirima i cijenama oko prodaje sireva i mlijeka i dali sirevi koji se prodaju moraju ici zasebno na testiranje kakvoce i takve stvari,,itd...
Uglavnom zanimaju me vasa iskustva i prijedlozi jer se ne zelim u nista uletiti na divlje pa da placem kasnije
Eto ako ko ima vremena za novog Čobana bio bi vam zahvalan na pomoci
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
e moj prijatelju!
kad bi ti mi sve napisali što smo prolazili klava bi ti bila kao lopta i vjerovatno bi odustao ali nedaj se najbolje za početak otvori opg i upiši se u registar stočara nabavi jedno manje stado i polako kreni sa njim , iskteno neznam dali imaš oranica , pašnjaka staju, .....
uglavnom nenadaj se nagloj zaradi ali mislim da se dugotrajno isplati , ja sam počeo sa 2 koze sad ima 30 i to mi je malo
slobodno pitaj što te zanima ....!
 
N

Nettrick

Guest
Evo da stavim sta trenutno posjedujemo i di se to sve nalazi.Usao bi u posao sa prijateljem,,tako da nisam sam u svemu i biti ce puno lakse.Imamo vikendicu u Gorskom kotru(bjelsko),,staju za preko 150 grla,,ima nesto hektara zemlje za pasnjake,,ali postoji i dogovor kako sam citao po forumima da se moze od drzavnih suma uzeti u najam zemlja u svrhu prociscavanja krsa,,sta koze odlicno rade....voda nije problem jer nas okruzuju 3 izvora u krugu 5 kilometara(najaca voda) i to je to,,ali nas prvenstveno zanima kako legalno u sve to uci jer bi isli kasnije na vece kolicine i bolji posao,,znaci dosta zivotarenja,,posvetit se i uspjeti,,a kad se informiramo djela sa papirima onda mogu poceti razmisljati o samim kozama.Imamo i susjede tamo koji su se bavili time(uglavnom za sebe i potrebe familije) tako da smo dobili dobra njihova iskustva i redovno informiranje na forumu i nema boljeg ucenja:)
Ali ti papiri i zakoni i ova nasa ljepa nasa,,od toga boli glava,,he
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
prvo i osnovno kako ti je rekao vimi otvori opg za uzgoj koza ti netreba obrt za opg ti treba puno manje papirologije nego za opg iako češ i tu potrošiti živce,drugo i osnovno u takav biznis nikad ne ulazi sa kompanjonom ,prijateljem daljnjim rođakom ili slično to je rizik koji se neisplati ni pod koju cijenu jedino sam ili rad jedne obitelji ,neračunaj na neku famoznu zaradu jer treba puno uložiti i puno odricanja da bi se ostvario neki profit ,to je posao koji se voli i puno radi zato jer to voliš onda tek dolazi ona zarada ako radiš samo iz zarade onda tu nema budučnosti a pogotovo kad ulaziš s nekim u posao..
 
N

Nettrick

Guest
sta je to tocno opg?kazem,,ja sam za rad,,ali mi papiri nisu jaca strana tako da sam neuk skroz i moras mi pojasnit ko djetetu,,ali ucim brzo:)
Prijatelj ima vikendicu,,stalu i pasnjake,,je nemam,,a slazemo se i nije problem mu kao i meni zapet i radit....ici ce to:)
Kako ide oko prodaje ,,certifikata,,jel restorani ,,hoteli itd...,,traze kakve papire ako se tu uvalimo za rijesavanje sireva?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
opg ili obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo
U svakoj županniji mora postojati agencija za plačanje u poljoprivredi i tamo dobiješ sve potrebne informacije
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
sta je to tocno opg?kazem,,ja sam za rad,,ali mi papiri nisu jaca strana tako da sam neuk skroz i moras mi pojasnit ko djetetu,,ali ucim brzo:)
Prijatelj ima vikendicu,,stalu i pasnjake,,je nemam,,a slazemo se i nije problem mu kao i meni zapet i radit....ici ce to:)
Kako ide oko prodaje ,,certifikata,,jel restorani ,,hoteli itd...,,traze kakve papire ako se tu uvalimo za rijesavanje sireva?

opg-obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo da bi to otvorio trebaš podnesti zahtjev izvod zemlje itd. onda podneseš molbu za otvaranjem opg dobiš karticu zelene boje koja služi kao indefikacija gospodarstva , onda trebaš prijaviti objekt u kojem češ držati životinje dođe ti iz hpb-a pa ti locira objekt životinje trebaš markirati uvesti u evidenciju kod vetrinara ili kod hpb-a životinje treba redovito cjepiti pritiv bolesti obrezivat papke ako treba ,ima toga još svega se nemogu ni sjetiti šta se tiče prodaje to je lutrija i ovako a u hotela baš i nevjerujem da bi mogao upasti pitanje dali jednostavno i otkupljuju,sir ako ideš radit za prodaju treba ti sirana koja odgovara standardima a i treba imati položen tečaj za sirara itd kad sve to zbrojiš i nije jednostavno ako imaš jaku volju ne odustaj korak po korak do željenog cilja :madmana:
 
Na vrh