• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
prvo i osnovno kako ti je rekao vimi otvori opg za uzgoj koza ti netreba obrt za opg ti treba puno manje papirologije nego za opg iako češ i tu potrošiti živce,drugo i osnovno u takav biznis nikad ne ulazi sa kompanjonom ,prijateljem daljnjim rođakom ili slično to je rizik koji se neisplati ni pod koju cijenu jedino sam ili rad jedne obitelji ,neračunaj na neku famoznu zaradu jer treba puno uložiti i puno odricanja da bi se ostvario neki profit ,to je posao koji se voli i puno radi zato jer to voliš onda tek dolazi ona zarada ako radiš samo iz zarade onda tu nema budučnosti a pogotovo kad ulaziš s nekim u posao..

Ovo sa prijateljom (rođakom) Se u potpunosti slažem! Imam gorko iskustvo! Zato se Zove OPG Obiteljsko Poljoprivredno Gospodarstvo! :axe:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
da nažalost to je istina prijateljstvo je jedno a posao nešta drugo u nekim granama proizvodnje to ide gdje drugi rade za tebe a u poljoprivredi radiš sam tako da to ne funkcionira baš .....
 
A

Alpine

Guest
Da li mi moze neko reci kako da se otkrije da li je koza sjarna tjerala je sa jarcom polovinom septembra ali ona i dalje nimalo nije smanjila mlijeko pa me zanima kako mogu otkriti da li je sjarna..unapred hvala
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Meni se desilo ove godine, da su rodile u proljeće i mjesec dana nakon toga su se tjerale. Nisam ni pridodavao neku veliku pažnju na to. I muzli smo ih kao prošle godine, imale su trbuhe i malo sam sumnjao da su bređe a muzli smo ih dalje. Par dana prije porođaja više se nisu pustile must. I jarile su po dva jariča, koja su danas stara 2 mjeseca, zdrava, mljeka imaju dovoljno, tako da nije bilo problema. Inače ih presušim barem mjesec dana prije.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Da li mi moze neko reci kako da se otkrije da li je koza sjarna tjerala je sa jarcom polovinom septembra ali ona i dalje nimalo nije smanjila mlijeko pa me zanima kako mogu otkriti da li je sjarna..unapred hvala

mislim da bi mogao znati po trbuhu ako su se odgonile početkom setembra trbuh po mljeku teško zavisi od koza ali mislim da je vrijeme da ih lagano počneš zapuštati moje su se odgonile početkom rujna i krajem desetog mjeseca sam ih zapustio ako ju svaki dan dojiš ima dobru hranu samo navlačiš mljeko ....
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
Da li mi moze neko reci kako da se otkrije da li je koza sjarna tjerala je sa jarcom polovinom septembra ali ona i dalje nimalo nije smanjila mlijeko pa me zanima kako mogu otkriti da li je sjarna..unapred hvala

pa tjera se opet za 21 dan!nase su se vecina tjerale krajem 8 mjeseca i sad cemo kroz koji dan prestat sa muznjom jer ih je vecina lagno presusila,a na ttbuhu se im vec dosta vidi!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...evo, link na vrlo zanimljivu stranicu za internacionalnu prodaju duboko smrznutih doza sjemena nekoliko najpoznatijih svjetskih pasmina koza (alpina, sanska, nubijska, burska itd.) sa cijenama i fotografijama rasplodnjaka, također i sa njihovim rezultatima na izložbama, rezultatima performans i progenih testova:

http://www.biogenicsltd.com/exports.html

npr. ovo im je najskuplje sjeme jednog burskog jarca kojeg sam pronašao na njihovoj zaista impresivnoj listi rasplodnjaka, 155 dolara za dozu, iako ih ima i po 20 dolara. No ovaj je stvarno genetika, brrrrr

http://www.biogenicsltd.com/b071.html

a ovo je vrhunska genetika nubijske pasmine:

http://www.biogenicsltd.com/n005.html

a ovo je nešto vrhunsko u sanskoj pasmini:

http://www.biogenicsltd.com/s071.html

...naravno, u svim ovim pasminama ima i znatno povoljnijih cijena sjemena, isto vrhunskih rasplodnjaka, no ovo je nešto TIP - TOP :)
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
kod nas ima sjemena za koze u selekcijskom centru u Križevcima cjena od 160- 360 kn može se naručiti preko vetrinarske stanice ja sam se malo informirao za alpine ali sam odustao ,da ima od burskih koza onda bi uzeo za probu koje kvalitetno grlo jer je kod nas teško nači čiste i kvalitetne burske koze...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
kod nas ima sjemena za koze u selekcijskom centru u Križevcima cjena od 160- 360 kn može se naručiti preko vetrinarske stanice ja sam se malo informirao za alpine ali sam odustao ,da ima od burskih koza onda bi uzeo za probu koje kvalitetno grlo jer je kod nas teško nači čiste i kvalitetne burske koze...

Pitaj u Krizevcima na ratarni. Tamo ima burskih koza i to odlicnih:prayer:
mislim da su ih nabavili od opg-a geto.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pitaj u Krizevcima na ratarni. Tamo ima burskih koza i to odlicnih:prayer:
mislim da su ih nabavili od opg-a geto.

možeš mi to malo bolje pojasniti gdje u Križevcima
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Na Visokom Gospodarskom Učilištu u Križevcima.
Ratarna se nalazi iznad faksa,malo u brdu je.

Ako te zanima mogu ti dati broj od jedne zene koja je profesorica tamo,a koja je za kozarstvo predmet zaduzena pa nju malo vise pites oko burskih kod njih.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...koja bi bila procedura i je li zakonski uopće omogućena za privatni uvoz duboko smrznutog sjemena iz inozemstva?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
...koja bi bila procedura i je li zakonski uopće omogućena za privatni uvoz duboko smrznutog sjemena iz inozemstva?

teško pitanje ali zanimljivo mislim da privatna osoba nebi mogla to uvoziti a da se to može bilo bi jako dobro treba provjeriti preko hpa
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
jesi li ti to stavil da ja dobim kompleks manje vrijednosti sa svojim kozama ,ili da mi sline cure:lol:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...hehe, ne, već da se raspitaš kako da si uvezeš sjeme izvrsnih rasplodnjaka :)
...već za stotinjak kn dobiješ odličnu robu, a za nekoliko stotina vrhunsku

...a za nekoliko godina, na ovaj način, mogao bi imati vanserijsko stado. Što se države i nadležnih za selekcijski rad pri Ministarstvu tiče, trebalo bi im itekako biti u interesu na ovaj, relativno jeftin način, poboljšati kvalitetu stočnog fonda. Ionako svake godine potroše daleko više na raznorazne konferencije, savjetovanja, seminare i sl., pri čemu potroše svu silu novca poreznih obveznika na "troškove reprezentacije" tj. narodski rečeno krkanja, opijanja i ina bančenja po hotelima u Opatiji, Dubrovniku...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

bepo

Guest
i meni su oči ispale kad sam vidio pojedine mrcine. samo ima jedna caka. tamo pod drugim odjeljcima imaju uvijeti placanja i neke ostale odredbe. između ostalog i poštarina i nekakvo iznajmljivanje kontejnera u kojem to sjeme dolazi. tako da se tih parsto kuna nakupi pa to vec bude pristojna svotica. pogotovo ako nemas za biber:lol: ili se udruziti sa nekim ko je blizu pa podijeliti troskove i materijal:?: vjerujem da raspoldni materijal dostupan u RH nije ni blizu onim macanima.

samo mi nije jasno zasto se toliko ide na tu selekciju bez rogova?
selekcija na bezrožnu prakticnost nas je kostala zdravlja potomaka. sto nije lijepse vidti nekog rogonju nego šutog jarca?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ako misliš na bursku pasminu, njih se ne selekcionira na bezrožnost :)

...a upravo zbog tih cijena poštarine, kontejnera i sl. napisao sam da bi uvoz vrhunskog sjemena trebao biti interes selekcijske službe na državnoj razini, u tom slučaju to niti nije tako velik trošak, uzevši u obzir da u jedan kontejner stane puno doza sjemena. A same cijene pojedine doze su blizu cijena na našem tržištu, izuzetak su samo cijene sjemena nekoliko najboljih rasplodnjaka u cijelim USA
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh