• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
A

Alpine

Guest
pozdrav.. imam jednu kozu koja ima probleme sa disanjem ubrzano i tesko dise a uz to i kaslje davo sam tablete protiv kaslja ali nista sta bi mi vi mogli preporuciti,da napomenem samo jari se za otprilike 2 sedmice
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
trebao bi viditi sa veterinarom
jesi joj mjerio temperaturu
da nema upalu pluća
 
A

Alpine

Guest
temperaturu nisam mjerio a vidjecu pa pozovem veterinara ili da joj ponovim tablete
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
iskreno rađe pozovi veterinara, znam da košta ali vjerujem da će dati točnu dijagnozu i da će se prije izlječiti pogotovo ka se brzo treba jariti ja nebi išao u rizik i nagađao neka struka kaže svoje
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
nadam se uspješnom ozdravljenju koze
i naravno javi što joj je
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
radim na vlastitom matičnom stadu burskih koza za sada imam odlična grla dobre kvalitete ,ono natkriveno je za kokoši imam ih 50 komada grahoraste ,dvije guske za obranu od jastreba i pure ,sad sam još nabavio slavonsku svinju čistokrvnu sa rodovnikom od jednog našeg člana sa foruma i drugi tjedan idem po muškog za rasplod još se polagano širim nadam se da ču imati i neku korist od toga za sad je to još kod mene mogu reći u povojima.....

Iskreno ti želim što bolji uspjeh u uzgoju burskih koza.
Što se tiče kokošiju i gusaka možda da uzmeš one za koje se može dobitit poticaj npr. kokoš hrvatica poticaj 60.kuna na godinu po komadu(iako se priča da daju po 40.kn umjesto 60)i mislim dravska guska da se potiče samo ne znam s koliko ali i zagorski puran isto,te grahoraste tvoje kokoši su vjerovatno grahorasti saso(ima ga puno po RH)kojeg predstavljaju kao tešku nesilicu(kokoš hrvatica ti bolje nosi jaja,izdržljivija je,sama se leže a još i dobiješ poticaj,jastreb je ili jako teško uhvati ili ne uhvati,malo jest manja ali ne puno,i iznenadit ćeš se koliko je dobra to kokoš)
To je super za slavonsku svinju jel to možda ona crna svinja ili je crna turopoljska?,zapravo i ja sam prije par godina razmišljao da je nabavim tu crnu svinju mislim da je i ona autohtona vrsta-crna i da i za nju daju poticaj,raspitaj se u vezi slavonske ima li ona.

da netreba se previše baviti mljekom ali zašto i tu neubrati koju kunu ,
kod mene je prosjek lani bio 1,5 po kozi , a ona križana je ojarila troje , kako će biti ovu godinu vidit ću za dva miseca

Nije loše 1.5 , da ja živim u dalmaciji forsirao bi koze koje jare više radi brze prodaje jarića(imam rodbine u dalmaciji pa znam da se traži)....pokušaj naći koze koje jare po troje koliko ja znam ima ih dosta takvih u slobodnom uzgoju u Dicmu,bijele koze jare uglavnom troje rijetko ispod (na pola puta split-sinj)pa ako te put tamo nanese.......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
imao sam želju za hrvatice ali ih nisam mogao nači nešta šta je bilo bilo je križano tako možda u budučnosti ,slavonska svinja je crna a turopoljska je bjela sa dužom dlakom ona je auktotona hrvatska pasmina kao i crna slavonska i daje se poticaj od 700 kn na godinu po grlu za turopoljsku i za slavonsku...
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Nije loše 1.5 , da ja živim u dalmaciji forsirao bi koze koje jare više radi brze prodaje jarića(imam rodbine u dalmaciji pa znam da se traži)....pokušaj naći koze koje jare po troje koliko ja znam ima ih dosta takvih u slobodnom uzgoju u Dicmu,bijele koze jare uglavnom troje rijetko ispod (na pola puta split-sinj)pa ako te put tamo nanese.......

ma ja sam zadovoljan i sa dvoje a i lakše je kozi, jer kad jari troje koza se i više crpi pa i krači joj je životni vjek,a dvoje jaradi prije će dostiči prodajnu kilažeu nego kad ima troje tako da bi bio na istom
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
pasmina je alpina a kupovao sam ih u čakovcu bili su od 15 dana pa sam ih hranio na dudu kupovao im mlječnu zamjenicu , a cijena je bila 100 kn. komad

Planiram kupiti par jarića od tri tjedna starosti pa me zanimaju te mliječne zamjenice i smjese za ishranu jarića,nemam iskustva sa tim,ako nije problem malo mi objasni kakko to izgleda,recimo ta od 100 kuna to je neko mlijeko u prahu ili?
Ako još neko zna više u vezi ovoga?
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
mislio sam na cjenu jarića da je bio 100 kn. komad
a mlječnu zamjenicu sam uzimao od sano vreća me je izlazila 303 kn. i tu imaš za nekih 125 litara mlijeka, vagneš smjesu i za tu količinu dodaš vode i izmješaš i daješ jarićima da piju jako jednostavno
ja sam tako uzgojio 35 komada, slobodno pitaj sve što te zanima
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Hvala ti
Ima li tih manjih vreća pošto meni treba za kraći period dok se neka od mojih koza ne ojari pa ću ih hraniti sa kozijim?

Jesi li ih poslije hranio sa onim smjesama za jariće isto mislim od Sana da ste ovdje pisali da postoje ili s nečim drugim?

Inače vidio sam slike tvojih jarića i koza super izgledaju,u kondiciji i zdravo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
kupovao sam jedno vrijeme smjesu od neke firme iz splita i super su mi napredovali sa tom smjesom
a za pakovanje sumljan da imaju manje
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
Pozdrav svima,molim za pomoc i pokoji savjet.
Imam dvije koze jedna je alpina a druga je mjesana burska obje imaju po godinu dana. Alpina je bredja(2 mjeseca) i burska nije jos,kod alpine se pojavio proljev i pitam Vas kako da ga rijesim da koza nebi oslabila. Jako sam zadovoljan sa njima i do sada nisam imao nekih problema sa njima.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
amprivit prašak kupiš u vetrinarskoj razmutiš u vodi i naliješ joj u zube i pazi na prehranu dali znaš od čega bi mogla dobiti proljev šta je jela.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Pozdrav svima,molim za pomoc i pokoji savjet.
Imam dvije koze jedna je alpina a druga je mjesana burska obje imaju po godinu dana. Alpina je bredja(2 mjeseca) i burska nije jos,kod alpine se pojavio proljev i pitam Vas kako da ga rijesim da koza nebi oslabila. Jako sam zadovoljan sa njima i do sada nisam imao nekih problema sa njima.

Inače ne znam da li znaš ali koze je dobro(nužno je to raditi) kao i ovce dva puta na godinu tretirati protiv parazita,pa ako nisi im davao počni davati jer proljev može biti i posljedica netretiranja protiv parazita.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
Hvala vam svima na dobrim savjetima.
Nisam jos im nista davao protiv parazita,sta se tice hrane sada su u staji i hrana se sa sijenom kad je ruzno vrijeme a kad je suho vrijeme idem sa njima po šumi. Uvijek je ista hrana tj. nisam im nista novo od hrane davao da jedu,popodne im davam mekinje,mljeveni jecam ali sam stao kad je dobila proljev,po neki puta davam isto suhi tvrdi kruh. Danas sam narucio isto mineralni blok za lizanje(sol imaju u staji ) a do prije mjesec i pol dana davao sam im kostovit pa sam htio napraviti malo pauzu
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
neznam dali inaće cjepiš protiv parazita ali to bi trebao obavezno raditi i poželjno ih je cjepiti sa AD3 vitaminima pogotovo mjesec dana prije kočenja...
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Evo mojih koza u staji za jarenje.




Izvinjavam se na losijim fotografijama trenutno nemam bolje.
 
Na vrh