• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Trenutno ih je 9 sjarnih od cega su 4 prvojarkinje.To je guma koja im zateze rogove da ne bi rasli u stranu,jel ako im porastu mnogo u stranu ne mogu da nabiju glavu u jasle i normalno da jedu nego cupaju i prosipaju.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Imaš u poljoprivrednoj apoteci Monil 5%-tni(litar dođe negdje oko 150kn.mislim) daje se dva puta na godinu oralno(sa špricom im u usta ušpricaš).... to je inače za sve preživače a piše na boci koliko se daje kozama-koliko jarićima ili jarcima....ja dajem taj Monil dva puta na godinu na jesen i u proljeće a ima i drugih sredstava za suzbijanje parazita.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
monil je dobar ali trebao bi cjepiti sa iverktinom puno je kvalitetniji jer svako cjepivo je kvalitetnije od onog šta samo stavljaš u zube...
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
iverktin je daleko bolji od monila!iverktina je inacica ivomeca koji je za skoro sve unutrasnje i vanjske parazite!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
slažem se stobom šta se tiće iverktina samo je problem jer ga naši u vetrinarskoj neče prodavati pa se nabavlja iz Bosne gdje je jeftiniji kod nas je bio 240 kn a u bosni 120kn čuo sam da če ga opet kod nas pustiti u prodaju daj bože..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
monil je dobar ali trebao bi cjepiti sa iverktinom puno je kvalitetniji jer svako cjepivo je kvalitetnije od onog šta samo stavljaš u zube...

Sigurno je cijepivo s injekcijom bolje(jače)....cijepivo se ne mora nužno unijeti injekcijom može i na kapi npr. .....ali evo ja dajem Monil i nisam imao problema...pazim da se ne mješaju sa drugom tuđom stokom i do sad je sve u savršenom redu a i koliko znam većinom i kozama i ovcama daju oralno posebno u velikim stadima.

mislio sam na cjenu jarića da je bio 100 kn. komad
a mlječnu zamjenicu sam uzimao od sano vreća me je izlazila 303 kn. i tu imaš za nekih 125 litara mlijeka, vagneš smjesu i za tu količinu dodaš vode i izmješaš i daješ jarićima da piju jako jednostavno
ja sam tako uzgojio 35 komada, slobodno pitaj sve što te zanima

Koliko su tvoji bili stari kad si ih uzeo?
i šta misliš koja je minimalna dob za uzeti?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
bok,svima
prije par dana isao sam sa kozama na pasu i davao sam joj( ona koja je imala proljev) sipak i par komada oskoruse i mogu vam reci da se stanje popravilo i nema vise proljev. Malo sam citao u knjizi o kozarstvu raznih autora i naisao sam na podatAK da sam ja pogrijesio jer sam im dao malo vise napoja a posto ova koza je malo nagla kad se im se daje napoj tj. naglo jede i bit ce da je ona najvise pojela pa ju je otvorilo. Morat cu im posebno svakoj davat da mi se nebi opet isto desilo
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
zašto apoj daješ kozama to i nije baš pametno koza nije svinja da jede napoj ti radi kako ti hoćeš ali mislim da to nije pametno,ja sam imao jednu ovcu bila je maza i ljubimac ta je jela sve od čokolade bombona pa do šnicla a najsretnija je bila kad si joj dao špek inače to nebi radio sa stadom takvu vrstu hranjenja ovo je bio ludi izuzetak .
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Koliko su tvoji bili stari kad si ih uzeo?
i šta misliš koja je minimalna dob za uzeti?

bili su stari oko 3 tjedna a minimalna dob je mislim oko 2 tjedna
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Puno ti hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
ma ne onaj napoj sta se daje svinjama,ja im davam grubo mljeveni kukuruz,jecam,zob sa mekinjama(to je sve skupa izmjesano-krmna smjesa) dodam malo vode tj. toliko da kad uzmes u ruku da osijetis da je vlazna smjesa da nije ni suha ni mokra i to ostavim da ostoji par sati. Izvini krivo sam se izrazio umjesto da napisem krmna smjesa ja sam napisao napoj jer mi tako kazemo.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Donio sam danas dva mala ženska jarića francuska sanska koza,veliko stado jako dobrih koza mogao sam birati i uvjeren sam da sam dobre uzeo mada nekih loših i nisam ni vidio.
Jedna stara cca. 20.dana druga cca.dva tjedna bit će malo "muke" za hranjenjem ali vidjet ćemo.

Šta kažete,koliko je tako maloj kozi dosta mlijeka(kozijeg ili zamjene za janjeće-jareće) da popije na dan u tri hranjenja ukupno?
Ako neko zna šta bi još tako mala koza mogla jesti sem mlijeka i kupovne smjese za njih nek kaže?
Razmišljam o opciji da kupim svježeg kupusa glavice pa da im davam pomalo.....
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
mi smo imali koze dok sam ja bio klinac i ne sijecam se koliko su jeli mlijeka na bocu a bilo je slucajeva da smo morali nadohranjivati ako koza nije imala za npr.trojke. Za povrce ili neku zelenjavu nemoj se zaletiti jer bi mogli imati problema jer nemaju jos dobro razvijen probavni trakt. Nek i drugi kazu pokoji savjet jer dobrih naputaka nikad dosta.
Nek ti je srecno s njima,
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Dobro si mi rekao za nerazvijen probavni trakt-inače znam za to ali evo vidiš mogao sam načiniti grešku.....našao sam po internetu koliko jedu djeca mlijeka ako su samo na mlijeku pa onda se vodim po tom(slične kilaže nebi trebalo biti velikih razlika u potrebama). Evo jedu četri puta na dan bočicu od 300ml popola i čini se da je to dovoljno a po internetu je isto to optimalna količina.
Zahvaljujem na upozorenju u vezi nerazvijenog trakta.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
to si dobro izračunao za tu starost kozliča ali računaj kad budu stariji da če im trebati više dok ne počnu samostalno jesti
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
bio sam u knjiznici i iznajmio knjigu kozarstvo od dr. ivo franića i ondje pise da jarad od 14-30 dana ima 4 obroka po 250 mL zamijenskog mlijeka a od mjesec dana da počinju samostalno da se hrane sa travom ili sijenom tj. počinju isprobavati ali to sve varira od koze do koze ili pasmine. Imam isto knjigu od Boro Mioča i Vesna Pavić a za par dana idem po neke druge iz knjiznice malo da promijenim jer ne pise sve u jednoj knjizi.

Dali ima netko iskustva u vezi kastracije mladih jarica sa gumicama,cuo sam razne price i citao o tome?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
da za kastraciju imaju gumice koje se stave na jaja več sada pomoču klješta baš za to i vremenski kak rastu to im se osuši i otpadne ali ako ga misliš klati ko jarića to ti netreba..
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
jedan mi je rekao da se te gumice stave kad imaju dan ili dva ali da treba paziti da se dobro postave tj. da ne zahvatu one male bradavice sta su odmah do jaja.
Mi to nismo nikad koristili pa pitam malo okolo jer doro je znati, od viska glava ne boli
 
Na vrh