• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
hitno mi treba jedan savjet!
zanima me dali vi kad su vam koze skotne i pred jarenje odvojite jarca od koza
jer evo danas mi je druga koza pobacila , a jedna mi je pobacila prije mjesec i pol dana umljam da je uzrok jarac jer sam primjetio kad jedu da ih on gura
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
to ti je normalno kod jarca da se gura i da pravi nered to pod hitno odvoji moj je jarac sa kozama evo i danas se jedna ojarila ali on nedoživljava mlade kao prijetnju ponjuši ih i ostavi na miru ali sam primjetil da napada kozu koja se ojarila oče skakati na nju kumu su isto podbacile dvije jer je jarac skakao na njih ..
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
da i ja sam primjetio prošli tjedan kad sam ih vodio na pašu da je htio skakati na njih
e suta se pod hitno odvaja u drugu štalu
a dali su se koze ponovno tjerale nakon pobačaja ( mislim na kumove)

ova koza što je danas pobacila trebala se jariti za 20 dana sad neznam dali da je pouzem ili ne jer ipak je dosta nalila mljeka?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
neznam dali su se tjerale moraču baš pričati sa njim meni je prošle godine pobacila alpina ali sa nekih 4 mjeseca tak da mljeka nije ni bilo cjelu godinu a ti ako ima veliko vime podoji bolje nego da dobi upalu
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
da tako sam i mislio
hvala ti na savjetu
inače moja prva koza što je pobacila u 12 mjesecu tjerala se nakon 15 dana
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
kod mene još dva mlada muška

pict0066d.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
hitno mi treba jedan savjet!
zanima me dali vi kad su vam koze skotne i pred jarenje odvojite jarca od koza
jer evo danas mi je druga koza pobacila , a jedna mi je pobacila prije mjesec i pol dana umljam da je uzrok jarac jer sam primjetio kad jedu da ih on gura

Ne vjerujem da je jarac razlog,ja sam imao nekoliko jarčeva od kojih su neki bili baš zločasti,extra zločast jedan sve je tukao koze samo tako i jariće-nabije ih na rogove pa ih baci u zrak čak i ljude sem mene jer ja uzvratim pa se bojao,svi jarčevi bili su cijelo vrijeme pušteni sa kozama i nije mi nikad nijedna koza pobacila.....sad imam jednog jarca i on je u zadnjih dva mjeseca zavezan u jednom kutu štale, nije zavezan radi koza(njih ne tuče ovaj)nego razbija mi po štali pa sam ga zato svezao.

Obavezno se mora musti ako je vime puno mlijeka radi upale vimena kako je i rekao farmervg.
 
Posljednje uređivanje:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Ne vjerujem da je jarac razlog,ja sam imao nekoliko jarčeva od kojih su neki bili baš zločasti,extra zločast jedan sve je tukao koze samo tako i jariće-nabije ih na rogove pa ih baci u zrak čak i ljude sem mene jer ja uzvratim pa se bojao,svi jarčevi bili su cijelo vrijeme pušteni sa kozama i nije mi nikad nijedna koza pobacila.....sad imam jednog jarca i on je u zadnjih dva mjeseca zavezan u jednom kutu štale, nije zavezan radi koza(njih ne tuče ovaj)nego razbija mi po štali pa sam ga zato svezao.

Obavezno se mora musti ako je vime puno mlijeka radi upale vimena kako je i rekao farmervg.

sve je moguče ništa neodbacujem
inače lani su se te koze prvi put jarile i bilo je sve bez problema osim što sam imao posuđenog jerca pa kad ih je mrkao vratio sam ga kolegi i dalje su bile bez jarca i lani ni jedna nije pobacila i svi su jarići bili živi i zdravi
a kako sam rekao prije deset dana kad sam išao u pašu vidio sam da jarac skače na koze a one su skotne trebale bi se jariti za dvadesetak dana pa sam sumljao da nije to možda uzrok
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Može li mi netko poslikati izmuzište. Zanima me kako su koze "ukliještene" prilikom mužnje
Hvala

po meni je najjednstavnije kad napraviš jasle na izmuzištu u vrh staviš jednu dasku koju spustiš kozama iza glavas ( kao preklop) da nemogu izvuči glavu jako jednostavno
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Odlični su jarići, to jest jarci :mrgreen:
Samo neka ih bude,i slika stavite Vi koji imate koza.
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
bavim se kozarstvom to mi je osnovna djelatnost , imam stotinjak koza i tri jarca i jarčevi su cijele godine sa stadom , što se pobačaja tiče postoji niz činbenika radi čega se koza prijevremeno ojari i je jedan od uzorka nezgodni udarac , ali može i radi bolesti ,radi nametnika , lošije krme (to najprije,)smještaja itd itd...... ojarenu kozu obavezno dojiti i to dva puta dnevno da nedođe do upala i još budem pustiu slike svoga izmuzišta ALI ČIM SKUŽIM KAKO!!! neka se jave uzgajivači da izmjenimo iskustva jert i ja imam puno pitanja
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
p8190270.jpg
jedan od jaraca lanjska slika i dio izmuzišta
fotografija0065.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Nikola

Novi član
Tu od
17 Lis 2010
Poruka
26
po meni je najjednstavnije kad napraviš jasle na izmuzištu u vrh staviš jednu dasku koju spustiš kozama iza glavas ( kao preklop) da nemogu izvuči glavu jako jednostavno

To je istina, ali kada se sve zatvore, i jedna koza ostane vani onda ih moraš sve osloboditi, pa kad vratiš ovu unutra, tri druge izađu
Navodno ima neki sistem kod kojeg koza sama sebe zatvori kad dođe na izmuzište
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
sve je moguče ništa neodbacujem
inače lani su se te koze prvi put jarile i bilo je sve bez problema osim što sam imao posuđenog jerca pa kad ih je mrkao vratio sam ga kolegi i dalje su bile bez jarca i lani ni jedna nije pobacila i svi su jarići bili živi i zdravi
a kako sam rekao prije deset dana kad sam išao u pašu vidio sam da jarac skače na koze a one su skotne trebale bi se jariti za dvadesetak dana pa sam sumljao da nije to možda uzrok

Ja ne vjerujem da su radi skakanja jarca pobačaji
Taj jarac ako baš skače na koze koje se ne tjeraju nije baš svoj u potpunosti :rolleyess:

bavim se kozarstvom to mi je osnovna djelatnost , imam stotinjak koza i tri jarca i jarčevi su cijele godine sa stadom , što se pobačaja tiče postoji niz činbenika radi čega se koza prijevremeno ojari i je jedan od uzorka nezgodni udarac , ali može i radi bolesti ,radi nametnika , lošije krme (to najprije,)smještaja itd itd...... ojarenu kozu obavezno dojiti i to dva puta dnevno da nedođe do upala i još budem pustiu slike svoga izmuzišta ALI ČIM SKUŽIM KAKO!!! neka se jave uzgajivači da izmjenimo iskustva jert i ja imam puno pitanja

I meni nešto zvoni negdje duboko u glavi da radi pokvarene krme mogu uslijediti pobačaji...

Jarac franc. alpina kojeg si uslikao rekao bi jako dobar po svemu

Ako imaš pitanja pitaj svi će ti rado reći ako znaju
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
bavim se kozarstvom to mi je osnovna djelatnost , imam stotinjak koza i tri jarca i jarčevi su cijele godine sa stadom , što se pobačaja tiče postoji niz činbenika radi čega se koza prijevremeno ojari i je jedan od uzorka nezgodni udarac , ali može i radi bolesti ,radi nametnika , lošije krme (to najprije,)smještaja itd itd...... ojarenu kozu obavezno dojiti i to dva puta dnevno da nedođe do upala i još budem pustiu slike svoga izmuzišta ALI ČIM SKUŽIM KAKO!!! neka se jave uzgajivači da izmjenimo iskustva jert i ja imam puno pitanja


tovi !
a kojem bi se nametniku moglo raditi ?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
moguče je da koza pobaci zbog nametnika zato treba koze redovito cjepiti protiv nametnika u jesen i prolječe nešta sam čitao o tome ali je dosta nedorečeno nema nigdje navedeno razlog pobačaja ali mislim da je neki drugi razlog tome možda se koze same izudaraju kod jela jel su dosta hlapljive pa dolazi do pobačaja nemora uvjek jarac biti kriv
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
ja imam najviše problema sa plučnim vlascima ali ima ih podosta parazita zato ja dva puta godišnje tretiram koze sa recimo "monil"om ili neki sličnim sredstvom a po mogučnosti jednom godišnje cjepim za vanjske i unutarnje parazite , sve to radiš preventivno ,,,,koza kada se jednom razboli mala je vjerojatnost oporavka ,,,
 
Na vrh