• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
to si dobro izračunao za tu starost kozliča ali računaj kad budu stariji da če im trebati više dok ne počnu samostalno jesti

to znam i računam sa tim...samim tim jer mliječnost kod koze raste do dva mjeseca od jarenja....

bio sam u knjiznici i iznajmio knjigu kozarstvo od dr. ivo franića i ondje pise da jarad od 14-30 dana ima 4 obroka po 250 mL zamijenskog mlijeka a od mjesec dana da počinju samostalno da se hrane sa travom ili sijenom tj. počinju isprobavati ali to sve varira od koze do koze ili pasmine. Imam isto knjigu od Boro Mioča i Vesna Pavić a za par dana idem po neke druge iz knjiznice malo da promijenim jer ne pise sve u jednoj knjizi.

Dali ima netko iskustva u vezi kastracije mladih jarica sa gumicama,cuo sam razne price i citao o tome?

Čitao sam tu knjigu od Franića ali je nemam,imam samo nešto sitno prepisano iz te knjige,dobra je knjiga. Sad imam original kozije mlijeko(dobio sam 5-6 litara uz jariće)ali kad počnem davati zamjensko svakako ću nešto povećet dozu jer ipak nije prirodno pa je sigurno manje hranjivo,što ne znači da je loše. Čitao sam po internetu ovih dana i kažu na farmama gdje odmah odvajaju jariće bitno samo dan-dva da se nasisaju kolostruma i može zamjena.
imam i ja tu knjigu od Bore i Vesne a ima još jedna dobra knjiga o kozarstvu koju isto imam od Feldhofer-Banožić-Antunac jako dobra knjiga nije je bilo u prodaji nego sam je nabavio preko plavog oglasnika još davno...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

bepo

Guest
preporuka svim uzgajivacima malim i velikim da si nabave ovaj komad literature.
cijena joj je 216kn i stvarno ju vrijedi imati.


4087.gif
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
pozdravljam forumaše, zanima me ima li tu uzgajivača koza, odnosno kojima je to osnovna djelatnost
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ja imam koze ali to mi je sporedna djelatnost nešta između hobija i zarade:weedman:
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
a zašto ti se neisplati , pa koliko vidim blizu si večih gradova zar to nema tamo pođu, meni dolaze ljudi i po 130 km udaljenosti po mljeko
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
neznam nisam probavao na taj način prodavati mljeko možeš ga prodati par litara svaki da iči u Zagreb pa stajati na placu da prodaš koju litru mljeka to kupuju ljudi kojima je potrebno za zdravlje ovako ti niko neče dati 10kuna za litru jedino mljekare a to je malo uvjetovano trebaš imati veču količinu da bi dolazili i to danas je sutra nije a uložiti neke velike investicije nema za sada isplativosti sir isti razlog relativno im je skup večini smrdi pa kome da šta onda prodam ovako jariči se prodaju zemlja se čisti i održava imam hobi i neku zaradu za sada ide na žalost tako
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Prije neki dan sam čuo da Vindija plaća 3,5 kuna za litru mlijeka....
Inače koliko sam viđao po trgovačkim centrima litra kozijeg mlijeka je bila 18,99kn i 19,99. Kaufland i Plodine
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
pozdravljam forumaše, zanima me ima li tu uzgajivača koza, odnosno kojima je to osnovna djelatnost

amo reći da je to meni osnovna djelatnost, tj. da će mi biti jer je stado još u razvitku tj. širi se
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
planiraš raditi sa mlijekom ili kod tebe bi bio idealno plasirati i gotovi sir i jaretinu ako si blizu mora koliko sam zaključio, ja se bavim mlijekom imam 100 koza dosta skučen prostor problem sa zemljištem znači bez ispaše več poluotvoreni uzgoj što je puno posla i loša lokacija (predaleko od bilo kojeg večeg grada ) mada i untoč tome dolaze mi najviše iz zagreba i po mlijeko i po jariče a večinu mlijeka predajem u privatnu mljekaru, a cijena mlijeka ti je kod nas ovisno o bjelačevini i masnoči ali od 3,5 pa do 5 kuna u jesen plus poticaj 0,50 lipa i dodatak koji je još veči od poticaja znači dobijem cc u prosjeku oko 5 kuna za mlijeko
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nikola

Novi član
Tu od
17 Lis 2010
Poruka
26
Pozdrav dobri ljudi,
Interesira me tko sve u Hrvatskoj otkupljuje kozje mlijeko i kakve su cijene
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
evo mog prvog okota ove godine

pict0031n.jpg
[/URL][/IMG]

ovdje je nerazdvojan od svoje mame:mrgreen:

pict0025r.jpg
[/URL][/IMG]

pict0037c.jpg
[/URL][/IMG]
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
evo kod mene danas dvojke:gitarist:

pict0060uj.jpg
[/URL][/IMG]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
farmervg!
ajde kod tebe je krenulo jarenje samo neka budu živi i zdravi
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
planiraš raditi sa mlijekom ili kod tebe bi bio idealno plasirati i gotovi sir i jaretinu ako si blizu mora koliko sam zaključio, ja se bavim mlijekom imam 100 koza dosta skučen prostor problem sa zemljištem znači bez ispaše več poluotvoreni uzgoj što je puno posla i loša lokacija (predaleko od bilo kojeg večeg grada ) mada i untoč tome dolaze mi najviše iz zagreba i po mlijeko i po jariče a večinu mlijeka predajem u privatnu mljekaru, a cijena mlijeka ti je kod nas ovisno o bjelačevini i masnoči ali od 3,5 pa do 5 kuna u jesen plus poticaj 0,50 lipa i dodatak koji je još veči od poticaja znači dobijem cc u prosjeku oko 5 kuna za mlijeko

planiram prodavati mlijeko ako uspijem dogovoriti sa nekom mljekarom a ovu godinu sam radio sir jer sam imao male količine
a u koju mljekaru ti prodaješ?
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
kod nas je je jedna mala mljekara "BIOGAL" a prije toga sam davao u ZDENKU dok se nije stalo sa time , bilo problema sto pa su stali sa otkupom , ovo ti je mala mljekara uzima kozije mljeko od nas nekolicine i prerađuje u sir , za sada sam prezadovoljan ,,,, i ja sam na početku počeo sa sirevima ali ovo mi se bolje isplati
 
Na vrh