• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Moja Bjanka je danas bila na pedikuri i temeljitom četkanju, grozno se linja, a i papci su joj bili u komi nakon što joj cijelu zimu nisam porezivala. Sada je kao nova.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Da papci bi se trebali redovito rezati ja režem u proljeće i kasnu jesen pošto idu samo po polju pa nemaju gdje derati .....
 
W

winn

Guest
Moje kozice su se skroz privikle na mene i ja na njih. Konačno je krenulo lijepo vrijeme pa ih svakodnevno izvodim na pašu.

Jarići su preslatki, stalno mi grickau odjeću i skakuću oko mene (i po meni). Kad odlazim me slijede sve dok mama ne poblesavi od dozivanja, onda se ipak vrate :)

Svako jutro znatiželjno jurim u štalu da provjerim stanje s bređom kozicom, trebala bi se jariti za 10 dana. Nadam se da ću "uloviti" simptome na vrijeme, voljela bih biti prisutna kad krene jarenje.

Planiram kupiti još jednu muznu kozu i bursko žensko jare. Ako netko bude imao za prodati, u okolici ZG ili VG, molim da mi javi.
 

borna

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
34
Koza mi ima 3 jarića. Nema dovoljno mlijeka za sve troje. Dali ima kakav preparat koji povecava mlijecnost?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Možeš uzeti zamjenicu ili najbolje ti je stoćno brašno zamutiti u vodi od toga imaju više mljeka
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
jarići su strari cca 2 mjeseca,ima dvije ženkice zasada..ja kozama dajem sijeno ujutro bala sijena je cca 20 kg malo veće bale,cijeli dan paša i navečer dojim i šrot ide-miješam kukuruz,ječam,posije,zobi,tritikala,ječma svega pomalo u kantu i išrotam..jel lakše je probavljivo šarotano nego u zrnu...
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Jarići su stari oko mjesec dana, već su cca 2 tj odvojeni od mama tako da sami jedu više od 1 dana. Tamo su jeli tu smjesu za teliće, pa sam tako zbog manjeg šoka nakon preseljanja im odlučila još kratko vrijeme davati ju uz sve veći postotak šrota, kasnije i ječma i zobi u zrnu. Samo mi nije jasno to da je ona bila u peletama ( i takva mi se činila praktičnijom i da ju radije jedu) nego ova koja je brašnasta.

Nisam pregledavao kozarstvo odavno pa tek sad vidim ovo...ja sam prošle godine dva sanska jarića hranio zamjenskom hranom(mlijekom u prahu)i sa original kozijim mlijekom do starosti od preko tri i pol mjeseca(do njihovih 4 puna mjeseca života) jer smatram da je tako za razvoj najbolje ustvari to i tvrdim. Tako da po mom mišljenju je jariće koji su određeni za daljnji uzgoj što duže potrebno hraniti mlijekom...recimo one jarice koje namjeravam ostaviti ne odvajam nikako u potpunostti od majke koze tj. sisaju do 6-7 mjeseci starosti otprilike.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Nije za forum,al reko da stavim,evo dovezo sam ga jučer-lipicaner

Lijep ti je konj....i ja sam umalo kupio konja ali kad sam se na forumu Pegasus informirao o raznim dadžbinama koje nameće država u novije vrijeme to me odgovorilo....Inače najdraži su mi arapski konji što Borički što punokrvni ali i lipicanci su mi jako dobri:)
I kod mene svi muški jarići...valjda je takva godina....
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Winn to što koza ne brabonja nije problem moje koze u vrijeme od jarenja pa do kraja muže u principu ni ne brabonjaju iz razloga što ih kvalitetno hranim.Koza ako nije sjarna nastavlja da se muze ja nisam nikad to imao ali sam vidio kod uzgajivača.Moje koze u principu se pare skoro svake godine u isto vrijeme.

Bez uvrede, ali ako je stolica koza imalo drugačija od pravilnih brabonjaka ja obratim pozornost na tu kozu dok joj se stanje ne vrati u normalu...inače ne samo kod koza nego kod svih životinja oblik i stanje stolice je pokazatelj zdravstvenog stanja i ako kod koza nije brabonjak nešto ili ne valja ili nije dovoljno dobro.......

Inače povremeno se može desiti promjena stolice kod koza recimo prilikom prelaza sa sijena na pašu( kod jarića češće) ili ako jedu neku npr. pljesnjivu hranu i ako je to kratkotrajno to se dešava ali obično se vrati u normalu kroz 2-5 dana ali ako traje duže od toga trebaju se poduzeti mjere tipa dijeta ili veterinar i dr.,po mom mišljenju..........
 
Posljednje uređivanje:
W

winn

Guest
Sutra idem po treću kozicu, muznu (hvala Zibba :icon_pray:)

Za sad ih na pašu izvodim 3-4 sata dnevno. Moram li to postupno povećavati ili mogu krenuti sa cjelodnevom ispašom kad je vrijeme lijepo?

Sa stolicom je sad sve ok, obje brabonjaju. Jedino što mi se čini da malo vode piju, ali valjda one znaju koliko im je dosta. Svaki put zaboravim kupiti mineralnu sol za lizanje, danas sam se konačno sjetila, nadam se da će sada više vode piti.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Bez uvrede, ali ako je stolica koza imalo drugačija od pravilnih brabonjaka ja obratim pozornost na tu kozu dok joj se stanje ne vrati u normalu...inače ne samo kod koza nego kod svih životinja oblik i stanje stolice je pokazatelj zdravstvenog stanja i ako kod koza nije brabonjak nešto ili ne valja ili nije dovoljno dobro.......

Inače povremeno se može desiti promjena stolice kod koza recimo prilikom prelaza sa sijena na pašu( kod jarića češće) ili ako jedu neku npr. pljesnjivu hranu i ako je to kratkotrajno to se dešava ali obično se vrati u normalu kroz 2-5 dana ali ako traje duže od toga trebaju se poduzeti mjere tipa dijeta ili veterinar i dr.,po mom mišljenju..........


Laik,za 5 +
 
W

winn

Guest
Koliko jaretu od 10 dana treba mlijeka dnevno? Što mu još mogu dati da jede osim mlijeka? Pokušava sijeno žvakati, ali malo prevrće po ustima pa pljune...

Hranim ga na špricu tako da mu dam prst da siše, a sa strane uštrcam špricom mlijeko, 5 po 5 ml. Popilo je oko 200 ml jučer navečer i 200 ml jutros. Još ga danas mogu hraniti češće, ali u radni tjedan samo 3x u danu.

U pon ću kupiti dudu pa se nadam da će biti jednostavnije.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jarić ti vrlo brzo poćne sam po malo jesti sijeno sa nekih 20 dana već bude pomalo jeo sijeno i šrot ako koza nema dosta mljijeka nastavi ga hraniti zamjenicom više puta dnevno po malo ako možeš 1dci pa nakon sat opet koliko ti vrijeme dozvoljava neće uginuti od gladi ako nebude jelo 2-3 sata...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Koza ima mlijeka, ali to nije njeno jare pa ne da sisati. Danas sam ju malo prevarila hranom, počela ju musti, a onda ubacila jare...i tako nekoliko puta. Kad sam ju navečer došla musti nije bilo možda 1 dcl mlijeka pa se nadam da ga je počela i sama puštati.

Vidjet ću ujutro kod mužnje :)
 
W

winn

Guest
Jutros iz jedne sise nije išlo skoro ništa, Iz druge 1-2 dcl. znači da jare siše. Jedino me brine jer sam primjetila da ima prljavu guzu, proljev sigurno :/

Inače je jako veselo, igra se s drugim jarićima, trči, skače...i pomalo pokušava žvaknuti koju travku.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ako je proljev, ima u veterinarskoj za kupiti sulfadimidil tekućinu koju im se daje špricom da se proljev smiri. Nagla promjena pa je šok za organizam.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Hvala, kupim sutra :)

Dobra vijest je da je koza prihvatila tuđe jare, večeras sam ju došla musti - ni kapi mlijeka. Vidjela sam tijekom dana da ju sisa, kratko mu pusti, ali jaretu izgleda dobro ide :)

Kraj 3 koze opet sam bez kapi mlijeka, izgleda da moram kupiti i četvrtu :icon_rofl:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh