• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav i tebi.

Velis da su ti kozice isle van za suncanih dana ,a moje su stalno kako zele ili vani ili nutra cijelu zimu tj godinu. Otvor kroz koji mogu van iz staje je tek toliki da se provuku ali ja sam njih vidio da one vani radje spavaju na smrznjenoj zemlji9 nego u stali na sijenu.Stelja je potpuno suha i debela pedanj ali nekako najvise vole biti vani.Jedino dok pada kisa ili snijeg odu pod krov-ostali uvijeti im ne smetaju. bojao sam se da se ne prehlade ali sad se vise ne bojim jer one znaju kako im najvise odgovara.
Cekam da mi se ojari koja-mislim da mi je jedna skozna posto je deblja od sestre :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Pozdrav svim forumašima, drago mi je da sam vas pronašla i nadam se ćete mi pomoći savjetom.

Kroz koji dan bih trebala postati vlasnicom 2 kozica, ali nemam iskustva pa se brinem da ne napravim nešto krivo...

Osim ispaše, kakvu hranu bih im trebala osigurati? Što je još važno kod držanja koza znati; trebam li ih cijepiti, čistiti od nametnika, na što paziti?

Svaki savjet je dobro došao :)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ljep pozdrav

Pošto smo mi dosta podvodno područje ima dosta metilja pa je poželjno da se u prolječe i jesen kozi da protiv metilja neznam točno na kojem si području ako si u nizini onda svakako to trebaš napraviti .
Šta se ishrane tiće trava sjeno malo zobati pogotovo kad su skotne ništa previše inače koza voli brstiti pa ako imaš kakvu živicu i grmlje da se lagano zabavlja bilo bi dobro ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Hvala farmervg, svakako ću to učiniti, nalazim se u blizini nasipa pa pretpostavljam da je područje plodno za nametnike.

Iza kuće imam veliku livadu, nije baš grmovita, ali uz ogradu sa susjedom ima dosta grmlja i korova pa se nadam da će im to odgovarati.

Imam malo blesavo pitanje; ako koza nije bređa, a muze se, da li nastavlja davati mlijeko ili ono s vremenom nestaje? Treba li se koza jariti svake godine da bi imala mlijeka?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
E sad zbilja si mene bar nasanjkala na tanak led koliko ja znam moje se koze kote svake godine tak ako se ne kote dal stalno daju mljeko zbilja neznam možda ima ko zna al svakak ču ti to javiti...
Daj mi reci gdje si nabavila koze meni bi trebalo ja bi kupil još koju pa ako može da mi daš broj ili adresu gdje si nabavila i kakve imaš koze ako može koja slika od njihmože informacija na pp..
 
W

winn

Guest
Poslala sam ti pp

Nekako mi logika govori da se proizvodnja mlijeka smanji, ali ne nestane skroz. Nadam se da će netko znati pa napisati :)

Iščitavam cijelu temu, našla sam puno korisnih informacija, sad sam na 55.stranici.

Stavit ću uskoro slikice, čim ih poslikam.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
E sad zbilja si mene bar nasanjkala na tanak led koliko ja znam moje se koze kote svake godine tak ako se ne kote dal stalno daju mljeko zbilja neznam možda ima ko zna al svakak ču ti to javiti...
Daj mi reci gdje si nabavila koze meni bi trebalo ja bi kupil još koju pa ako može da mi daš broj ili adresu gdje si nabavila i kakve imaš koze ako može koja slika od njihmože informacija na pp..

imam ja za prodati kozu i dva ženska jarića stara mjesec dana prodajem zbog kupnje ovaca
 
W

winn

Guest
Evo, moje kozice su u štali. Odmah su navalile na sijeno, a bređa je uskoro legla i na ležećki jela sijeno.

Malo me brine što sam primjetila da je ova s jarićima imala proljev - područje oko repa je zmazano. Čekala sam da se pokaka, nije bilo proljeva, ali nisu bili ni brabonjci nego krupnije formirano, kao npr. kod psa samo u više komada. Ne znam je li to normalno?

Druga je normalno kakala brabonjke.

Jarići su živahni i zaigrani, a mama im je malo zabrinuta pa ih odmah zove čim se približe vratima. Malo je i priprijetila mački koja je bila previše radoznala :)

Sad su jarići stari 3 tjedna, kad da ju počnem musti? Malo sam samo probala danas da vidim hoće li mi dozvoliti i nije baš bila najsretnija, ali se nije ni otimala.

Kad ih smijem pustiti na pašu i koliko vremena dnevno?
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Winn to što koza ne brabonja nije problem moje koze u vrijeme od jarenja pa do kraja muže u principu ni ne brabonjaju iz razloga što ih kvalitetno hranim.Koza ako nije sjarna nastavlja da se muze ja nisam nikad to imao ali sam vidio kod uzgajivača.Moje koze u principu se pare skoro svake godine u isto vrijeme.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Sve je u redu kak veli mudrić ako primjetiš proljev ima tableta jeftina za kupiti u vetrinarskoj vani ih možeš držati od jutra do mraka samo još malo sačekaj dok se vrijeme malo smiri nemoj ih puštati po blatu i vodi dok je ovakvo vrijeme,muzi ju čim odbiješ jariće ovi tvoji već pomalo jedu nakon mjesec dana oni mogu biti bez mljeka samo im daj neka jedu po malo da neprelaze naglo na krutu hranu...
 
W

winn

Guest
Ljudi, hvala vam puno, mnogo mi znači vaše iskustvo.

Sad sam bila u štali, digle su se tek kad sam otvarala vrata. Vidjela su psa koji je pošao sa mnom i ne zna se tko je bio zbunjeniji, one ili pas.

Jako su mazne obje i ne tuku se međusobno. Samo da Bog da sreće da nešto ne zabrljam i da budu zdrave.

Alpina koja se ojarila prije 3 tjedna je na vaginu ispustila malo sluzave sukrvice, jel to normalno da se još čisti? Palo mi je na pamet da je oko repa zamazana od toga, a ne proljeva kako sam prvo mislila.

Smijem li im za poslasticu jednom dnevno dati mrkvicu ili malo kupusa?
 
W

winn

Guest
I još pitanja...stalno mi se vrte moje kozice po glavi pa onda skužim što sve ne znam, iako sam dosta od vas saznala, čitam cijelu temu već par dana, sad sam na 107. stranici.

Kako jariće odbijam od sise, moram li ih razdvojiti od majke? Nemam baš tu mogućnost osim da ih vežem.

Koliko im vode dnevno treba i koliko često mijenjati? Stavila sam svakoj kantu od 7 litara, ali mi se čini da nisu ništa pile.

Može li se po veličini rogova odrediti starost, ova alpina ima jako duge rogove.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
03.04 kod mene se jedna koza okozlila dvije jarice ali jedna je pala u posudu za vodu makar je bilo malo vode ali dosta da se ugusi:=:) (okot je bio po noci tako kad san ujutro dosao vec ova druga je bila suha),na ruzan nacin sam naucio neke stvari.
Danas mi se okozlila druga( od 19.00h pa nadalje) i ima dva jarica:smile: .
Ja sam ih poslikao ali nikako da uspijem postaviti te slike na forum,ne ide mi bas za rukom pa ako i uspijem nesto staviti bit ce to uspijeh
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
I još pitanja...stalno mi se vrte moje kozice po glavi pa onda skužim što sve ne znam, iako sam dosta od vas saznala, čitam cijelu temu već par dana, sad sam na 107. stranici.

Kako jariće odbijam od sise, moram li ih razdvojiti od majke? Nemam baš tu mogućnost osim da ih vežem.

Koliko im vode dnevno treba i koliko često mijenjati? Stavila sam svakoj kantu od 7 litara, ali mi se čini da nisu ništa pile.

Može li se po veličini rogova odrediti starost, ova alpina ima jako duge rogove.

Probaj napraviti negdje sastrane u štali neki manji boks za jariće ja ih nebi baš vezal vodu bi stalno trebale imati stavi kantu ako imaš od jupola 15l koza se gleda po starosti po zubima a ova ima tvoja negdje oko 4 godine po mojoj procjeni...
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Evo mene konja sam spasio od noža,dao sam crijep i daću još tri jarića mala...po slicama se vidi da ima lijepo vime,sigurno je dobra dojija,ja gledam kod koza da imaju špicaste i duguljaste cice baš radi lakše mužnje jel ručno muzem,a imam za prodati jariće 10 kom.zasad cca 15 kila su sada,prodajem ili mijenjam sve po dog.
 
W

winn

Guest
Jutros sam otišla u štalu s namjerom da probam pomusti alpinu. Međutim kad sam došla one su ležale, donijela sam jabuku pa su se digle, a jarići odmah navalili sisati. Sisali su jedno 5 minuta kad sam ja probala musti, išlo je samo par mlazova. Je li moguće da su oni tako brzo sve posisali? Nije mi bitno da ju sad počnem musti samo se brinem da ne dobije upalu ako oni sve ne posišu.

Kozorog, koliko su stari tvoji jarići, imaš li ženkica?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kozliči ti sisaju cijelu noć i dan svako malo i nema brige da če dobiti upalu kak posisaju tak mljeko nadolazi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Ako su koze na paši tijekom dana koliko da navečer dam sijena po kozi, a koliko mješavine kukuruz-ječam-zob?

Alpina s jarićima pije oko 5 litara vode dnevno, ali bređa mi se čini da već 2 dana nije popila ništa, jel to normalno?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dnevna kolićina po kozi ti je 3kg sijena imalo zobati koliko sad ne puno recimo 20dkg kukuruza po kozi po obroku i to če biti dosta netrebaš ih šopati puno ako su na paši malo sjena stavi toliko da uzmu suhog ...
Šta se tiće vode kad je žedna ona če piti ako su na paši onda i manje piju...
 
Na vrh