• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Nebojim se ja za vas dok ste zdravog duha. Bit ce i koja fotkica ali kada uhvatim vremena, ovako samo na brzinu skocim na forum da vidim sta ima i bris vani jer posla ko u prici!:(happy):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
No, Laik zaboravi ti odgovoriti za Split i Zg, Neznam kako sam uspjela provesti 20 godina u metropoli, nakog ovih 5 godina na selu, cesto si postavim to pitanje, mislim da si shvatio.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Živio sam i ja 7 godina u zg ali i u drugim gradovima koa Split,Sarajevo itd.....poznam selo od malih nogu jako dobro jer mi bake i djedovi živješe na selu, nemoj da te zavara nick laik :)...tako da smatram da dobro znam prednosti i mane i sela i gradova....na selu nema dovoljno finih ženskih a što i ima zbriše uskoro u grad ...pod fine ženske ne kontam one dobre kao kruh samo one dobre kao metak :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
meni su najjaci ljudi koji kazu da se nikako ne isplati drzati koze ili ovce tj. da je puno posla oko njih i da nema zarade ali do sada nitko od njih nije prodao svoje zivotinje a ja njim kazem neka prodaju pa ce biti na miru a onda slijedi uobicajeni odgovor "Ma ja ih drzim samo onako da pociste oko kuce".
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Nisam stigao Laiku odgovoriti o količini potrebnog mlijeka za 1 kg sira.Laik sve ovisi koji sir se proizvodi može i od 5 pa do 10 a možda i više.Moja supruga proizvodi sir od 9-10 litara mlijeka a sve ovisi u kom se periodu koze muzu.Posebno mi je drago kad čujem da je neko živio u više gradova i tome odmah asocira na moj život.Ja sam uvijek uživao da upoznam ljude i njihove običaje i to me je posebno činilo srećnim.Kad neko spomene neki grad ili selo iz Hr mene na to u većini slučajeva vrati u moju mladost dok sam obilazio te predjele!
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ajme Metuzaleme kako nema loših 90% ih je loše a od tih 10% preostalih može se izabrat jedna trećina koja nešto vrijedi.....malo si pao na žensku šuplju priču :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Nisam stigao Laiku odgovoriti o količini potrebnog mlijeka za 1 kg sira.Laik sve ovisi koji sir se proizvodi može i od 5 pa do 10 a možda i više.Moja supruga proizvodi sir od 9-10 litara mlijeka a sve ovisi u kom se periodu koze muzu.Posebno mi je drago kad čujem da je neko živio u više gradova i tome odmah asocira na moj život.Ja sam uvijek uživao da upoznam ljude i njihove običaje i to me je posebno činilo srećnim.Kad neko spomene neki grad ili selo iz Hr mene na to u većini slučajeva vrati u moju mladost dok sam obilazio te predjele!

To ti je zato jer kljukaš koze koncetratima i žitaricama dobiješ nešto više mlijeka(čitaj vode) a kvalitetni sastojci ostaju isti....kod mene u svakom periodu cca. 5,5 litara mlijeka za kilo sira...nema koncetrata samo paša i to nesijana( divlja ili samonikla-prirodna) Živio sam u 4 velika grada i u 3-4 sela i u cca. desetak(da sad ne prebrojavam) onako srednjih mjesta od 2000-70 000 stanovnika..Selidbe imaju nekih svojih prednosti ali bojim se mana puno više :)
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
laik nikako se nemogu složit da ima dobrih i loših žena....postoje samo dvije vrste...dobre i bolje....i gotovo
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
To ti je zato jer kljukaš koze koncetratima i žitaricama dobiješ nešto više mlijeka(čitaj vode) a kvalitetni sastojci ostaju isti....kod mene u svakom periodu cca. 5,5 litara mlijeka za kilo sira...nema koncetrata samo paša i to nesijana( divlja ili samonikla-prirodna) Živio sam u 4 velika grada i u 3-4 sela i u cca. desetak(da sad ne prebrojavam) onako srednjih mjesta od 2000-70 000 stanovnika..Selidbe imaju nekih svojih prednosti ali bojim se mana puno više :)

Laik ja koze ne kljukam koncentratima ništa više nego što je u granicama normale a za mlijeko koje moje koze daju ne može se nikako reći voda kako to ti nazivaš i ako je voda od 9 - 10 litara te vode dobije se 1 kg tvrdog punomasnog sira sa 53 % mliječne mast u suhoj materiji sira nakon nekoliko mjeseci zrenja..Taj sir što ti proizvodiš je nešto drugo i to nespada u istu kategoriju kao i sir šta ja proizvodim.Ipak smatram da nam je bila potrebna obuka od Dr Brane Rut.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Sa 5,5 litara mlijeka(nekad i manje recimo sa 5,2l mlijeka) kilo sira bez kapi vode sprešanog pod prešom mehaničkom...dakle to je to...zrenjem se ne gubi puno na kilaži sira......dižem sa mlijeka kajmak bolje nego što se nekad davno dizao sa kravljeg mlijeka.....koncentrati nisu prirodna hrana koza i recimo EU ne prizna takvu ishranu kao ekološku(priorodnu za koje navodno daje velike poticaje).....usput ja sam i završio tamo neku poljoprivrednu školu :) a i imam nešto vrlo stručne literature u vezi koza kod sebe(čitaj prilično od svega što je izašlo) zato dragi Mudriću ne šupljiraj previše jer navodiš ljude na krivi trag...pričaš o tome kako ti koze imaju proljev(kašaste stolice koje nisu brabonjci) i da je to normalno jer ih pravilno hraniš....ispričao sam to nekolicini vrlo educiranih osoba(doktora) šta ljudi pišu po forumima...užasnuti su koje su to gluposti.....eto pa ako hoćeš nešto reći bolje promisli prije nego kažeš.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Laik prvo si dobro trebao pročitati što sam prije pisao u postovima a to da se od 5.2 litre kozijeg mlijeka može dobiti 1 kg sira to prvi put čujem ali nema veze a da kod koza ima više kajmaka na mlijeku nego krava to je nešto novo a ja tom vremenu i takvim stručnjacima ne pripadam i nek bude drago Metutzalemu da si me oprao.I pošto sam sad čist onda zbogom!
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Može, vidiš čovjek uči dok je živ :)
I to je istina za kajmak na mlijeku ili skorut bude jači nego kravlji ne puno ali jači...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Decki pa poznato je da kozji sir je puno masniji i zdraviji od kravljeg i tu se sve mjenja od sireva do vrhnja,al za kajmak od kozjeg mlijeka prvi put cujem.
Kaj se tice stolice ak nisu brabonjci nego proljev ta koza nema pravilnu ishranu ili ima nametnike u crijevima.
@metuzalem ak gradis samo krov na stupovima i ne naslanja se na neki objekt gradi kolki hoces al bez temelja.
Ak se naslanja na neki objekt onda nesmije biti veci od16kvadrata inace ga treba legalizirat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Smije se graditi i nastamba kao baraka npr. ali ne smije prelaziti 15 metara kvadratnih tlocrtne površine i ne smije biti zatvoren sa sve četri strane nego jedna bar mora biti otvorena kao neko sklonište za životinje u nazivu........ako nisu u međuvremenu izmjenili zakon :)
Na svakom mlijeku se stvara kajmak i može se skupiti pa tako i sa kozijeg mlijeka....samo što proizvodnja kajmaka je više tradicija u Srbiji i u BIH a u Rh i ne baš.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da zato mi nije bilo jasno kaj kajmak opce postoji od kozjeg mlijeka jer ga stvarno nisam nigdje videl.
Hvala na informaciji.:(y):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh