• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
W

winn

Guest
Hvala, problem je znači u soljenju a niko do sada mi to nije rekao.
Čim napravim, javit ću šta sam dobio :(handshake):

Jednom sam pogriješila i u mlijeko stavila sol prije nego se napravio sir, ispalo mi je nešto kremasto i ne baš ukusno.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Ja radim meki (koji ispadne fajn tvrd - može se uzeti u ruku kad se ohladi u frižideru bez da se raspadne....

Hvala, svakako ću probati sve recepte jer još nisam probao sir a da mi se ne sviđa :)
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Dok se sir presa:
Zna li neko koza na desnoj strani, koje je rase?
PICT1692.jpg


Takvu istu sam kupio ali mi ovdje niko nezna reći koje je rase.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Imam problem-maloprije kad sam išo kod koza,jedna koza leži ko da je umorna,vrat i glavu je skrozt ulijevo stavila,teško diše,tu i tamo zamekeće...imala je maloga prije cca tjedan dana,našo sam ga mrtvoga,par dana poslije zdjelica joj je natekla-kaže veterinar da je to od pobačaja jel je imala jako težak porod tj.veliki je bio pomladak pa je teško izlazio van..trebam odg.hitno!!! reko veterinar da je ostavim da neće umrijet,da ima temperaturu i da to mor proć samo odsebe,pa sam je malo sa vodom s rukom prošo ponjoj,znači samo leži i teško diše kao da se napinje
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Imam problem-maloprije...

Onako laički, bez iskustva ali pun teorije, dali je veterinar pregledao i očistio. Postoji mogućnost da ima još jaradi ili da je posteljica ostala a to je veliki problem.
A za iscrpljenost sam pročitao nakon poroda 1/2 l kave.
Znači ovo je sve teorija sa interneta ali...
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Nakon okota je moguće da je nešto ostalo unutra i izazvalo upalu ili ako je bio tako težak okot, možda je negdje popucala joj maternica ili rodnica. Također može biti nepovezano sa koćenjem, tj meni se dogodilo da su dobile sunčanicu, također su samo ležale dvije malene kozice, hladila sam ih, davala rehidromiks ali se nisu izvukle. Vet kaže da je sunčanica i toplotni udar kod koza čest jer vole biti na suncu i ne primjećuju da je prejako.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Imam problem...
Kako koza, dali se oporavila?

winn
Posumnjala sam da koza sama siše svoje vime jer nekad ima nejednako mlijeka u sisama. Neki dan sam juulovila


A tvoja, krade li mlijeko i dali si saznala zašto to radi?
 
Posljednje uređivanje:
W

winn

Guest
A tvoja, krade li mlijeko i dali si saznala zašto to radi?

Moja krade i dalje, sad i u većoj količini. Odlučila sam joj napraviti grudnjak :(rofl):

Zašto to radi nemam pojma, ali me ljuti. Inače je davala oko 1,5 po mužnji, nekad deci-dva manje ili više pa je krenula smanjivati i sve više isisavati. Jutros su joj sise bile poluprazne, pola je posisala.

Ili će "grudnjak" riješiti problem ili nož.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Moja krade i dalje, sad i u većoj količini. Odlučila sam joj napraviti grudnjak :(rofl):

Zašto to radi nemam pojma, ali me ljuti. Inače je davala oko 1,5 po mužnji, nekad deci-dva manje ili više pa je krenula smanjivati i sve više isisavati. Jutros su joj sise bile poluprazne, pola je posisala.

Ili će "grudnjak" riješiti problem ili nož.

A da jjoj pokušaš staviti onaj elizabetanski ovratink za pse?
 
W

winn

Guest
Vidiš, toga se nisam sjetila, ali mi ju je žao time mučiti, mislim da nije baš ugodno to stalno nositi oko vrata.

Dobila je grudnjak jučer, zavezala sam joj pamučnu vrećicu oko cijelog vimena. Nije baš happy camper, ali nadam se da će vrećica funkcionirati. Budući da je zbilja lagana i prozračna valjda je se neće željeti riješiti pod svaku cijenu.

Jučer navečer je bilo 1,4 l mlijeka, jutros isto tako. Otprilike tako daje 1,3 - 1,7 po mužnji.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Držite mi fige :)

Dobra je kozica, ali izluđuje me kad posisa pola mlijeka, uf!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Pamučna vrećica/grudnjak funkcionira, prestala je potezati i pomirila se sa situacijom ;)

Mislim da će i druga dobiti grudnjak, to mi je jednostavnije nego odvajati jare.
 
W

winn

Guest
:(rofl):

To je doslovno minuta za odvezat i zavezat :)

Da baš bi šteta bilo zdravu i dobru kozu klati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Ispričavam se,kasnim s odg.koza je uginula istu večer,odsada nevjerujem više veterinarima to je 100 %,ima jedna gospođa tiu u oroslavlju inače veterinarka jako dobra osoba svima pomaže i idem sve preko nje ove iz zaprešića više nezovem i nepuštam blizu živine više!!! sad prelazim na liječenje sa jabukama ribanim,glukozom itd...znači lijekove zaboravi više
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
...sad prelazim na liječenje sa jabukama ribanim,glukozom itd...znači lijekove zaboravi više

Velika šteta, žao mi je.
Mojoj je veterinar pomogao ali je bio u panici cijelo vrijeme i ponavljao kako su koze najnezahvalniji pacijenti.
Šta je-tu je, nadajmo se dobrom...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Mister No

Naveo sam gore po meni da se ne slažem da su svinje najpametnije iako u zadnje vrijeme sve se češće to čuje da su najpametnije domaće životinje ili da su jedne od pametnijih životinja uopće...evo nekih postova koji veličaju pamet svinje.....

http://www.mojaoaza.com/kategorije/zabavnik/deset-naj-naj/deset-najpametnijih-zivotinja-sveta

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=2026

http://tamoiovde.wordpress.com/2012/02/09/svinja-najpametnija-domaca-zivotinja/

eto dakle tako neki kažu a kako se vidi kad izguglaš tako kažu sa svih strana pa onda se može slobodno reći i da mnogi kažu :)
Ja se nemam namjeru baviti s tim jer mi to nije dovoljno zanimljivo ali ako ti imaš interesa za tavko nešto lijepo u pajpera i u obilazak raznih portala u svijetu koji veličaju ili pak negiraju intelekt svinje ili koze :)

ove reference i imaju smisao "neki kazu". ..no thx na trudu.
Pajper trenutno nije u pogonu...daleko sam od Manausa,pa moram prvo nazad :D
...naravno...onda paljenje...popravljanje...i sl..znas kako to ide .D
Velicanje-negiranje intelekta mi nije primarni cilj...nesto usputno svakako da.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Hvala na odgovorima u vezi samoisisavanja.

Jako sam zadovoljna tom kozom pa ne razmišljam o klanju, osim ako bi počela isisavati znatnije količine. Za sad je to samo koji dcl koliko sam mogla primijetiti.

Mister No, javi ako nađeš učinkovito rješenje :)

Moje rjesenje je kombinacija vezanja koje joj fizicki ne dozvoljava da dode do sise. Dosta toga je bilo isprobavano..doslovno skracivanje lanca kariku po kariku. Uspio sam to usavrsiti..ali nisam zadovoljan iz nekoliko razloga : koza mora biti vezana (nije toliki problem jer je poprilicno impulzivna i cesto tuce druge koze) , nacin vezanja joj skracuje sirinu djelovanja,fleksibilnost...

Moja krade i dalje, sad i u većoj količini. Odlučila sam joj napraviti grudnjak :(rofl):



Zašto to radi nemam pojma, ali me ljuti. Inače je davala oko 1,5 po mužnji, nekad deci-dva manje ili više pa je krenula smanjivati i sve više isisavati. Jutros su joj sise bile poluprazne, pola je posisala.

Ili će "grudnjak" riješiti problem ili nož.

Te "kradje" i mene gnjave...kada krene onda to traje dok joj se ne ogranici pristup...
Grudnjak pomaze..samo to je jednokratno rjesenje zbog samih fizioloskih potreba (uprlja se - koze su iznimno ciste zivotinje)

Moja uz poprilican izbor dobre prehrane isto ima dobre rezultate u laktaciji..slicno kao i tvoja..
Iz tog razloga mislim da noz nije rjesenje...i da ovo dolje sto predlaze @zibba je odlicno rjesenje....ipak...moram isprobati. :)
Ne mislim da je to mucenje jer ako ima dostupnos svega kao i bez toga (prvenstveno hrana) tada je to jedno od rjesenja.

A da jjoj pokušaš staviti onaj elizabetanski ovratink za pse?

Hvala na ideji. Iako znam da treba "razmisljati uzrocno,ne posljedicno" ponekad od sume ne vidim drvo :D
Da li je funkcionalno treba isprobati.. Prvo (digresivno pitanje) jest da je razlika u velicini vrata koze i psa...duzina vrata - ne obujam... mozda moze "zaobici" plastiku i doci do vimena??
Svakako cu isprobati..
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Koza je igrajući se raskrvarila rog, izmiče se kad hoću dirati pa nisam silio tako da neznam dali je skroz slomljen ili samo raskrvaren.
Neznam dali je to opasno i koliko a veterinara nema do ponedjeljka.
------------------------------
"edit"
Ako nekog zanima, nije opasno.
Jutros je otpao taj komad raga koji je bio polomljen, sada ima jedan i pol rog. Samo je ružno za vidjeti onako krvavo ali se koza ponaša normalno.
E sad to normalno je jučer i danas nenormalno.
Koza je razigrana, stalno trči, udara glavom sve što stigne i mekeće. Gledam često ali ne vidim nikakav iscjedak, dali je on uopće obavezan ako koza traži jarca? Neznam što je ali zadnja 2 dana je neprepoznatljiva.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh