• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Probaj im osigurati prostora da se iskacu i dobra ispasa i t je to.

Prostora nemam pa zato i kompliciram.
Zašto da radim pogrešno ako mogu dobiti savjet od nekog iskusnog.
Što više znam, manje ću štete napraviti, zanima me teorija a ja ću u konačnici odlučiti dali ću uraditi išta ili ništa od ponuđenog. Nemoj to gledati tako crno B-)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Prostora nemam pa zato i kompliciram.
Zašto da radim pogrešno ako mogu dobiti savjet od nekog iskusnog.
Što više znam, manje ću štete napraviti, zanima me teorija a ja ću u konačnici odlučiti dali ću uraditi išta ili ništa od ponuđenog. Nemoj to gledati tako crno B-)

Ako nemas prostora onda je to druga pica. Kosi im travu i svjezu i daj. Bit ce ti zahvalne. Mada na zalost to je pqtnja za tebe i za koze. Trebao bi imati bar nek prostor da nisu stalno u prostoriji. To valjda imas. Kosi travu sto vise mozes a za zimu sijeno i kukuuz. Ako imas zobi dobro ako ne opet dobro. Sijeno nek bude ljulj ili lucerna. Ako nemas onda nek bude samo zdravo posuseno da nema neki truli miris jer ti to nece jesti..Vjerovatno u takvim uslovima treba dodati minerala i vitamina mada gledaj da je sto prirodnije. Ako ikako moze osiguraj im neku livadu i natstrenicu zaklonjenu sa sjevera i istoka i mogu biti tu po svim uslovremenskim uslovima. To ti ne treba biti uz kucu. Bilo gdje samo ogradi dobro i stavi sa njima jarca i da sve to cuva tornjaka ili kavkazca;-)
Jebga ja se raspisao savijetima nemam drugog posla vani sam sa drustvo i malo mi je dosadno. Pozzz....
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
ja se raspisao savijetima nemam drugog posla vani sam sa drustvo i malo mi je dosadno. Pozzz....

Neka, neka, sam pišii.
Zato sam i pitao, da saznam i po mogućnosti zapamtim :).
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Ne možeš tako,nisi u pravu :),svinje se računaju(po mnogima) kao najpametnije životinje(u šta ja i ne vjerujem kao NAJpametnije ali pametne su sigurno,recimo konja i ne možeš baš obučit da bude kućni ljubimac a svinju možeš)...osim toga svinje su po fizionomiji jako slične čovjeku, recimo evo nedavno čitam da planiraju uzgajat dobar dio ljudskih organa u svinjama radi transplatacija i sl.,također već od svinja uzimaju srčane zaliske i ugrađuju u ljudska srca.
Dakle gore ti je klati svinje nego koze jer iako su koze puno pametnije od npr. ovaca svinje su značajno inteligentnije od koza. Eto bez uvrede ali kad smo se već dotakli te teme kažem neke činjenice :)

Pozz..
Evo da se malo ubacim u price o kozama...vec neko vrijeme ih imam..prvenstveno nabavljene zbog zdrave prehrane (mlijecnih proizvoda) i zbog zanimacije te ljubavi mojih clanova obitelji i mene prema zivotinjskom svijetu (a da nisu psi i macke ).
Vrlo su mi zanimljive..jedan od razloga je i istaknut u postu...intelekt. Analogno tome sam i pokusavao kontaktirati ili pricati sa ljudima koji imaju neke relevantne informacije o kozama...neki profe iz zg i os. Usput je spomenuto i to obiljezje koza. Zanimljivo je da ti strucnjaci kazu da intelekt konja i koze (imaju isto porijeklo) nadmasuje intelekt svinje. postoje i neke znanstvene studije o tome ali ne primarne nego sekundarne...dakle nije primarna tema intelekt vec u sklopu odredenih istrazivanja se dotakne i to. Vjerujem da cu i pronaci neke reference.
Nemam svinje,pa ne mogu sam procijeniti...ali vidim razlike koje su vec navedene...ovce i koze - velika razlika.
Ova usporedba sa konjima i svinjom mi nije relevantna...imam sitna iskustva sa konjima i konji su daleko vecoj interakciji sa ljudima od svinja. Puno tome doprinosi i priroda stvari ili da to nazovem "namjena zivotinje". (neki od primjera su visestoljetni rad ,a suvremeno film )
No to sa druge strane moze biti i relevantan dokaz kuda koja zivotinja usmjerava svoj intelekt i kako ga koristi...odnosno sto implementira u visem nivou "znanja".
Svinje su npr. odlicne za rad u otkrivanju nekih kriminalnih djelatnostima...(njuh za odredene supstance)...ipak unatoc sto su u tome no.1 to u praksi nije zazivjelo. ..jedan od razloga je upravo intelekt..odnosno interakcija sa ljudima u smislu educiranja na objekat. Osobno vjerujem da je veci razlog sama primarna priroda svinje - zamisli na aerodromu kako krdo svinja pretrazuje torbe :D
Tu dolazi do izrazaja i upitan pristup svinji kao kucnom ljubimcu...(trenutno nemam jednu snimku da stavim...ali kada nadem vjerujem da ces se dobro nasmijati )
Sto se tice fizionomije ili anatomije postoje slicnosti sa covjekom,no to nije dokaz intelekta vec samo usmjerenje odredenim znanstvenim granama kuda da usmjere istrazivanja...u ovom slucaju sto si spomenuo je sve jasno.
Uglavnom...ne slazem se da su svinje inteligentnije od koza...niti definitivno da su najpametnije "po mnogima" - (moze koja referenca koji su to mnogi,pa mozemo dalje u istrazivanje.)

Inace , zelja mi je da shvatis ovo kao neku sekundarnu temu u smislu da vise razumijem koze kao zivotinje...niposto kao primarno ucenje o kozama...ili da je najbitnije koja je zivotinja pametnija :)
O kozama jos moram puno uciti,a vjerujem da ces i ti i ekipa biti spremni na odgovore :)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Posumnjala sam da koza sama siše svoje vime jer nekad ima nejednako mlijeka u sisama. Neki dan sam ju ulovila u raboti, ne baš u sisanju, ali kad sam ušla u štalu dlačice na ustima su joj bile bijele od mlijeka, a jedna sisa vlažna i manja od druge.

Ne radi to svaki dan, ali pitam se zašto radi i mogu li ju kako spriječiti?

Muzem ju uvijek u isto vrijeme; oko pola 8 ujutro i oko 8 navečer pa ne vjerujem da je zbog prepunjenosti.

Imam identican problem sa dvije koze!
...i to rade u nepravilnim razmacima. Npr. ponekad to radi redovito i kada krene teskim mukama se odvikava...zatim ima vrijeme kada to ne radi. Ne znam razlog jer sam dobio xy razlicitih odgovora. Vjerujem da mojima nije problem prehrana,ali ostavljam to otvorenim.
Nacini kako smo sprecavali je sistem vezanja ili vezanje manje plahte ("kecelje" kako je navedeno u jos odg.). Ima svrhu dok je pod tim "tretmanom"..no to nije trajno rjesenje. Nadam se da ce iskusniji dati odgovor na to.
Simptomi koje si navela su definitivan dokaz...i osobno imam ta iskustva...i vidio sam kako to radi...tako da sumnje nemam. Zanima me rjesenje..
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Grubo zvuci ali rijesenje je noz.Ima "dobrih i losih" koza. Npr. jedna sto se ljetos ojarila stalno mekece i galami-takvu kozu ja nemam zivaca trpjeti i prvo nju rijesavam. Druga voli trgati zicu od ograde ali je jako dobra dojilja tako da je tu kompromisno rijesenje...itd.....hocu reci ima koza na izbor i treba si ostaviti ono sto nam je najbolje ...ostalo razanj !!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Hmm..ponekad jest to rjesenje,ali ne u mojem slucaju. Obje su mlade i jedna jest no.1 u kolicini mlijecnosti u mojem stadu..prosjek oko 3,5 litre dnevno u cijeloj laktaciji...sada oko 4l. Naravno uz odlicnu prehranu bez industrijskih smjesa i sl.mjesavina..
Postoji i sentimentalna vrijednost tako da cu traziti druga rjesenja..za sada imam neka koja funkciniraju u zadovoljavajucem postotku.
Definitivno zna da to ne odobravam...npr.gleda da li je netko u blizini i onda "krade" mlijeko :)
Imam bar izazov kako rijesiti problem bez "noz-sistema" :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Hvala na odgovorima u vezi samoisisavanja.

Jako sam zadovoljna tom kozom pa ne razmišljam o klanju, osim ako bi počela isisavati znatnije količine. Za sad je to samo koji dcl koliko sam mogla primijetiti.

Mister No, javi ako nađeš učinkovito rješenje :)
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Mister No

Naveo sam gore po meni da se ne slažem da su svinje najpametnije iako u zadnje vrijeme sve se češće to čuje da su najpametnije domaće životinje ili da su jedne od pametnijih životinja uopće...evo nekih postova koji veličaju pamet svinje.....

http://www.mojaoaza.com/kategorije/zabavnik/deset-naj-naj/deset-najpametnijih-zivotinja-sveta

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=2026

http://tamoiovde.wordpress.com/2012/02/09/svinja-najpametnija-domaca-zivotinja/

eto dakle tako neki kažu a kako se vidi kad izguglaš tako kažu sa svih strana pa onda se može slobodno reći i da mnogi kažu :)
Ja se nemam namjeru baviti s tim jer mi to nije dovoljno zanimljivo ali ako ti imaš interesa za tavko nešto lijepo u pajpera i u obilazak raznih portala u svijetu koji veličaju ili pak negiraju intelekt svinje ili koze :)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Hmm..ponekad jest to rjesenje,ali ne u mojem slucaju. Obje su mlade i jedna jest no.1 u kolicini mlijecnosti u mojem stadu..prosjek oko 3,5 litre dnevno u cijeloj laktaciji...sada oko 4l. Naravno uz odlicnu prehranu bez industrijskih smjesa i sl.mjesavina..
Postoji i sentimentalna vrijednost tako da cu traziti druga rjesenja..za sada imam neka koja funkciniraju u zadovoljavajucem postotku.
Definitivno zna da to ne odobravam...npr.gleda da li je netko u blizini i onda "krade" mlijeko :)
Imam bar izazov kako rijesiti problem bez "noz-sistema" :D
Napravi kako ti naj bolje pase. Kompromis mora postojat.
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
photo.php
pod koju bi ovo pasminu išlo ? hvala
 
Posljednje uređivanje:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
pod kraj jeseni i cijelu zimu- tamo i do ozujka
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Tek krajem jeseni? Nije li to malo kasno, kako se onda jare neke i u siječnju, veljači ako nose 5 mj?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Zibba http://veterina.info/koze/kozarstvo/686-uvod-u-reprodukciju-koza

"Polni ciklus kod koza je sezonskog obeležja, dakle koze se gone–mrkaju u određeno doba godine. Mrkanje, polni nagon najjače je izražen od IX di XI meseca. mrkanje se pojavljuje, ali u slabijem intenzitetu već u avgustu. U stvari, polni život koza (a i ovaca) u uskoj je vezi sa trajanjem dnevnog osvjetljenja, tj. skraćenjem dana. Kako se dan primetno skraćuje (druga polovina VIII meseca ili prva polovina IX meseca) tako se sve intenzivnije budi polni život koza."
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Svi pobjegli na more, tema zamire.
Pokušao sam raditi tvrdi sir od kozjeg mlijeka ali neće da se zgruša, probao sam nekoliko recepata sa interneta i uvijek isto.
Dobijem mlijeko koje miriše na sirće.
Pitao sam i starije ovdje u selu, nisu radili kozji ali je navodno isti postupak :(envy):
Ako mi neko može poslati recept za najprostiji tvrdi sir bio bi mu jako zahvalan.
I dali je moguće da od nekih koza/mlijeka nije moguće napraviti takav sir? :icon_scratch:
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Poslala sam ti odgovor na PP, ali i da ovdije stavim za one kojima treba.

Evo ovako, ja kada sam radila kozji sir, radila sam ovako:
Mlijeko procijedim, stavim kuhati i kada provrije ugasim, pustim 15-ak min da se hladi te u njega dodam alkoholni ocat, omjer je takav da na 1 litru mlijeka ide 1 jušna žlica octa, ako je sve OK jako brzo se vidi kako se siri. Promiješam lagano, pokrijem krpom i ostavim da se ohladi bar nekoliko sati, najbolje preko noći. Ako radiš meki sir, to je to. Hladno procijedi kroz krpu ili gazu te ostavi da se cijedi na cjediljki ili situ, prevrni na tanjur ili u posudu koju želiš.
Kod tvrđeg sira, postupak je malo zeznutiji. Ne cijediš nakon hlađenja, već ga ponovo staviš kuhati, bez miješanja, jedino ako ima puno sirutke, dio izvadi šefljom ili nekom šalicom, ali da ne mutiš puno ostatak. Lagano griješ, ne da naglo zakipi, već postepeno, pustiš da lagano vrije 15-ak min ( od kada zakipi ), te opet ostaviš da se hladi. Ne čekaš da se skroz ohladi, već onako mlako ( taman da je ugodno za ruku) procijedi kroz krpu, dio po dio zatim rukama stišći da se čim više sirutke ocijedi, te stavljaj u sito sa čim manjim rupicama, ali da ih ima više. Kada je sve ocijeđeno, na sir stavi neki tanjur, ili nešto na što se može staviti bilo što što može glumiti uteg, kako bi se sir stiskao i cijedio pod dodatnim pritiskom. Tako se dobije sir za rezanje. Nije baš tvrdi kao recimo ovi konzumni sirevi, ali meni je bio super.
Jedino što mi je bio problem je soljenje, ako bi posolila mlijeko prije ili u toku kuhanja, nije se htjelo usiriti, a kasnije nisam ni probavala, nego bi solila nakon cijeđenja ili neposredno prije konzumacije.
Ovi kozji sirevi i meni i tvrdi imali su mi uvijek onako lagano okus po liješnjaku, ne znam zašto, iz čega to vuče okus, ali su mi super.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Poslala sam ti odgovor na PP, ali i da ovdije stavim za one kojima treba.

Hvala, problem je znači u soljenju a niko do sada mi to nije rekao.
Čim napravim, javit ću šta sam dobio :(handshake):
 
W

winn

Guest
Ja radim meki (koji ispadne fajn tvrd - može se uzeti u ruku kad se ohladi u frižideru bez da se raspadne) slično kao zibba.

Mlijeko zagrijem, skoro do zakuhavanja, po receptu piše da je ok od 89-99 stupnjeva. Maknem s vatre i odmah dodam 9%-tni alkoholni ocat, koliko litara mlijeka toliko žlica octa.

Pustim da se hladi max. pola sata, što se manje hladi to bude čvršći, ako mi ostane preko noći bude dosta mekan kasnije. Procijedim, i u ostatak dodam sol i promiješam žlicom. Obično radim od 3L mlijeka i na tu količinu jednu razom čajnu žlicu soli stavim.

Cijedim ga u običnom metalnom cjedilu na tetra peleni bez dodatnog pritiskanja, vjerojatno bi bio prilično tvrd da ga još pritisnem. Cijedim par sati ili preko noći.

Dobila sam nekoliko recepata za tvrde sireve, napišem kad isprobam. Jedan mi se posebno sviđa jer se mlijeko grije samo do 40 stupnjeva pa većina hranjivih tvari ostane sačuvana, taj se radi sa sirilom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh