• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
[

Ok jedino ne kuzim kako si tako brz jer mojoj kozi ne treba vise od pola sekunde da stane u posudu sa mlijekom :D:icon_redface:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo ti jedna fora,pardon sala,dojis ju odozada,obujes cizme do koljena malo vece i uzmes kozi ljevu nogu u ljevu cizmu a desnu u desnu cizmu,e onda nema da mrda kam.:D::drink:

Kak win veli napred ju svezi na kratko a ak sa zadnjom nogom lupa slozi na tom mjestu strik koji je svezan za stup na jednoj strani a drugu stranu za nogu i nemre mahat s nogom prema kantici.

Kaj se tice kolicine mlijeka to je kod svake koze drukcije,najvise ovisi o sorti i hrani koju dobiva.
Manja kolicina veca kvaliteta.

Dobra fora sa cizmama jedino treba pripaziti da imaju visoke sare :(giggle):
Moja kcerka je dala original prijedlog i mozda najbolji.Veli ona meni -slozi joj giljotinu .
Veli stavis joj glavu u otvor odozgo zaklopis i ne moze naprijed ni natrag a nogu kako kazes svezem da ne moze stati u posudu.
A jbga nestu cu morati smisliti jer dok moram baciti frisko podojeno mlijeko nije mi bas da sam sretan!!:(shake)::eek:
Eh muke po dojenju :icon_confused:
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Imam ja hrpu pitanja, čitam po redu pa većinu odgovora nađem. Ali uvijek ima nešto, molio bi preporuku za neku knjigu (da smanjim broj pitanja barem za najosnovnije stvari).
A ono što me stvarno muči jeste to da koza unazad 2 dana bleji više nego inače, povremeno dođe i pogleda me a svojom desnom stranom se nasloni na zid, jasle, ogradu... i tako hoda. Ne stane i češe se kako to životinje rade već se nasloni i hoda tako.
Ne djeluje mi zabrinjavajuće ali pošto ja nemam pojma pitam vas, znate li što bi mogao biti uzrok?

Preporuke za knjige o kozama....
Uzgoj i hranidba koza ..dr.Stjepan Feldhofer, dr. Stjepan Banožič, dr. Neven Anutunac
i
Kozarstvo....prof.dr.sc.Boro Mioč, prof.dr.sc.Vesna Pavič

Obe knjige su izvanredno dobre...prvu mislim da je malo teže nabaviti....
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ok jedino ne kuzim kako si tako brz jer mojoj kozi ne treba vise od pola sekunde da stane u posudu sa mlijekom :D:icon_redface:

Ove su mirne koje muzem sa dvije ruke...zapravo sad za sad sve su mirne ali prije sam imao i nemirnih koza a njih muzem na način koji sam već opisao dakle jednom rukom a u drugu ruku posudu od cca. 1,5 l i onda je izmaknem ako ova počne micati nogama.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Slučajno sam naišao na jedan oglas za burske koze izgledaju mi skorz ok a i nisu skupe,očito vlasnik ne želi više držati koza,pa eto pošto preferiraš burske pogledaj
http://www.njuskalo.hr/ostali-kucni-ljubimci/cistokrvni-burski-jarac-koze-oglas-7553912
Heh lijepe su te burske-ko koker spaniel-i :D:

Meni je jedini problem sto ove moje ne mogu zamisliti jesti.
Jbga dragi su mi jarici i nemam ih srca klat. Svjestan sam da cu morat kupovati upitno kvalitetno meso okolo a prvoklasno meso prodat !!
Zena i djeca su jos osjecajniji!! Neznam to nam je sve prvo iskustvo mozda sa vremenom se to promijeni ali za sad samo mlijeko i uzivanje u pogledu kako se igraju.
Mada mi je jaretina uz janjetinu i teletinu prefino dok sam negdje na festi ili sl.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Razumijem te,ni ja ne volim raditi takve stvari i onda se tješim sa par stvari.....Jahve-"......... koljite i jedite"...negdje sam kroz knjige naišao na takav citat jel iz Biblije ili Starog zavjeta ili od nekud drugo ne sjećam se i nadam se da ne griješim jer se usudim citirati ... i tješim se još sa činjenicom da koze ne služe ljudima za hranu davno bi izumrle....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ma znam-slicno i ja velim zeni kao argument ali kad gledam te male jarice i igram se sa njima znam osjecam u sebi da ja to ne mogu klat i jest.
Zanimljivo i ja sam se sjetio Biblije i zrtve janjeta i tako to.....sve je to normalno..svinju drzim kod klanja i nije mi problem ali ovo mi je nakako drugacije.
Koza je cista i plemenitija zivotinja mirnija privrzenija i sve to....

Jedino ako me razhebe sa dojenjem :p: dok se razljutim ili razocaram onda vise ne pitam tko je i sta je :icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ne možeš tako,nisi u pravu :),svinje se računaju(po mnogima) kao najpametnije životinje(u šta ja i ne vjerujem kao NAJpametnije ali pametne su sigurno,recimo konja i ne možeš baš obučit da bude kućni ljubimac a svinju možeš)...osim toga svinje su po fizionomiji jako slične čovjeku, recimo evo nedavno čitam da planiraju uzgajat dobar dio ljudskih organa u svinjama radi transplatacija i sl.,također već od svinja uzimaju srčane zaliske i ugrađuju u ljudska srca.
Dakle gore ti je klati svinje nego koze jer iako su koze puno pametnije od npr. ovaca svinje su značajno inteligentnije od koza. Eto bez uvrede ali kad smo se već dotakli te teme kažem neke činjenice :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
-pa da, stoji to sve....imas pravo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Dali je moguće da neke(ili neke vrste) koza ne mogu zasušiti osim kad im to priroda nalaže?
Ovo moje čudovište neće da jede slamu, sklopila se, četvrti dan, mljeko jednako dolazi a dere se za poluditi(postaje nepodnošljivo), ne nazire se kraj. Ili se to dogodi odjednom?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dali je moguće da neke(ili neke vrste) koza ne mogu zasušiti osim kad im to priroda nalaže?
Ovo moje čudovište neće da jede slamu, sklopila se, četvrti dan, mljeko jednako dolazi a dere se za poluditi(postaje nepodnošljivo), ne nazire se kraj. Ili se to dogodi odjednom?

Pa ni moje koze ne jedu slamu. Cuo sam da od jecma i zobi vole slamu!
Pa gdje ces sa slamom hraniti sad dok ima izobilje trave ???:rolleyes:
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Pa gdje ces sa slamom hraniti sad dok ima izobilje trave ???:rolleyes:

Nije problem u hrani :), hrane imam nego su me savjetovali tako da bi koza zasušila. Ova moja se sklopila i bleji ali mljeko jednako dolazi.
Kad već spominjemo, neće da jede ni livadsko sijeno samo suhu djetelinu i paša.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kozu zasušuj tak da ako ju dojiš dva puta na dan doji samo jedanput dva tri dana onda ju počni dojiti svaki drugi dan po jednom isto dva tri dna pa svaki treči dan itak češ ju zasušiti nečeš ju zasušiti preko hrane samo tak stim da pazi kad ju zasušuješ da edobi upalu vimena kad počneš sve rijeđe musti...
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Kozu zasušuj tak da ako ju dojiš....

Hvala, to mi se čini realnije a i humanije.
Ne dojim ju jer su sise premalene(jedva stanu u dva prsta) a jariće moram odvojiti jer jedno ne smije biti ni u blizini koze, doslovno ju mrzi. Jednom prilikom ju je zamalo nabila na rog pa me strah.
Kupio sam ju od poznanika pa nisam očekivao baš takvu trgovinu, al šta je-tu je.
U svako slučaju ću si nabaviti jednu, možda dvije kozu/e za mužu ali zahvaljujući vama sad znam što trebam gledati, do sada je za mene koza bila koza :)

Jedna baka mi reče u međuvemenu da će se sise razvući (postati veće) sa vremenom (mužnjom) :icon_confused:
Kakva su vaša iskustva?
 
Posljednje uređivanje:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Nisam čitao pšost od početka ali ako je koza mlada sise će joj sigurno narasti a ne vidim razloga za zasušenje u toku laktacije .Što se tiče ritanja koze može biti više uzroka jare povrijedi sisu i treba vremene da to zaraste a to boli!
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Nisam čitao pšost od početka ali ako je koza mlada....

Hvala!
Koza jeste mlada i sitna, križanac svega i svačega, prvi puta se jarila i to jare koje tuče nije njeno (rekao mi bivši vlasnik) dodano je (radi lakše prodaje) jer je koza dominantna pa je kod bivšeg vlasnika udarala sve koze i bila nedruželjubiva.
O. K. ja ću skupiti hrabrost i strpljenje pa krećem u mužnju, sa Božjom pomoći i vašim savjetima uvjeren sam u uspjeh.
- Opet ja da dodam pitanje :)
Zna li neko koji od ovih blokova (soli) da kupim?
Ili je to nebitno?
Kod mene u selu postoje tri vrste (prodavač nema pojma) i sve od istog proizvođača S. I. N. iz Grčke a blokovi su Sodiblock
Calciblock
Vitablock
 
Posljednje uređivanje:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Tako je i kod mene ova jedna od dvije:D dominantna i tuce ovu drugu e sad-mislio sam ju rijesit ali zdrava je ima puno mlijeka i uredno doji svojeg jarica.Mislio sam ju isto prodat ali vjerujem da cu ju ostaviti.Imam dvije prostorije pa je u jednoj ona sa svojim jaricem a druga je sa svojima u drugoj prostoriji.Tjera ova van male od druge koze.
Te koze su zanimljive.Svaka ima svoj karakter i imam osjecaj da ih imam vise da bi jos bolje shvatio kako se koze razlikuju po svemu i svacemu.
Sto se soli tice ja sam kupio onaj neki kolut i lizu to vec godinu dan aa nisu polizale ni frtalj-bilo je samo pitanje u trgovini za sta je i ja sam reko da je za koze-trgovac rece onda ti evo taj :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Sto se soli tice ja sam kupio onaj neki kolut i lizu to vec godinu dan aa nisu polizale ni frtalj-bilo je samo pitanje u trgovini za sta je i ja sam reko da je za koze-trgovac rece onda ti evo taj :D

Moj trgovac nije siguran ni kako koza izgleda pa nisam baš siguran u njegovu preporuku :)
Pretpostavljam da je razlika zanemariva a opet sa druge strane zašto tri različita :)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ja mislim da je za koze ,konje i krave ali nisam siguran a ne da mi se googlati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Pokušao sam ja googlati (na netu sam sa nokia 113 :) )
Za svaki piše da je za sve životinje pa valjda je svejedno, pitat ću veterinara.
Svakako moram do njega, jedno jare, žensko koje je podtureno pod kozu mi je čudno. Sva je usporena, nisam ju još vidio da jede a ima stomak, tako i dok sisa povuče par puta i gotovo a sisu ili hranu kao da ne vidi i ne njuši, treba joj 10-15 sekundi da nešto stavila u usta, jako je plašljiva, jedva se čuje kad mekeće a i dlaka joj je čudna kao ljepljiva kad se prođe rukom. Dao sam im Monil (tablete), pa možda treba još nešto.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh