• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Na nekoliko mjesta se spominje zasušivanje ali nigdje i postupak.
Pošto sam totalna neznalica molim znalce da objasne postupak zasušivanja.
Npr. smanjiti vodu, hranu, na koliko dugo, musti ili ne za to vrijeme i slično. Sve potrebno da se to učini bezbolno.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Kod zasušivanja je važno da se radi postepeno kako ne bi nastao mastitis. Dakle ako muzeš kozu dva puta dnevno, prvo smanji na jednom dnevno, pa onda kada po postane normalno, cca tjedan dana, onda preći na svaki drugi dan, pa svaki treći i td dok se presuši.
Što se prehrane tiče, u to vrijeme smanjiti kaloričnu hranu, najbolje davati samo sijeno ( malo) i slamu ( više jer nije toliko kalorična), vodu po potrebi, nije pametno joj oduzeti vodu jer su topli dani da ne bi bilo drugih problema. Zobanje isto postepeno smanjivati, ne odjednom sve, ali odmah smanji na pola, pa za dva-tri dana opet na pola.
Kada ju zasušiš pomalo opet povečavaš količinu hrane kozi ( pogotovo ako je skotna ) i umjesto slame ponovo pređeš na travnato sijeno pa opet na djetelinu.

Vjerojatno će se javiti i oni sa više iskustva od mene.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo zibba je magistrilala svaka čast samo bi se nadovezal pošto je to večinom u jesenskom terminu zapuštanje onda netreba toliko paziti na hranu mogu slobodno na pašu i sve ostalo one če zasušiti i same pomalo samo ne krenuti naglo ispoćetka....
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
ojarila mi se i druga koza imala je jako velikog muskog i bio je problem da je morao veterinar doci.
Zakrenjena mu je bila glava a bio je ogroman ali ipak je zahvaljujuci veterinaru sve proslo u redu.Malisa je bio veci od ovih koje su se ojarile prije tjedan dana :)
Sad ima neki proljev ali veli vet. da nije strasno ali treba biti na oprezu pa se sutra cujem sa njim.
Eto toliko od mene za sad !! Pozdrav
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
i da probao sam mlijeko i pre dobro je !! Ocekivao sam neki strani okus i miris ali sve je delikatesno !!
To je prava roba a ne ova skupa voda u trgovini !!
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Hvala Bogu na dobrim ljudima a vama dobri ljudi hvala na susretljivosti.
Ta koza je došla bolesna kod mene, bila je 2 tjedna na dijeti i dobila 11 inekcija da ozdravi. Tako da sam puno vremena proveo sa njom, prirasla mi je srcu i stvarno nebi volio da se opet mora patiti a naročito zbog mog neznanja.
Još jednom hvala i svakako vam se obratim za nejasnoće.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Pitanje, jedno muško i jedno žensko jare, od iste koze, stari 2 mjeseca.
Zanima me kada su spolno zreli pošto jarić već skače(na sestru) pa dali da ih odvojim odmah ili pred zrelost koja je nemam pojma kada?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
SPOLNO DOZRIJEVANJE I POČETAK SPOLNE AKTIVNOSTI kod koza je od 4-8mj novisi od sorte do sorte.
Ako su mladi od 4mj onda je to neki nagon koji se javlja i neka vrsta dominacije i igre.:eek::
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Koza i 2 jareta(muško i žensko), kod mene su cca 3 tjedna, prvi puta se srećem sa kozama i imam puno pitanja. Na neka sam već našao odgovor na neka dobio i tako.
Problem:
Koza od prvog dana(otkako su kod mene) neda ženskom jaretu da sisa, manje je skoro upola od muškog. Pomislio sam da to jare i nije njeno, namjerno ili slučajno. Koza joj je maximalno ograničila kretanje.
Interesira me, kada bi odvojio muško jare dali bi koza pustila žensko jare da sisa zbog mljeka? Bojim se da ju ne ozljedi kada ostanu same a mljeko joj mora dati.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako joj neda najvjerojatnije nije njezino jare i od sad kad mala hoce cicat svezi kozu i drzi joj zadnji kraj a mala se nek nacica pa poslje pusti muskog k njoj nek on cica.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ovo pitanje je vise zbog edukacije i debate a mozda je vec i negdje odgovoreno ali ...

Jaric je poslije jarenja dobio onaj tipican zuti proljev ali malo jaci nego ostali e sad pitanje,
da li se moze na izmetnom otvoru stvoriti cep od tog proljeva i da li jare to samo rijesi ili treba uzeti rukavicu i pocistiti mu guzicu ko malo djetetu :D

Pozz.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
[QUOTE=tihi
kod mene je isto imao jaric taj zuti mekani izmet ali jedan dan gledam da po staji nije bilo njegovog izmeta pa sam ga ulovio i vidio kako mu je izmet izlazio nije otpadao sa dlake i repa pa se poceo susiti i napravilo kako neki cep( bilo je tvrdo i tesko). Uzeo sam rukavice i malo podsisao oko repa i to mu odstranio i poslije toga kao nov. Tihi, makni to oko repa ako se osusilo samo mu moze smetati
 
W

winn

Guest
Pitanje, jedno muško i jedno žensko jare, od iste koze, stari 2 mjeseca.
Zanima me kada su spolno zreli pošto jarić već skače(na sestru) pa dali da ih odvojim odmah ili pred zrelost koja je nemam pojma kada?

Kako su mene uputili, najranija spolna zrelost je u dobi 4-7 mjeseci.

"spolna zrelost: 4-7 mj. rasplodna zrelost. 8-14 mj. (ranozrele). 14-20 mj. (kasnozrele)"

Moji isto skakuću, svi po svima, mislim da to nije ništa ozbiljno, samo igra.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Imam ja hrpu pitanja, čitam po redu pa većinu odgovora nađem. Ali uvijek ima nešto, molio bi preporuku za neku knjigu (da smanjim broj pitanja barem za najosnovnije stvari).
A ono što me stvarno muči jeste to da koza unazad 2 dana bleji više nego inače, povremeno dođe i pogleda me a svojom desnom stranom se nasloni na zid, jasle, ogradu... i tako hoda. Ne stane i češe se kako to životinje rade već se nasloni i hoda tako.
Ne djeluje mi zabrinjavajuće ali pošto ja nemam pojma pitam vas, znate li što bi mogao biti uzrok?
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Koza ima dvoje jarića (prvi puta se jarila) starih 2 mjeseca, kod mene je 20tak dana. Jarići još sisaju, o tome sam već pitao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
I moje se tako hodajuci češu. ja mislim da je sa tvojim kozicama sve OK.

Nego gledam ja sad ove vrucine i ove moje male tek ojarene-1 tjedan.
Oni samo sisaju uredno i cini mi se sve ok kad su veseli i trckaraju i skacu i tako to-ali si mislim da li po toj vrucini njima samo mlijeko dovoljno ili im treba i vode ??
Nesto mi govori da im je mlijeko sve sto im sad treba i da ce pocet past i pit vodu dok im se prohtije tj dok prirodno to dodje!!??
Jesam li u pravu ili da im podmetnem neku plitku posudicu pa nek smacu njusku ?!
Pitam ,da ne dobe proljev zbog tog !!
Sad su cisti ko barut.Ovaj sto mi se usro sam ga ocistio jer mu se zaljepilo na straznjici za dlaku.
To sam skarama polako sa dlakom odrezao i sad je to ko apoteka !!

Pozdrav od mene !!:drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

dijanapranic

Guest
Da li bi nam neko mogao pojasniti nesto vise o temi, bolesti koza - boginje ? hvala unaprijed
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Da li bi nam neko mogao pojasniti.....

Danas sam baš vidio da se spominju, otprilike između 80te i 100te stranice. Pročitaj malo meni je teško i sporo jer čitam na starom mobitelu sa malim ekranom, uglavnom postoji nešto o boginjama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh