• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
D

dijanapranic

Guest
Citali smo to, ali da li neko od vas zna nesto vise o tome, da li se smije koristiti meso i mlijeko u ishrani od koza koje mozda imaju boginje ? Ili su ih prebolili
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

dijanapranic

Guest
Da li se smije koristiti meso i mijeko u ishrani od koza koje boluju od boginja ili su ih preboljele ?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ne znam ali znam da ja osobno ne bih.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Postoji li način da se kozu nagovori da dozvoli tuđem jaretu sisati?
 
Posljednje uređivanje:
W

winn

Guest
Vjerojatno ovisi o kozi. Ja sam svojoj nekoliko puta davala zrnje da zoba, a jare stavila sisati. Koza se malo izmicala, ali je na kraju odustala. Kroz 2-3 dana je počela puštati jare da sisa i bez podmićivanja hranom :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Znam da sam dosadan ali htio bi znati što više da bi bio bolji domaćin kozama :).
Molio bih vas da mi preporučite literaturu da pokupim osnove mada sam puno korisnih stvari i nepoznanica otkrio baš ovdje.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Tomo sve imas po internetu sva literatura i to besplatna ti je po bespucu neta :)
A i nemas neke velike mudrosti oko koza,jednostavne i skromne su to zivotinje.
Po mojem bitno im je da su vani i da pasu cijele dane.
Tako eto moje i nikakvih problema sa nicim hvala bogu,a ako dodje kakva bolestina onda zovi veterinara i to je to !!
Evo ja sam sada polako ispraksirao i dojenje tj zena doji ja pripomazem :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
P

Peljo

Guest
Bokl ljudi znam da ovo moje pitanje nema veze sad s vasmo temom ali imam jedno pitanje vezano za bolest kod jaradi. A to je ovo znaci kad mladih kozlica starih do 2 mjeseca pojavljuju im se neke bijele izraslune po plucima i od toga vjerovatno ugibaju. Pa sad ako se itko ikad susreo s tim ili zna o cemo se radi neka odgovori pls.!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Izrasline ili više kao klobuk moguče plučni vlasac po opisu bi najvjerojatnije bio ali zašto to neodneseš kod vetrinara na pregled..
 
P

Peljo

Guest
A vise ko izrasline ali ovo je prvi slucaj ove godine a bavimo se kozama vec 15 godina i plus nasi veterinari ovdje bas nisu nesto strucnjaci za koze i stoku ali posto su koze uglavnom u stali i neizaze vani ispod njih je suho i sve uredno tako da neznam kako su mogli pokupit metilje a sve koze su uredno cijepljene
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Da i meni nije baš diagnoza za plučnog vlasca i to pogotovo u tvom kraju ali uvjek ima ali ,ako su izrasline i to ti se dešava kod više jarića jedan savjet nazovi vetrinarski fakultet u Zagrebu i dobit češ informacije 01/2390-390
 
W

winn

Guest
Je li uobičajeno da koza ne daje isto mlijeka ujutro i navečer?

Moja koza daje i do pola litre više navečer. Muzem ju otprilike u isto vrijeme svakog dana u razmaku 12 sati ujutro i navečer.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
TO je normalno jer tjekom dana jede raznovrsnu hranu i radi se vise mlijeka,dok preko noci ne jede puno pa ni nema puno mlijeka.

Ostavi im malo svjetla i daj im malo srota malo zelene salate i frisku vodu i ugasi svjetlo oko ponoci,pa bi ti i ujutro trebalo biti nesto vise mlijeka.
 
W

winn

Guest
Hvala :)

Glavno da znam da je to normalno, mada da sam bolje razmislila, i logično je da manje jede po noći pa manje i proizvodi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ja se ne brinem toliko oko litraze nego oko problema oko dojenja.
Ova koja ima jedno jare ima mlijeka da jaric ne moze isprazniti vime pa ju dojimo.E sad ona je jako nemirna kod dojenja i moram joj ja drzati nogu a zena doji.
Inace nema sanse jer ili stalno hoda iili sa nogom u trenu stane u posudu i prolije podojeno.Za probu sam probao primiti za vime ovu drugu koja doji dvije jarice i nismo je nikad dojili-ona je jos divljija.Bjezi od nas bode i tako to.U glavnom dok dodje vrijeme da i nju dojimo imat cemo jos vise problema nego sa ovom prvom.
Obije jarice su sad prvi put jarile i prvo im je to iskustvo kao i nama!
Vidim da vi nemate tih problema ili ih drzite za sebe.
Meni to nije normalno da uvijek moramo dvoje biti dok se doji i drzat nogu.
Vec sam poce razmisljati o nekoj spravi za dojenje.
Naravno da zena doji normalno tj pazljivo i prije opere vime vodom.
Vidim ovi mali jarici su puuuno grublji dok sisaju-sve ih je smiojesno vidjeti kako nabijaju njuskama po vimenu i koze mirno to podnose i daju se sisati-naravno svaka svojem jaretu -zamjene su iskljucene kod obje.
Koja su vasa iskustva po istom pitanju??
Obje koze imaju dosta mlijeka !! Da jarad ne sisa mislim da bi dnevno od jedne bilo oko 3-4 litre sa cim sam ja vise nego zadovoljan jer je mlijeko iskljucivo za obiteljske potrebe!!
 
W

winn

Guest
Meni je tata napravio nešto za mužnju i rezanje papaka slično ovom http://hambydairysupply.com/xcart/images/T/t_1459.jpg, ali ih u zadnje vrijeme muzem tako da ogrlicu zakačim za čavao koji sam zabila u jednu gredu u visini vrata koze.

Moje su obje koze mirne kod dojenja, ali samo ako su fiksirane, ako su slobodne onda dižu noge i izmiču se.

Ona jalova koza što sam ju prije spominjala nije dala ni da joj pipnem vime, podivljala bi kao mladi bik na sam pokušaj da ju taknem u predjelu vimena. Vjerujem da se i ojarila da mi ne bi dala musti (sad je u škrinji).

Jeste ih probali mititi zrnjem za vrijeme dojenja?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo ti jedna fora,pardon sala,dojis ju odozada,obujes cizme do koljena malo vece i uzmes kozi ljevu nogu u ljevu cizmu a desnu u desnu cizmu,e onda nema da mrda kam.:D::drink:

Kak win veli napred ju svezi na kratko a ak sa zadnjom nogom lupa slozi na tom mjestu strik koji je svezan za stup na jednoj strani a drugu stranu za nogu i nemre mahat s nogom prema kantici.

Kaj se tice kolicine mlijeka to je kod svake koze drukcije,najvise ovisi o sorti i hrani koju dobiva.
Manja kolicina veca kvaliteta.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Da i meni nije baš diagnoza za plučnog vlasca i to pogotovo u tvom kraju ali uvjek ima ali ,ako su izrasline i to ti se dešava kod više jarića jedan savjet nazovi vetrinarski fakultet u Zagrebu i dobit češ informacije 01/2390-390

Slučajno sam naišao na jedan oglas za burske koze izgledaju mi skorz ok a i nisu skupe,očito vlasnik ne želi više držati koza,pa eto pošto preferiraš burske pogledaj
http://www.njuskalo.hr/ostali-kucni-ljubimci/cistokrvni-burski-jarac-koze-oglas-7553912
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Da li se smije koristiti meso i mijeko u ishrani od koza koje boluju od boginja ili su ih preboljele ?

Koliko ja znam,ali naglašavam da nisam kompetentan jer nisam veterinar,smije jer boginje nisu prelazne na čovjeka dakle nisu zoonoza.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Eh..da kad sam vec tu da pitam i ovo....
mozda je vec a vjerujem da je obradjeno to pitanje ja cu ga postaviti.
Ako vec ima negdje diskusija o tome uputite me ... kasnp mi je sad za trazenje.

Pitanje...kako dojite kozu?? Mislim na rucno dojenje.
O tehniki dojenja sam citao ali ono iz prve ruke zelim cuti.
Kakvu posudu da si pripremim-vjerojatno neku nizu i siru posto je vime skoro do zemlje :)
Znam da treba procijediti kroz gazu dok se ulijeva u posudu za cuvanje.
Jel muzete obje sise odjednom ili pojedinacno -baka je kravu dojila obje sise istovremeno!
Oko higijene znam kako i sta.
Kako je lakse musti odotraga ili sa strane ??
Na sta trebam biti spreman i pripaziti?? D mi ne prolije ili da mi ne stane u posudi :)
I tako ....nesto iz prve ruke zelim cuti -ono domace iskustvo ;)

Kozu zavežem na lanac koji sam pripremio na mjestu gdje muzem koze(zakovan na zid štale na visini kojih 50cm a lanac dužine 20-ak cm) ,dakle pripnem je da se ne miče (neke su mirne pa ih se ne mora pripinjati ali većinom bolje pripeti) i onda muzem SA STRANE iako može i sa odstraga ali mi je to neprihvatljivo radi ev.odlaska koze na wc :)
Mlijeko, operem vime i obavezno dva mlaza iz svake sise odbacim svaki put jer time odstranim ev. bakterije koje su se možda skupile u kanalima u sisama...po mužnji mlijeko procjedim može kroz gazu ili kroz jako sitnu cijediljku(kakve je teško nači u trgovinama ali nađe se ponekad) i onda prokuham mlijeko da počne kipiti i s tim ubijem sve živo od bakterija i virusa.
Muzem sa dvije ruke sem koza koje su nemirne njih sa jednom rukom a drugom držim posudu koju izmišem ako ova miče noge tako da ne može proliti mlijeko ili stati nogom u posudu.
Trebaš pripaziti da svaki put izmuzeš vime do kraja.
eto :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh