• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Onda pusti kozliće deset dana da sisaju nek se mljeko oćisti onda si podoji samo odvoji mlade jer inače nebu mljeka...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
E to me je interesiralo da se mlijeko znaci kroz dva tjedna tek procisti i bude za kusnju .
Jbga glupo je ali nema mi druge nego da pitam !!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Tihi, ja mislim da je samo stvar navike. Najbolje ga je piti sirovog, ohlađenog. Sirovo nema nikakvog neobičnog mirisa.

Inače mlijeko nije dobro kuhati jer se kuhanjem uništava struktura mlijeka, osim eventualnih patogena, ubijaju se i korisne laktobaterije i proteini denaturiraju i postaju teški za probavu.

Ako ti se teško odmah priviknuti na okus kozjeg, možeš ispočetka miješati s kravljim :)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ko pita taj ne griješi a meni kad sam prvi puta probao mljeko bilo fino nema neke velike razlike greška ljudi kad veli da kozje mljeko smrdi i kravlje mljeko smrdi tj ima svoj miris na koji se treba naviknuti kao i svako meso ima drugaćiji i okus i miris a kozje mljeko je zdravo i samo ga pij...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Tihi, ja mislim da je samo stvar navike. Najbolje ga je piti sirovog, ohlađenog. Sirovo nema nikakvog neobičnog mirisa.

Inače mlijeko nije dobro kuhati jer se kuhanjem uništava struktura mlijeka, osim eventualnih patogena, ubijaju se i korisne laktobaterije i proteini denaturiraju i postaju teški za probavu.

Ako ti se teško odmah priviknuti na okus kozjeg, možeš ispočetka miješati s kravljim :)

Heh ti si mi ovo naucno objasnila ;)
Ok hvala iako sam od prije vec znao ta papiroloska naklapanja(nemoj me krivo shvatiti)-kolega gore mi je dao pravi odgovor koji sam trazio a nigdje na internetu nasao :D
Smijesno svega ima ali odgovora na jednostavno pitanje-nakon koliko dana se moze probat piti mlijeko nakon jarenja -nisam nasao !
Evo sad znam i to ! Nakon cirka dva tjedna !!

O sastavu mlijeka ima pun internet i procitali smo to :)
Nista do prakse :D

Hvala ti svejedno na trudu i dobroj zelji -to puno vrijedi - dobra zelja !!
 
W

winn

Guest
Sorry, ja nisam imala pojma, do nedavno, da pasterizirano i sterilizirano mlijeko nisu zdravi i da je sirovo najbolje za piti.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Eh..da kad sam vec tu da pitam i ovo....
mozda je vec a vjerujem da je obradjeno to pitanje ja cu ga postaviti.
Ako vec ima negdje diskusija o tome uputite me ... kasnp mi je sad za trazenje.

Pitanje...kako dojite kozu?? Mislim na rucno dojenje.
O tehniki dojenja sam citao ali ono iz prve ruke zelim cuti.
Kakvu posudu da si pripremim-vjerojatno neku nizu i siru posto je vime skoro do zemlje :)
Znam da treba procijediti kroz gazu dok se ulijeva u posudu za cuvanje.
Jel muzete obje sise odjednom ili pojedinacno -baka je kravu dojila obje sise istovremeno!
Oko higijene znam kako i sta.
Kako je lakse musti odotraga ili sa strane ??
Na sta trebam biti spreman i pripaziti?? D mi ne prolije ili da mi ne stane u posudi :)
I tako ....nesto iz prve ruke zelim cuti -ono domace iskustvo ;)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Sorry, ja nisam imala pojma, do nedavno, da pasterizirano i sterilizirano mlijeko nisu zdravi i da je sirovo najbolje za piti.

Ma kako nisi to znala ??
Pa to je cista logika -samo prirodno i frisko je zdravo !! -tj. najzdravije !!
 
W

winn

Guest
Nisam znala jer sam rođena i cijeli život živjela u gradu, mlijeko vidjela jedino iz tetrapaka :/

Što se mužnje tiče, evo mog iskustva kao novopečene kozarice; ja muzem u dublju posudu, onu koja se koristi za miksanje mikserom. Muzem jednom rukom, a drugom držim posudu da mi ju koza ne prolije nogom, ponekad ju zna dići za vrijeme mužnje.

Muzem tako da kozi priđem s njezine lijeve strane i s te strane pomuzem obje sise, hvatam bočno.

Izmuzeno procijedim kroz cjedilo u koje stavim 1 sloj tetra pelene.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
hmm.. znaci tako ti to....OK dobro je. I ja cu nekako tako.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
E, da, muzem u duboku jer mi iz plitke mlaz šprica van...ne znam da li svi tako rade.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
A vidjet cu ...praksa ce mi objasniti sta i kako !!
Ne mogu duboku posudu koristiti kad joj je vime skoro do zemlje .
Velika vimena imaju te koze.... ma snaci cu se ja nekako ,,,
Nego velis otisla iz grada i gradskog zivota i posvetila se prirodi ... lijepo!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Ma da, praksa je najbolji učitelj.

Ja nisam imala pojma o ničemu kad sam kupila koze, ali sve se brzo nauči :)
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
E to me je interesiralo da se mlijeko znaci kroz dva tjedna tek procisti i bude za kusnju .
Jbga glupo je ali nema mi druge nego da pitam !!

što se tiče pijenja sirovog mlijeka ,sjećam se kad sam bio klinac,a to je bilo poodavno :icon_fU: kad bi bili bolesni u selu onda bi se tražilo baš ono mlijeko čim se krava il ovca otele i to bi nam davali pit..ebga,druge medicine nije bilo...i evo,svi živi i zdravi,ako nije pomoglo naškodilo nije
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ja sam si napravila stalak na koji bi koza skočila kada je bilo vrijeme mužnje, stala bih sa strane i malo jednom, malo drugom rukom naizmjenice muzla obje sise, dok bi drugom rukom držala posudu. Uzela sam višlju, užu posudu baš zbog špricanja posvuda. Dakle po mojem mišljenju dobro je odbje sise musti i sa ibje ruke naizmjenice, jer se tako bolje stimuliraju mliječnje žlijezde i kvalitetnije isprazni vime, jer jednom rukom muzeš samo pod jednim kutem, dok sa drugom možeš stisnuti neke druge kanaliće.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Pozdrav svima, čitam temu od početka pa da se javim.
Evo odmah i pitanje:
Mijenjao sam neku robu za kozu(prvi puta se jarila) i 2 jareta, koza je mlada, malena, neki križanac svega i svačega, došla je bolesna, nakon 11 inekcija i 2 tjedna dijete oporavila se.
Uglavnom, sada mi je prirasla srcu i čitajući ovaj forum razmišljam o tome da nastanim par koza za stalno.
I napokon pitanje, prostor koji imam je - dvije zgrade veličine 2x2,5m koje imaju zajedničko dvorište veličine 2,5x5m.
Držao bih burske koze i zanima dali je moguće u tom prostoru držati 3 koze + jarići? Ne zanima me isplativost već želim čisto iz zadovoljstva(meso, mljeko :) ) držati par koza (3 burske ili 2 burske i jednu alpinu).
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To su ok prostori za spavanje i hranjenje al nemoj u tim prostorima drzat u ise od 6 koza 3 u jednom 3 u drugom,al s tim da su dva puta dnevno po min 1.5h vani na ispasi ili u sumi.

Htjel bi rec nekaj za muznju,svjeze mlijeko jako upija vanjske mirise pa bi koze koje dojite ispeljajte van gdje nema gnoja i muznja i najbolje obje sise odjednom dok posudu drzite gleznjevima,a kozi dajte nekaj grickat dok dojite i naravno svezite ju i prije muznje oprati vime u toploj vodi i nebu mlijeko imalo jak miris staje ili neceg drugog.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
To su ok prostori za spavanje i hranjenje al nemoj u tim prostorima drzat....
Hvala, i pitao sam jer neznam. Ali nemam prostor za istrčavanje, možda 2 odrasle koze i da im povežem sav prostor, tako bi imale više mjesta?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne im povezivat nek imas dva prostora da mozes odvajat muske od zenki nekad skotne od drugih a ii nade se nekad zlocesta koja ne trpi druge pa ces morat odvajat.
A mozes i jedan prostor pregradit na pola i kad ti izleze da moze u pocetku samo s mamom biti odvojena.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Å

Željko106

Guest
lijep vam pozdrav i od mene , malo sam vas pratio pa odlućih se i ja malo ukljućiti držao sam srnaste koze oko desetak godina iradio razne proizvode dakle kozu je najbolje musti odostraga sa obije ruke istovremeno i posudu za mlijeko držati svojim potkoljenicama kad tako radite odna vam koza nemože nogom proliti netom pomuzeno mlijeko. Za neko od vrsti koza je dobro da su ćak i privezane na toliko kratki lanac da is može normalno leći . čistoći odnosno kavkvoći mlijeka uvelike pomaže ako se kozama redovito ćisti 2xdnevno i mijenja steljha, mi smo morali raditi tako jer smo išli oboje na posao
 

Najnoviji postovi

Na vrh