• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neznam,to mi se ćini neprirodno,trebalo bi sve iči po božju!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
O prirodnom i neprirodnom bi se dalo raspravljati, ja samo objašnjavam da mlijeko neće nestati ako se koza redovito muze.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ja sam 90% siguran da nece nestati mlijeko ali bit ce ga nesto manje. Kao sto rekoh iducu godinu cemo to i saznat iz prve ruke sto se mene tice!!
Pripust mi stvara dodatne probleme posto nemam svog jarca a nemam ga "racunicu" drzati zbog dvije koze,a jarici mi sad isto stvaraju dodatan problem koji mi ne treba.U prilog mi i ide da cu postedjeti i koze te cu im produljit kvalitetniji zivot ako ih ne pripustam svake godine- valjda....
Drzao bi ja jarca jer mi se zaista svidja ta zivotinja ali najvise se bojim sta ce napraviti sa ogradom tj sa pletenom zicom-mislim da je to za pravog jarca maciji kasalj za potrgat-tako da mi ni to ne treba :(wait):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
K

korisnik20

Guest
bok svima. poceli smo se baviti kozama.. jedna koza je ojarila dvojke...jedno je prije imalo proljev i onda je prestalo hodat ( nije moglo na noge), a sad se to događa i drugoj...dal im mozda nedostaje vitamina ili nesto drugo? inace imaju onu vitaminsku sol....ili je problem u necem drugom?
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
U vezi trajanja laktacije bez pripuštanja sam i ja postavljala pitanje, ali mi nitko nije znao odgovoriti.

Budući da stvaranje mlijeka funkcionira na principu ponude i potražnje mlijeka ne bi trebalo nestati dok god se koze redovito muzu i kvalitetno hrane. Vjerojatno će količina opasti, ali neće nestati.

Mlijeko će nestajati postepeno, bilo bi najbolje pripustiti koze jer je to najzdravije za njih i za mliječnu žlijezdu.
Usput, ako netko želi proširiti stado, znam za dvije odlične čistokrvne francuske alpine.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Malo mi je bez veze pisat jer su ove teme prilićno neaktivne,ali eto danas mi je bio veterinar dao je kalcij i vitamine pred mrkanje,a što je bilo interesantno zamolim ga da mi pogleda vime u kozlice koja se izlegla za uskrs i koju sam ostavio za uzgoj, vime joj prije par dana oteklo i ja mislio da je upala, on stisne vime a iz vimena miko,ja šokiran,on kaže popodne to izmuzi do kraja,ja popodne izmuzo cca 2 dl,nevjerovatno još nemogu doć sebi ipak to nije normalno koliko god meni to bilo drago jer je vet. rekao da če to bit jedna super mliječna koza, e da još jedna anomalija kod nje ima 4 sise,mater joj je imala tri i jedna joj se osušila kad je izlegla,snjon je sve u redu iako je prvorotkinja svo vrijeme daje dnevno 2 litre mlika!

Šta mislite o ovome?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ako ces procitati unatrag ja sam pisao o tome jer ima slicno iskustvo sa svojom kozom-kao jarica je imala mlijeko-sad ima svoja dva prva jareta i ima mlijeka normalno kao i ova druga alpina.
Isto mi je vet, reko da je to znak dobre mlijecne koze kasnije ali nije nista nenormalno ima oko 3lit mlijeka sto je cisto ok ali tako ima i ova druga kojoj su se jedva nazirale sise u to vrijeme-inace su iz istog maticnog stad kupljene.Hocu reci da ne ocekuj neznam sto posebno! Ali tko zna....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma neočekujem nikakvo čudo,ali da koza ima mliko a nikad nije legla to nikad nisan čuo to mi je interesantno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ma neočekujem nikakvo čudo,ali da koza ima mliko a nikad nije legla to nikad nisan čuo to mi je interesantno.

Da i meni je bilo iznenadjujuce a i ocekivao sam nesto posebnije no medjutim zelim reci da je to samo iznenadjujuce a akasnije cisto normalna dojna koza !
Zbilja cudno mala nije si nikad ni tjerala a ima mlijeko :icon_e_biggrin:
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Jel su vam se počele tjerat koze, ja imam dvije mlade kozice i još ne pokazuju nikakove znakove tjeranja.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Pozz društvo novi sam u ovoj temi ,pa vas sve lijepo pozdravlljam.. Imam jedan problem.. Prije par mjeseci kupio sam jednu kozu alpinu zbog mlijeka svaki dan je davala cca 3 lit.mlijeka ,ali zadnjih dva dana počelo se grušat mlijeko sitne grudice ,neznam čemu je to uzrok,dali se možda tjera ili neznam koji su simptomi tjeranja jer prvi puta držim kozu? ako netko može odgovorit na moj problem bio bi jako zahvalan
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Dali se gruša odma u mužnji ili kad ga staviš uzavrit?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Sa tjeranjem nema veze kod tjeranja samo smanje mlijeko.Moguće problem sa vimenom kad bi imali tečnost za probu na mastitis da se provjeri na što meni asocira.Kod koza hoće da zbog velikih vrućina pucaju kapilari u vimenu ali onda na dnu posude bude malo krvi što se rješava sa Ce vitaminom.Vjerovatno će neko da ospori ovaj moj post ali ja sam se ipak javio!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Čitao sam vaše postove gosp. mudrinić,ovdje i na drugom forumu, i mogu vam reći da da raspolažete sa velikim znanjem ali isto tako ste i veoma nervozni,na vlastitom iskustvu znam da ako je mastitis onda ima malo mrvica u mlijeku dok se muze,isto ste u pravu ako ima i malo krvavih mrvica koje se lako riješavaju vitaminom ce,a ako se mlijeko gruša kod kuhanja onda je ph želuca poremećen i to sam riješavao čajnom žličicom sode bikarbone u napoj i kroz dva dana sve bude ok.
Nemojte se ljutiti nego što aktivnije sudjelujte u respravama jer ovaj forum je malo uspavan,i triba biti svakakvih mišljenja i diskusija i nismo baš uvijek u pravu i čovijek uči svki dan!:icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Mlijeko se ne gruša u mužnji nego kada se ide kuhat... Jel to problem sa želucom ili ?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Je to je i meni bilo u početku sezone,trebaš joj dnevno dati čajnu žličicu sode bikarbone,ja sam mojima davao u napoju, hrana je pre kisela,pokušaj dva-tri dana davat po žličicu pa javi rezultat,usput objasni čime ih hraniš da bi ti mogli pomoči oko toga.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Hranim je sa sijenom ,pase preko dana travu jednom dnevno dajem joj zob i zadnje vrijeme jede jabuke koje u vrtu odpadnu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh