• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

ličan

Novi član
Tu od
14 Lis 2012
Poruka
27
Buša ima i u Lici;kod braće Dejanović u Udbini a što se tiče života od koza i poljoprivrede dijelim iste stavove ko i Gabro.Pomalo i za sebe;malo domaćeg sira,mesa i mlika i ravna Lika.:(bear):
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Sta je buša:icon_question:

Buša je vjerovali ili ne autohtona dalmatinska krava,naraste do 120kg daje 1 telića i hrani se istim raslinjem kao i koza!!!

Znate li vi iz unutrašnjosti kako je nastala gušterica?
Hranio dalmatinac krokodila!!!

Takva je i naša krava!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Buša je autohtona krava iz područja Imotske krajine!, znači iz dalmacije!
Ali nažalost je ima više na području BiH nego kod nas! Da se hrani kao koza je skoro pa istina, ona jede sve! Ali malo su teže od 120 kg koliko ja znam! Normalna težina im je 200-220 kg i teli se jednom u dvije godine! Ako imaš sreće od nje dobiješ oko 7 litara mlijeka, ali zato nemaš nikakvih drugih troškova tipa veterinara, vitamina i sl.
Njeno mlijeko je extra masno i sadrži oko 7% masnoće, zbog čega je skoro žute boje i jako slatko! Ta krava nije za držanje u staji, treba slobodu da bi se mogla u potpunosti iskoristiti!! A znate što je najgore? U Srbiji je priznata kao autohtona krava, a kod nas ne!!
Super životinja sa malo prohtjeva i bilo bi super da se malo više uzgaja!
Moj susjed u slavoniji, podrijetlom Ličanin, je imao takvu kravu i ja sam imao sreće piti njeno mlijeko! Nema boljeg i ukusnijeg kravljeg mlijeka! (moje mišljenje!)
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Prije 2 sata sam otpratio veterinara,jedna jarica se porezala kraj prednje noge 12cm dugo sve do potkoznog tkiva,znaci cijelu dlaku kao kad pripremas jarica i ogulis ga.Ta se je kasnije izlegla i miljenica je pa je stalno vani,pase se ,jede kad hoce,koliko hoce,pije kad hoce i ustvari ima samo poslugu.Neznam kam se je tak jako razrezala,samo je dosla i blejala kad sam vidio kaj je napravila mrak mi je pao na oci.Ajde sad smo to zasili,tretiranje antibioticima sljedeca 3 dana pa budemo vidli dalje.:icon_neutral:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neće joj ništa bit,nevjerovatno je kako kod životinja rane brzo zacjeljuju znam to iz vlastitog iskustva,tri dana i sve je ok!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Koze su bas zanimljive zivotinje i pametnije te osobito osjecajnij nego sto mislimo.
Evo jedan primjer:imam jednu kozu ime su joj dala djeca i zove se Dora a basjoj i pristaje jer stalno nesta istrazuje a o znatizelji da ni ne govorim a kad napravi nekakvu stetu imam dojam da je toga svjesna i da se poslije toga pravi vazna.
Preko noci borave u stali na kojoj su dva prozora i svako jutro one nas docekaju na tim prozorima a kad udjemo u stalu sve gledaju u nas i kao da ti svojim ponasanjem zele dobrodoslicu.
Za to sve vrijeme koje je potrebno da ih se usluzi one su skroz oko nas a kad odlazimo od njih onda pocnu meketat i kao da im je zao.
Sve sam to naveo radi sljedeceg:naime kada zakoljem neko jare one su zatvorene i radim to na mjestu gdje one to nevide a za vrijeme dok gulim jare kod njih vlada takav muk i tisina da me nekad to i rastuzi.
Kad dodjem u stalu one mi se nakon toga neraduju nego samo stoje i sute i takoto traje nekoliko dana dok valjda nezaborave.
Zato mislim da su to posebne zivotinje i da su dosta privrzene covjeku.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Matozdenci, iz gore navedenog razloga je moj otac prestao držati koze! Kaže da su kao ljudi, sve razumiju! Prvo i zadnje jare kad je išao klati, ono ga pogledalo u oči i počelo meketati kao malo dijete!! Nije ga pojeo, nismo ga pojeli, već ga tata poklonio svom bratu!!
Mislim, racionalno gledajući je to nemoguće, ali emocionalno je sasvim druga priča...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Evo jos jedan primjer:u selu nekoliko ljudi ima koze ali nitko jarca tako da ljudi kod nas dovode koze.
Jednom prilikom smo mi njega htjeli odvest u selo na pripust a on kao da je znao pa se poceo derat bacio se na pod lego na ledja sa nogama dignutim u zrak i dere se dere i dere i onda smo odustali i nismo ga vodili sta mu bi neznam pretpostavljam da nije htjeo napustit svoje stado!
Bedak nece ici seksat!!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Da se razumimo,meni je strava zaklat jare,imam dva prijatelja mesara,i sad kod mene je to ritual jer kozletinu obožavam. Neznam kako ko kolje ali kod nas je običaj oštrim tankim nožom se bode u spoj glave i vrata i presjeće se leđna moždina sad dali kozlić šta osjeća ili ne neznam,ali mi je tako lakše. I sad to ide ovako,uđem u štalu uzmem kozlića u zagrljaj i polako ga smirim da ne osjeti nikakvo događanje,onda ga polako iznesem van i zatvorim vrata štale, polako ga dam "mesaru" stim da mu on odmah uhvati njušku da ne bleje jer to nemogu čut,i sve je gotovo u par minuta,najvažnije mi je da ne bleje jer to slići kao da dite plaće.

Kad je zaklano sve posli toga je "meso" i to me uopće ne dira,ali isto tako me ubija bilo kakva bolest ili mučenje bilo kakve životinje to nemogu podnit,evo još mi je slika pred oćima one koze šta se obisila to se nije simlo dogodit!

Imam i mogučnost da kozliće ukrcam lipo žive u auto i da idu u klaonu i da se posli vrate kao "meso",ali baš zbog mučenja to ne radim nego sve želim imat pod kontrolom i životinje i "mesara"!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja ne bih imao koze da jariće (2 kom.) nisam uzeo iz kompenzacije s tim da sam pitao bivšeg vlasnika da ih zakolje na što je pristao. Kada sam ja i žena otišli vidjeti jariće, jedno je skočilo na mene a drugo na ženu - zagrlili nas i žena je rekla odvezimo ih kući pa ćemo ih naknadno zaklati.
Jarice su odradile svoje tako da smo odustali od jaretine.
Kada već imam jarice kupio sam kozu za mljijeko (kako znate zapuštenu i divlja) koja je sada umiljata kao jarica i znam da ja ove dvije neću nikada zaklati.
Drugu jaricu sam prodao dobrom domaćinu.

Tako radim i sa svinjama, mislim da znaju što ja mislim. Prije dva dana sam prodao jednu krmaču dobrom domaćinu. Za utovar ih je došlo troje jer je u pitanju krmača. Ja sam mu rekao gdje da stavi traktor i gajbu te sa se odmaknu da ih svinja ne vidi. Ušao sam u tor gdje sam tada imao 27 svinja, prodanu sam pozvao po imenu i ona je kao pas meni došla i pokraj noge do traktora i gajbe i ušla sama u gajbu bez natezanja i psovanja.
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Onda sam sve prodao i vratio se zemlji ali odma u startu rekoh "nećete vi mene jebat" i sve po malo,ništa da moram uletit u neki obračun,tako vam ja imam sve za svoje potrebe i ništa nigdi prijavljeno, imam vino (crno i bilo),maslinovo uje,par koza(mliko,sir,meso),kokoše,vrtal sa svim mogućim povrćem!
Kad sad sve to zbrojiš ono šta nemoraš kupit i ono viška šta prodaš usitno ispada da imam jednu lipu misećnu plaću a da nikome nisam ništa obavezan i da me niko ne jebe i tako ću radit dok god ova država ne posloži bar osnovne zakone i obićaje jer boga mi da od mojih 100kn država uzme sebo 90kn a da ja nemam od ćega živit a oni kupuju auta i minjaju urede svake godine e taj film neš gledat!!!

Još je možda i najvažnija stvar u svemu ovome "no stres life",žao mi je kad se dogodi neka pizdarija tipa ovakve godine kad je lozje svo propalo ili kad se pri tri dana jedna dobra koza obisila ili kad su mi lani dva kozlića krepala u legu,ali rećeš sam sebi tako je tila sudbina i ideš dalje bitno je da ne kupiš previše u sebe i da se ne nerviraš da živiš sa prirodom i u skladu sa njom tako sam sebi smanjuješ mogučnost bolesti i preranog starenja i umiranja što je sve češći slučaj danas.
Ljudi moji život je prekratak da bi ga živili za druge,da bi gubili vrime na pizdarije a pogotovo da nebi uživali u životu i svemu onome što on lijepoga pruža!!!

:icon_pray:
Svaka cast za svaku rijec :icon_thumright:
Zao mi je zbog nesretne koze, odmah sam mojoj Beti isla skinut ogrlicu (ne znam ni zasto sam joj stavila, bila mi je lijepa s njom)

@nino
Znam da se brines, nadam se da ce ozdravit brzo :(nod):
Meni je pas uhvatio patku i slomio joj krilo, 14 dana sam joj krilo drzala zamotano, svakih par dana je skinula zavoj, pa ponovo... tako je lijepo zaraslo da se i ne primjeti da je bilo slomljeno.

@matozdenci
Moja se jedna psica (ne volim reci kuja) zove Dora, druga je Tena, veliki pas je Ogi, trenutno vezan zbog patke, patke su Kljuno i Pača, koze Beti i Liza, mace su Šmuc i Lili... svi imaju ime i svi znaju kako se zovu.
I sto je najbolje, moja Tena, mjesanka Hrv. ovcara zna svakog po imenu i svakog nadje kad ju pitam di je :(happy):
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Luka imam pitanje za tebe nevezano za koze.
Naime imam krmacu koja se prasila prvi put prasce sam odbio prije 30 dana a ona nikako da se pocne tjerat u cemu je problem?
Postavio sam pitanje na forumu svinjogojstvo ali nisam dobio zeljen odgovor.
Molim forumase za razumjevanje!!!!
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
E, da, htjela sam i pitati nesto...
Ovih dana kozice mahnito brste one rese od ljesnjaka, moram im svijat grane da dokuce. Smiju to jesti koliko hoce?
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Evo zaspa u 8 uri slomjen,probudi se u 3 i sad nemam šta radit pa da napišem šta sam ostao dužan.Sav naš problem je u razmišljanju i poimanju života(ala filozofije),danas vidim pusto mladih po kafićima po cili dan a uvik kukaju da nema posla i da nemaju di radit a kad ih zoveš na dnevnicu niko neće i to sam se uvjerio na vlastitom iskustvu.
15 godina sam bio obrtnik (profesinalni ribar)nemogu reć da je bilo loše,ali uvik po moru,uvik mokar zimi zima a liti vruće i onda poćeli ovi gore zajebavat papir za ovo papir za ono,još kad sam došao na poreznu sa knjigama i on prekriži završni račun dopiše još par tisuća kuna i kaže plati na ovo porez,puko mi film. Onda sam sve prodao i vratio se zemlji ali odma u startu rekoh "nećete vi mene jebat" i sve po malo,ništa da moram uletit u neki obračun,tako vam ja imam sve za svoje potrebe i ništa nigdi prijavljeno, imam vino (crno i bilo),maslinovo uje,par koza(mliko,sir,meso),kokoše,vrtal sa svim mogućim povrćem!
Kad sad sve to zbrojiš ono šta nemoraš kupit i ono viška šta prodaš usitno ispada da imam jednu lipu misećnu plaću a da nikome nisam ništa obavezan i da me niko ne jebe i tako ću radit dok god ova država ne posloži bar osnovne zakone i obićaje jer boga mi da od mojih 100kn država uzme sebo 90kn a da ja nemam od ćega živit a oni kupuju auta i minjaju urede svake godine e taj film neš gledat!!!

Još je možda i najvažnija stvar u svemu ovome "no stres life",žao mi je kad se dogodi neka pizdarija tipa ovakve godine kad je lozje svo propalo ili kad se pri tri dana jedna dobra koza obisila ili kad su mi lani dva kozlića krepala u legu,ali rećeš sam sebi tako je tila sudbina i ideš dalje bitno je da ne kupiš previše u sebe i da se ne nerviraš da živiš sa prirodom i u skladu sa njom tako sam sebi smanjuješ mogučnost bolesti i preranog starenja i umiranja što je sve češći slučaj danas.
Ljudi moji život je prekratak da bi ga živili za druge,da bi gubili vrime na pizdarije a pogotovo da nebi uživali u životu i svemu onome što on lijepoga pruža!!!

Da se razumimo,nisam protiv i ne osporavam bilo kakvu inicijativu za biznis i za dobru zaradu (velike farme,puno koza krava svinja i sl.) ima ljudi koji i to vole i žele i imaju volju borit se sa svim sranjima koje to donosi i ja im dajem svu bezrezervnu podršku i želim im uspjeh u svemu tome,da nebi sad ispalo da svi moramo radit samo koliko nam je dosta i da ništa nebi trebalo ić naprid, JA sam jednostavno izgubija volju za tim!!

Evo to bi bilo to, što se tiće politike i života,vratimo se mi kozarstvu i kozama i pustimo ovu temu jer je neiscrpna i nikad dosadna ali nije ovo forum za to!!!

Na kraju nešto novo što sm primjetio,možda nije svako zlo za zlo,odkad mi se ona koza obisila,ove druge su ko bubice nevjerovatno,niti bleju niti se tuku ili su pod šokom od događaja ili je ona jadna ludica svojim blejanjem(non stop) i skakanjem okolo unosila toliku nervozu da su od toga sve bile lude,sad višpe sa ovim ostalima nemam nikakvih problema,žena juće vračajući se iz paše komentira da ovo nije normalno koliko su mirne i poslušne!

Lijepi pozdrav!:icon_biggrin:

Gabro, u ovome tvome postu sam se prepoznao od riječi do riječi. Ja nisam bio ribar nego stolar i obrt sam imao 22 godine. Nejveći broj zaposlenih u jednome periodu - 17. Mo'š mislit koliko sam se naplaćao uhljeba i bandita u tim dugim godinama. Zato ću radije krepat od gladi, nego ima dati više ijedne kune!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Kako nebi smjele to im je jedna od najdrazi biljaka uz bazgu i bagrem ma brste one sve!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh