• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Normalno da je izgubila mlijeko kad je imala proljev te iz tog razloga nije usvajala hranjiva iz hrane da bi imala mlijeka!
Prati samo i dalne da nema proljev a mlijeko ce doci dok se ona vrati u normalu!
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
jarici napreduju...igraju... i non-stob bi da sisaju...vidim da su svojim majkama vec postaili biti jako dosadni,pa im najcesce ne stoje da sisaju...al zamenicu nece nikako...ja ih ne bih odvajao od koze...nek sisaju sve sto koza ima.i onako jos nisam svaki dan na selu,al kad podjem zelim da im malo nadoknadim taj (po meni) manjak mleka zameskim...ali ne uspevam u tome...odustao sam vise. mucim i njih a i sebe ...
a po vasim iskustvima, nadam se da ce mleko doci svremena...kod nas je jos uvek hladno vreme... kisa susnezica...nocne temperature ispod nule...tako da mozda i to doprinosi da koze imaju malo mleka.... al kad otopli, nadam se da ce sve biti u redu.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jutros je jedan moj što je slabo jeo i imao zatvor žavršio u frižideru samo 5kg ali bar nije crko.Dva lijepa ručka!
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Danas se ojarila moja zadnja koza jedan sivo-bjeli muškić.Nakon jarenja posteljici ni traga pa sam pomislila da ima još jedno jare.Savjetovala sam se i sa veterinarom kad poslije uru i po nije bilo posteljice.Rekao je da sačekam još po ure pa ćemo vidi.U tih po ure ona se opet uzvrtila a zatim legla i posteljicu je izbacila kao da se jari i u dvi minute cila je izašla.To sam željela podijeliti sa vama ako se slučajno nekome desi nešto slično.Kod mene se nešto ovako do danas nije dogodilo obično poslije zadnjeg jareta dio posteljice ostane viriti i u sljedeću uru vrimena ispadne.Mogu vam reći da nije bilo ugodno čekati posebno kad nije bilo drugo jare a od posteljice ni traga.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Nezvodna situacija!!
Puno puta se dogodi da dodjem u stalu ujutro a koza se ojarila a jarici suhi i vec trce a posteljnici niti traga i uvjek me to zanimalo di je nestala a i prisutna briga da nije ostala u njoj je zadavala brige!!!
Sve dok ja na svoje oci nisam vidio da nju koza pojede i to je to!!!
Znaci ako nema posteljice vrlo vnerovatno je da ju je koza pojela!
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Ne nije je pojela jer se nisam maknula od nje ni časa.Tek poslje dva sata ju je izbacila što sam sama vidila.Mene je brinulo što posteljica poslje jarenja nije ni milimetar ostala vani.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
jarici napreduju...igraju... i non-stob bi da sisaju...vidim da su svojim majkama vec postaili biti jako dosadni,pa im najcesce ne stoje da sisaju...al zamenicu nece nikako...ja ih ne bih odvajao od koze...nek sisaju sve sto koza ima.i onako jos nisam svaki dan na selu,al kad podjem zelim da im malo nadoknadim taj (po meni) manjak mleka zameskim...ali ne uspevam u tome...odustao sam vise. mucim i njih a i sebe ...
a po vasim iskustvima, nadam se da ce mleko doci svremena...kod nas je jos uvek hladno vreme... kisa susnezica...nocne temperature ispod nule...tako da mozda i to doprinosi da koze imaju malo mleka.... al kad otopli, nadam se da ce sve biti u redu.
Ako jarići napreduju i veseli su znači da ima dovoljno mlijeka za njih.Zbog čega vi mislite da im ta količina mlijeka nije dovoljna?
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
moja mala nije ostala sjarna, sve sam se potajno nadala da je jer joj raste i stražnjica i vime, ali očito eto ganjala se, ili neznam, prije dva tjedna vidjela sam da je jarac naskočio na nju opet, iako se ona branila, sad je sama s njim u boxu, muž veli da joj možd ona "stvar" raste jer cijelu noć nešt rade.... hahhaha... a meni baš žao, a ova bijela što ima one noge defektne, bože me sačuvaj kolika je, a od jarenja ni j... spustila je prije 10dana stomak dolje, ima one rupe kao da je gladna, točno kad stavim dlan s jedne i dlan s druge strane mogu si opipat dlanove koliko je "šuplja", ona svar joj je veća od moje šake, mlijeka je dobila prije 15-tak dana, ali nije kolostrum, mlijeko je čisto ko snijeg bijelo... a ja jadna čekam svaki dan, dosadna sam sama sebi od buljenja u nju i njene stražnjice, ponekad se osjećam kao ginekolog, hahhahah... danima stalno kaka i mokri... ali ništa... cijelo susjedstvo veće koze nije vidjelo, još mrvicu i sise će joj se vuć po podu... samo da se ona ojari. danas je mojim jarićima od roge mjesec dana točno, i ženka mi je onak vidno manja od brata si... vidim da ju on često izgura ispod vimena...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Zasto mislis da nije sjarna?
Dali je i prije jarac skroz bio s njom i drugim kozama?
Ako mislis da nije sjarna zato sto jarac skace po njoj to ti nema veze decko se zazelio pa skace
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pomoć molim.
1 - ponedjeljak i utorak koza skače po jarici kao da traži jarca, mlijeka ima 1,5 l + 1 l,
2 - utorak sam im dao u večer imelu da jedu i dosta su pojele, mlijeko 1,5 l + 1 l,
3 - srijeda ima proljev i leži u kutu, slabo jede, mlijeko 1,5 l + 0,2 l,
4 - četvrtak, tj. danas se normalno ponaša, ali je sijeno u jaslama, znači malo su jele - skoro ništa i vide se tragovi priljeva, ali ne znam dali je prestao, a mlijeka samo 0,2 l u jutro kada je davala 1,5 l. Nisu pojele ni smjesu koju pojedu odmah čim dobiju.
Jučer sam ih pustio van pred veče i normalno su se ponašale.
Kakva su vaša iskustva?

:(sweat): molim konkretnu pomoć ako može:
I dalje isto, večeras mlijeka 0,2 dl i dalje ima proljev. Jela je malo sijena, a iz smjese je pojela zob dok su u valovu ostale posije.
Brinem se, pomozite :(whew):
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Majo danas se ojarila moja mala koza za koju sam isto mislila da nije sjarna.Vime je počela spuštati prije mjesec dana a odzada je otečena dvadesetak dana. Bila je toliko sitna da sam bila uvjerena da nije sjarna ali se u zadnjih mjesec dana toliko raširila da više nisam sumnjala. I evo jučer je nalila vime pravo a danas oko podne se ojarila. Biće je i tvoja tako.Nevirujem da bi bilo svih tih promjena da nije sjarna.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pomoć molim.
1 - ponedjeljak i utorak koza skače po jarici kao da traži jarca, mlijeka ima 1,5 l + 1 l,
2 - utorak sam im dao u večer imelu da jedu i dosta su pojele, mlijeko 1,5 l + 1 l,
3 - srijeda ima proljev i leži u kutu, slabo jede, mlijeko 1,5 l + 0,2 l,
4 - četvrtak, tj. danas se normalno ponaša, ali je sijeno u jaslama, znači malo su jele - skoro ništa i vide se tragovi priljeva, ali ne znam dali je prestao, a mlijeka samo 0,2 l u jutro kada je davala 1,5 l. Nisu pojele ni smjesu koju pojedu odmah čim dobiju.
Jučer sam ih pustio van pred veče i normalno su se ponašale.
Kakva su vaša iskustva?

:(sweat): molim konkretnu pomoć ako može:
I dalje isto, večeras mlijeka 0,2 dl i dalje ima proljev. Jela je malo sijena, a iz smjese je pojela zob dok su u valovu ostale posije.
Brinem se, pomozite :(whew):
Davno sam rekao kod proljeva obavezan sulfadimidin on sigurno vrača želudac u normalu,pa ljudi zašto malo ne pamtite što pišemo,nismo o ovome davno pisali,a proliv je veliki problem kod koza ako pređe određenu granicu nema povratka!!!
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
luka 009 kad je moja koza imala proljev odmah sam je stavila na suho sijeno i suhe mekinje i već sutradan je bilo bolje a drugi dan je proljev potpuno nestao.Sve ovisi o tome zbog čega je dobila proljev.Za svoju sam tada znala da je pojela malo više mljevenog kukuruza.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Luka najsigurnije je primjenit nekaki lijek ako imas ja koristim sulfadimidin.
Do jutra ako ne nestane proljev primjeni ljek!!
Gabro ova tema ima vise od 400 stranica nema smisla da netko tko treba pomoc lista po njima i trazi odgovor.
Bez ljutnje,,,
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma ne ljutim se,samo me malo nervira ovo,imamo posebne teme čak je i sama tema proljev kod koza,pa zašto ljudi ne pišu po temama i puno bi lakše našli što trebaju,čak ovaj podforum i nema toliko različitih koliko drugi,mišljenja sam da bi se trebali malo pridržavat tih stvari,ovaj opčeniti bi trebao služit više za neki razgovor tipa "chat" ako već imamo one druge teme!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Hvala svima na pomoći, ali kako sam napisao životinje hranim iz hobija, ali pravi izvor prihoda supruge je preko 100 raznih strojeva, pristroja, vozila i drugih alata u obrtu koji se svakodnevno pregledavaju. Sada pred sobom imam spisak da danas treba odraditi 11 ozbiljnih zahvata, reg. vozila, servis strojeva, promjena par sijalica u objektima (a ima ih preko 100). Mislim da me razumijete, meni su životinje ispušni ventil, od njih ne očekujem nikakvu zaradu i hoću da im pružim ugodne uvjete za život.
Nemam vremena čitati sve postove, zato pitam konkretno.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
tessa, dušo moja, iskreno da ti kažem nisam si upisala kad sam kozu vratila od jarca, ali odvela sam ju 6.09, i mislim da je bila 15-tak dana, i kako god bacim račun ona se trebala ojariti, a što se tiče jarca, njega sam kupila mislim na Badnjak, ili dan prije, nisam sigurna, kupila sam njega, ovu što mi se ojarila i ovu sa defektnim nogama, za saaaamo 500kn sve skupa, jer ih se čovjek želio riješit, nije ih imao gdje držat, imali su box 1,5*1,5, jedva da su imale leći i ustati se, bez ikakve šetnje... kad sam ih dovezla kući nisam ih pustila s malom i njenom mamom jer su se jako tukle i bole rogovima, pa sam se bojala da nebi pobacila koja, tek nakon možda mjesec dana su sve bile skupa ali samo preko dana, preko noći ove su išle u svoj box a kupljene u svoj, nisam ih htjela prisiljavati kad sam vidjele da se baš ne slažu, ali nisam vidjela da je jarac u to vrijeme naskočio... e tek sam neki dan vidjela da ju je naskočio... a ona spušta vime, i onako sisice su joj porasle, i stražnjica joj je natečena... neznam ni sama što da mislim...ali ja sam se prestala nadati što se tiče nje, mislim daj Bože da bude nešto, ali... čisto sumnjam...
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Ja kad odvedem koze kod jarca uvijek ih ostavim 21-22 dana.Tko ako nisu ostale sjarne prvi put tjeraju se opet za 21 dan.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
ma najbolje je ono skok pred očima, e tako, da ti se ja požalim kad sam tek počela imati koze. Došao meni đed iz susjednog sela, (ja imala nekog mladog jarčića) s nekom malom kozicom kaže tjera se, i on nju doveo na skok al odmah će vodit kozicu kući. I zavezao on kozicu oko kruške i ja pustila jarca. I veli on meni joj snajka što sam ja žedan, ajd ja u kuću pa donesem vode i rakijicu. i dok sam ja izašla veli on meni izgleda da se koza ne ganja dovedem ju ja opet. ajd dobro, za par dana opet isto al s drugom kozom, i opet se koza ne ganja, prošlo par dana eto njega i s trećom kozom, ni ona se kao ne ganja. I odem ja nakon nekog izvjesnog vremena tamo kod njih u selo u trgovinu i priča ti meni trgovkinja kako je njen susjed zajebo neku iz mog sela, kaže ona ode u kuću po rakiju i vode, jarac u međuvremenu skoči, i on veli da koza ne traži, da nemora platit parenje. eeeej ja sam ostala u šoku, da ima tako ljudi pokvarenih. Kod nas se skok naplaćuje od 100-120-150kn kako tko... Znači deda je mene najmanje za 300kn zeznuo, al nisam se išla prepirat, rekla sam trgovkinji da sam ja to o kome ona priča i nek kaže susjedu da znam šta je napravio, i tak je prošle godine nasamario mog susjeda, koji je mentalno zaostao. i mislim si ja ajd što je mene zeznuo, al što tog jadnog invalida...
 

Najnoviji postovi

Na vrh