• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U 18,15 sam pisao post, a u 18,55 sam otišao da vidim, i stanje je sljedeće:
Kada sam došao vani u dvorištu na travi pokraj traktorske prikolice moja alpina liže bijelo jare, a pokraj nje na razvučenoj posteljici sa dijelom posteljice samo na ustima i nosu dosta veliko mrtvo jare alpina.
koza se očistina i jako je brižna samo što jare ne može samo naći sisu jer joj je vime skoro do zemlje, a jare traži gore. Par puta sam ga nahranio, tj. pomogao mu da jede. Jare je živahno ali traži sisu ispod stomaka tako da će još trebati pomoć. Još ću mi pomoći oko pola noći i tek sam sutra slobodan oko 9 sati, da li će se samo snaći?

To je ona alpina koja je kod mene došla 05.05. i bivši vlasnik je rekao da bih se trebala jariri 06.05. a vet rekao da nije sjarna.

Da li može biti problema budući da sam kozu dojio u zadnje vrijeme svaki dan po naputku veta? da li ima kolostrum, bilo bih šteta da me i ovo jare napusti.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Da li ima netko da danas gleda u ekran?
Jarica jutros ima veliki stomak i zamekeće ali jako kratko kao da joj je teško, vjerojatno nije probavila hranu od jučer. Kako ovo riješiti?
Hvala
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Luka digestan joj daj a ako nemas to onda sitno nasjeci crvenog luka te ga pomjesaj sa 1 cajnom zlicom sode-bikarbone te nasopaj kozu s time i pocet ce prezivat,,
Dali preziva?
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Da li ima netko da danas gleda u ekran?
Jarica jutros ima veliki stomak i zamekeće ali jako kratko kao da joj je teško, vjerojatno nije probavila hranu od jučer. Kako ovo riješiti?
Hvala
Kad se mojim kozama tako desi ja zagrijem oko 3 dl mineralne,1 dl maslinova ulja i 3-4 velike žlice suhoga kvasca i uvijek pomogne.Nedavno mi je takav slučaj bio sa kozlićem smanjila sam količinu na polovinu i pomoglo mu je već poslje par sati je normalno jeo i preživao ali sam ga i navečer još jednom zalila za svaki slučaj.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Zalio sam je sa kiselom, maslinovim uljem i kvascem prije jedan sat i još nema pomaka na bolje.
Danas ne jede i ne pije vodu i uglavnom leži, koje mogu biti posljedice. Jarica je sjarna od trećeg mjeseca, a ima mlijeko i dojim je - muzem skoro mjesec dana po 2 dl. mlijeka svaki drugi dan.
To mi je maza, prva koju sam nabavio i kako ću znati ako je budem morao zaklati?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nisam napisao brabonjala je nakon 20-ak minuta nakon što sam joj dao navedeno.
Idem sada da vidim pa javim.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Ako je moguće bilo bi jako dobro da je izvedeš vani i natiraš je da hoda ili još bolje trči.Ja sam tako činila sa kozlićem i sve je bilo ok.A u prvom misecu kad se to desilo kozi koja se netom trebala jariti ni ja ni vet.nismo skužili što joj je mislili smo da se jari.I kako nisam odmah pravilno reagirala drugi dan se više nije mogla ustati,a treći je uginula.Kad sam ponovno zvala drugu vet. rekao je da kod koza moraš odmah nešto poduzeti inače bude kasno.Tom mi je prilikom rekla da ponovim postupak da joj nemože naškoditi ali za nju je bilo prekasno_Od tada uvjek kad ih hranim ostanem jedno vrime s njima da vidim jeli normalno jedu i preživaju.Tako sam na prvu odmah reagirala sa kolićem i sve je bilo u redu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U 16,30 sam je stavio sa jednom kozom koja ima jare staro 5 dana. To je alpina maksimalno velika ali mršava (žao mi je jela je sa ostalima) i dok se nije ojarila mala ju je tukla, a ona samo stajala. Danas su se njih dvije oko pola sata udarale glavom - skakale, mala je popustila, ali je stara ne napada. Nakon opisanog mala je podrignula 3 puta u roku 2 - 3 minute. Otišao sam po travu i kada sam se vratio nisam vidio da li preživa, ali je odmah počela jesti travu jer cijeli dan nije ništa jela. Bila je vani ali nije pasla već je ležala.
Još ću joj dati jednu dozu prije spavanja pa ću vidjeti.
@Tessa hvala
@matozdenci hvala
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
E super!!!
To sto je podrignula znaci da je ispustila plinove koji ju nadinju,,
Djetelina je opasna u prekomjernioj paši nadinje tako da pripazis ako hranis s njom,,
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Ako je sada bolje dobro bi bilo da je sada par dana hraniš samo suhim sijenom pa joj onda polako počneš dodavati mekinje i ostalo što im inače daješ.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nije počela preživati, da li da joj sada dam luk i sodu? Valjda će preživjeti do sutra.
Vidim jede sijeno, da li smije jesti?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Uuuuu,koja debata,luka prijatelju da si samo malo pogledao po forumu imaš bar deset moji savjeta na ovu temu jer imam kozu koja je jako osjetljiva na zatvor. Mineralna,maslinovo ulje i portolak ujutro i predveče dok god ne krene probava i obavezna šetnja i lagana masaža stomaka i samo trava bez zrnja. Pogledaj malo po podtemama foruma.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@gabro hvala
Danas sam joj dao kiselu, maslinovo ulje i kvasac, podrignula je tri puta ali se ništa nije promjenilo, još je gore. Večeras sam joj dao crveni luk sa sodom bikarbonom i bio kod nje pola sata ali ne podriguje. Stavio sam je sa kozom koja ima jare da je malo proganja pa ću vidjeti. Ako preživi do jutrau 8 sati čekam veterinara ispred njegove ambulante.
Gdje se kupuje digestan i portolak?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pročitao sam cijeli forum i znam da je sve opisano, ali mi je bilo hitno pa nisam mogao brzo pronaći.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nema problema,portolak kupiš u apoteci to je za ljudsku upotrebu,šta je sa kozom?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Noćas sam je od 0,1 do 01,30 vani pustio da hoda samo je stenjala, jutros manje.
Danas došao vet i mjerio temperaturu (38,5 je u redu) i rekao da kupim portolak ili digestan.
Kupio digestan (prah 200 gr platio 40,00 kn). Daje se 2,5 gr na 0,5 l vode za koze i ovce svakih 8 - 12 sati. U 12 saati sam dao pa ću opet večeras.
Danas ne stenje, stomak joj je manji, jako malo je brabonjala. Kaže vet da joj danas ne dajem jesti već samo vodu, a vidim da je jako gladna.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Jeli kozica sada dobro? To što može šetati i piti je dobar znak moja se drugi dan više nije mogla ustati i treći dan je uginula.Ti si hvala Bogu očito reagirao brže.
 

Najnoviji postovi

Na vrh