• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Babske priče su iz dvorišta,ne sa interneta..koza si je legla na bok i virila je jedna nogica van,tj vrh..pri svakom napinjanju tj trudu,nije se pomaklo ni mm prema van i zvao sam veterinara..telefonski mi je rekao kako i šta da radim,jer ja to nebi sam.ni pomislio raditi..najviše iz straha jer nemam baš male ruke,pa sam sa 2 prsta lagano kružio do nisam osjetio drugu nogicu koja je otišla na stranu i prepriječila je izlaz,zato nije ni moglo jare van..drugo je punica izvadila 4 sata kasnije jer sam.išao na posao a iz koze je virila još nekakva sluz i uglavnom zvali su veterinara i rekao je da proba sa rukom ući unutra i vidjeti da nema još kojega i kad je probala,bio je unutra ali kad su ga izvukli bio je mrtav..
Koza nam je zadnjih 14 dana bila dosta loše,em je stao preživ,em je deda to hranio sa šrotom i smjesom za svinje..za poludit.
Onda smo ji svaki dan sa kamilicom i germom napajali,pa se veterinar bojao dati injekciju zbog toga što je pred jarenje itd..
Uglavnom dalje znamo..mala za sada sisa,koza ustaje i jede.
Hvala na savjetima
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
Za kolegicu:

Možete ga maknuti skroz kada vidite da jede krutu hranu u velikim količinama a ne ono samo da uzme slamku sijena pa je cucla. Mora lijepo preživati pojedeno i onda mu lansirajte odjeb. :)

Ne znam je li imate uvjete za držati ih vani na paši ali opet ne mogu ići skupa jer bi mali sisao još mjesecima. Onda i slabije pasu travu jer nisu gladni kada se nacuclaju pa samo zajebavaju okolo, skaču po stvarima... penju se po autima. Uglavnom iskopat će vam živce prije ili kasnije. Ili mater pustiti vani a maloga ostaviti unutra na sijenu i nakošenoj travi da se ne vide par tjedana pa onda probajte pustiti i vidjeti hoće li mu dati da sisa, ako mu daje onda ga još malo zatvorite dok ne zaborave jedno na drugo.

Moj savjet vam je preko noći da ih odvojite recimo u 8 ura, ujutro pomuzete kozu u 8, ostavite malo mlijeka - ne nabijajte vime i dajte malome da iznabija do besvijesti. Pridržite mu kozu dok odradi posao skroz do kraja. Onda ga spremite do 8 navečer, opet pomuzite sebi mlijeko i njemu nešto ostavite kao i ujutro pa neka nabija i kopa. Naravno dajte malome preko dana najbolje što imate da jede, sijeno, vodu, mljeveni kukuruz ili što već imate te mekinje. Mora se učiti - biti će gladan pa će morati jesti. Radite tako dok ne bude proždrljivo jeo te mekinje - dok ne pojede neki manji lonac u jednom obroku onda znate da ste mirni i možete samo za sebe musti jednom ili dva puta dnevno. Iako se te prvorotke osim rijetkih izuzetaka uopće ne isplati musti jer ta 3 dcl kada stavite u računicu pojedene hrane i vašeg vremena nemaju smisla.

Puno sam toga naškrabao ne znam je li i povezano išta ali uglavnom nemojte se vezati za lošu kozu. Ako volite to mlijeko i pijete ga radi zdravlja (u tom slučaju valjda pijete sirovo mlijeko bez ikakvog kuhanja - toplo iz vimena) odmah sada si nabavite dobru kozu, lošija koza neće nikada postati bolja. Ako želite kozu za ljubimca nabavite si patuljaste koze one su preslatke i jedu tri puta manje. Sve ispod 2 litre mlijeka ujutro i navečer je jako loše i ja imam dvije takve ali imaju brutalno debel mlaz i savršeno vime te ih izmuzem u minut i samo zato ih držim inače se ne bi isplatilo ih uopće držati.
 

ivika13

Novi član
Tu od
13 Ožu 2018
Poruka
8
Za kolegicu:

Možete ga maknuti skroz kada vidite da jede krutu hranu u velikim količinama a ne ono samo da uzme slamku sijena pa je cucla. Mora lijepo preživati pojedeno i onda mu lansirajte odjeb. :)

Ne znam je li imate uvjete za držati ih vani na paši ali opet ne mogu ići skupa jer bi mali sisao još mjesecima. Onda i slabije pasu travu jer nisu gladni kada se nacuclaju pa samo zajebavaju okolo, skaču po stvarima... penju se po autima. Uglavnom iskopat će vam živce prije ili kasnije. Ili mater pustiti vani a maloga ostaviti unutra na sijenu i nakošenoj travi da se ne vide par tjedana pa onda probajte pustiti i vidjeti hoće li mu dati da sisa, ako mu daje onda ga još malo zatvorite dok ne zaborave jedno na drugo.

Moj savjet vam je preko noći da ih odvojite recimo u 8 ura, ujutro pomuzete kozu u 8, ostavite malo mlijeka - ne nabijajte vime i dajte malome da iznabija do besvijesti. Pridržite mu kozu dok odradi posao skroz do kraja. Onda ga spremite do 8 navečer, opet pomuzite sebi mlijeko i njemu nešto ostavite kao i ujutro pa neka nabija i kopa. Naravno dajte malome preko dana najbolje što imate da jede, sijeno, vodu, mljeveni kukuruz ili što već imate te mekinje. Mora se učiti - biti će gladan pa će morati jesti. Radite tako dok ne bude proždrljivo jeo te mekinje - dok ne pojede neki manji lonac u jednom obroku onda znate da ste mirni i možete samo za sebe musti jednom ili dva puta dnevno. Iako se te prvorotke osim rijetkih izuzetaka uopće ne isplati musti jer ta 3 dcl kada stavite u računicu pojedene hrane i vašeg vremena nemaju smisla.

Puno sam toga naškrabao ne znam je li i povezano išta ali uglavnom nemojte se vezati za lošu kozu. Ako volite to mlijeko i pijete ga radi zdravlja (u tom slučaju valjda pijete sirovo mlijeko bez ikakvog kuhanja - toplo iz vimena) odmah sada si nabavite dobru kozu, lošija koza neće nikada postati bolja. Ako želite kozu za ljubimca nabavite si patuljaste koze one su preslatke i jedu tri puta manje. Sve ispod 2 litre mlijeka ujutro i navečer je jako loše i ja imam dvije takve ali imaju brutalno debel mlaz i savršeno vime te ih izmuzem u minut i samo zato ih držim inače se ne bi isplatilo ih uopće držati.
Uh zar hoćete reći da niti neće imati više mlijeka? Idem nekom logikom da jednostavno mora imati više jer jarić baš krasno raste. Bila sam uvjerena da nešto krivo radim pošto nemam iskustva i vrlo sam pažljiva s njom pošto je malo napadačke naravi.

Jarić će ionako pod nož samo se moram informirati kada je to po prilici.

Pošto ste rekli neka ga probam još tjedan dana ostaviti s njom da joj se možda vime još spusti tako sam i napravila ali primjećujemo da dosta puta Neda malom da ju cica.

Dali je moguće da će nakon idućeg jarenja imati više mlijeka pošto joj je ovo prvo jarenje? I da li je općenito moguće da koza i dalje ima mlijeka ako ju ne prepustim u jesen kada bude vrijeme ili je obavezno jarenje svake godine da bi bilo mlijeka.
 

iiva

Novi član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
19
Pozdrav, da li se netko od vas susreo sa situacijom koja se u mom dvoristu odvija zadnjih dana...naime koze su mi se ojarile od 15.02.-30.01.2018.sada nakon dva mjeseca se ponovo tjeraju i jarac uredno skace. No danas vrhunac tog ludila! Tjera se jarica od 2 mj!! Dtzim alpine 12 godina i nikada nisam imala ovako nesto?! Znam da neke pasmine imaju dva prirasta godisnje ali ovo je sada tjeranje nakon 2 mj od jarenja. Ima li tko slicno iskustvo i sto dalje?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Re: Koze

Pozdrav. Nova sam ovdje i imam pitanje. Koža mi se ojarila prije dva tjedna. Kada je vrijeme da ju počnem musti i kako to najlakše izvesti obzirom da Neda ni dirati vime

Pozdrav i tebi i dobrodosla na forum!
Ovim putem pozdravljam i cijelu "staru" ekipu. Malo mi je zao sto je tema stagnirala...no svi smo se nekuda razisli. I sam ponekad kontaktiram iskusnije kolege putem inboxa "na brzinu". Nastojati cu to promijeniti.

Vidim da ti je vec muznja uspjela i kolega @mudroser je zaista bio detaljan u objasnjenju. Neke od opisanih detalja i sam implementiram. Ima jedan koji sam procitao i ne koristim..no o tome kasnije.

Koze sam upoznao kao vrlo inteligentne zivotinje i tesko ih se moze prevariti u mnogocemu..pa i u muznji. Samo navika, povjerenje i dobar odnos prema zivotinji. Moje su i mazene..kao i potomstvo..no to ima posljedicu da ne mogu jarice rjesavati...kao sto sam vec vise puta pisao na temi. Kolega @gabro, kojeg ovim putem pozdravljam mi je dao dobar savjet..i to sada funkcionira.

Kada imas problema sa muznjom..pokusaj slijedece : Lijevu sisu koze muzi sa njene desne strane i desnu sisu koze muzi sa njene lijeve strane. Dakle, muzes suprotnu sisu od strane gdje se nalazis pri muznji koze. Ovo vrijedi ako muzes sa strane...odostraga to nije moguce.

Cesto koza dize onu nogu koja se sisa muze. Ako drzis posudu u ruci i usmjeris mlaz mlijeka u posudu..i koza digne nogu tada ti nece stati u posudu i nece uspjeti te ogrebati ili udariti po ruci. Uz ovo ide i savjet @mudrosera da se koza pritisne uz zid ili da ti netko asistira prilikom muznje.
Kod mene je situacija bila takva da sam sve morao uciniti sam..pa su zato i svakakve ideje, poput ove :D dosle do izrazaja kao prakticno primjenjive.

O muznji "baba" i sl. je isto sve opisano. Zasto neki muzu tako da navlace sisu prema dolje? Zato sto cesto izgube snagu u podlakticnom misicu(stiskanje sise) i onda to nadoknaduju vucenjem prema dolje koristenci nadlakticni misic. Malo fizike...nemrem bez toga :D
Ovaj drugi nacin...nazovimo ga "povlacenje prema dolje" nije nikako slican jaretovom sisanju i ne vjerujem da je dobro jer koze odmah negativno reagiraju kada ih se tako muze.

Tebi zelim uspjesnu muznju i ako mozda pokusas gore navedeni trik napisi kako je uspjelo.

A sad na kraju i za kolegu @mudrosera malo fizike. :D
Dobronamjerno jer ne vjerujem da to radis..no pisem jer sam vidio sto sve ljudi rade pri muznji krava....a pozivaju se da su procitali na internetu. I meni to tvrde studosi,ali moraju to dokazati na papiru...a u staji je ipak druga prica.

Napisao sam da jedan tvoj navedeni detalj ne koristim...
...napisao si...citiram :

"Slobodno udarite gore svom snagom jer jarići ih tako nabijaju da neke koze se odvajaju od poda i ništa im ne smeta, pretpostavljam da im i paše."

SVOM SNAGOM? (naglasavanje...nije vikanje).

Mozda sam te krivo razumio...iako cu se referirati na ono sto pise. Vidio sam sto radi jare staro 3mj...cak starije...a pretpostavka znas sto je ;)

Kolegica @ivika13 je zensko,pa njezin ...nazovimo "aperkat" nije te snage kao tvoj ili moj...no svakako je puno jaci nego kada jare od 3kg?? 5kg?? ukupne mase udari u vime (tebi ostavljam procijenjenu tezinu jareta) ili kolegica sa xy kg (necemo o kg od kolegice :D...slazes se? ) kada bi udarila "aperkat" svom snagom .
Uz malo racunanja fizikalnih varijabli vrlo brzo bi dosli do rezultata..no uzmimo da je udarac covjeka enormno jaci. Vjerojatno za red velicine.

Zasto ti ovo pisem? Zato jer "instant generacija" koju sam imao prilike poducavati doslovno shvaca neke tehnicke detalje ma koliko oni nisu provedivi u praksi. Moras im klijestima vaditi pitanje "zasto" pri objasnjavanju i sretni smo kada to uspijemo. Zato ce netko ovo doslovno primjeniti bez kritickog razmisljanja ili tehnickog "zasto"...a rezultati...hmmm... umjesto ruku sam vidio,nazalost, i upotrebu noge.

Ponavljam...ne mislim da to primjenjujes,no pisem jer znam da niti ja nisam znao nista o nekim zivotinjama...a zbog panike, straha sto ce biti (pogledaj usporedne postove kod kolege @komera gdje ukucanin hrani istom hranom svinje i kozu...vjerujem u dobroj namjeri jer kolega radi) ili neznanja,a zeli se pomoci...i jos zivotinja kmeci....prosao si to zar ne?
I onda kopaj po "skrinji" za germom :D
To je ono sa babama i muznjom ili zatvoreni prostor. Iako sa -15 se ne slazem kod nekih mlijecnih pasmina..no nije tema niti je nemoguce.
I da ne mislis da ne izmuzujem koze...umjesto udaranja...stavim ruku odozdo na sise i pokusavam kopirati gurkanje jareta...dizem i spustam vime(vime ide gore-dolje) vecom brzinom desetak ili dvadesetak puta. Mlijeko se iz gornjeg dijela spusti i "izdoji" se kako kazu stariji...

Nadam se da me neces krivo razumjeti...nisam dosta dugo bio na forumu...pratim sto pisete,no propustao sam da i osobno sudjelujem u raspravama cesto zbog vremenskog ogranicenja. Uvijek sam otvoren za svaku komunikaciju i cijenim sto pises ovdje jer ocito imas iskustva i hvala sto ga dijelis sa svima nama.
 

ivika13

Novi član
Tu od
13 Ožu 2018
Poruka
8
Re: Koze

Pozdrav i tebi i dobrodosla na forum!
Ovim putem pozdravljam i cijelu "staru" ekipu. Malo mi je zao sto je tema stagnirala...no svi smo se nekuda razisli. I sam ponekad kontaktiram iskusnije kolege putem inboxa "na brzinu". Nastojati cu to promijeniti.

Vidim da ti je vec muznja uspjela i kolega @mudroser je zaista bio detaljan u objasnjenju. Neke od opisanih detalja i sam implementiram. Ima jedan koji sam procitao i ne koristim..no o tome kasnije.

Koze sam upoznao kao vrlo inteligentne zivotinje i tesko ih se moze prevariti u mnogocemu..pa i u muznji. Samo navika, povjerenje i dobar odnos prema zivotinji. Moje su i mazene..kao i potomstvo..no to ima posljedicu da ne mogu jarice rjesavati...kao sto sam vec vise puta pisao na temi. Kolega @gabro, kojeg ovim putem pozdravljam mi je dao dobar savjet..i to sada funkcionira.

Kada imas problema sa muznjom..pokusaj slijedece : Lijevu sisu koze muzi sa njene desne strane i desnu sisu koze muzi sa njene lijeve strane. Dakle, muzes suprotnu sisu od strane gdje se nalazis pri muznji koze. Ovo vrijedi ako muzes sa strane...odostraga to nije moguce.

Cesto koza dize onu nogu koja se sisa muze. Ako drzis posudu u ruci i usmjeris mlaz mlijeka u posudu..i koza digne nogu tada ti nece stati u posudu i nece uspjeti te ogrebati ili udariti po ruci. Uz ovo ide i savjet @mudrosera da se koza pritisne uz zid ili da ti netko asistira prilikom muznje.
Kod mene je situacija bila takva da sam sve morao uciniti sam..pa su zato i svakakve ideje, poput ove :D dosle do izrazaja kao prakticno primjenjive.

O muznji "baba" i sl. je isto sve opisano. Zasto neki muzu tako da navlace sisu prema dolje? Zato sto cesto izgube snagu u podlakticnom misicu(stiskanje sise) i onda to nadoknaduju vucenjem prema dolje koristenci nadlakticni misic. Malo fizike...nemrem bez toga :D
Ovaj drugi nacin...nazovimo ga "povlacenje prema dolje" nije nikako slican jaretovom sisanju i ne vjerujem da je dobro jer koze odmah negativno reagiraju kada ih se tako muze.

Tebi zelim uspjesnu muznju i ako mozda pokusas gore navedeni trik napisi kako je uspjelo.

A sad na kraju i za kolegu @mudrosera malo fizike. :D
Dobronamjerno jer ne vjerujem da to radis..no pisem jer sam vidio sto sve ljudi rade pri muznji krava....a pozivaju se da su procitali na internetu. I meni to tvrde studosi,ali moraju to dokazati na papiru...a u staji je ipak druga prica.

Napisao sam da jedan tvoj navedeni detalj ne koristim...
...napisao si...citiram :

"Slobodno udarite gore svom snagom jer jarići ih tako nabijaju da neke koze se odvajaju od poda i ništa im ne smeta, pretpostavljam da im i paše."

SVOM SNAGOM? (naglasavanje...nije vikanje).

Mozda sam te krivo razumio...iako cu se referirati na ono sto pise. Vidio sam sto radi jare staro 3mj...cak starije...a pretpostavka znas sto je ;)

Kolegica @ivika13 je zensko,pa njezin ...nazovimo "aperkat" nije te snage kao tvoj ili moj...no svakako je puno jaci nego kada jare od 3kg?? 5kg?? ukupne mase udari u vime (tebi ostavljam procijenjenu tezinu jareta) ili kolegica sa xy kg (necemo o kg od kolegice :D...slazes se? ) kada bi udarila "aperkat" svom snagom .
Uz malo racunanja fizikalnih varijabli vrlo brzo bi dosli do rezultata..no uzmimo da je udarac covjeka enormno jaci. Vjerojatno za red velicine.

Zasto ti ovo pisem? Zato jer "instant generacija" koju sam imao prilike poducavati doslovno shvaca neke tehnicke detalje ma koliko oni nisu provedivi u praksi. Moras im klijestima vaditi pitanje "zasto" pri objasnjavanju i sretni smo kada to uspijemo. Zato ce netko ovo doslovno primjeniti bez kritickog razmisljanja ili tehnickog "zasto"...a rezultati...hmmm... umjesto ruku sam vidio,nazalost, i upotrebu noge.

Ponavljam...ne mislim da to primjenjujes,no pisem jer znam da niti ja nisam znao nista o nekim zivotinjama...a zbog panike, straha sto ce biti (pogledaj usporedne postove kod kolege @komera gdje ukucanin hrani istom hranom svinje i kozu...vjerujem u dobroj namjeri jer kolega radi) ili neznanja,a zeli se pomoci...i jos zivotinja kmeci....prosao si to zar ne?
I onda kopaj po "skrinji" za germom :D
To je ono sa babama i muznjom ili zatvoreni prostor. Iako sa -15 se ne slazem kod nekih mlijecnih pasmina..no nije tema niti je nemoguce.
I da ne mislis da ne izmuzujem koze...umjesto udaranja...stavim ruku odozdo na sise i pokusavam kopirati gurkanje jareta...dizem i spustam vime(vime ide gore-dolje) vecom brzinom desetak ili dvadesetak puta. Mlijeko se iz gornjeg dijela spusti i "izdoji" se kako kazu stariji...

Nadam se da me neces krivo razumjeti...nisam dosta dugo bio na forumu...pratim sto pisete,no propustao sam da i osobno sudjelujem u raspravama cesto zbog vremenskog ogranicenja. Uvijek sam otvoren za svaku komunikaciju i cijenim sto pises ovdje jer ocito imas iskustva i hvala sto ga dijelis sa svima nama.
Pozdrav i tebi. Baš mi je drago da vas ovdje ima još koji volite koze. Ali da šteta što je tema zamrla.

Odma da kažem da naravno nisam mlatila kozu niti sam baš doslovno shvatila Mudroser da ju udaram na taj način. Mislim da je to više slikovito opisao pošto sam tek početnica u tome pa je htio da se malo opustim uz šalu.
Uglavnom radim to na slican način kao što si ti opisao. Rukom vime gurkam prema gore i to pri kraju mužnje kad vidim da baš i neide više.

E a što se tiče tvog savjeta muznja kontra cice je isproban jer ju uvijek muzem samo s jedne strane tako da prvo muzem onu bliže sebi pa onda onu nasuprot. Nije mi baš jednostavnu onu nasuprot jer koza još niti ne zna kako bi trebala stajati kad se muze pa ona stoji da tako kažem normalno pa joj je bradavica skroz uz nogu.

Još ju uvijek ne pomuzem do kraja. Kojih 4 dl ide bez problema a onda se vime ispuse i više baš o nema. Onda pustim njenog malog neka pocica ako je sta ostalo
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Kozi se pojavljuje pjena na ustima,preživa i jede normalno i nema nekih znakova da joj nije dobro,ali me zanima da li je to normalno ili nije?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Ovo je mozda vec sada kasno..no ne znam sto da ti odg.na ovo. Ne znam gdje su iskusniji. Da li jos imas tih problema ili si u meduvremenu pronasao rjesenje? Nazalost sam malo ovdje jer se borim rukama i nogama sa sezonom da odradim sto bolje sa onim sto imam...
Ako pronadem nesto na netu ostavim ti linkove.Pitati cu vet-a prvom prilikom..
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Imam jedan problem. Naime imam dve koze tj kozu i proslogodisnje jare. Obe su jako nemirne non stop se penju i zavlace. Termin im je 13-14 marta. Kozu sam svezao kako bi izbegao komplikacije. Danas sam kod jareta primetio bledo-zuti iscedak tj sluz. Bojim se da ne krene prevremeno jarenje ili pobacaj. Ima li ko iskustva kod prevremenog jarenja i kakva su iskustva. Za svaki slucaj moracu i nju da vezem do pred jarenje.

Molim za pomoc
 

Putinica

Novi član
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
21
Pozdrav svima. Imamo slučaj da su 2 psa provalila i davila kozu (odrasla koza je u pitanju). Zatekli smo kozu oborenu na zemlju i pse koji je krvoločno dave. Da ne dužim sada kako, psi su oterani,bila je to ogromna trauma. Koza nema vidljive povrede, krvave tragove, ali jako teško diše, kao da je promukla - ne može da mekeće, njen meket se jedva čuje, i neka pena joj ide na usta... Jel imao neko sličan slučaj?
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Na srecu nisam imao takvo iskustvo. To je zbog davljenja jer su je vrv uhvatili za dusnik. Najbolje je da pozovete veterinara da joj proveri stanje. Jel skozna?
 

Putinica

Novi član
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
21
Nije skozna, ima malo jare. Ovako, i dalje je promukla, kao da malo kašljuca, pena joj više ne ide. Normalno vrši nuždu, malo pomalo jede i pije.
 

Putinica

Novi član
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
21
Sa veterinarom smo se čuli preko telefona, kazao je da je dobro što nema spoljašnjih povreda i što joj se polako vraća apetit,doći će da je vidi, možda po potrebi da da neku inekciju, svakako treba joj posvetiti pažnju.
Za pse, ne znam da li su bili besni, verovatno su je napali gladni....i nama je ovo veliki šok i stres Kad smo videli da je dave, mislili smo da je gotova, izgleda da smo došli u zadnji momenat , onda haos kako ih oterati, kako spasiti bar jare da ga ne rastrgnu (jare srećom nije povređeno). Užas, ne daj Bože.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Dobro onda. Oporavlja se to je dobro. Samo prati ima li mleka. Oce od stresa da izgubi mleko
 

Putinica

Novi član
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
21
Od koliko starosti muška jarad dostižu polnu zrelost? Pitam zato što nameravamo da uzmemo starije muško jare koje će na jesen poslužiti za priplod.
Mi inače držimo Alpino rasu, a nismo ni protiv ukrštanja rasa. Kombinacije koje se dobiju ukrštanjem mogu biti zanimljive.
Napadnuta koza je bolje, vidi se da joj je lakše nego pre par dana, ali još uvek sa posledicama, malo kašljuca i njen meket je prigušen, nekako, ne znam ni da objasnim.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
367
Ja sam imao prije par dana takav slučaj. Tri lovačka dobro uhranjena psa su mi do smrti izgrizli jednu kozu dok sam ja dotrčao a drugu sam našao kako je trojica pasa trgaju. Rastjerao sam pse i spasio ovu što su je počeli trgati. Zvao sam 112 da prijavim napad pasa u zaštićenom ograđenom prostoru. Zatim su ovi sa 112 zvali veterinara koji je zašio više rana na kozi ali je koza par sati poslije nažalost umrla...inače radi se o jednoj prekrasnoj kozi, nevjerovatno dobroj-uzimala je tuđe jariće i hranila ih kad bi ih njihove majke zapuštale(mlade koze neke). Veterinar kad je završio operaciju i naplatio izašao iz dvorišta odmah je prijavio inspekciji da su koze napadnute sumnja na bjesnilo i da nisu bolusirane i nagrđene oznakama po ušima. Sutra su došli i pitali za izgriženu kozu, ja rekoh nažalost preminula, oni kažu da je preživila da bi je morali eutanizirati, što ja ne bih dozvolio (nisam neodgovoran postoji i karantena)i sad bi možda bio uhapšen i poslan na tko zna koje sudove, ali eto koza je nažalost umrla. Najčudnije od svega je što su mi htjeli pobiti i druge koze (njih ukupno pet sam imao a tri nisu imale nikakvog dodira s psima) ili da im ubacim one boluse i oznake na uši ili na prekršajni sud sa jako visokim kaznama itd. Policija,veterinari,komunalni redari NISU NIŠTA NAPRAVILI DA SE PRONAĐU PSI a s obzirom da se radi o rasnim psima dobro uhranjenim KOJI MORAJU BITI U REGISTRU CJEPLJENJA a na papirima, nekim rješenjima o događaju ovom su pisali da su to kao psi lutalice, a meni su takoreć htjeli pobiti sve koze koje držim ne iz potrebe nego kao ljubimce. Jadna je ta Hrvatska ne možeš u njoj ni neku životinjicu imati . Neću više držati nikakve životinje koje moraš prijavljivat veterinarima sam možda ev psa ali samo jednog. Putnice možeš li mi reći iz kog si kraja ,da nisu slučajno isti psi u pitanju? I pazi se da te ne optuže da su kao psi zaraženi bili pa ti mogu htjeti pobiti koze a te kao zaražene pse neće ni tražiti.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
367
Muška jarad spolnu zrelost imaju sa 6 mjeseci 100% svi, a i sa 5 mjeseci ne vjerujem da ih ima koji da ne bi poslužio svrsi. Ukrštanje rasa je super jer se dobiva Extra genetska otpornost koza koja se nikako ne može dobiti uzgojem u čistoj rasi. Mislim da će tvoja povrijeđena koza biti ok ali ja bi je držao odvojeno za svaki slučaj radi bjesnila. Simptomi bjesnila su: pjena na usta(ne računa se taj prvi dan virusu treba vremena da djeluje) i grčenje vrata -onako kao ukočene grimase. Bjesnila ima po Hrvatskoj ima zaraženih lisica pa i vjeverica,miševa,pasa...budi oprezna.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
367
Imam jedan problem. Naime imam dve koze tj kozu i proslogodisnje jare. Obe su jako nemirne non stop se penju i zavlace. Termin im je 13-14 marta. Kozu sam svezao kako bi izbegao komplikacije. Danas sam kod jareta primetio bledo-zuti iscedak tj sluz. Bojim se da ne krene prevremeno jarenje ili pobacaj. Ima li ko iskustva kod prevremenog jarenja i kakva su iskustva. Za svaki slucaj moracu i nju da vezem do pred jarenje.

Molim za pomoc
Nemoj vezati kozu pred jarenje, nikako nemoj. Ne brini koze se uglavnom lako jare. Što s e tiče iscjedaka ako potraje da joj idu iscjedci više dana onda može biti komplikacija ,ono iscjedci idu duže od dva dana a ne jari se, vime jako nabreklo i tako....ali ne vjerujem da je to jer to je prilično rijetka situacija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh