• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krastavac salatar

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Može preporuka gnojidbe od doktora ili nekoga drugog?:mrgreen:

Dakle radi se o salataru. Zemljište nije bilo na analizi, al to ne znači da ne znam koliko je siromašno :mrgreen:

Trenutno stanje:

Prije dva mjeseca kalcifikacija.
Prije mjesec dana 10t/h stajnjaka.
Humus je negdje oko 4-5%.
Makro elementi računaj minimum. (zemljište je uvezeno u plastenik sa jedne prilično jalove parcele ali zbog dobre rastresitosti, humusa za razliku od mojih drugih parcela:mrgreen: pala je odluka )

E, sad zašto pitam. Pitam zato što ću analizu čekati do proljeća ( jer su naši prilično ažurni ), a meni se žuri. I zato što se bojim odnosa N i K zbog stajnjaka pa se bojim da ne bude odbacivanja plodova i prebujnog vegetativnog porasta ako bi išao sa nekim 1:1:1 formulacijama.

Mislim, :scratch mogu se ja uhvatiti klasike; kris. žuti, pa plavi, pa bijeli....e, sad da li CaNo3 uopće ( azota bi trebalo biti dovoljno u kombinaciji stajnjaka i kompleksnog, a pitanje je da li će Ca od kalcifikacije u tom periodu (oko četiri mjeseca ) preći u pristupačan oblik i u dovoljnim količinama?

Il' da ne radim nikakvo osnovno đubrenje, nego polako sve kroz sistem?

Generalno, mogu nabaviti veliku većinu gnojiva koja se nude. Nije problem ni HydroComplex ni 3-11-38+26SO3.....ni bio folovi golovi, amino, mikro......

Hvala!
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Može preporuka gnojidbe od doktora ili nekoga drugog?:mrgreen:Dakle radi se o salataru. Zemljište nije bilo na analizi, al to ne znači da ne znam koliko je siromašno :mrgreen:Hvala!


Jesi se odlučio već koji krastavac salatar ćeš sadit
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Jesi se odlučio već koji krastavac salatar ćeš sadit

Jesam.

Sadit ću ove godine tri sorte, a ona koja mi se bude najbolje pokazala (prinos, održavanje, tržišnost, reakcija kupaca...kad sve saberem) ta će biti dominantna iduće. Odlučio sam se za Adrian, Caman i Chartu. Sve zavisi kako će tržište reagovati na koji pa tako i dominacija sorte u idućoj godini. Mislim da ni kod jednog ne mogu puno fulati i da su u pitanju nijanse.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jesam.

Sadit ću ove godine tri sorte, a ona koja mi se bude najbolje pokazala (prinos, održavanje, tržišnost, reakcija kupaca...kad sve saberem) ta će biti dominantna iduće. Odlučio sam se za Adrian, Caman i Chartu. Sve zavisi kako će tržište reagovati na koji pa tako i dominacija sorte u idućoj godini. Mislim da ni kod jednog ne mogu puno fulati i da su u pitanju nijanse.


Adrian i caman isti krastavac a carta valjda do sada najskuplje sjeme ali kažu da je dobar.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Adrian i caman isti krastavac a carta valjda do sada najskuplje sjeme ali kažu da je dobar.

Ako su isti, a ista im je i cijena onda je i meni isti.....:weedman: Charta je valjda malo duži, al' kažu da je prinosan pa valja vidjeti šta domaćice kažu kad je dužina u pitanju. :weedman: da li će se bolje prodavati.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
carta 90 kuna sto sjemenki za ove neznam a danas sam čitao da najnovije istraživanje pokazuje da nije bitna tehnika nego veličina mislim na krastavac.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
carta 90 kuna sto sjemenki za ove neznam a danas sam čitao da najnovije istraživanje pokazuje da nije bitna tehnika nego veličina mislim na krastavac.

Onda su mene oduvijek tješili :( rekli su da se pravilnom tehnikom ostvaruje veći prinos :rolfer:

Ma, i nije neka razlika u cijeni. Treba probati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako su isti, a ista im je i cijena onda je i meni isti.....:weedman: Charta je valjda malo duži, al' kažu da je prinosan pa valja vidjeti šta domaćice kažu kad je dužina u pitanju. :weedman: da li će se bolje prodavati.

Može bilo koja sorta.Meni treba samo za salatu.:rolleyess::rolleyess::lol:
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Može bilo koja sorta.Meni treba samo za salatu.:rolleyess::rolleyess::lol:

Odmah se vidi ko je prava domaćica :rolleyess::prayer: one izbirljive mi idu na živce :lol: kakav god da im ponudiš uvijek nađu manu. Moraš im lijepo upakovati i opet traže dlaku na jajetu, 'oć reći u jajetu :mrgreen:

ot:
Sve će to biti dobro ako me ne ukopa prerastao kornišon. Za salatar van sezone ljudi ovde uglavnom misle da je uvozni, pa kad se pojavi kornišon od 15 cm sa špicama kao kod tikve, ljudi navale na njega k'o blesavi, misle; domaći krastavac i nije tretiran.... Realno je salatar koji se nudi u isto vrijeme 200 puta bolji u svakom pogledu, al' moš' ga dati svinjama(ako ga hoće jesti) pored mega kornišona.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jesam.

. Odlučio sam se za Adrian, Caman i Chartu. Sve zavisi kako će tržište reagovati na koji pa tako i dominacija sorte u idućoj godini. .


Zašto si se odlučio samo za rz hibride kad u krastavcima imaju i druge kuće dobre hibride ova teško da ćeš točno vidjet koji je najbolji.
Ja sam sadio dinero i pokazao se kao dobar krastavac a imaš isto tako dobre ekron i darinu možda bi bilo dobro probat i od drugih kuća ne samo od jedne.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Zašto si se odlučio samo za rz hibride kad u krastavcima imaju i druge kuće dobre hibride ova teško da ćeš točno vidjet koji je najbolji.
Ja sam sadio dinero i pokazao se kao dobar krastavac a imaš isto tako dobre ekron i darinu možda bi bilo dobro probat i od drugih kuća ne samo od jedne.

Ima i tu logike.
za Ekron sam čuo da je prilično prinosan i da se dobro ponaša u uslovima slabije osvijetljenosti što bi mogao biti plus jer ću ići sa grijanjem u periodu slabijeg intenziteta svijetlosti. Za Caman ne znam kako reaguje na zimsko-proljećne uslove i baš bi se tu kad je najvažnije mogla i primjetiti nekakva bitna razlika. Generalno cijena sjemena me ne interesuje. Može biti i da je neki hibrid daleko jeftiniji i da se bolje ponaša u određenom periodu, a može biti isti slučaj i sa skupljim.
Imam još malo vremena da razmislim pa je naravno svaka sugestija dobrodošla.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Ja sam dosad darinu radio ali nakon ove godine idem definitivno na nešto drugo, neznam dali chartu ili caman :scratch
Što budu imali od tih dvoje uzimam...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja sam dosad darinu radio ali nakon ove godine idem definitivno na nešto drugo, neznam dali chartu ili caman :scratch
Što budu imali od tih dvoje uzimam...

A šta nevalja darini.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ima i tu logike.
za Ekron sam čuo da je prilično prinosan i da se dobro ponaša u uslovima slabije osvijetljenosti što bi mogao biti plus jer ću ići sa grijanjem u periodu slabijeg intenziteta svijetlosti. Za Caman ne znam kako reaguje na zimsko-proljećne uslove i baš bi se tu kad je najvažnije mogla i primjetiti nekakva bitna razlika. Generalno cijena sjemena me ne interesuje. Može biti i da je neki hibrid daleko jeftiniji i da se bolje ponaša u određenom periodu, a može biti isti slučaj i sa skupljim.
Imam još malo vremena da razmislim pa je naravno svaka sugestija dobrodošla.

Denisv zar vi u B. Luci ne radite kornišonske sorte Opalit, Adam, Monolit, vaši kupci dolaze u Bijeljinu i kupuju ove hibride.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Denisv zar vi u B. Luci ne radite kornišonske sorte Opalit, Adam, Monolit, vaši kupci dolaze u Bijeljinu i kupuju ove hibride.

Da, 80% ranog krastavca u Banja Luci je iz Bijeljine. Neke nakupce poznajem i lično, uglavnom se vidi kad kamioni počinju dovoziti Bijeljinski krastavac. Tad možeš uzeti svoj salatar i vratiti kući ili baciti na smeće pored velike vage na kojoj važu kamione.
Uglavnom se radi o cijeni, ove godine je čak i bacan u enormnim količinama. Vreća od 10kg. (najlonska, ako ne griješim tako vi pakujete) u vrijeme kad masovno pristigne bude 3,00KM. Žalosno! Pa do nevjerovatnih 2 ili 1,5 Km (za neupućene 1eur=1,95Km) Tako da se ovde uglavnom slabo ko upušta u ranu proizvodnju baš iz tog razloga, a ta pojava je aktuelna već nekih 5-10 godina.
Što se stiče lokalne proizvodnje i kornišona za kiseljenje tu je druga priča. (radi se dosta)
E, mene ne interesuje krastavac u petom mjesecu. Uglavnom me interesuje do 06.05 i to bi bile neke zadnje berbe ako ne i prije. Mene interesuje krastavac od drugog mjeseca do navedenog datuma pa u suštini nije bitno da li je to kornišon ili salatar. Bolje da je salatar jer je prinosniji jer što se tiče ponude tad kornišona i nema.

Možda neko i radi sorte koje si naveo, al' ja ne. Krastavcu od polovine četvrtog do polovine petog cijena sa 1,00km padne na 0,20 km iliti 0,10 euro (po kilogramu) dok god bude tako krastavac će uglavnom stizati iz Bijeljine.







edit: ni za 1 euro-10 kg. ti niko ne garantuje da ćeš sve prodati. Uglavnom kad krene po te pare, računaj da ćeš ga baciti.
Zašto sve to? Pa jednostavno i jasno. Ima ga toliko da ga tržište ne može apsorbovati ni da je džabe. Cijena nije nikoga natjerala da projede nešto što inače ne jede ili da to isto jede više nego što jede kad ima normalnu cijenu (normalnu, mislim pristupačnu).

Sjetih se jedne anegdote sa pijace. Pričam ja tako sa jednim prosječnim proizvođačem iz naših krajeva kad će ti on; buraz, samo količina, količina buraz, količina zapijenio on ko blesav (a nema ni u lijevoj ni u desnoj). Smijem se ja onako u sebi i mislim; Pa buraz nije tržište crna rupa da po tačno definisanoj (prosječnoj) cijeni usisa sav mogući materijal iz svemira koji se nađe u njenom gravitacionom polju. Dobar mu recept! Samo prati upute i eto ti love, apartmana na moru, SLK Mercedesa, stana u centru, šteka u banci.....što bi ljudi od toga pravili filosofiju kad je tako jednostavno.
Zakone na nivou kvantne fizike još uvijek proučavamo, a zakoni na nivou lokalnih i globalnih tržišta su ljudima odavno poznati (odnos ponude i potražnje, kretanje roba i usluga...bla, bla,....) pa opet se prave veće greške nego na nivou elementarnih čestica.
Ko je kriv, ljudski faktor uglavnom. Oni koji treba da regulišu tržište, njima nije stalo. Obični smrtnici su prepušteni sami sebi. Uglavnom obični smrtnici nemaju puno vremena da analiziraju veliki broj informacija u kratkom roku, niti to mogu sami. Prepušteni su sami sebi i ulovljeni u zamku koja se zove preživljavanje. Ono što ih uglavnom drži uspravne je ugrađen nagon za opstanak i emocionalna crta koja se zove nada. Nada ponekad čovjeku spasi život, a Bogami ponekad mu ga i oduzme!






nisam ništa pio majke mi!:lol::lol::lol:
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Čudno, mi osječani se držimo druge filozofije. Kvalitet kvalitet i kvalitet. Napumpani kornišon do veličine salatara je smeće kategorija. Osim što nema nikakve nutritivne vrijednosti, već može biti i opasan po zdravlje. No ako se gleda na količinu i zaradu za SLK, razumijem koja vas filozofija vodi. Meni se igrom slučaja nakačile za vrat laborantice iz kliničke bolnice Osijek, nemoram napominjati da rade analizu na sve što ih zanima :) Jedna me čak i pitala kako mi se isplati raditi po toj cijeni takav kvalitet.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ovo je sad off topic, al' ima veze sa mojim prijašnjim postom.

Cijena salate na dan 17.11.2012 (danas, odn. jutros) na Banjalučkoj veletržnici 0,50 eur ako ćeš stajati pored nje od 04.00 ujuto pa do 09.00 bez garancije da ćeš riješiti bar 100kg. E, ako si spreman dati nekome ko već ima štand (ovde kontejner) onda ćeš dobiti plafon plafona 0,40 eur (ako je roba extra).
Sve to za sad i nekako dok se ne iščisti Hrecegovačka sa otvorenog polja, al' mene brine jedna druga mnogo veća stvar a to je; šta će se desiti kad Hrvatska uđe u EU? Pošto će Hercegovci (zbog loše unutrašnje politike) dočekati ulazak Hrvatske u EU nespremni (neće imati certifikate), a zna se da veliki dio Hercegovačke proizvodnje završava baš u HR, sav taj novostvoreni višak će uglavnom da završi u kontinentalnom dijelu matične BiH. Bojim se da će u tom periodu u BL s povrćem biti gore stanje (što se tiče cijene i plasmana) nego što je sad i nego što je ikada bilo za proizvođače naravno.
Međutim, žalosno je to što krajnji kupci uglavnom i neće vidjeti neku bitnu razliku, niti će popraviti kućne budžete bez obzira na to jer udio svježeg povrća u cijelokupnoj potrošačkoj korpi jedne prosjećne porodice i ne predstavlja neku od bitnijih stavki.

edit: danas vreća kupusa 1,00-0,50 eur (zašto? Pa rekao sam, zato što ga ima k'o go..ana)
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
A šta nevalja darini.

neznam jel do sjemena ili čega ali je dobivala redovnu prihranu i pojačanu nekad ali plodovi su bili kratki i kao da je prebrzo zametala plodove , to mi se nikad nije dogodilo s njom
eto zato idem dalje
 

Najnoviji postovi

Na vrh