• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kravama palo mlijeko??

  • Temu pokrenuo dokiboki
  • Datum prvog posta
C

chickenlover

Guest
Poštovani,taj pad mlijeka se je i kod mene osjetio. Nemam puno krava,svega 5 ali radi se o virusu. Naime juče je uginulo tele a sad te iste simptome imaju i 2 krave. Situacija je vrlo ozbiljna. Zato nedajte nikome da ulazi u štalu, i pripazite da vam veterinari nešto ne donesu. Nažalost koliko čujem ima još toga u mojem kraju.

Upravo zbog ovoga treba kravama REDOVNO i preventivno (a ne samo kad su vec bolesne) davati prirodnog jabukovog sirceta u vodu, sto ih u velikoj meri stiti od virusa i podize im imunitet. Ko je probao, nije zazalio.

A za pospesivanje mlecnosti, treba im dati Betaina, a njega u prirodnom obliku i u najvecoj kolicini ima u secernoj repi.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Možda nije baš najprikladnija tema, ali da ne otvaram novu temu postavit ću ovdje pitanje. Dakle imam slijedeću situaciju: krava simentalka, otelila se 20.03., ovo joj je 6. laktacija. Već 4. dan po teljenju dala je 34 litre mlijeka i još postupno povećavala da bi za par dana počela jako varirati s mlijekom po obroku. Jednostavno neće ispustiti sve mlijeko, vime ostane veliko, ne izdoji se dobro.
Nije problem u muzilici jer je kod ostalih krava sve normalno i kod njih mi je razlika ujutro-navečer do 1 litre, a kod ove krave je drastično. Jedno jutro je dala 23 litre, par dana kasnije samo 11. Uglavnom varira i s dnevnom proizvodnjom od 30 do 40 litara.
Konstantno jede istu hranu, istu smjesu u istim količinama, znači nije u tome problem.
Da li je netko imao sličnu situaciju ili možda zna nešto o tome?
Strah me da ne dobije mastitis ako ovako nastavi...
 
M

MOCO

Guest
kod mene slična stvar prije 2 mjeseca, isto simentalka ali prvotelka. Par dana sve ok i onda jedno veće hop-prepolovila, ujutro normalno.... ili joj dođe da dan-dva stalno ima manje mlijeka pa onda opet sve ok. Sada prepolovi mlijeko svaka 3 tjedna pa kontam da ima veze s vođenjem iako još nema jasne znakove vođenja niti ima ovulacije tj. krvi. Mislim isto kao i ti da nije problem s hranom nego s hormonima koji reguliraju otpuštanje mlijeka-oksitocin.
Mislim da se radi o kompleksnom hormonalnom disbalansu koji će se regulirati sam od sebe.
Pošto je tvoja simentalka izrazito mliječna i tek starta u laktaciju, pripazi da dobije dovoljno energije u hrani jer to je bitno za rad endokrinih žlijezda i regulaciju hormonalnog statusa. Gledaj da nju muziš uvijek u isto vrijeme i da ti je razmak između jutarnje i većernje mužnje približno isti, nikako ne 10h-14h to može izazvati zastoj u otpuštanju mlijeka.
ja sam to riješio tako da krave koje daju najviše mlijeka ujutro muzim prve, a navećer zadnje jer onda one imaju razmak 12-12

i još nešto jako bitno-nemoj je muziti na silu, tj.kada mlijeko prestane ili ga ona zaustavi skidaj muzilicu bez obzira što ti misliš da vime nije prazno u protivnom siguran ti je mastitis!
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Danas se normalno izdojila. Jutros 20, večeras 17 litara. Ja zadovoljan, to mi je najbolja simentalka, a bome joj ni holštajnke ne bježe puno. Njezina kćer je sad u trećoj laktaciji, 160. dan i još uvijek šiba 30 litara na dan. Njihovu žensku telad svu ostavljam.

I ja mislim da je problem u hormonima, znam da se oksitocin počinje otpuštati prilikom pranja vimena i otpušta se nekih 7-8 min i u tom vremenu bi se krava trebala pomusti, ali kod ove nešto ne štima jer čim krene mužnja već se u crijevu vidi kojim intenzitetom otpušta mlijeko i već približno mogu znati koliko će dati mlijeka.
Razmak između mužnji mi je u ovo doba godine idealan 12h, a obrok mi je dobro izbalansiran jer mi sve krave imaju super mlijeko, prejako, a konkretno ova krava jede sve pred sobom i ispred drugih krava, a ne kao neke koje manje jedu kad se otele.
 
M

MOCO

Guest
pa onda napravi još mastitis test i ako je sve ok pusti kravu na miru sredit će se to samo od sebe, ali ako su ti kojim slučajem somatske povišene onda ima subklinički mastitis i onda je odmah lijeći dok se ne izkomplicira
 

Najnoviji postovi

Na vrh