• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krčenje šikare, zapuštenog voćnjaka, na velikim padinama

knezo

Novi član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
17
Ljudi nema puno mudrovanja sa tim krčenjem ,motorku u ruke ,prekrižiš se i udri. Ili ako imaš para platiš teški buldozer sjedneš uzmeš pivu u ruke i gledas kako majstor radi.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Ljudi nema puno mudrovanja sa tim krčenjem ,motorku u ruke ,prekrižiš se i udri. Ili ako imaš para platiš teški buldozer sjedneš uzmeš pivu u ruke i gledas kako majstor radi.

Skroz se slažem, sebi sam prošle godine krčio jednu šikaru, i samo motorka, trimer nije za to.
No sve što se može nekim strojem riješiti je najbolja varijanta.
S tim da ti je prošlo vrijeme za krčenje, to se radi prije nego sokovi navru u bilje, znači na proljeće kada je suho. Sada je to Sizifov posao.
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
ja sam na vrtu krčil zakrčeni put s prednjim utovarivačem pustim ga dole kaj je razmak između zemlje i kašike negdje 10 cm i prva i malo viši gas i samo rušiš :D
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ljudi nema puno mudrovanja sa tim krčenjem ,motorku u ruke ,prekrižiš se i udri. Ili ako imaš para platiš teški buldozer sjedneš uzmeš pivu u ruke i gledas kako majstor radi.


slažem se. u rukama pravog majstora svaka alatka je dobra.
 
J

JosipB

Guest
Malcer

Trazim u okolini Karlovca nekoga s malcerom,moze mi neko reci koje su cijene po hektaru,koliko traze za malciranje siblje koje je vece od 150 cm pa nadaljedo,koja je cijena nisko raslinje do 150metar maline kupine trava,,jeli neko ima broj od nekog tko se bavi malciranjem,u svakom slucaju zelio bi da cujem cijene da se mogu orijentirati.radi se o velikoj povrsini.Hvala
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Trazim u okolini Karlovca nekoga s malcerom,moze mi neko reci koje su cijene po hektaru,koliko traze za malciranje siblje koje je vece od 150 cm pa nadaljedo,koja je cijena nisko raslinje do 150metar maline kupine trava,,jeli neko ima broj od nekog tko se bavi malciranjem,u svakom slucaju zelio bi da cujem cijene da se mogu orijentirati.radi se o velikoj povrsini.Hvala

Za stvarno veliku površinu brzo bi pokrio kupovinu svoje mašine.
Pošto očigledno nemaš ni traktor pitanje je kolika ta površina i koliko često bi to trebao održavat?

U vez tvog pitanja na drugom forumu, materijali 'jači' od 4-5 cm se i ne isplate malčirat, jer to mogu samo veliki malčeri, koji imaju vissoku cijenu. Trebao bi prvo napravit si drva za zimu i tek o nda malčirat.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Veliki malčeri (znači mlate i drveće do nekih 10-15 cm) kod nas koštaju oko 700,00 kn + PDV za 1 sat rada.
Brzina rada je od 0,5-3,5 km/sat ovisno o terenu (kamen, stijena, gusta šuma, šikara... jednostavno previše varijabli), a zahvat cca. 1,5 m.
Tako ide kod nas.

Bolja opcija je definitivno kombinirka jer odmah čupa i korijenje (malčer istuče nadzemni dio pa onda idi traži gdje je korijen..), i kasnije jedno generalno čišćenje terena.

Ovo sa velikim malčerom je isplativo samo za terene koji se neće kultivirati, več se samo uništava šikara/šuma.
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Veliki malčeri (znači mlate i drveće do nekih 10-15 cm) kod nas koštaju oko 700,00 kn + PDV za 1 sat rada.
Brzina rada je od 0,5-3,5 km/sat ovisno o terenu (kamen, stijena, gusta šuma, šikara... jednostavno previše varijabli), a zahvat cca. 1,5 m.
Tako ide kod nas.

Bolja opcija je definitivno kombinirka jer odmah čupa i korijenje (malčer istuče nadzemni dio pa onda idi traži gdje je korijen..), i kasnije jedno generalno čišćenje terena.

Ovo sa velikim malčerom je isplativo samo za terene koji se neće kultivirati, več se samo uništava šikara/šuma.

a, ako čovjek želi raditi, svaki pribor će biti učinkovit.

Obzirom da gori na Braču evo osvrta:
Predložih svom ocu da angažiramo u proljeće prije kretanje vegetacije mjesne svoje vatrogasce, nekaj spečemo, okrenemo, i da zapalimo i da se vatrogasci osiguravaju područje koje se pali.

Naravno nismo to učinili da ne zloporabljamo društvenu imovinu i da ne dođe do frke da vattra ne pobjegne. No nisam sebi palil već, isto tak prije x godina kao vatrogasac bil sam angažiran i na Konavlima, Pelješcu, Korčuli .
Zaključih:
golema prostranstva gore, deseci vozila, helikopteri, zrakoplovi gase....da ne dođe do mjesta , vinarija, kultiviranih površina, no požari opožare i nekadašnju šikaru, tereasirana brda gdej je do 1960.- ih godina bilo smokvika, maslinika i loze.......
Neko domaći potpali požar, ali pravno teško je nači potpaljivača, .....požar opožari površine koje su prije četrdeset pedeset godine u naravi bile kultivirane,a neposredno prije požara zarasle...u katastarskim papirima (koji se vode na Austroo:_Ugarskim katastartskim mapama) to su voćnjaci (smokve i sl), maslinici , vinogradi.....Kako gore površine rteda veličine u kilometrima kvadratnima, proglašava se elementartna nepogoda, angažiraju se snage s cijele RH a ne županijska, lova se crpi iz drržavnog proračuna...ljudi s kontinenta dođu i tamo praznine ostanu ....Nakon toga poslije požara dođe jesen i lokalni ljudi nakon što furešte isoprate kući lagano raskrče to što je još ostalo na opožarenoj površini......onda pak....dobe sadnice (samo fizičke osobe) besplatno da posade neku kulturu.
Zaključak: zapali pa nek ti cijela Hrvatska gasi vatru..(čitaj: izvršava agrotehničku mjeru čiščenja šikare)..ali ostaje čisto tlo, nakon toga besplatno sadnice dobiješ...kak nećeš onda paliti.


A vi svi vrijedni forumašii koristite od malčera, tarupa, trimera, živičnjaka da bi došli do vrijednih kvadrata, ara, hektara, zemlje za kultiviranje.......i sretni ste i sretni smo to što smo to svojim rukama napravili......

Požar se ne širi 150 m na dan po osobi gasitelju....dok ja na bregu na dan počistimn150 m2 strmine gdje nemože tehnika, neki ljudi dobe raskrčeno brdo (s riskiranjem da nadrapaju i nevine-kultivirane površine, kuće, gospodarski objekti, konačno i ljudi) gratis, zatim još dobe sadnice ...pa kak neće paliti.
Ovo su iskustva iz 1995, 1996, 1997 , 1998,......
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
potpuno se slažem sa tobom ovo šta si napisao toćno je od rječi do riječi tako to rade pojedinci i niko im ništa nemože jer se nikad nezna ko je potpalio vatricu jedino je loše u tome svemu šta izgori nečija muka i dugogodišnji trud koji je stvaran desetlječima pa i generacijama.......
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
potpuno se slažem sa tobom ovo šta si napisao toćno je od rječi do riječi tako to rade pojedinci i niko im ništa nemože jer se nikad nezna ko je potpalio vatricu jedino je loše u tome svemu šta izgori nečija muka i dugogodišnji trud koji je stvaran desetlječima pa i generacijama.......

Pokoj vječni vatrogascima na Koenatima. Taj napis posvećujem njima!
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ovako ja i brat vec jedno 5 godina cistimo si nesto sta je godinama (preko 30) bilo ne taknjeno... toga je puno i cilj nam je da to mjesto bude lijepo, cisto, pokoseno....


radi se svaki dan kada nije toplo i ide polako, i svakih pola godine treba opet po istom al evo nakon 5 godina di se je prvo pocelo sada vise nema nista osim lijepe trave, mozda je koja jos malo tvrđa trava al da vidite sta je na tom mjestu bilo prije 5 godina...

uglasvnom, stihl 350 trimer (hektare i hektare je pokosio na brdu) s cirkularom te trokraki noz, pila alpina, sjekira, grablje, vile...

al sve to nista bez trimera, na tom terenu je toliko graje da mi za m2 treba pola dana doslovno, treba je rezati ispod iznad, otraga, bocno i to na malo da bi se dalo sta iscupati van.

mozda se je moglo i cime poskrofiti da to vise ne raste ili nesto al ja sam strogo protiv toga i zasto da sam sebe trujem (dovoljno me drugi) tako da poslije treba redovito opet pasivati po istem, i to svakih 2mj recimo, evo sada je dobro i pola godine... uglavnom posla koliko oces al nevjerojatko kakva drva stihl reze, neznam kako mjerite te mjere, ako ako se omota oko drva metar ja svojim trimerom rezem i do 20, 30cm bez problema...
 

Bosilje

Član
Tu od
4 Stu 2009
Poruka
90
Bok..neznam tocno o kakvom je raslinju rijec..no ako je sitnije kani se motorki,maceta,motika itd itd, jednostavno rijesenje ti je da ubacis u taj posjed 10-tak konja...i vjeruj mi da za 2 mjeseca ce to bit ledina...moze i koza posluzit! Tako sam ja rijesio svoju ogradu a bila je zanemarena 7-8 godina...s postovanjem.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=YZKnixlDtYY[/YT]

Možda bi trebao nešto u tom vidu.

p.s.
vidim, da je Savo stavio sliku slične mašine. Nisam ni znao da sam ga 'dopunio' i sa videom.
 
Posljednje uređivanje:
P

piros71

Guest
Krčenje šikara

Poštovani

...

Postovanje i vama, ali na ovom forumu nema reklamiranja...

Bobo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh