• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krčenje šikare, zapuštenog voćnjaka, na velikim padinama

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Otvorio sam novi tread obzirom da sve priče na forumu su bile oko krčenje zemlje gdje može tehnika: bager, traktor itd.
Stekao sam nekih 2000 m2 zašikarenog vinograda na južnim obroncima Ivanščice u Hrvatskom zagorju, a u Zagorju je breg....
Osim krampa, sjekira, motorke, ima li kakav način da se to iskrči.
Ja sam do sada imao iskustva, da šikaru na padini, što starih šljiva, pa male podivljale šljive, pa one lijane, kupine, svibovina, dvije osobe poruše, očiste i zapale hrpe cca 150 m2 za nekih 7 sati.
Moje je pitanje, jeli postoji kakvi herbicid kojim bi se to poprskalo, a da je u okviru nekakvih okvira da nije preotrovan. Cilj bi bio da se osuše te biljke i onda u neko vrijeme ljeta, ili pak ranog proljeća prije kretanje vegetacije, da se onda sve to zapali.
To je zemljište prilično strmo, još jednom napominjem.
Pozdrav i hvala unaprijed.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Slušaj.ja takav krš krčim već drugu godinu,imam oko 15000 kv.metara i nisam za prskanje.najbolje ti je krčiti zimi jer tada nema listova i bolje ide,brže i sigurnije je. drugog načina osim velikog šumskog malčera nema,ali i to je upitno pošto je padina u pitanju kao i kod mene.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
treba ti nešto ovako , daljinski komandovano :butthead:
gledao sam ga na sajmu , motor lombardini 3 klipa , gusjeničar ,radiokomanda,teški malčer . ma mašinica kao bombona

kp165.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
puknuti ovaj nije za deminiranje , ovaj je tako konstruisan (slabašno za te namjene) da bi samo jednu minu našao i nikada više ne bi bio u pogonu

to je kao onaj vic
šta je to malo žuto u travi ? - japanac traži bombu
šta je to malo žuto na nebu ? - japanac naš'o bombu :rolfer:
 

ivan-x

Novi član
Tu od
3 Ožu 2011
Poruka
24
@profnekbiol1

Imam sličan problem ( s tim da je čistim površinu cca 6.000 m2), nije sve brijeg ali nema šanse za mehanizaciju tako da koristim motorne pile i trimer.

Iz iskustva ti mogu reći da je najveći problem s kupinom, sve što sam ove zime pokosio opet je izbila i opet je kosim i vadim korijenje. Za kupinu je jedino pravo rješenje: na jesen (mi to radimo u Dalmaciji početkom 10-og mjeseca) politi s jačom dozom Cidokora (10% otopine) + 5% Urea. Kupina se u to vrijeme priprema za zimu i onda s lista povuče sokove u korijen, a ako joj ne uništiš korijen nisi napravio ništa jer opet slijedeće godine počinje ispočetka (ovo je moj slučaj jer sam parcele počeo čistiti u 2. mjesecu).

Od raznoraznog drveća koje sam pilao (nisam stigao vaditi panjeve jer mi
momentalno ne smetaju) je smriča, brnistra i divlja smokva, to se isto omlađuje kao ludo tako da je je najbolje rješenje odmah kad ga ispilaš s pinelom (četkom za bojanje) na ostatak debla zamazati s 30% otopinom Cidokora.

Znam da nije velika pomoć ali mislim da ćeš kao i ja to morat rješavat ručno...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Slična stvar se dogodila i mom kolegi koji je također nasljedio neku zemlju u briježnom kraju. On o tome nije vodio brigu i dobio je pismo od općine da to treba riješiti. On je tada skupio ekipu i u dva popodneva smo očistili do zemlje. Da se to ne ponovi, odlučio je dva puta godišnje to pokositi i to sa ovim strojem:
http://www.agro-dom.hr/trimmeri.html. Napominjem da on baš nema neku kondiciju iradne navike i veli da ga uopće na umori.
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Hvala svima na informacijama.

Samim pitanjem i čitanjem foruma naravno da neće se zemlja sama iskrčiti.

A jeffy je pogodio. Frka me je da me općina ne pozeve obzirom na odluku o komunalnom redu. Sretna okolnost u toj nezgodi da je u toj parceli je u dijelu i upisana i općina, pa ne može poslat pismo meni, a da svoje ne počist. Naime ja sam povoljno kupio tu zemlju, a čovjek prije mene nije pet godina obrađivao vinograd.....frka je i u tome što je ostala žica-armatura od vinograda, tak.....
Mislim da trebam složiti ekipu od dva auta po četiri čovjeka, gajbu nečeg (piva....soka...mineralne) nešto da iskrčkam ili okrenem i ......onda kako je to jeffy rekao.
Ja sam izračunao da ja i moj otac, naime 74 mu je god , ali u kondiciji je, možemo oko 150 m2 u nekih 7 sati iskrčiti. A to je kombinacija: motorka, škare na dugom štilu, vile, sjekira...da i šibice...u vrijeme kad vegetacija miruje u rano proljeće.
Ako netko ima još iskustva, ono s mazanjem panjeva mi se sviđa (jer ima i 20 šljiva)...pa su mi ideje tog tipa dobrodošle.
Javim se kad pokrčim nešta
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
za raznorazno trnje, siblje i mladice drveca do par cm je dobitna kombinacija trimer i trokraki noz gore. cetverokraki moze i deblje rezat ali ne usitnjava tako.
bolje je kupit sve na hrpe i paliti, ali je to i dodatni posao a ne bas previse lagan.ovako se usitni i nakon par kosnji se nece ni vidjeti.
trebao sam poslikati sta sam danas cistio, jedino sto je na ravnom..
zanima me samo, kakav bi posao napravio dvokraki noz?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Dvokrakim brže i kvalitetnije režež zeljaste biljke,dok drvenaste nevoli baš tako.siječe ih ali ne kao četverokraki. ja kombiniram sa oba pa gdje koji bolje treba tu ga i postavim,
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
trokraki mi se hoce stopati u travi. ima li sa dvokrakim tih problema?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ja sam juče pokosio moj voćnjak gdje su mi orasi , strana je prilično velika i morao sam trimerom da kosim
kosio sam sa silkom i išlo je prilično lako , najviše problema sam imao sa kamenjem jer je ga dosta ostalo od kako je mehanizacija ravnjala tu padinu , kada uhvati kamen veličine klikera pa udari u nogu i kroz pantole nije nikako svejedno :mad: boli dosta

e tu sam mislio da koristim onaj malčer što sam prodao seljačiću , ali sam odustao od njega baš zbog ovoga kamenja , moram smišljati drugi način , vjerovatno neki traktorski malčer

našao sam jedan od 2.5metra (ili je 2.25) ima hidraulično pomijeranje lijevo-desno sa čekićima , stanje solidno a cijeni se 800e , prilično dosta muzike za malo para ali još uvijek se nisam odlučio na takav korak
u glavi imam neke ideje koje su prilično kvalitetne ali nemam finansije da to pokrijem pa zato još uvijek ću da stružem sa trimerom :roll: sa sada :D
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
trokraki mi se hoce stopati u travi. ima li sa dvokrakim tih problema?

nije ništa bolja situacija ni kod 4-kraka,dosta se štopa u velikoj travi....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ljudi koje vi to trimere koristite da imate problema sa štopanjem ili već sa čim drugim ja imam trimer koji ima četiri strune visina trave malo preko koljena slaže otkose kao da kosiš sa običnom kosom a kosi sve do debljine prsta poslije ide nož a za pravo debelo ide pila umjesto noža i ide bez problema.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
cetverokraki nisam koristio otkako sam nabavio sa tri kraka. stopa se samo u lijevu stranu, u desnu bez problema. a problem je sto mi se neda samo u jednu stranu kositi, sporo je :? stoga travu ni ne kosim s njim nego uglavnom ovakve stvari:

20052011265kopiraj.jpg


20052011264kopiraj.jpg


20052011266kopiraj.jpg


inace, fs 350 je u pitanju..
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
trokraki mi se hoce stopati u travi. ima li sa dvokrakim tih problema?

kod mene se nijedan neštopa.kosim u oba smijera.jest da sve boli poslije ali eto mora se raditi.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
kod mene se nijedan neštopa.kosim u oba smijera.jest da sve boli poslije ali eto mora se raditi.

Ja imam fs 360 pravi zmaj prije sam imao 120 koji je puno slabiji i htio se štopati kad kosiš u lijevu stranu zbog toga što na tu stranu guraš travu.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ja imam fs 360 pravi zmaj prije sam imao 120 koji je puno slabiji i htio se štopati kad kosiš u lijevu stranu zbog toga što na tu stranu guraš travu.

neznam dali kod tebe ima na štitu onaj nož koji je tu da sječe predugi flaks ako se istegne.ako ima taj nož on se treba skinuti sa unutrašnje strane štita da neštopa travu. mada ga ja neskidam i opet neštopa,samo gas i ide sve što nije deblje od 3cm u promjeru.
 
Na vrh