• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kristaloni

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
U puno tema se priča o kristalonima, mišljenja ima svakakvih, od izrazito pozitivnih do izrazito negativnih. Kakva su iskustva, preporuke? Neki dan je kod mene doma bio gospodin Koraca iz Kadma i toplo preporuča kristalone, danas u jednoj poljoapoteci jedan ugledan proizvođač ih psuje i kudi da su ko sveta vodica, nit pomažu niti odmažu...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
po meni imaju smisla ako bilja moze do hranjiva, ako ne moze, onda nemaju.
Hocu rec, ako date grahu kristalon, vjerovatno ce iskoristit hranjivo, ako date krumpiru vjerovatno ste bacili novac.
Iskusni poljoprivrednici kazu da je temeljna gnjojidba zakon, ja se trudim tako i funkcionirat!
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Osobno sam za osnovnu gnojidbu ali su moja iskustva sa kristalonima pozitivna.Problem je što je cijena toga otišla u nebo a naših proizvoda pala.Imaš manje kvalitetna i bolja.Kad kupujem,onda kupujem kombi,da ima mikroelemente,skuplje je ali bez mikroelemenata je kao da sam kupio NPK Kutina.Imaš situacija kada osnovna gnojidba može zakazati.Recimo primjer,poplavljeno polje,gnojivo se rastapa u vodi neovisno od temp vode,pa se ispere ili ode u dublje slojeve gdje biljke pličeg korijena ne dosežu,recimo paprika.Tu kristaloni pomažu samo opet ne pretjerivati,da se biljka ne ulijeni.A i previše toga nije dobro za samo tlo.Moje mišljenje DA kada trebao i dozirati kako treba jer nije uvijek više bolje.Pozdrav
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Potpisujem, uz nadopunu da se osnovnom gnojidbom ne može, uvijek, podmiriti potrebe biljke za makro i mikro elementima pa je potrebna nadohrana vodotopivim gnojivima, a Yara (Kristalon i TensoCoctail) je f1 među gnojivima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav Petulla. Da li si koristio i druga gnojiva,recimo od Novalona ili od Scotta? Ti si koristio Cropaid,tvoje mišljenje?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Sva gnojiva, koja su došla na HR tržište, sam probao u potrazi za najboljim gnojivima ili paletom proizvoda koja će, s obzirom na stanje tla i vode za navodnjavanja, zadovoljiti potrebe bilja za hranjivima.
Inače moje tlo je crvenica blago alkalne reakcije ph 7,4,blago zaslanjeno EC 0,7ds/m(povećan Na i Cl) uz kroničan nedostatak mikroelemenata. Voda za navodnjavanje ph 6,7, EC 1dS/m. lagano zaslanjena(tvrda,bikarbonati)), SAR 7.
Sa Yara gnojivima(paletom proizvoda) za sada kontroliram stanje tla .
Za poboljšanje stanja tla koristim i elementarni sumpor+Thiobacillus bakterije(PPThiofer ili Cropaid), gljivu Trichoderma(Trifender) i efektivnemikroorganizme EMAktiv(EMtehnologija).
P.P.Thiofer koristim već treću godinu i vjerujte da mi fungicide ne koristimo .Primjena folijarno svakih 15-ak dana (uz Trifender i EMAktiv u tlo pred sadnju) garantira da će biljka biti zdrava.
Ono što ću promjeniti je zamjena kemijskih mineralnih gnojiva sa organo mineralnim gnojivima, upotreba mikoriznih gljiva i upotreba humusa kalifornijskih glista(umjesto običnog stajnjaka). Zdravije i bogatije tlo - zdravija biljka(manje bolesti i štetnika)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Nisam, ne želim i ne volim eksperimentirati, postoje razlike između vodotopivih mineralnih gnojiva i folijarnih gnojiva u načinu djelovanja pa stoga slušam savjete i preporuke za upotrebu istih, bez obzira na cijenu (jeftiniji je Kristalon od Albatrosa)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@PetullaRZ
daj mi molim te reci koja kolicina Trifendera je potrebna za hektar.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
3-4 kg/ha na vanjskim površinama dok u plastenicima 4-5 kg/ha. Mi ga koristimo pred svaku sadnju znači 2-3 puta godišnje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Moze li se isti koristiti i u trajnim nasadima?
nikad nisam koristio takvo sto pa mi je sve to cista nepoznanica,,,
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Da li je itko koristio kristalone folijarno?

Svi prodavači kažu da se mogu koristiti i folijarno ali ja ako radim nešto folijarno.onda koristim gnojiva koja su strogo naznačena za to jer ne vjerujem da je isto i za korijen i za list,obrnuto da.Jer u pitanju i koncentracija gnojiva.Postoje gnojiva koje stavljaš 1 gr na litar a ima koja možeš 1.5.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Pozdrav svima.Petullla i ja razmisljam o mikoriznim gljivama.Znas li nesto v7se o tome posto sam tek poceo proucavati tu temu.Mislis li da se humusom glista,mikorizom i mikroorganizmima moze izbaciti upotreba umjetnoga gnojiva ili barem reducirati na minimalnu upotrebu?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Svi prodavači kažu da se mogu koristiti i folijarno ali ja ako radim nešto folijarno.onda koristim gnojiva koja su strogo naznačena za to jer ne vjerujem da je isto i za korijen i za list,obrnuto da.Jer u pitanju i koncentracija gnojiva.Postoje gnojiva koje stavljaš 1 gr na litar a ima koja možeš 1.5.

Pitam iz razloga što mi je pričao jedan agronom o tome...na internetu nisam uspio pronači nigdje da se može koristiti folijarno, ni u uputstvima se to ne spominje. Čisto iz znatiželje pitam.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Pozdrav svima.Petullla i ja razmisljam o mikoriznim gljivama.Znas li nesto v7se o tome posto sam tek poceo proucavati tu temu.Mislis li da se humusom glista,mikorizom i mikroorganizmima moze izbaciti upotreba umjetnoga gnojiva ili barem reducirati na minimalnu upotrebu?

humus,mikroorganizmi,aminokiseline,huminske kiseline nastaju prirodnim procesom razgradnje biljnih i životinjskih(gnoj) ostataka u tlu. Kod mene,zbog intenzivne proizvodnje organska tvar u tlu je pala na 2,7% i naravno da se struktura tla narušava(koliko god stajnjaka bacim uvijek je malo). Zato,pored stajnjaka, dodajem EMAktiv(efektivnemikroorganizme),Kameno brašno(Silicij).
Upotrebu kemijskih mineralnih gnojiva sam smanjio za 15% u zadnje tri godine a od iduće godine prelazim na organo-mineralno gnojivo biljnog i životinjsko porijekla. Italpollina gnojiva se nameću kao vrlo kvalitetna.
http://www.virtus-ars.hr/offer.asp
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svima.Petullla i ja razmisljam o mikoriznim gljivama.Znas li nesto v7se o tome posto sam tek poceo proucavati tu temu.Mislis li da se humusom glista,mikorizom i mikroorganizmima moze izbaciti upotreba umjetnoga gnojiva ili barem reducirati na minimalnu upotrebu?
Ima na portalu nekoliko članaka o mikorizi (http://www.gnojidba.info/tag/mikoriza/) a uskoro idu i rezultati primjene Mycogel mikoriznog preparata u proizvodnji rajčice (plastenik), divlje trešnje (šumarski rasadnik) i ukrasnog bilja. U subotu je bila i primjena kod proizvodnog nasada masline (ali se rezultati mogu vidjeti tek slijedeće godine) i krastavca (plastenik).
:icon_thumright:

Pitam iz razloga što mi je pričao jedan agronom o tome...na internetu nisam uspio pronači nigdje da se može koristiti folijarno, ni u uputstvima se to ne spominje. Čisto iz znatiželje pitam.
Sva se vodotopiva gnojiva mogu koristiti i folijarno. Generalno idu 1 gram/litru, međutim ovisno o tehničkoj kvaliteti samih gnojiva, doza može ići i do 4 grama/litru (bila je već tema o kvaliteti vodotopivih gnojiva, i to se isto odnosi i na folijarnu primjenu).
I upravo je to značajna razlika. Ako ideš svakih 10 dana folijarno sa 1 gram/litru, znači da si u mjesec dana dodao 3 grama, ali ako ideš 4 grama/litru, onda si u mjesec dana dodao 12 grama, što je ipak, puno, puno više od 3 grama, zar ne? To onda i biljka osjeti.
Mi radimo sa Nutricomplexom koji ide 4 grama na litru (1,2 kg/300 lit. vode odnosno 2,4 kg/600 lit. vode) i najviše se troši u maslinama.
Isto to gnojivo "ne ide" za fertirigaciju, jer zbog primjene do 4 grama/litru vode (znači tehnički vrlo napredno gnojivo) ima vrlo visoku cijenu, i zbog toga "ne ide". Šteta, jer ljudi još nisu naučili da je "jeftino skupo".
Ako se lovi visoki prinos, onda je jasno da 1-1,5 grama/litru vode, je značajno manje od 4 grama, a to "značajno manje" znači i da je biljka manje nahranjena, a polugladne biljke ne mogu postići visoke prinose.
Evo, upravo sa jednim proizvođačem u Varaždinskoj županiji, radimo maksimalni prinos (neki članovi foruma su i vidjeli taj plastenik), i kada završimo proizvodni ciklus, biti će objavljene fotografije i podaci... :icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Podrav Bobostar.Clanke o mikorizi sam procitao jos prije.Bilo bi super da ulaze malo dublje u temu kako bi se informacije lakse primjenile u praksi.Sto se tice nutricomlexsa koja mu je cijena i tko je proizvodac,gdje se moze naci? Dosada sam u tako visokoj koncentraciji koristio samo haifin 0-52-34 i razlika je naravno uocljiva.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Bobostar, hvala..... ali nebudem sa time kemijao... ja čekam mail pa da se to odradi kako treba ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh