• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

fina roba nemaš kaj..
sam ljepo umjereno kosiš i da vidiš kak če mlijeko biti masno :roll:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Je, moram ju otići pogledati posle nove godine nek se malo odmrzne, pa bude još koja slikica! :mrgreen:



I da se malo za kraj godine prisjetim da sam proljetos imao dost dobar talijn na polju :mrgreen:
Oko 50 cm :D , umjetnička :mrgreen:
Obrisan neispravan link.

2 otkosa su nekaj dala, sve je otišlo za zeleno, a kasnije je propal i najesen je dobil pluga :lol: :lol:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

dobar dobar......nemaš kaj tu bi ga bilo bala i bala ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Sanana, ovu sliku ocekuj u gospodarskom ili agroglasu, jer je vrhunska!

;) ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bobo kaže:
Sanana, ovu sliku ocekuj u gospodarskom ili agroglasu, jer je vrhunska!

;) ;)

Ajd, baš me interesira, možda ju netko pronađe i stavi u koji agro časopis, nemam ništ protiv ;) :!:

Imam još toga, trebalo bi bolje prozabrati i staviti još tu u temu!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

moj ljulj slikan danas;
Obrisan neispravan link.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Kad ste to sijali???
sijano neznam točno jel je 30 ili 31.10 ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
[quote="ŠANANA IMT 565":3sajn6ju]Kad ste to sijali???
sijano neznam točno jel je 30 ili 31.10 ;)[/quote:3sajn6ju]


marko ako je tvoj sijan ovog datuma , a onda sam sijao i ja ljuljeve, ove gore na slici, ovaj nakon kukuruza , kako su tako jako velike razlike, moj je još malo za kosit a tvoj nije zatvorio redove i nije se baš razbusao za zimu :!: :?:

da li je do sjemena, presipke zemlje i previše gaženja, ne bacanje umjetnog :?: tu se zorno vide razlike ako je posao napravljen isti dan :!:

cCc :shock: ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

taj je sijan poslije ječma....
stvarno neznam zkj je tak mali ali tak su mi svi ljuljevi koje sam sijaoo...
velika je razlika između tvoje i moje zemlje :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Da se ne uvrijediš Bogec, ali ne mogu svi ljuljevi biti ko tvoji 8)
Ni moj boxer koji je sijan u rujnu nije dobar ko tvoj koji je sijan u listopadu. Ja sam išao s velikom gnojidbom, 350 kg sedmice na ral, ali sve je zaoravano, ništa nisam bacao predsjetveno, pa u tome vidim razliku. Zato se nadam da ovo zaoranu bude vidljivo nagodinu, kad se skine prvi otkos. Još nešto kana, 300 kg na jutro će bit dovoljno valjda :mrgreen:
Nije mi bio cilj dobiti ljulj za košnju u jesen, već razvijenu biljku koja će nakon zime odmah buknuti. Vidjet ćemo je li ta umisao dobra. Umisao, dgje li sam samo to našao u svom bogatom vokabularu :lol: :lol: :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Da se ne uvrijediš Bogec, ali ne mogu svi ljuljevi biti ko tvoji 8)
Ni moj boxer koji je sijan u rujnu nije dobar ko tvoj koji je sijan u listopadu. Ja sam išao s velikom gnojidbom, 350 kg sedmice na ral, ali sve je zaoravano, ništa nisam bacao predsjetveno, pa u tome vidim razliku. Zato se nadam da ovo zaoranu bude vidljivo nagodinu, kad se skine prvi otkos. Još nešto kana, 300 kg na jutro će bit dovoljno valjda :mrgreen:
Nije mi bio cilj dobiti ljulj za košnju u jesen, već razvijenu biljku koja će nakon zime odmah buknuti. Vidjet ćemo je li ta umisao dobra. Umisao, dgje li sam samo to našao u svom bogatom vokabularu :lol: :lol: :lol:

ma kaj bi se ja uvrijedio, kaj god 8)

uopče nije teško imati ljulj ko npr ja, čak što više to može svatko, a ja potičem ljude da se trgnu i da krenu ozbiljnije u proizvodnju, cjelu tehnologiju sam prezentirao, što nikad nebi saznali od savjetodavne i ostalih institucija jer robuju stereotipima i prepisivanju, a na taj način nema napretka, stoga ja pomažem kolko mogu i znam, a s tim i upozorim na eventualne greške ako ih ima, i naravno pohvalim gdje treba, isto tako i vi svi prema meni :D

cabage ti si inače moj najbolji primjer dobrog rada, i to što si odlučio zaorati gnojivo se bude kasnije pokazalo, ja inače idem u sjetvenu gnojidbu , tam gdje idem, na nekim komadima neidem koji bi mi bili naknap za zimu sa košnjom

prihrana , ja idem sa dvije prihrane u roku mjesec dana, prva prihrana početak ožujka il kak vrijeme dozvoljava sa 250kg na ral i nakon dva tjedna sa 100 kg na ral, to sve ovisi o vremenskim uvjetima i od parcele do parcele, naime trave jako brzo troše dušik jer imaju nagli porast, sa tim dvjema gnojidbama sam im servirao sve na pladnju.
naravno prije prihrane je išao npk, u jesen ili u prolječe.

marko je mlad i šteta bi bilo da sad usvoji neke tehnologije koje se nekima možda čine dobrim a ustvari nisu, stoga mu želim usadit neke stvari jer če i sam kasnije u procesu rada shvatit da je tako bolje i da če imati više koristi. :D

cabage za tvoj ljulj se ne moram bojati da li bude dobar, mora bit odličan :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ja sam recimo u rano prolječe po talijanu isto primjenio 2 gnojidbe sa kan-om, samo jedna je bila na kraju 2 mjeseca, a druga krajem 3 mjeseca, pitanje:, jel se nesmije ništ kositi na livadi 3 tjedna nakon prihrane, nisam nikad vodio brigu o tome jer nisam imao pojma o teme, al sad znam :mrgreen: , kakva šteta može biti po kravi ako se ne poštuje taj rok :?: :scratch :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ja sam recimo u rano prolječe po talijanu isto primjenio 2 gnojidbe sa kan-om, samo jedna je bila na kraju 2 mjeseca, a druga krajem 3 mjeseca, pitanje:, jel se nesmije ništ kositi na livadi 3 tjedna nakon prihrane, nisam nikad vodio brigu o tome jer nisam imao pojma o teme, al sad znam :mrgreen: , kakva šteta može biti po kravi ako se ne poštuje taj rok :?: :scratch :?:

ovako nakon prihrane se nebi smjelo kositi najmanje 20 dana jer trave i ostale biljke u sebi sadrže visoke količine nitrata koje onda mogu izazvati tegobe kod životinja, primjer toga ti je i sirak, tako da se ne vrijedi igrati sa tim, isto tako ne raditi prihranu ako nema kiše.
kod mene , tj ja i kompiči, ako vele kišu imamo spremne rasipače i pratimo razvoj situacije, i baca se ako treba i po kiši, jer travnjaci su tvrdi i nikad ne padne toliko kiše da se nebi mogli voziti, i to napravimo expresno, to sve isto ovisi o situaciji, u prolječe ima kiše , dok po ljetu se ide bacat kak bi rekli 5 do 12
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dobro veliš ovo za kišu, recimo jedna moja anegdota krajem 6 mj., najavili su kišu i ja čekam cijeli dan da prihranim talijana da nekaj priraste, a ono cijeli dan prži i prži, da bi oko 22:30 počela padati kiša, i nikaj, ja palim 540, sve je bilo spremno i odem baciti gnoj,pri povratku doma ostanem bez nafte i pješice doma, a pada i pada..., ali nije mi bilo žao, padalo je cijelu noč pomalo, a ljulj je krenuo s mjesta 100 na sat! :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bogec: stvarno bi htio nekja naučiti ppošto sam jedan od najmlađih na forumu a zanima me to...
ajd daj ti neki savjet kaj bi bilo dobro da sad napravimo d apočinje rast,i za ubuduče kaj nam je najbolje da imamo dobre prinose ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
Bogec: stvarno bi htio nekja naučiti ppošto sam jedan od najmlađih na forumu a zanima me to...
ajd daj ti neki savjet kaj bi bilo dobro da sad napravimo d apočinje rast,i za ubuduče kaj nam je najbolje da imamo dobre prinose ;)

ako nisi davao npk onda na prolječe čim se može odma bacaj npk, po procjeni na viđeno 300kg na ha je dost i onda na gusto prihrane dvije i bude trave :D
to buš vidio kakva je godina, ova je bila super ,e sad čemo vidjet dalje i po tom se ravnat :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
Bogec: stvarno bi htio nekja naučiti ppošto sam jedan od najmlađih na forumu a zanima me to...
ajd daj ti neki savjet kaj bi bilo dobro da sad napravimo d apočinje rast,i za ubuduče kaj nam je najbolje da imamo dobre prinose ;)

ako nisi davao npk onda na prolječe čim se može odma bacaj npk, po procjeni na viđeno 300kg na ha je dost i onda na gusto prihrane dvije i bude trave :D
to buš vidio kakva je godina, ova je bila super ,e sad čemo vidjet dalje i po tom se ravnat :D
bacim na prolječe odma kad se snijeg otopi????
imam toga negdje 4ha znači oko 1200kg na to sve bacim i ond ajoš prihranan i mora biit robe veliš ;) ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Moja je preporuka svima da preferiraju zaoravanje sedmice ili još bolje neke nule. To recimo u jednoj godini ne može dati neke ekstremne prinose, može čak izgledati i loše ako se ne radi predsjetvena gnojidba, ali kroz koju godinu se pokažu sve prednosti takvog rada. Ni jedna biljka ne troši sva hranjiva koja su joj dana. Tako da kroz par godina cijeli oranični sloj bude bogat hranjivima, a ne samo sjetveni dio, kako to naprave naši stari sa startnom gnojidbom.
To je posebno vidljivo u sušnim godinama, kada takva gnojidba može donijeti i trostruke prinose u odnosu na površinsku. Nemojte šparati ni traktor ni plug pa orati 25 cm. Što dublje to bolje. Bio sam ja u Italiji i oni oru i 50 cm tamo gdje mogu, samo da hranjiva odu što dublje i da se nakupi što više zimske vlage. A znamo da su talijani jedni od najboljih poljoprivrednika u regiji.
U poljoprivredi nema šparanja, pa ono bacit ću 300 kg sedmice na hektar. 500-600 kg svake godine zaorati i rezultati će biti vidljivi na svakoj kulturu. Zavidjet će vam svaki susjed i čovjek koji prođe kraj vaše parcele. Dapače, stajnjak će samo popraviti krvnu sliku, a i mineralno može biti smanjeno onda.
Da vam ja kažem koliko hranjiva treba paradajzu da rodi 300 tona na hektar. Dušik 400 kg, Fosfor 200 kg, kalij 850 kg, magnezij 150 kg. Nemojte se ništa čuditi, to je sasvim moguć prinos, samo treba napraviti tehnologiju.
Samo pretvorite ove brojke u kilograme umjetnog.
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jedno možda malo bedasto pitanje.
Jel bi bilo moguće iskombinirati sjetvu u jesen da na proljeće zajedno za košnju dođu recimo ljulj talijan i ozima smjesa graška i žitarica :?:
Da se recimo ljulj nagazi u silos jedan dan, a grašak drugi, jedno na drugo da silos bude pun, a onda se lako izuzimačem posebno odreže jedno, a posebno drugo. Tak da se čim manje balira, jer stvarno je skupo, pogotovo na veču količinu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh