• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

meni se plače kad vidim ovu ljepotu,a pogotovo da baliraš u 11. mjesecu,a ja muku mučim da osušim u 5. mjesecu,jer baliram samo sijeno...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dobro mi je to poznato abrikili, 5,6,7 mjesec, samo suši i baliraj, preorat ču ja večinu livada 2009 u jesen i prepustiti se čarima intenzivne proizvodnje, što če mi 4000 bala sjena i otave ;) ;) :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

abrkili kaže:
meni se plače kad vidim ovu ljepotu,a pogotovo da baliraš u 11. mjesecu,a ja muku mučim da osušim u 5. mjesecu,jer baliram samo sijeno...


nemoj plakat, napravi sjenažu, to je ovcama isto super, pogotovo jer češ imat prefinu hranu preko zime.

ima jedna stvar oko trave, a to je kvaliteta sjemena, ja sam preokrenuo dvije europske države i potegao puno veza da bi se dokopo oplemenjivačevog sjemena,il bar kategorije iza, da mogu sjeme sam proizvodit, i tu se vidi razlika u energiji sjemena i same biljke.a to sjeme košta jebački puno,jako puno.

kod nas nitko još nije balirke spremio, svi čekaju da prestane kiša i da idu kosit, što nije ništa neobično bar u mom kraju, neki su i pokosili, i čekaju baliranje, pregledo sam ja ta pokošena polja, trava ko nova :shock: ništ joj ne fali, ne propada.
a mi smo isto po zimi balirali, i još neki članovi i to krave jedu ko lude :D

šanana michelin i ljulj dobra kombinacija, pa nemreš sa bilo kavim gumama u finu travu zagazit :shock:
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ovo mi je uz ovce i koze najdraza tema na forumu.....
Jedino sta u mene sjenaza i silaza nebi prosla radi sirenja, ali da in je toga zelenoga davale bi mlika ka i krave ;) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

brundalo kaže:
Ovo mi je uz ovce i koze najdraza tema na forumu.....
Jedino sta u mene sjenaza i silaza nebi prosla radi sirenja, ali da in je toga zelenoga davale bi mlika ka i krave ;) :)

prošla bi sjenaža, jače ju prosušiš i nema prblema, ko trava ti je sa smanjenim udjelom vode :D

drago mi je da voliš ovu temu :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
brundalo kaže:
Jedino sta u mene sjenaza i silaza nebi prosla radi sirenja, ali da in je toga zelenoga davale bi mlika ka i krave ;) :)

prošla bi sjenaža, jače ju prosušiš i nema prblema, ko trava ti je sa smanjenim udjelom vode

Ne ide to tako.
Ako radiš bez pasterizacije, ostaju mikroorganizmi, koji štetno djeluju prilikom sazrevanja tvrdog sira.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pa šta, proizvodio bi sirni namaz :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo čitam malo katalog SEMENARNA LJUBLJANA - KRMNO BILJE i ima sve trave koj bi meni za sad odgovarale, mnoštvo slika i opčenito napisano o svim travama po nešto, da ne duljim...
Bogec. sjetio sam se one tvoje bijele djeteline, a ima te sorte RIVENDEL tu u katalogu pa da te pitam:
Spominje se veličina listova 6,5, kod drugih sorti 5, piše za jednu sortu da ima največe listove 1,5, a da se jedna sorta ubraja u grupu 3,5, nije mi to baš jasno, jel veči broj znači veče listove il obrnuto
nego kuma mi radi u jednoj poljoprivrednoj trgovini i može mi nabavit sjeme od čega mi treba, mislo sam si malo te bijele djeteline bacit u kombinaciju sa talijanom linosom, u omjeru 100% talijana + 30% djeteline za jednu površinu od pola jutra, bio bi to mali pokus, e sad me interesira dali bi te dvije kulture došle odjedanput istovremeno ili bi djetelina kasnila kao u tvom slučaju, jer ljulj bi imao jesenski i 2 proljetna otkosa i nakon toga oranje :!:
Dakle nebi ljulj ostavio preko ljeta za drugu godinu!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
nego kuma mi radi u jednoj poljoprivrednoj trgovini i može mi nabavit sjeme od čega mi treba, mislo sam si malo te bijele djeteline bacit u kombinaciju sa talijanom linosom, u omjeru 100% talijana + 30% djeteline za jednu površinu od pola jutra, bio bi to mali pokus, e sad me interesira dali bi te dvije kulture došle odjedanput istovremeno ili bi djetelina kasnila kao u tvom slučaju, jer ljulj bi imao jesenski i 2 proljetna otkosa i nakon toga oranje :!:
Dakle nebi ljulj ostavio preko ljeta za drugu godinu!

pozdrav kumu :D

ne bi ti došle odjednom, kad bi došao period za djetelinu ti bi to več preoro, za intenzivni način gospodarenja bolje je čista kultura talijana jer je on explozivan
ako hočeš mješat onda je bolja kombinacija, križanac i crvena djetelina ili engleski ljulj i bjela djetelina jer su po habitusu tj veličini slični, ali držat ih cjele godine jer se radi o višegodišnjim travama, zato se ove dvije kombinacije ovako posijane pašu po visini , prinosima, dužini trajanja.
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ja sam ove godine ostavil talijana prek cijele godine makar sam i jedan dio preoral za sjetvu kukuruza. Ovaj kaj je bil kroz cijelu godinu dal je četiri otkosa od kojih tri izvanredna. Kod četvrtog je ipak suša učinila svoje. Ovak danas izgleda peti otkos. Diglo se nekaj kostrovice al ništ strašno.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Dajte malo napišite o tim sortama talijana, koji je najbolji, kojem najbolje paše naše podneblje :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

E to rođo :D

Znači dalo bi se nekaj iskombinirati i izmixati :mrgreen:

nego najviše me muči ljetno razdoblje, experimantirao bi ja malo s ljuljevima i djetelinama kak veliš koje bi si pasale, al se bojim kaj se bude desilo u suši, jer kod nas ljuljevi doslovce izgore tokom ljeta
vjerujem da ima neku ulogu gnojidba kod toga :?:
imam jedan komad pun divljeg sirka pa bi ga zaravio na dvije godine sa ljuljevima, da se riješim sirka, intenzivna košnja i da sirak ne dođe u sjeme, ja mislim da bi ga barem nekih 80% iskorjenio!
e sad razmišljao sam ovako:
komad je 1,5 ralii tu bi ja fino roknuo pola-pola kombinaciju križanca i crvene djeteline i engleza i bijelu djetelinu, ljulj nabavim kod tebe :mrgreen: , a djeteline mi riješi kuma :mrgreen:

velim samo me brine tih nekoliko mjeseci vručina i sparina, jer uvijek propadnu trave :!:
mislim si pokupit jesenski otkos, proljetni jedan, a možda i dva, e sad preko ljeta sam čak razmišljao da posušim sve to svaki pota prije neg krene u vlatanje i dobro bacim KAN-a poslije svakog otkosa, pitanje je kolio bude kiše pa da bi onda opet na jesen kosio puno mase djeteline ako bi do tad izašla, il če več izači prve jeseni skupa s ljuljem ;)

E sad rođo ak si me razumio kaj sam tu nadrobil, reči mi jel to ima smisla :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

branimir znači bude neki zimski otkos bio :D
hmmm koji je ljulj bolji, često se mjenja sortiment tak da je to malo teže reči, prije je bio najbolji talijan sorta mir, bio je explozivan, puno otkosa ali kratko vrijeme, zatim tetraflorum duže traje ali manji prinosi.........
ovo moje je linos iz italije je sjeme, pokazao se super odličnim i imam ga opet za sjeme, uspio sam nabavit :D

od engleza ima isto svašta, ja imam naki i calibra, srednje rane, i naravno križanac boxer koji zauzima največe površine
uglavnom imam sve tri mogučnosti da bi izbjegao košnju svega u isto vrijeme i da mogu kvalitetno napravit posao :D

šanana sve se može iskombinirat, i ta suša se dade sredit, u suši če ljuljevi u mixu nestat a zavladat če djeteline, isto ko što imaš lucernu za kosit po ljetu tako če i djeteline zavladat, a opet na prolječe če vladati ljulj, ljuljevi su biljke hladnijeg vremena
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Znači tokom ljeta bi trebalo biti obilje djeteline, kaj ne :?: :mrgreen:
Kak bi tu išla sjetvena norma, je 50:50 :?:
jel bi došlo do skupnog rasta obadviju kultura odjednom u kojem periodu, da to bude mix sjenaža :?: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Znači tokom ljeta bi trebalo biti obilje djeteline, kaj ne :?: :mrgreen:
Kak bi tu išla sjetvena norma, je 50:50 :?:
jel bi došlo do skupnog rasta obadviju kultura odjednom u kojem periodu, da to bude mix sjenaža :?: :mrgreen:

to ti sve ovisi o gnojidbi, sortimentu, vremenskim uvjetima, tlu, to češ vidjet na polju

prvi otkos če bit jako puno ljulja, a sve kasnije če se povečavat djeteline.
sjetvena norma, buš vidio kolko košta djetelina jer nisu jeftine, a mix si napravi ovisno o svojim potrebama :D

ako je 50:50 onda če bit podjednako svega, a ako je npr 70;30 za ljulj onda je on jači ali sve češ vidjet na polju jer trave i djeteline traže drugačiju tehnologiju uzgoja jedni spram drugih
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Vidjet čemo na jesen što če na polju rasti :mrgreen: , ti se samo pobrini da imaš ljulja za sjeme :roll: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Vidjet čemo na jesen što če na polju rasti :mrgreen: , ti se samo pobrini da imaš ljulja za sjeme :roll: :mrgreen: :mrgreen:

evo linos za sjeme, tu je i ove godine bio linos, nakon kombajniranja je preoran, posijana zob, i ona je u 10 mjesecu zaorana, i sad je opet linos za sjeme :D
sijano u listopadu
pikčr
Obrisan neispravan link.

i još jedna malo dalje uslikana, isto linos, za košnju, sijano nakon kukuruza krajem listopada :D
Obrisan neispravan link.

malo je danas zima pa nisam fotosešn obavio sa inspiracijom :shock:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bude kod tebe sjemenske robe ohoho!!! :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo moje repice za zelenu krmu, sijana krajem 9 mj (mislim :scratch ), a ovo je slikano u polovici 11 mj! :mrgreen:

Obrisan neispravan link.

Jedini spas za prolječe uz lucernu!!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

el stigneš sve pokosit za vrijeme cvatnje za krave :?: pošto brzo ostari masa :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
el stigneš sve pokosit za vrijeme cvatnje za krave :?: pošto brzo ostari masa :?:

Dok počne dobivat žute cvjetove krečem u košnju, puno se pokosi, a i puno je pojedu :mrgreen: , sočna je, kasnije kako stari stabiljka se deblja, ali je masna i krave to obožavaju, samo grickaju ko štapiće cijeli dan :mrgreen: , sad pošto imam samoutovarnu stavim 4 noža i to se malo prokvaca i još bolje bude!
predprošle godine smo sve ručno izvozili :idea: , prošle ju nism sijal, a sad jesem i fala bogu kaj jesam :mrgreen:

Mlijeko je velike masnoče od toga, za bjelančevine se nesječam točno koliko su bile, budemo vidli u 4 mjesecu :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh