• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta
B

brundalo

Guest
Re: Ljulj

cabage kaže:
Ne znam bi li skodilo da je zemlja alkalna, to bolje bogec zna. Moje neke parcele imaju ph 7,4. Uglavnom vecina je od 6,5 do 7,0. Ja sam radio analizu preko Podravke i u poljoprivrednom institutu u Zagrebu, ali preko Viro d.d. Mozes i u Osijeku, Zavod za tlo, lijepo ih nazoves i oni ti objasne proceduru, ovisno za koju kulturu trazis. Telefone potrazi na internetu.
Uzorkovanje.... najbolje na sto vise mjesta na parceli. Primjerice hektar. Uzmes dijagonalu i na svakih par metara iskopas rupu dubine cca 30 cm. Tada uzmes stihacu i odrezes jedan komad u rupi debljine 3-5 cm do cijele dubine rupe. Tada na stihaci nozem odrezes krajeve zemlje, tako da dobijes, nazovimo to tako, ciglicu, koja je jednako siroka i gore i dolje, tako da uzorak bude jednak po cijelom presjeku. Tu zemlju stavis u kantu ili tacke i odes kopati drugu rupu, i tako sto vise to bolje.
Na kraju svu zemlju koju dobijes u onoj kanti ili tackama, dobro promijesas i odstranis pola. Zatim opet ostatak dobro promijesas i opet odstranis pola. Pa opet isto i onda odstrani za otprilike kilogram zemlje i stavi u vrecicu. To ce biti uzorak za analizu koji bi trebao biti valjan pokazatelj prosjecne kvalitete tla na tvom zemljistu.

Decko hvala na savjetu. Ja san to vec sve zna ali ima problem i to ne mali na kojega mi ni strucnjaci nisu dali odgovor.
Naime ima normalno njesta di bi moga iskopat tih nesretnih 30cm tla ali 99% se ne moze ic ispod 5 cm. A sta sa time? :scratch :scratch :scratch
Inace sta se tice onoga misanja zemlje ja mislin da bi to najbolje bilo stavit u gradjevinsku mijesalicu i otprve sve dobro izmisat i onda pravac.. analiza
E iman jos jedno pitanje. Koliko je ljulj otporan na gazenje i ispasu, posto sumnjam da ako ga i uspijem posijat da cu uspit napravit sijeno, vise bi ga koristija za ispasu i za kosenje i trosenje u svjezem stanju. Ima li kakva druga trava koja bi se mogla tako koristit ili mozda leguminoza? :scratch
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Ljulj

To ce najbolje odgovoriti bogec. Samo da prezivi kolinje....
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Ljulj

cabage kaže:
To ce najbolje odgovoriti bogec. Samo da prezivi kolinje....

evo me :!: :!: :!: :!: :!:
ali sam rekao svinjama, ill be back :shock:

ovako što se tiče divljeg ljulja, pazite da ga ne zamjenite sa opasnim korovom zvanim pirika, agrpiron repens, jer po nadzemnom djelu se razlikuju samo po položaju klasiča u klasu.
znači ako je nikao divlji ljulj, ima predispozicije i kulturna biljka, samo ne treba zaboravit da se korovske vrste lakše i bolje prilagođavaju svim uvjetima od kulturnih biljaka.
po kvaliteti je najbolji englez ali ima manje mase, nakon toga je talijan koji ima puno mase a malo manje kvalitete, zato ja favoriziram križance jer dobijem kvalitetu engleza a masu talijana, englez podnosi ispašu dok je talijan košni tip, ali to ovisi o samom korištenju.
ph tla , nitko nema tako visoki ph da nebi ljulj rastao, osim ako netko sam ne pretjera sa kalcifikacijom, inače nemože ni super ph nadoknadit manjak hranjiva ili dodavanje hranjiva u krivo vrijeme, uh dobre mjere uzgoja i ishrane dobar ph vam donosi bolje iskorištenje tih hranjiva jer se ne vežu na koloide tla i ne prelaze u netopive oblike, znači dobar ph= hrana na pladnju :D naravno ako ju dadete biljci
brundalo po pročitanom ti bi koristio ljulj preko jeseni i zime , a u sušno doba sirak, to znači da bi večinu godine imao krmu

a ja nebi bio ja kad nebi metnuo jednu zimsku sliku ljulja, slijedi pikčr
Obrisan neispravan link.
:D :D :D :D :D :D
 
B

brundalo

Guest
Re: Ljulj

@bogec da te ne citiran
Moja razmisljanja idu u tom pravcu iz razloga sto bi uvik ima zelenu masu za hranu. Ti znas sta to znaci. Puno sira i dobrih janjaca.Ja mislim da to nije uopce losa ideja, ne znam sta ti velis??. A za sliku mogu samo rec uff :scratch A piriku..... ovce ju jedu ka blesave i ne smeta in
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ej Bogec, daj reci kad si sijao taj ljulj?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Ej Bogec, daj reci kad si sijao taj ljulj?

misliš ovaj na slici iznad, to je sijano polovicom rujna, dok smo ostale sijali podosta kasnije, sijanje je trajalo sve do kraja listopada i super je, nisu veliki ko ovaj taman za zimu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bogec, jel budeš skinuo taj ljulj prije snijega???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec, jel budeš skinuo taj ljulj prije snijega???

nema tu frke oko snjega, to su babske priče da bu ljulj propo il tak nešt, prošle godine (slike na početku teme, mislim moja prva slika tu), smo kosili početkom veljače a isto je bio velik veči od ovog sad, i ništa nije propalo, čak što više ta masa je očuvala korjen od smrzavanja, tak da stignem pokositi to, naravno ako vrijeme dozvoli, a ako ne onda rano na prolječe, i da vidiš kak onda super kreče u novi rast :D

a sad sam skužio zakaj pitaš, da si malo nakosiš pa utovarkom malo odpeljaš doma, joj, joj, joj al sam te skužio ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec, jel budeš skinuo taj ljulj prije snijega???


a sad sam skužio zakaj pitaš, da si malo nakosiš pa utovarkom malo odpeljaš doma, joj, joj, joj al sam te skužio ;)

A ma neeeeeeeee :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , ja ga pokosim komplet, ti mi ga samo izbaliraš i natovariš bale na prikolicu i ja doma pogostim kravice! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
bogec kaže:
[quote="ŠANANA IMT 565":2a45ie95]Bogec, jel budeš skinuo taj ljulj prije snijega???


a sad sam skužio zakaj pitaš, da si malo nakosiš pa utovarkom malo odpeljaš doma, joj, joj, joj al sam te skužio ;)

A ma neeeeeeeee :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , ja ga pokosim komplet, ti mi ga samo izbaliraš i natovariš bale na prikolicu i ja doma pogostim kravice! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:[/quote:2a45ie95]
A da ti samo dotiras-dopelas kravice da se same pogoste :mrgreen: :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Najbolje da ja kupim imanje u pisanici i krave raspustim po bogecovim livadama pa nek se one najedu do mile volje! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Najbolje da ja kupim imanje u pisanici i krave raspustim po bogecovim livadama pa nek se one najedu do mile volje! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:idea:
:shock: :lol: :mrgreen:

a kolko ti to misliš još krava kupit da to sve pojedu, pogledaj na slici gdje je šuma, ljulj je do šume, a pokraj njega desno (ne vidi se) su ona polja boxera gdje je bilo mali milijun bala, pa te pitam kolko ti treba krava za to
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ja ti pošaljem ovih svojih 7 travožderki, biljožderki, silažožderki, sjenožderki, meljožderki......one ti to pokose kaj se budeš čudil :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Več neznam po koji pit velim da se prokleto grizem zbog toga kaj nisam posijal nešto ljulja ove godine, asd bi več lagano hranil sa sjenažom :blackeye , a ovak gubim mlijeka i mlijeka za bezveze, proklet bio!!!!!!!!!!!!!!!! :blackeye !!!

btw@ ako štalu dovršim, na ljeto če bit 15 kravica!!!!!!! i puuuuno, puuuuuno balica sjenaže!!!! :mrgreen:



Nego bio sam u nedjelju u V. Pisanici, prošao 3 puta pokraj bogecove hiže, al pošto Yugo nema kočnice :mrgreen: ,nisam mogao stati.
Bogec kak se to odnosiš prem balirki, stoji jadna na vrtu sva omotana u neki najlon ko eskim!!!! :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Nego bio sam u nedjelju u V. Pisanici, prošao 3 puta pokraj bogecove hiže, al pošto Yugo nema kočnice :mrgreen: ,nisam mogao stati.
Bogec kak se to odnosiš prem balirki, stoji jadna na vrtu sva omotana u neki najlon ko eskim!!!! :mrgreen:

i da nakon tri puta nisi uspio odredit kad da počmeš usporavat da se zaustaviš, ma mislim stvarno ,el nisi mogo doč malo unutra :!:

sigurno si skužio vreče sa brašnom :shock:
a balirka je ready for the action, :D , jer ona ima stalno posla :D
pod ceradom je, a kaj ču kad nemam garažu za nju, ma ni za jedan stroj, sve je prekrito najlonima i ceradama, a eto ni bogec nemre imat sve

šta se brineš, bude ljulja, buš posijao nagodinu, sam treba radit :D
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Lako se vama šaliti al mogu reči da sam se namalo iznenadio prošle godine nedgje u veljači, dok na poljima nije bilo ničega osim nešto slabih pšenica i normalno ljulja talijana koji je bio prekrasan, neki nadobudni ovčar neterao svoje stado na moj ljulj a ja sam onda baš naišao. Pošto me skužio dao je petama vjetra. Odma sam se setil pokojnog dede koji je sa svojom dvocjevkom 16-com čuvao pšenice od čobana.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bude, bude, u prolječe če više radit sijačica za žita, nego za kukuruze! :mrgreen:
Ma bio sam s tatom kod onog tipa u Bedeniku, pa ajde reko da započim napoprečke, po onom šodraku do Pisanice, i vozime se mi tvojom ulicom, odmah kad se dođe na onaj brijeg, al nisam ja znal, sad si ja mislim koji je broj, i sjetim se broja i ulice i kad smo se vračali onda sam vidio gdje si, al pošto si rekao da nebudeš bil doma, a i starom se žurilo doma pa tak jednostavno nisam stal, budem i ovaj tjedan išao u lasovac, u LaBo, tražim neke tranverze za ralicu, samo neznam točno koji dan, pa onda dođem do pisanice i stanem kod tebe!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Branimir 105 s kaže:
Lako se vama šaliti al mogu reči da sam se namalo iznenadio prošle godine nedgje u veljači, dok na poljima nije bilo ničega osim nešto slabih pšenica i normalno ljulja talijana koji je bio prekrasan, neki nadobudni ovčar neterao svoje stado na moj ljulj a ja sam onda baš naišao. Pošto me skužio dao je petama vjetra. Odma sam se setil pokojnog dede koji je sa svojom dvocjevkom 16-com čuvao pšenice od čobana.

Moj je stari lovac, i često je znao iči čuvati kukuruze od divljih svinja, nebi vjerovali kaj se sve može vidjeti i po danu i po noči! :mrgreen:

Imaš pravo branimire, kriza mi bude do košnje lucerne i repice, a to je tek u 4 mjesecu, a do tada treba preživjet na silaži, a mlijeka bude kap na kap!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565: kaj nemaš ni jednu balu sjenaže????
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Na moju veliku žalost, NEMAM I SAD SAM LUD KO NITKO I POJEST ČU SE ŠTO NISAM NEŠTO LJULJA POSIJAO!!!!!
Sad mi je takva kriza s hranom da sam čisto lud, fala bogu bar smo puno nasilirali, al kaj to vrijedi kad nemogu proizvesti mlijeko od silaže!!!! :( :( :( :( :( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Na moju veliku žalost, NEMAM I SAD SAM LUD KO NITKO I POJEST ČU SE ŠTO NISAM NEŠTO LJULJA POSIJAO!!!!!
Sad mi je takva kriza s hranom da sam čisto lud, fala bogu bar smo puno nasilirali, al kaj to vrijedi kad nemogu proizvesti mlijeko od silaže!!!! :( :( :( :( :( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
o jesi i ti lik :supris: :supris: :madmana: :roll: pa mogao si bogcu reč i kakvih 20bala bi ti narolao. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh