• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec, kak budeš prije zime, tj snijega, teleportiral sve bale doma, koje su ti na večoj udaljenosti?

reko da se organizira neka dobrotvorna akcija za bogeca! :mrgreen:

bogami bi mogli organizirat, pa ipak sam ja bogec

a polako čemo sve izvest, jednu po jednu, a šta če tek bit iduče godine, po mojem planu bar 500 bala sjenaže u proljeće, pa ko če se vozit po par kilometara po svaku balu :shock: ali bolje nek ima , več mi to budemo izvezli :D
za vozit sa masseyom ima dobrovoljaca kolko oš, ima lista čekanja, a sa zetorom neče niko, pa moram ja
 
A

Alen

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
za vozit sa masseyom ima dobrovoljaca kolko oš, ima lista čekanja, a sa zetorom neče niko, pa moram ja

Kad si ti bogec u pitanju, jedan dan ču vozit zekana a drugi masseya.... Izmjenjivat čemo se nije uopče problem ako treba pomoći :!: :!:
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec odlično ti je baliranje, zanima me el ta tvoja preša nema trepu pa moraš vozit unazad kad kipaš balu.
Što se tiče komentara na oblik bala iz iskustva mogu reći da oblik bale ovisi o mnogo faktora obliku složnice starosti i provenutosti trave pa i o načinu vezanja. Preporuka za vođenje preše kod baliranja sjenaže iz literature je voziti 10 do 15 metara lijevo, a zatim desno nikako ne stalno lijevo desno. Slika pobjedničke bale sa natjecanja KŽ 07.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Alen kaže:
bogec kaže:
za vozit sa masseyom ima dobrovoljaca kolko oš, ima lista čekanja, a sa zetorom neče niko, pa moram ja

Kad si ti bogec u pitanju, jedan dan ču vozit zekana a drugi masseya.... Izmjenjivat čemo se nije uopče problem ako treba pomoći :!: :!:

A ma nabavi ti meni dvoje dobre vilice, pa ti ja dođem sa Sameom vozit bale, jednu napred, a jednu iza i odma ubijem dvije bale jednim udarcem! :mrgreen:

Pak bi nas četvorica izvezli te bale, pardon trojica, ja radim sam, a vas dva po jednu!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Branimir 105 s kaže:
bogec odlično ti je baliranje, zanima me el ta tvoja preša nema trepu pa moraš vozit unazad kad kipaš balu.
Što se tiče komentara na oblik bala iz iskustva mogu reći da oblik bale ovisi o mnogo faktora obliku složnice starosti i provenutosti trave pa i o načinu vezanja. Preporuka za vođenje preše kod baliranja sjenaže iz literature je voziti 10 do 15 metara lijevo, a zatim desno nikako ne stalno lijevo desno. .

hvala rođo :D

nisam ju još dobio, a nisam ni išao po nju, sad mi je velika sezona i nemam se vremena vozakat po to, sve če bit, tak su obečali iz agroklasa :D

je znam da treba ič određeno vrijeme lijevo pa onda desno, a najbolje je kad je flanka širja tj ko pick up pa se sam vozim.
na balirki na mreži su dva graničnika koji malo skupe mrežu, i to je super kad ju osovljenu otvorim mogu ju normalno otvorit bez nacukivanja, zato je malo mreža uvučena od rubova.

ako je ova bala pobjedila , ja mogu potpuno pijan osvojit prvo mjesto, mojih 99% bala su ljepše od ove, pa valjd je bolja balirka, pa nebi galignani koristili petinger , massey i fendt , znači super je
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ej momci, evo mene opet s onu stranu bare. Od slika nista dok se ne vratim u lijepu nasu, a do onda vam mogu reci sto se ovdje moze vidjeti.
Evo, danas sam upravo bio na jednom od najvecih istrazivackih centara za poljoprivredu u svijetu. Mozda povrsinom i nije najveci, ali obuhvatom znanstvenih istrazivanja medju vodecima. Prostire se na povrsini od 7000 hektara i pokriva ama bas sve sto covijek zamisli. Stocarstvo, ratarstvo, povrtlarstvo, zastitu bilja, pcelarstvo, bobicastvo voce... Hrpa toga. To smo sve lijepo obisli autobusom, jer pjesice ima tri dana jahanja :mrgreen: :mrgreen:
Od interesantnih stvari sam vidio ljulj posijan mulch sjetvom u kukuruziste. Oni to siju tako da ne kose u jesen, vec da naraste dovoljno do zime, pa da prezimi i da krecu s kosnjom u proljece. Za sada je u odlicnoj kondiciji, bar na izgled.
Uglavnom rade cuda s tom mulch sjetvom i sadnjom. Mene je zadivila proizvodnja rajcice sadnjom u mulch od grahorice, no to je neka druga tema.
Imaju knjiznicu sa preko 4 milijuna knjiga na 75 svjetskih jezika. Imaju bazu koja sadrzi preko 75 milijuna razlicitih vrsta stetocinja.
Razvijaju proizvodnju papira i nesto poput plastike od, nebi vjerovali, perja. U ruci sam drzao cvjetnjak koji je napravljen od perja, pa i papir i nesto slicno stiroporu. Stvarno nevjerojatno.
U biti, da vam sve bude jasnije, sve je to u sklopu ministarstva poljoprivrede. Sve financira drzava, pa onda nije problem bilo sto napraviti. Rekli su i koliki im je proracun, no ne bih htio sada reci nesto sto nisam siguran. Mislim da je rekao preko 1 bilijun dolara, ali nisam siguran.
Vidjeli smo stale sa kravama, posebno telci u igluima, posebno do godine starosti, posebno od godine pa do oplodnje, pa opet posebno steone junice. Sve ne izgleda tako savrseno kako zvuci, jer su to vec stariji objekti, a i hrpa je to zivotinja na jednom mjestu. U biti, ima puno manjih objekata, tako da i meni zvuci cudno brojka od preko 7000 zivotinja na farmi. Dobro, tu su i svinje, nesto peradi, ali ne puno.
Vise necu ici u slicne obilaske, pa vjerojatno i necu vise ovako dosadjivati. Ako sam kome dopi.... nek primi moju ispriku.
Pozdrav svima vama u Hrvatskoj, koja mi je sve draza kako ovdje prolaze dani. A gdje je 2. prosinac :?: :?: :?:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kaj ce ti dobar oblik bale ak nije pravilno zamotana. Dobro,svi teže tome, pa i ja. E sad ak je koja nesimetrična neće se kravice ljutit,bitno da nije trula.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

markec kolko sam skužio ti težiš nekim perfektim balama, sa savršenim rubom, tako da se po tim mjerama treba nazvat nova jedinica za mjerenje a to je baličnost, tako da bi imali opseg baličnosti, promjer baličnosti.
alen govori jedno ja drugo ali nijanse su to, pa kak su seljaček i šanana skužili a ti nemožeš
povečaj treču sliku onu sa puno bala, pa pogledaj da su sve dobre, inače ova rasprava o tome kolki opseg flanke treba bit i kolko travki u njoj treba bit na ulazu u balirku je beskorisna, bitna je samo trava i kvaliteta trave i da su bale odgovarajučeg oblika i kvalitete, eto


bogec nisam nigdje spomenuo da ti bale nisu dobre ili nemaju dobar izgled :!: :!: da pače bale su ti u najboljem redu pošto je to ljulj :!: zato nemoj reč da ti bale kritizram :blackeye
ja samo velim kakv mora biti plast da bi bala bila čim ljepša a kako i toma84 kaže svakako da je bolje da bala izgleda čim ljepše al opet može i izgledat potkoso al bitno da se ne kvari ;) nebre svaka biti naj naj :D
ŠANANA IMT 565:imam dosta iskustva s prešama i plastima kakvi moraju biti ;) plast mora biti manji al ne opet minijatura i pravilo je da se kupi prvo s jedne strane pick upa onda se preselis na drugu stranu i tako češ imati lijepe bale..ako je plast širok možeš imati probleme jer on je uvijek u sredini deblji nego sastrane tak da če opet biti sredina veča od ugla a u pravilu uglovi moraju biti popunjeni...
ako sam u krivu ili sam šta krivo napisao neka me netko ispravi :p :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Eto vidiš, sve je u najboljem redu! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Eto vidiš, sve je u najboljem redu! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
tako je... :partyman:
 
B

brundalo

Guest
Ljulj

Kako san ja za ovu temu analfabeta, a volija bi stogod naucit od vas mahera koji se time bavite naveliko....
Pivajte golubovi sve sta znate o tome. U mene rastu neke trave slicne ljuljevima. Dal je to kome "pobiglo" sjeme ili je to neka divlja vrsta ..... uglavnom ima ga samoniklog. Sta i kako sve triba za ljulj. Koji je najbolji za kisela tla itd itd. Od svega samo znan da ne podnosi susu, ali docim malo vlage krene eto ga i raste ka blesav cilu zimu sve tamo do prvih susa.
Koji je najbolji za spremanje sijena? koliko se tako pokosena masa triba susit? Koliko visok triba bit za kosit ga? ma samo pucajte. Istina po ogradama ga ima malo ali onako uz puteve u kombinaciji sa divljom zobi i zitom ima ga dosta. Poceja je cak probijat i tamo di san ocistija nesto terena za pasnjake a da ga ja nisan sija.
Sutra cu provat slikat nesto pa mi vi recite sta bi to moglo bit :scratch :scratch :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Ljulj

Kod mene ga također ima samoniklog, pogotovo kad recimo neko dobro ne preore strnak, tu na prolječe sam iznikne kaj čisto lijepo izgleda!
Za sušit ti budem ja nekaj probal napisati, ovako, najbitnije je da ga pokosiš prije nego li dođe u sjeme, tj mora se pokosit kad je mlad i nema sjemenki, sušenje ja vršim kao i kod običnih livada, samo traje nekoliko dana duže pošto je to ipak kvalitetnija masa od običnih livadnih trava pa se mora malo duže sušit i mora se dovoljno prosušit da se kasnije ako ga baliraš nebu pljesnivio u balama!
Eto, barem nešto! :mrgreen:
 
B

brundalo

Guest
Re: Ljulj

ŠANANA IMT 565 kaže:
Kod mene ga također ima samoniklog, pogotovo kad recimo neko dobro ne preore strnak, tu na prolječe sam iznikne kaj čisto lijepo izgleda!
Za sušit ti budem ja nekaj probal napisati, ovako, najbitnije je da ga pokosiš prije nego li dođe u sjeme, tj mora se pokosit kad je mlad i nema sjemenki, sušenje ja vršim kao i kod običnih livada, samo traje nekoliko dana duže pošto je to ipak kvalitetnija masa od običnih livadnih trava pa se mora malo duže sušit i mora se dovoljno prosušit da se kasnije ako ga baliraš nebu pljesnivio u balama!
Eto, barem nešto! :mrgreen:
Hvala sta da recen drugo, a ja mislin da ce se i Dr bogec ukljucit pa ce objavit nesto he he ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Ljulj

Hoče, hoče, samo kad se vrati sa kolinja!
Dok sve žive svinje pokolju po selu i okolici onda bude više na forumu!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Ljulj

Nesto samo o onome kisela tla. Prijatelju Brundalo, od svega ti je najjeftinije napraviti kalcifikaciju kiselog tla. Svaga kruga operacija kao pojacana gnojidba, navodnjavanje, gusci sklop i kojekakve kerefeke nemaju neke logike ako je tlo kiselo. Tko god ne vjeruje ovome, neka sam isproba. Svaka biljka ima tocno odredjen ph na kojem najbolje uspijeva i svako odstupanje smanjuje prinose i kvalitetu da naglasim. Ja sam se u to najbolje uvjerio. Uz istu kolicinu gnojiva na razlicitim ph vrijednostima tla prinosi mogu biti i u pravilu jesu iznenadjujuce razliciti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Ljulj

Ko ispituje kiselost tla, tj. gdje bi mi bilo najbliže predati uzorke tla i kak se oni pravilno uzimaju i jel škodi ako se izvrši kalcifikacija na tlu za koje se nezna koj mu je PH vrijednost???
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Ljulj

Ne znam bi li skodilo da je zemlja alkalna, to bolje bogec zna. Moje neke parcele imaju ph 7,4. Uglavnom vecina je od 6,5 do 7,0. Ja sam radio analizu preko Podravke i u poljoprivrednom institutu u Zagrebu, ali preko Viro d.d. Mozes i u Osijeku, Zavod za tlo, lijepo ih nazoves i oni ti objasne proceduru, ovisno za koju kulturu trazis. Telefone potrazi na internetu.
Uzorkovanje.... najbolje na sto vise mjesta na parceli. Primjerice hektar. Uzmes dijagonalu i na svakih par metara iskopas rupu dubine cca 30 cm. Tada uzmes stihacu i odrezes jedan komad u rupi debljine 3-5 cm do cijele dubine rupe. Tada na stihaci nozem odrezes krajeve zemlje, tako da dobijes, nazovimo to tako, ciglicu, koja je jednako siroka i gore i dolje, tako da uzorak bude jednak po cijelom presjeku. Tu zemlju stavis u kantu ili tacke i odes kopati drugu rupu, i tako sto vise to bolje.
Na kraju svu zemlju koju dobijes u onoj kanti ili tackama, dobro promijesas i odstranis pola. Zatim opet ostatak dobro promijesas i opet odstranis pola. Pa opet isto i onda odstrani za otprilike kilogram zemlje i stavi u vrecicu. To ce biti uzorak za analizu koji bi trebao biti valjan pokazatelj prosjecne kvalitete tla na tvom zemljistu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Ljulj

Pa nebi bas tako bilo. Najbolji je ph 6,5 do 7,0. Lucerna voli i do 7,5. Ne valja ako je prealkalno tlo. Mozes bez brige natuci do 7,5 pa si onda miran neko vrijeme s kalcifikacijom.
 
Na vrh