• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A gdje će rasti, na ovim zimama? Zgusnuo se dosta, to sam primjetio. Ono, kad su bile one smrzavice, djelomice je pobijelio, smrzo se, ali sada toga nema, sve je opet zeleno i čeka malo sunca i topline.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Vratih se iz Opatije 8) 8) 8) 8) 8)
Ak mislite prihranjivat kanom mozete slobodno, njemu treba vlage da djeluje a i sada zbog zime ljulj i ostale trave su gladne pa ce im cim temp. poraste trebati lako dostupni dusik (150-200Kg KAN-a) slobodno i onda nakon svakog otkosa po 200kg KAN-a i imas trave ko u prici (osim u ljetnim vrucinama :cry: :cry: :cry: )
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

imam neku dilemicu :D

ovako imam posijano nešto repice oko 1/4 rali (trifrtalja) i kad nju pokosim za zeleno htio bih posijati lucernu gore, al pošto se lucerna sije u 8 mj., a ja ču ovo pokosit več u 5. mj., e sad me interesira dali da posijem kukuruz po repici te da ga do 8. mj. posiliram kakav bude i da posijem lucernu po kukuruzu ili da ostavim praznu zemlju do sjetve lucerne što mi se baš i neće, te kaj se mora poštovati kod sjetve raznih kultura, tj. što na što nesmije, odnosno smije ići...... molim komentirajte i pojasnite mi kaj bi bilo najbolje :scratch :scratch :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
imam neku dilemicu :D

ovako imam posijano nešto repice oko 1/4 rali (trifrtalja) i kad nju pokosim za zeleno htio bih posijati lucernu gore, al pošto se lucerna sije u 8 mj., a ja ču ovo pokosit več u 5. mj., e sad me interesira dali da posijem kukuruz po repici te da ga do 8. mj. posiliram kakav bude i da posijem lucernu po kukuruzu ili da ostavim praznu zemlju do sjetve lucerne što mi se baš i neće, te kaj se mora poštovati kod sjetve raznih kultura, tj. što na što nesmije, odnosno smije ići...... molim komentirajte i pojasnite mi kaj bi bilo najbolje :scratch :scratch :scratch

pokosi repicu, posij grupu 200 kukuruze, njih posiliraj i deri lucernu :D malo pogledaj s čim prskaš da nebi imalo ograničenja u plodoredu, poput lumaxa na grašak i soju
nema veze što je kukuruz, ono sa strnjakima i da se na njih samo mogu sijat trave i djeteline su glupost, samo ti sij gdje god možeš i ja sijem ljuljeve i djeteline po kukuruzima sve do kraja 10 mjeseca pa je dobro

inače ja ne bacam još gnojivo, još nisu uvijeti za to, po datumu da ali po vremenu ne :!:
ja ne gledam datum ja se držim uvijeta na polju i vremenskih prilika
prošle godine sam kosio 24 veljače , što ove godine nebude slučaj, treba se prilagodit uvijetima
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Prskam večinom sve sa radazin extra, neznam jel bude škodilo, kolika mu je karenca :?: :scratch
ubiti ne planiram imati prvi otkos u jesen, nego na proljeće, tak da mislim da nebude škodilo, osim ako bude topla zima da budem moral pokositi :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
Prskam večinom sve sa radazin extra, neznam jel bude škodilo, kolika mu je karenca :?: :scratch
ubiti ne planiram imati prvi otkos u jesen, nego na proljeće, tak da mislim da nebude škodilo, osim ako bude topla zima da budem moral pokositi :scratch

nisi ti shvatio

ovako ako kukuruz prskaš lumaxom, a on ima ograničenja u plodoredu, i to na grašak, to znači da če on uništiti taj grašak

tako pripazi i na lucernu, pročitaj na radazinu kaj piše i sve bude ok
to nema veze kad češ ti kositi, več na to da li ta aktivna tvar iz tog sredstva djeluje štetno na neke kulture
znači kad prskaš kukuruze i bilo šta drugo a prskaš sa zemljišnim herbicidima ne sistemicima i kontaktinim, pročitaj upute da vidiš na kaj nepovoljno djeluje, a uvijek moraš imat na umu šta češ sijat nakon toga :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
ŠANANA kaže:
Prskam večinom sve sa radazin extra, neznam jel bude škodilo, kolika mu je karenca :?: :scratch
ubiti ne planiram imati prvi otkos u jesen, nego na proljeće, tak da mislim da nebude škodilo, osim ako bude topla zima da budem moral pokositi :scratch

nisi ti shvatio

ovako ako kukuruz prskaš lumaxom, a on ima ograničenja u plodoredu, i to na grašak, to znači da če on uništiti taj grašak

tako pripazi i na lucernu, pročitaj na radazinu kaj piše i sve bude ok
to nema veze kad češ ti kositi, več na to da li ta aktivna tvar iz tog sredstva djeluje štetno na neke kulture
znači kad prskaš kukuruze i bilo šta drugo a prskaš sa zemljišnim herbicidima ne sistemicima i kontaktinim, pročitaj upute da vidiš na kaj nepovoljno djeluje, a uvijek moraš imat na umu šta češ sijat nakon toga :!:

aha, sad mi je kristalno jasno, nisam te prvi put skužio :D
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Cuj Šanana, taj Radazin extra ti ima u sastavu djelatnu tvar atrazin a kod njega u literaturi ne preporucuju sjetvu lucerne narednih 15 mjeseci a slicno je i za Radazin extra TZ, drugim rjecima ne sij lucernu ako si te godine spricao s navedenim sredstvima. Uvjek je pametno posavjetovati se s strucnjacima iz Herbosa oko toga posto su to njihova sredstva al mislim da ces dobiti isti odgovor.
Mozes probati sijati soju pa za zeleno, mislim nisam to nikad probao al kontam da bi islo :scratch :scratch :scratch :scratch
ono sto ranija grupa soje i imas jos i zrna u masi
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: krmno bilje i travnjaštvo

heh,da, grdo je z tim otrovima,ak malo ne paziš ode sve kvragu...ja osobno sijem lucerne po strništu(zob,ječam ili pšenica)
tak da tu godinu uglavnom nije prskano,a nakon skidanja žitarice ide gnojenje stajskim i plitko oranje,zatim nakon kojih mjesec dana drljanje ili plitko tanjuranje,i pred sjetvu ponovno gnojenje sa umjetnim i zaoravanje te završna priprema za sijanje,te onda sijem :roll: ...do sad nemrem reći da sam koji put fulal :lol: :mrgreen: :mrgreen: raste ko blesava :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
Cuj Šanana, taj Radazin extra ti ima u sastavu djelatnu tvar atrazin a kod njega u literaturi ne preporucuju sjetvu lucerne narednih 15 mjeseci a slicno je i za Radazin extra TZ, drugim rjecima ne sij lucernu ako si te godine spricao s navedenim sredstvima. Uvjek je pametno posavjetovati se s strucnjacima iz Herbosa oko toga posto su to njihova sredstva al mislim da ces dobiti isti odgovor.
Mozes probati sijati soju pa za zeleno, mislim nisam to nikad probao al kontam da bi islo :scratch :scratch :scratch :scratch
ono sto ranija grupa soje i imas jos i zrna u masi

to sam i mislil, ubiti, nemoram niti prskati :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: skoristim zemlju danebude prazna, kukuruz tak i tak posiliram za zeleno, to sve bikovi pojedu, svaki dan po malo :D , a i vjerojatno postoji neki herbicid koji nebi škodio za lucernu :?: :scratch ili MOTIKA :lol: :lol: :lol: :lol:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Nisam baš upučen u kukuruzne herbicide, ali meni se nekako čini blesavo koristiti zemljišne herbicide. Takav herbicid uvijek truje tlo, uvijek su neka ograničenja plodoreda. Meni se više sviđaju, kak se ono zovu, translokacijski, ispravite me ako griješim :oops: . Poprskaš kad poniknu korovi i riješiš se svih problema. Ja koristim Task 64 WG i nikad nikakvih problema s plodoredom nemam.
Znam loše strane zemljišnih herbicida iz iskustva u povrćarstvu i duhanu. Jedan krasan otrov koji tak očisti zemlju u duhanu se zove Command i nemojte ni misliti sijati bilo šta iza duhana osim opet duhan, naravno ako koristite preporučenu dozu od 1 litre na hektar.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A cuj herbicidi su nuzno zlo. Oko te podjele herbicida imas 2 velike grupe i to tzv. translokacioni ili sistemici i kontaktni herbicidi. Sama rjec kaze kontaktni znaci djeluju prilikom kontakta i sprze zelenu masu i u glavnom su selektivni prema kulturi koju spricas ovisno o fenofazi rasta, dok sistemike biljka upija putem lista, korjena i oni djeluju unutar biljke i vrlo efikasno unistavaju visegodisnje korove kao npr pirika, osjak.
Ja za lucernu koristim Tor, Pulsar, Basagran, neki od graminicida i neki insekticid na bazi piretroida i lucerna je cista. E da nekad treba koristiti i kerb al on ima karencu od 120 dana pa nije bas zgodan ukoliko hocete zelenu masu a ne sjeme.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

institut, kaj bi preporučil za špricanje kukuruza, nakon kojeg bi več u 8 mj. išla lucerna gore :?: :?: :?:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
institut, kaj bi preporučil za špricanje kukuruza, nakon kojeg bi več u 8 mj. išla lucerna gore :?: :?: :?:

Cuj Šanana, evo da ti pastam kaj su napisali iz poljoprivredne sluzbe: "Na parcelama koje su bile zasijane ozimim žitaricama, a one su bile tretirane triasulfuronom (Dicuran forte 80 WP, Tena, Logran 20 WG) lucernu smijemo sijati tek nakon 24 mjeseca.

Također primjena klopiralida (Lontrel 300, Lira, Logo 300 i dr.) koji se koristi za suzbijanje korova u ozimim i jarim žitima, kukuruzu i uljanoj repici ograničava sjetvu lucerne kao sljedeće kulture. Pripravci na bazi florasulama (Mustang SE, Lancelot 450 WG) koji se koriste za suzbijanje korova u ozimim i jarim žitima, ograničavaju sjetvu lucerne (Lancelot) 10 - 13 mjeseci.

Potrebno je upozoriti proizvođače da i primjena nikosulfurona (Motivell, Samson 6 SC) koji se koriste za suzbijanje travnih korova u kukuruzu nakon nicanja i korova i kukuruza, ograničava sjetvu lucerne na 12 mjeseci. Ukoliko bi sjetvu trebalo obaviti na površinama gdje se koristio mezotrion (Callisto SC) potrebno je prije sjetve izvršiti duboko oranje.

Osim toga, neki poljoprivrednici koriste za suzbijanje višegodišnjih korova na strništima pripravke na bazi dikambe (Banvel 480 S, Kolo 480 S, Samba, Faraon i dr.), a njegova primjena ograničava sjetvu u istoj godini."

Ja osobno nemam previse iskustva s kukuruzom u smislu herbicida i plodosmjene jer sam do sad koristio samo Motivell i Lumax. Mislim da bi mogao koristiti neki herbicid na bazi bentazona npr basagran super ili nesto na bazi fluroksipir estera npr. Starane 250 al oni su ti samo sirokolisne korove a za uskolisne hmmm mozda Tarot 25 DF ili cak i Lumax. Najbolje ti je nazvati strucne savjetnike iz Herbosa, Chromos Agra, Syngente ili Veterine i pitas ih, oni ti svi imaju strucnu sluzbu i strucnjake koji se dugi niz godina bave proucavanjem pesticida pa ti mogu dati siguran odgovor. :| :| :| :|
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

E fala ti!!!
Nije to neki komad, jedno 3/4 rali, budem videl, možda niti nebudem sijal kukuruz prije lucerne, sad je repica gore, pa dok ju pokosim, navozim gnoja i u 8 mjesecu maznem lucernu gore, uglavnom, još neznam :scratch :scratch nisam na čisto, opet ako posijem kukuruz, a ne pošpricam, a kanim ga jako zelenog posječi i posilirati, e sad koliko bude trave u njemu, neznam, možda nebi niti bilo puno, skultiviram ga i poslije ga zagrnem malo :scratch :scratch ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo danas cijeli dan sam se igral s balama!!!

Slika0224.jpg


Slika0228.jpg


Ovak se je vozilo :mrgreen:

Slika0203.jpg


Slika0205.jpg


Slika0207.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

šanana to si kupio bale :?: koji je otkos i koja trava :?: ak se smije znat kolko si platio balu :?:
ili nije trava, možda ječam i grašak , možda sudanska :scratch treba balu raskopusat da vidimo šta je
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: krmno bilje i travnjaštvo

:lol: :lol: :lol: lepo to tebi išlo...čak si jednu slikicu opalil pred domom v Mekišu ;) :lol: :lol: :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Mike kaže:
:lol: :lol: :lol: lepo to tebi išlo...čak si jednu slikicu opalil pred domom v Mekišu ;) :lol: :lol: :lol:

jeeeeee, pa išlo je, pun polako, prazan pun gas :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Nekako mi sse čini da se je premokro baliralo :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh