• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Je, malo kao da je premokro, ali neka manje daje pa neće imat problema krave
 
L

lovac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

nije to premokro to je taman.s obzirom da je to sudanska .siguran sam da u toj bali nema grama pljesnivoga.da je premokra ne bi ju ni uspio dovest do doma jer bi se izdeformirala i samo bi "iscurila" kroz vilice :roll: a bale na slici imaju ok oblik
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kako se sudanska bude deformirala kad je duga,ima tvrdu stabljiku :?: :?:
Ipak je ovo malo premokro,ali ne smeta samo treba davat u manjoj količini..
 
L

lovac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
Kako se sudanska bude deformirala kad je duga,ima tvrdu stabljiku :?: :?: .

da si vidio mokru balu znao bi ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

lovac kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
Kako se sudanska bude deformirala kad je duga,ima tvrdu stabljiku :?: :?: .

da si vidio mokru balu znao bi ;)
vidio sam ja puno toga ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ta otvorena bala nije sudanska, to je GRAŠAK+JEČAM :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nije premokro, to na slici je tek otvorena bala, znači ništa nije dirano s nje, kad sam odmotao jedan krug unutra je čistam ok :!: :!:
Prek dana je malo odmotam po betonu i podnoć je taman za hraniti ;)
 
L

lovac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
Ta otvorena bala nije sudanska, to je GRAŠAK+JEČAM :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nije premokro, to na slici je tek otvorena bala, znači ništa nije dirano s nje, kad sam odmotao jedan krug unutra je čistam ok :!: :!:
Prek dana je malo odmotam po betonu i podnoć je taman za hraniti ;)

no dobro po izgledu je dosta slično.ništa ne brini nije to premokro taj grašak ima isto malo deblju stabljiku ko i sudanska.bar nečeš bacit pol bale zbog pljesnivoće ko šta je slučaj kad je presuho
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ma bala je super, nema niti mrvice pljesnivoga :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A jel hoće to krave jesti? Siguran sam da dignu njuške dok doneseš u jasle
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
A jel hoće to krave jesti? Siguran sam da dignu njuške dok doneseš u jasle

:shock: :shock: :shock:

a zašto nebi jele :shock: kod mene jedu grašak sve krave koje se doje več godinama, sve pojedu :D :D :D :D :D :D
ok ove na slici su malo fest mokre, treba obratit pozornost na tjek prosušivanja, po viđenom to se trebalo još sušit minimalno skoro cjeli topli dan, al to dolazi sa iskustvom

el se ko sječa one moje priče o tome kako se radi gruda od trave il bilo čega za sjenažu sa rukama i o tome kako se ta gruda treba ili ne treba širit u ruci :?: :!: :shock: :!: :?: to je bila priča o vizuelnom određivanju pravog stanja vlažnosti potrebnog za rađenje vrhunske sjenaže
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

E bogec, sva ta priča stoji. Samo dok imaš svoj stroj. Dok ovisiš o drugome, moraš siliti ili se presuši. Bit će bolje.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

izašao je u promet novi jedinstveni katalog krmnog bilja (koje napokon dobiva zasluženi prostor :D ), od bc instituta

u njemu imate sav asortiman krmnog bilja, što ta tvrtka nudi :D

Neispravan link obrisan!

a naiči čete i na nešto vama poznato krenuvši od naslovne strane pa listajuči dalje :D :D :D :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

gdje bi se najbrže mogao taj katalog nabaviti, baš bi mi trebal :?: :?: :?: :?: :!: :!: :!:

krave za iznenaditi se, hoču jesti, čak i sve pojedu, prek dana i prek noći pomalo sve pojedu, rano su jasle čiste i prazne, ja im nanosim kad sam gotov s mužnjom i one to pomalo tokom dana ili noći pojedu :mrgreen:
Prvih dva obrokoa sam im malo posolio, ali sve u svemu dobro su prihvatile, sad kad se skroz prilagode na to, jer to nikad u životu nisu jele, bude valjda i proizvodnja krenula, nadam se za jedno tjedan dana ;) :D
Balu razmatam ujutro i nanosim u štagalj i tamo se do podnoć malo prosuši i tak im je fino to pojesti podnoć, isto tako i napravim navečer za obrok ujutro :mrgreen:
Kak se bala sve više troši, sve je bolje izgleda prema unutrašnjosti ;) , planiram da bude trajala oko 4-5 dana :) :)
Sve u svemu, za sad sam zadovoljan :roll: :roll: 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo baš kaže stara, kak su oni pred tjedan dana počeli sa sudanskom da se tek prije dan dva digla proizvodnja mlijeka za nekih 5 %. Ali oni balu troše 8 dana, tak da daju malo više, bilo bi bolje sigurno.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
gdje bi se najbrže mogao taj katalog nabaviti, baš bi mi trebal :?: :?: :?: :?: :!: :!: :!:


Prvih dva obrokoa sam im malo posolio, ali sve u svemu dobro su prihvatile, sad kad se skroz prilagode na to, jer to nikad u životu nisu jele, bude valjda i proizvodnja krenula, nadam se za jedno tjedan dana ;) :D
Balu razmatam ujutro i nanosim u štagalj i tamo se do podnoć malo prosuši i tak im je fino to pojesti podnoć, isto tako i napravim navečer za obrok ujutro :mrgreen:
Kak se bala sve više troši, sve je bolje izgleda prema unutrašnjosti ;) , planiram da bude trajala oko 4-5 dana :) :)
Sve u svemu, za sad sam zadovoljan :roll: :roll: 8)

naravno da budu jele
ovako, nemoj solit sjenažu, jer em što je ona vlažna i još ti dodaš soli bude proljeva od šljeburanja previše vode

nemoraš ništa sušit sjenažu jer u obroku imaš sijeno, tako da im je to oblik po sadržaju vode sličan travi, samo im malo manje daj u obroku dok se ne naviknu

a katalog ti bum ja doneso sutra kad ti vozim xxx i yyy :D

znači cabage ima povečanja mlijeka :D fino fino :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Neznatno, ali nije smanjenje, hehe :blackeye
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

moje su malo možda pale s proizvodnjom, s obzirom da im je to vlika promjena hrane odjedanput, dok se skroz priviknu bude i povečanje, da dajem im i sjena, ali najviše sjenaže, za sad sve normalno seru, nadam se da nebude proljeva, ne solim im više, to samo sam prva 2 obroka jer su me tak čudno gledale :shock: :shock: koda sam im donio neznam što u jasle :mrgreen:

Bogec, ak imaš katalog viška, obavezno mi donesi da se ja nemučim s traženjem :D , vidjet češ sutra sjenažu :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
moje su malo možda pale s proizvodnjom, s obzirom da im je to vlika promjena hrane odjedanput, dok se skroz priviknu bude i povečanje, da dajem im i sjena, ali najviše sjenaže, za sad sve normalno seru, nadam se da nebude proljeva, ne solim im više, to samo sam prva 2 obroka jer su me tak čudno gledale :shock: :shock: koda sam im donio neznam što u jasle :mrgreen:

Bogec, ak imaš katalog viška, obavezno mi donesi da se ja nemučim s traženjem :D , vidjet češ sutra sjenažu :D

donest ču ti :!:

kad se radi promjena hrane u sistemu ishrane mikroorganizmi se moraju prilagodit takovoj hrani, tako što se mjenja soj bakterija u buragu, tako da je normalno da na početku dolazi do stanovitog smanjenja mlijeka, ali kroz par dana kako se te bakterije stvaraju što prerađuju baš tu hranu slijedi povečanje proizvodnje

sve dok se ne stvori novi soj bakterija , krava troši svoje rezerve

inače da bi se postigao puni efekt hrane ona se mora davat stalno u neprekinutom nizu hranjenja, samo tako organizam funkcionira perfektno, a to znači da bi svaku vrstu hrane koju imate i koju koristite u ishrani trebali imati za cjelu godinu :D znači cjele godine stalno ista hrana jer svaka promjena dovodi do manjih ili večih promjena u proizvodnji dok to ne sjedne na svoje mjesto

vidjet češ kad počmeš hranit svježi sirak i kad se naviknu na njega, ak im nebuš dao samo jedan dan sirak budeš slušao orkestar cjeli dan bez prestanka, muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :shock:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

To dobro znam kod promjene hrane :!:
Jer tokom ljeta jedu svježu lucernu, pa na zimu prelaz na silažu i sjeno, a sad evo i prelaz na sjenažu, s tim da silažu i dalje jedu!

Sirka nebude kod mene u 2009. pošto nemam sjeme niti sam tražio!!
Naručio sam si 30 kg SU-SU, to kanim posijati, bude i bala i za zeleno i opet bala..., možda i malo sjena ak če mi se dat zajebavat s time po paklenoj vručini ako je bude jedno tjedan dana :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

sezona je počela, el ste prihranili svoje krmno bilje :?:
ko je napravio gnojidbu sad se ljepo topi več par dana na laganoj kiši, a vidi se na poljima da je sve krenulo u vegetaciju :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh