• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ni kod mene, zakasnil sam malo :oops: :oops: :(
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Planiram posijati ponovo livadu za košnju na parceli na kojoj je već četvrtu godinu DTS od Semenarne Ljubljana (sada su već velike praznine i samo raste crvena djetelina). Imam konje pa mi treba sijeno stoga u obzir ne dolaze nekakve djeteline! E sad, da li će biti ok da je izorem u 7 mjesecu i u 8 posijem ili bi bilo dobro npr. baciti ozimu zob jer je također trebam pa onda iduće godine travu! Imam dosta konjskog gnoja. Da li će biti ok da ga hrpu podorem ili bih trebao baciti i umjetnog! Savjet!!!! :) :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Planiram posijati ponovo livadu za košnju na parceli na kojoj je već četvrtu godinu DTS od Semenarne Ljubljana (sada su već velike praznine i samo raste crvena djetelina). Imam konje pa mi treba sijeno stoga u obzir ne dolaze nekakve djeteline! E sad, da li će biti ok da je izorem u 7 mjesecu i u 8 posijem ili bi bilo dobro npr. baciti ozimu zob jer je također trebam pa onda iduće godine travu! Imam dosta konjskog gnoja. Da li će biti ok da ga hrpu podorem ili bih trebao baciti i umjetnog! Savjet!!!! :) :) :)

napravi ovako, sad preori livadu, posij zob jaru, pokosi zob, navezi gnoj i u 8 il 9 mjesecu posij travu, kad nikne baci umjetno i kosit češ još travu ove jeseni

samo stajski gnoj nije dostatan, on če poboljšat svojstva tla ali ne osigurava prinose
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A ja i nisam puno pogriješio kad sam bacio umjetno još dok je bilo hladno. Vidljivo je jako dobro da je vegetacija lijepo krenula.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
A ja i nisam puno pogriješio kad sam bacio umjetno još dok je bilo hladno. Vidljivo je jako dobro da je vegetacija lijepo krenula.

kaj smo sam ti i ja bacili gnojivo, ideeešššš
vidljivo je i to fest da je trava i sve drugo krenulo, za iduču kišu idem sa drugom gnojidbom, naravno kad se ovo prosuši :D

češ ti ič još jednu gnojidbu sa kanom :?:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
cabage kaže:
A ja i nisam puno pogriješio kad sam bacio umjetno još dok je bilo hladno. Vidljivo je jako dobro da je vegetacija lijepo krenula.

kaj smo sam ti i ja bacili gnojivo, ideeešššš
vidljivo je i to fest da je trava i sve drugo krenulo, za iduču kišu idem sa drugom gnojidbom, naravno kad se ovo prosuši :D

češ ti ič još jednu gnojidbu sa kanom :?:


Niste samo vi dva :D
Bacio sam i ja ,300kg 15 15 15 na hektar po grašku i ljulju 8) prije tjedan dana

BOGEC, kad da idem sa kanom po ljulju i grašku oko kojeg datuma?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
bogec je napisao/la:

cabage je napisao/la:A ja i nisam puno pogriješio kad sam bacio umjetno još dok je bilo hladno. Vidljivo je jako dobro da je vegetacija lijepo krenula.



kaj smo sam ti i ja bacili gnojivo, ideeešššš
vidljivo je i to fest da je trava i sve drugo krenulo, za iduču kišu idem sa drugom gnojidbom, naravno kad se ovo prosuši :D

češ ti ič još jednu gnojidbu sa kanom :?:
Pa hoću valjda. 200 kila kana manje više :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
Niste samo vi dva :D
Bacio sam i ja ,300kg 15 15 15 na hektar po grašku i ljulju 8) prije tjedan dana

BOGEC, kad da idem sa kanom po ljulju i grašku oko kojeg datuma?

znači uspio sam te zdrmat onda na faxu da ideš bacat umjetno :D

ja sam na grašak sad bacao kan jer je npk bačen u jesen, a ti sad kad se ovremena a prije opet neke kiše baci kan, ja sam bacao manju količinu kana jer je korijen pun bakterijskih kvržica , ta moja gnojidba je bila u svrsi prihrane žitarice u toj smjesi :D

kan na ljulj isto čim se može a prije kiše, a kolko vidim prognozu to ovaj tjedan nebude jer sad je mokro znači nek se prosuši i kad vele kišu udri bacaj :D

kad ču ja ič bacat bum ti reko

cabage men se čini da bude više više neg manje više :mrgreen: sam ti opleti po polju
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Prolazim svaki dan kraj tog boxera i svaki dan mijenja boju i sjaj :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
H

Helena

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
sezona je počela, el ste prihranili svoje krmno bilje :?:
ko je napravio gnojidbu sad se ljepo topi več par dana na laganoj kiši, a vidi se na poljima da je sve krenulo u vegetaciju :D
Bogec majstrore reci mi dali je ispravno ,s obzirom da si uputio upit dali smo krenuli sa gnoidbom travnjaka , na jesen smo sve travnjake pognoili sa stajnakom a danas smo pognoili sa 15-15-15 nekih 100 kg po hektaru :scratch
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Mogu ja odmah odgovoriti. NEDOVOLJNO
Na hektar bar 400 kg petnaestice.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Mogu ja odmah odgovoriti. NEDOVOLJNO
Na hektar bar 400 kg petnaestice.
no dobro,svi znamo kakva je situacija :scratch ,ali po meni neko "minimalno" bi bilo 250-300kg,pa onda pod iduće otkose opet po mogućnostima ;) :blackeye :lol:
istina bilo bi dobro baciti i 400kg sam ak se ima para :lol: :lol: :lol:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A ko još ima para u ovoj državi???
Nemreš vjerovati, danas su me zvali iz Nature nek si dojdem po cash. Ja pitam: "a račun na račun". Nema od toga ništa, idem dok mi još daju.
 
H

Helena

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Mogu ja odmah odgovoriti. NEDOVOLJNO
Na hektar bar 400 kg petnaestice.
Auuuuu! :shock:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
A ko još ima para u ovoj državi???
Nemreš vjerovati, danas su me zvali iz Nature nek si dojdem po cash. Ja pitam: "a račun na račun". Nema od toga ništa, idem dok mi još daju.
:lol: :lol: :lol: tu nemaš puno kaj mozgati,daj kaj daš :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Helena kaže:
bogec kaže:
sezona je počela, el ste prihranili svoje krmno bilje :?:
ko je napravio gnojidbu sad se ljepo topi več par dana na laganoj kiši, a vidi se na poljima da je sve krenulo u vegetaciju :D
Bogec majstrore reci mi dali je ispravno ,s obzirom da si uputio upit dali smo krenuli sa gnoidbom travnjaka , na jesen smo sve travnjake pognoili sa stajnakom a danas smo pognoili sa 15-15-15 nekih 100 kg po hektaru :scratch

pošto je situacija ovakva kakva je a potrebe biljke su onakve kakve jesu, teško da če netko u potpunosti podmiriti potrebe trave za hranjivima, što cabage i ja donekle poštujemo ali to je priča za sebe, zato ču odgovoriti kako da sa možda manje novaca doteraš prinos na zavidnu razinu

stajnjak je ok ako je bio zreli bez puno slame, tj to je več se trebalo upit u zemlju, samo pazi kod vožnje stajskog gnoja zna se često dogodit da je u tom stajnjaku tj stelji bilo dosta sjemena korova pa se može promjeniti botanički sastav travnjaka :!:
100kg 15ice na ha je ipak malo premalo, bar da je bila mogučnost bacit 100kg na ral iliti jutro, ali ovako češ napravit sljedeče
pošto smo uvidili da je manjak u fosforu i kaliju, ali dio je iz stajnjaka, probat čemo namirit dušik jer trave jako dobro reagiraju na dušik

za iduču kišu odi sa kanom kojih 150kg na ha pa kad trava dobro krene opet korektivna prihrana sa manjom dozom od kojih 100kg na ha, na taj način čaš pružit hranjiva biljci da ih ima kroz duže vrijeme, a trava če jako dobro reagirat

i bude trave u obilju :D

potrebe biljaka sa određenim prinosom se podosta razlikuju, tu je onda osim čistih kilograma hranjiva bitna i njihova dostupnost u određenim oblicima i dostupnost u vremenu, jer nemojte zaboravit da određeni prinos uvijek odnosi određena hranjiva iz tla :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

evo malo za pasti oči :D

linos sijan krajem listopada nakon kukuruza

 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
evo malo za pasti oči :D

linos sijan krajem listopada nakon kukuruza

:shock: :shock: :D :D sam neko još malo priraste i evo mene s kosilocom i samoutovarnom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
J

jucky

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

vidim da tu ima pravih stručnjaka za krmno bilje pa ako mi netko može pomoči... imam muzne ovce ( istočnofrizijsku ), a nemam dosta zemlje oko štale za kvalitetne pašnjake. imam oko 1 jutro zemlje sa kojeg bi htio imati zelenu krmu što ranije pa do 10 mjeseca. pošto su ovce u pitanju ( i to profinjene njuške :roll: ) neču jesti svaku travu koja je malo deblja. npr, lucernu na početku cvatnje obrste samo list i gornji dio stabljike a drugo ostave :?
 

Najnoviji postovi

Na vrh