• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
Kad je sijan :?:
Neznam točni datum, negdje oko 1.9.
Imaš stvarno rodnu zemlju ako je tako jako narasao :roll: :( :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
mario kaže:
[quote="marko hurlimann xa86":22pq0h7t]Kad je sijan :?:
Neznam točni datum, negdje oko 1.9.
Imaš stvarno rodnu zemlju ako je tako jako narasao :roll: :( :D[/quote:22pq0h7t]

Pa recimo da mi je ovo jako rodna zemlja, dosta je teška za oranje i obradu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
Kad je sijan :?:
Neznam točni datum, negdje oko 1.9.

mario 8) cabage 8)

još morate jednu prihranu kanom napravit, moj je linos sijan krajem listopada i malo je veči , stoga još malo papice morate dati travici

linos je jako explozivan i brzo če doči za košnju, za manje od mjesec dana, a naravno nitko nije kupio foliju, ni balirku zrikto, pa onda bude kuku pomagajte svi ;) :shock: ;)

boxer ima malo štiha u sporosti koju je pokupio od engleza ali ko ima puno za kosit to je ok jer mu neče sve odjednom doč za košnju, jer ako bi bilo loše vrijeme to bi bio onda problem
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bacili smo u roku mjesec dana 2 put umjetni, prvi put 300 kila na hektar 15 15 15, a sad 250 kila Kana, za ovaj otkos više ne bacamo
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
Bacili smo u roku mjesec dana 2 put umjetni, prvi put 300 kila na hektar 15 15 15, a sad 250 kila Kana, za ovaj otkos više ne bacamo

ja bih ovih 250 kila kana prepolovio na dvije gnojidbe jer ako dođe sad jaka kiša dio dušika če se izgubit to je sigurno, a inače se dušik dodaje na više obroka po manje da bi iskoristivost bila veča, jer je dušik brzo mobilan

i ja sam bacio dvaput ali ova druga gnojidba je bila sa manje kana, pa za iduču kišu ide korektivna gnojidba, u pravilu sa dobro raspoređenom gnojidbom tj davanjem hranjiva po potrebi a ne sve ruknit odjednom se ima višestruki pozitivan učinak

baciti i 500 kila dušika odjednom u pravilu ima lošiji efekt od dvije gnojidbe dušikom sa manje gnojiva, da malo karikirano objasnim, ti se nemožeš najesti za mjesec dana več jedeš svaki dan bar 3 puta, tako i biljka i ona jede i želi uvijek hranjiva, a dušik brzo odlazi ispiranjem , volatizacijom..................

al nemoj brinut bude trave i ovako , ali da znaš kako postiči bolji efekt, a sad se ima bar vremena napravit posao kak treba
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Prema svim ispitivanjima najbolje je dati dusik u fazi intenzivnog busanja a drugi puta u fazi vlatanja jer tada biljka ima najvece potrebe i najbolje iskoristava dusik. Tak da Bogec dobro kaze da ti je bolje tih 250kg Kana podjelit na 2x ;) ;) ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ispiranje isparavanje dusika mi je jako poznata stvar. Ne odlucujem ja o broju prihrana, no mogu reci da je ovo napredak jer smo prije isli najednom sa svim gnojivom.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
Ne odlucujem ja o broju prihrana, no mogu reci da je ovo napredak jer smo prije isli najednom sa svim gnojivom.
Bude stari shvatil da ti ipak donosiš nova znanja u vašu proizvodnju koja budu rezultirala povečanjem količine kvalitetne krma a samim tim i proizvodnje mlijeka, pa ipak na mladim snagama svijet ostaje i opstaje
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

gmiža kaže:
mario kaže:
Ne odlucujem ja o broju prihrana, no mogu reci da je ovo napredak jer smo prije isli najednom sa svim gnojivom.
Bude stari shvatil da ti ipak donosiš nova znanja u vašu proizvodnju koja budu rezultirala povečanjem količine kvalitetne krma a samim tim i proizvodnje mlijeka, pa ipak na mladim snagama svijet ostaje i opstaje

samo nemoj da potraje da ti znaš kako se treba radit a da drugi odlučuju, to odnosi novac iz đepa
ali ko što kažeš i ovo ti je več napredak, inače kalij i fosfor se daju odjednom a dušik se normira kroz više faza, a i sam si vidio sad na polju kad si bacio npk u kojem isto ima dušika, procesi su se aktivirali, i trava je počela rasti, e sad kad je ona krenula ti si joj dao hranu i sad če ona bujati

prevelike količine dušika nemaju veliki efekat jer se dobar dio izgubi, a opet tu su fosfor i kalij pogotovo kalij koji regulira oko 80 bioloških procesa u biljci a nije gradivni element, tako da kalij i fosfor podosta reguliraju dušik, ali to je sad več malo znanstveni dio, koji bi trebalo znat ali u neku ruku proizvođačima treba samo najuže da shvate bit i neki koncept rada, a s vremenom se znanje proširi , naravno tko to želi, pogotovo ovdje gdje nitko nikoga ne sili da nešto nauči, svatko po svom nahođenju, a to se reflektira i na polja
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

boxer :D
obavljena prihrana kanom :D vegetacija je krenula :D a kiša pada i pada sad :D





sad bi trebala trava počet intenzivan rast, a po potrebi če bit napravljena još jedna korektivna gnojidba

ovo je sjemenski usjev, a ima još puno polja kud i kamo večih sa boxerom :D :D :D

a kiša pada i pada i pada :D :D :D

i pjeva prigodna pjesma od brook bentona - rainy night in georgia
 
H

Helena

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kako je ljepo raditi ono što voliš i biti optimističan i zadovoljan svaka čast bogec .Juče sam prolazio kroz tvoj kraj i slikao ljuljeve i sijane trave ,kod mene se korijen tek budi ,a kad vidim ove slike dođe mi da vrisnem . :D :D :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

:shock: :shock: :shock: ideš tu če brzzo trebat kosa i deri ;)
Kod mene je samo 1ljulj takav ostalo sve upola ko to :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Helena kaže:
Kako je ljepo raditi ono što voliš i biti optimističan i zadovoljan svaka čast bogec .Juče sam prolazio kroz tvoj kraj i slikao ljuljeve i sijane trave ,kod mene se korijen tek budi ,a kad vidim ove slike dođe mi da vrisnem . :D :D :D

ovo na slici je podosta mali ljulj, imam komada gdje je podosta veči, ali mi nisu usput bili za slikanje, bude slika kad sad počme bujat
zakaj niste svratili kad ste bili u mom kraju :?:

da teško je pronač nešto za radit a da to čovjeka veseli, ja sam pronašao :D
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

@bogec kako ja da dodjem do onog kataloga? inace pratim ja temu ali ne smijem ni pisnut gledan slusan i ucim a po danu krcim he he. I jos jedno pitanje kakv je stocni grasak u ishrani prezivara? Ovaca i koza naravno? :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

brundalo kaže:
@bogec kako ja da dodjem do onog kataloga? inace pratim ja temu ali ne smijem ni pisnut gledan slusan i ucim a po danu krcim he he. I jos jedno pitanje kakv je stocni grasak u ishrani prezivara? Ovaca i koza naravno? :) :)

poslat ču ti ja katalog skupa sa sjemenom sirka, poslat češ mi na pm svoje podatke, malo za probu da posiješ sirka da vidimo el budemo unapredili poljoprivredu otočja :D pa češ iduče godine ako bude ok ruknit veliku površinu

grašak je dobar u ishrani ovaca i koza, tu kod nas siju grašak i žitarice i hrane ovce s tim, pokazalo se dobro, oče jesti, to su večinom ovce za meso, a koze za mlijeko, hrane ga kao sijeno, ili malo jače prosušena sjenaža, a svježe u malo manjoj količini tj manje daju ovcama, a zrno graška rijetko ko sije za ovce
kod vas baš neznam kakav bi bio grašak, u istri znam da dobro raste, ali možda probat nači za kupit bale graška
 
H

Helena

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
Helena kaže:
Kako je ljepo raditi ono što voliš i biti optimističan i zadovoljan svaka čast bogec .Juče sam prolazio kroz tvoj kraj i slikao ljuljeve i sijane trave ,kod mene se korijen tek budi ,a kad vidim ove slike dođe mi da vrisnem . :D :D :D

Bili smo na sajmu u Bjelovaru ,i nadali smo se da će mo upoznati nekoga sa foruma ali nije bilo prilike jer smo silom prilika morali napustiti sajam prije 13 sati ,a što se tiče posjete ,vjeruj da mi je to istinska želja , a da sm o znali gdje se točno nalatiš možda bi i svratili da vidimo ljulj i uživo .i svakako i gospodarstvo , :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

tako ja danas malo u šlajfung po poljima, kakti neda mi se baš nešto radit, a kad ono bilo je mjenjanje remenja na rotokosi jer je situacija................... :D :D :D :D :D :D :D





i mobić kao cole za mjerenje


još par dana sunca i udri po sjenaži :D :D :D
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec, koliko ti je visina tog ljulja(jel je 40 cm -moj proračun prema visini mobitela) kad planiraš da bi mogo krenut u košnju, najavljuju toplo vrijeme do kraja tjedna tak da trava na očigled raste a fala bogu ima i vlage :!: ;)
 
H

Helena

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Mene zanima jeli travnjak zasnovan u jesen i dali je već u jesen skidan otkos . ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A mene zanima kud će bogec sa sjenažom, kad mu je od lani ostalo za pola ove godine ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh