• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ok, Bogec!
Možda je problem ipak bio u tome što djetelina nije bila dovoljno suha !
Kad složim rolo bale u piramidu ako ih ne otvorim dovoljno na početku i kraju po najlonu se kondenzira vlaga i curu voda sa strane sve u šesnaest! I onda rubovi bala budu mokri i počnu crniti!
To su moja iskustva!
Mislim da ću morati složiti neku nadstrešnicu i onda nebude nikakvih problema!
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ak radis sjenazu, koja je po kvaliteti punooo bolja od sjena, onda nakon otkosa moras pustiti da ti masa provene a to traje ovisno o vremenu (suncano - oblacno) i do 12h, kako kaze Bogec vazno je da okrenes otkos radi boljeg susenja i da susis u tzv. zbojevima, tj slozis jedan otkos na drugi sto omogucava bolje susenje. Trave se lakse suse od djetelina a ako imas i drobilicu onda se i djeteline lako suse. Provenjavanje ti pocinje od donjih listova i kad oni pocnu zutiti znas da je ok za sjenazu. Isto tako mozes stisnuti zelenu masu u ruci i pratiti situaciju. Ako se iz biljke cjedi voda onda je prevlazno, a ako se masa koju si stisnuo u saci brzo i lako odmota ili ispravi onda je presuho, ma radi ti se o nekoliko dobrih i suncanih sati i to je to. Najvaznije ti je da sacuvas sto je vise moguce lista i da ti masa slucejno ne pokisne jer su onda gubici veliki. :D :D :D :D :D :D :D
Ustvari pitaj Bogeca on zna :) :) :)
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Rol bale se ne smiju puno stiskat prilokom presanja. Manje od recimo slame i dugog sjena. Takodjer i pretjerano suha nije dobra, jer dolazi do opadanja lisca sta je steta za djetelinu jer ono sta je najbolje je u listu.
Trebalo bi je presat navecer ili ujutro. Ne po jakom suncu. Osim toga normalno je da se grije unutar rol bale, a to mozes provjeriti guranjem ruke. Dok se grije nikako je ne skladistiti. Ostavi rol bale koji dan na zemlji ili je prevezi u sjenik ali ostavit ih na siroko stavljene na noz. Tako da ima zraka i da se ohlade. Nakon toga ih slobodno slazes jednu na drugu bez ikakvog problema.
Zao mi je sta nemam slike rol bala djeteline od proslog ljeta koje sam otvorio ovih dana za janjad. Izgleda ko salata.
Gore sam nesto citao sta se tice ljulja. Mi ga koristimo jako puno u prehrani ovaca i to vec godinama.
Radimo ga pocetkom svibnja. Jedan dio se ostavlja za sjeno, ali sjeno od ljulja je malo gorkasto i kao takvo stoka ga rado ne jede samog. Uglavnom ga koristimo pri izradi unifeeda, a drugi je problem sta je sjeno ljulja jako dugo i kao takvo zadaje probleme mikserici prilikom mljevenja.

P.S. Napokon je stiglo proljece. Milina pogledati prirodu. Sve zeleno. NAPOKON !

IMG0136A.jpg


IMG0137A.jpg
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Mislim da sam pogriješio što sam ih stavio jednu do druge i odozgo najlon jer je počela kiša! Imale su i opaki miris! Znači, stavim ih okomito recimo na paletu pod krov koji dan i kad odkipe mogu raditi što hoću?
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Mislim da sam pogriješio što sam ih stavio jednu do druge i odozgo najlon jer je počela kiša! Imale su i opaki miris! Znači, stavim ih okomito recimo na paletu pod krov koji dan i kad odkipe mogu raditi što hoću?

IMG0133A.jpg


Ovako kao na slici ih stavljas kad se ohlade kad se prestanu grijat.
Prije ih ili ostavis na livadi gdje si ih presao onako kako jesu ili ih stavis pod krov npr. ali jednu odvojenu od druge, ne ih slagati jednu na drugu. Stavis ih s razmakom jedno pedesetak centimetara jednu od druge i to polozene na kako bih rekao na uzu stranu na kojoj se nalazi najlon ne na siroku stranu jer ona je ta koja triba da dise.
Poslje toga nakon par dana ih slazes kao na slici. Stavis jednu paletu ispod i slazes jednu na drugu polozene na tlo s tzv. sirokom stranom rol bale. Ako je betonirano netreba ti ni paleta.
Pozdrav
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Hvala! Jel zna netko koliko otprilike ide kockastih bala u jednu okruglu?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
i do 20stane :!:
Tko zna kakve ste vi kocke radili do sada ;)
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Danas sam pričao sa susjedom koji mi radi rolo bale i kaže da je vagao jednu i ima 200-220 kg. Suho sijeno!
Stoga ako mala ima 15 kg stane ih 14-15! :p :p
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

1 godišnji ljulj:
i438059_Fotografija004.jpg

2 godišnji ljulj:
i438058_Fotografija003.jpg


I vozilo koje služi za ophdonju 8)
i438060_Fotografija005.jpg
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

markić čime si gnojio ljulj?jesi ga prihranjivao?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

abrkili kaže:
markić čime si gnojio ljulj?jesi ga prihranjivao?
S gnojnicom.
Nisam ga prihranio s umjetnim..
Nisu mi ovo najbolji ljuljevi imam i boljih :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

tako izgledai moj a gnojiva nije vidio od sjetve preklani... eko proizvodnja,jel.. :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

a lijepo ti se vidi marko na drugoj slici gdje je dobio gnojnice, a gdje nije, mogel si to barem spojiti ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

abrkili kaže:
tako izgledai moj a gnojiva nije vidio od sjetve preklani... eko proizvodnja,jel.. :mrgreen:
Eko Eko krave pije vodu :lol:

@Šanana:da vidi se s desne strane pšenica i s ljeve livada :) :D
 
I

ivica

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

evo mojeg ljulja ,raste ko lud ,mislim da cu za 10 dana sugurno kositi
P4090015.jpg

P4090018.jpg

P4090020.jpg

P4090025.jpg

P4090026.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

odlične slike, ovo zelenilo me umiruje :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
odlične slike, ovo zelenilo me umiruje :mrgreen:

još si on line, kaj ne kapčiš utovarku i pravac vojvodinec ;)

moram te poslat negdje drugdje kosit da ne moram stalno pazit na svoj ljulj 8) :lol: :mrgreen:


ivice, jako dobro, i ja ču za cca 10 dana isto krenit kosit, moj več leži, na nekim parcelama je za kosit, polako zriktavamo strojeve and let the action begin :D

kolko imaš rali ljulja :?: el sve talijan

danas sam bio pitat za foliju 675kn od 750 mm, isto ko i lani
 
I

ivica

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

oko 25 rali ,polovicu toga budem nakon prvog otkosa preoral i sijal kukuruz za silazu

ja bum valjda dobil po 580 sa pdv-om .to ti ima onaj slovenac kaj je zastupnik za mchale ,svi hvale foliju ,
vise od 10 rola ti dopelja doma meni bi moral pocetkom tjedna
 

Najnoviji postovi

Na vrh