• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ivica kaže:
oko 25 rali ,polovicu toga budem nakon prvog otkosa preoral i sijal kukuruz za silazu

ja bum valjda dobil po 580 sa pdv-om .to ti ima onaj slovenac kaj je zastupnik za mchale ,svi hvale foliju ,
vise od 10 rola ti dopelja doma meni bi moral pocetkom tjedna

ček malo i ja imam ljulja 25 rali, a tko če to kod mene onda pojest, i ja ču dio preorat i ide kukuruz

nekak imamo slične tehnologije, al ja i kad skinem grašak ide kukuruz

sam nek nas vrijeme posluži , e el mi buš došao pomoč ak je ne stignem sve zbalirat :?:
 
I

ivica

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
ivica kaže:
oko 25 rali ,polovicu toga budem nakon prvog otkosa preoral i sijal kukuruz za silazu

ja bum valjda dobil po 580 sa pdv-om .to ti ima onaj slovenac kaj je zastupnik za mchale ,svi hvale foliju ,
vise od 10 rola ti dopelja doma meni bi moral pocetkom tjedna

ček malo i ja imam ljulja 25 rali, a tko če to kod mene onda pojest, i ja ču dio preorat i ide kukuruz

nekak imamo slične tehnologije, al ja i kad skinem grašak ide kukuruz

sam nek nas vrijeme posluži , e el mi buš došao pomoč ak je ne stignem sve zbalirat :?:
bi mi svakaj skombinirali da smo blize ,nije problem zbalirat nego zvozit to sve
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ja po 100-ti put velim da se javljam za odvoz :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, danas sam kupio nove vilice :D



ovo u pozadini je moje polje graška i zobi :mrgreen:
 
I

ivica

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
ja po 100-ti put velim da se javljam za odvoz :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, danas sam kupio nove vilice :D



ovo u pozadini je moje polje graška i zobi :mrgreen:
dok ti dojdes do mene ja zvozim pol bala ,ja ti imam do durdevca oko 38 km
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ivica kaže:
bi mi svakaj skombinirali da smo blize ,nije problem zbalirat nego zvozit to sve

tu si 100% u pravu
lako mi pobaliramo al treba izvest npr 500 bala, pogotovo ja jednu po jednu, po par kilometara, i dovezem ja tak par bala a na polju se nisam pomakao ni mrvicu, i tako kojih tjedan dana, trava več raste ponovo, idu oblaci i kiša, treba umjetno bacat a bale još su na polju, i ima da me jad pojede

drugi poslovi se nakupljaju, al ove godine dolazi dmatković na vožnju bala sa svojom ergelom konja :D :D to če mi bit uvelike pomoć

ja imam sa kompom ovak riješeno, stari i susjed kose, ja razbacivam, pa susjed i kum zgrču, ja baliram a stari omata, tak da mi doma nemamo ništ sa zgrtanjem, i tak nas četvorica kod svakog radimo, bez obzira čije je, ja svima baliram, a svoje ne zgrčem, stari kosi...................i ima nas na polju podosta.................sve dok se nešt ne strga :cry:

opa šanana čestitam na novom stroju, kolko te izašao dinerosa :?:
imat če posla kod tebe uskoro nosač :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ivica kaže:
dok ti dojdes do mene ja zvozim pol bala ,ja ti imam do durdevca oko 38 km

a ja imam Same-a koji odma vozi dvije bale odjednom :lol: :lol: :D :mrgreen:

bome onda ima fest do mene, oko 40 km :shock: :shock: :shock:
taman 1 vuru vožnje na full gasu :D :lol: :mrgreen:
 
T

tomonh

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kakvu travu bi sad bilo dopro posijat za sjeno. Trebam posijat oko 15ha,al me strah zbog nicanja jel je zemlja katastrofa. Ranije se nije balo,to je dugo bilo zapušteno. Razmišljal sam od Rwa neku DTS za teška tla,sjeme košta oko 15oookn,ak neuspije sranje. To sam izoral i porotiral,dost je grubo,pa sam mislil poslje kipe još jednom porotirat i pisijat. Jel bi bilo bolje posijat DTS ili neku travu. Bogec pomozi...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

tomonh kaže:
Kakvu travu bi sad bilo dopro posijat za sjeno. Trebam posijat oko 15ha,al me strah zbog nicanja jel je zemlja katastrofa. Ranije se nije balo,to je dugo bilo zapušteno. Razmišljal sam od Rwa neku DTS za teška tla,sjeme košta oko 15oookn,ak neuspije sranje. To sam izoral i porotiral,dost je grubo,pa sam mislil poslje kipe još jednom porotirat i pisijat. Jel bi bilo bolje posijat DTS ili neku travu. Bogec pomozi...

za trave je pomalo prošlo vrijeme sjetve, kad bi sad posijao a sad kreču i svi jaki korovi tu bi bilo svašta, i ko što veliš neuspjeh

sad jedino još idu lucerna i djeteline, ali one imaju podosta veču cijenu

ako želiš sad masu za stoku, posij sudansku travu makni dva do tri otkosa, preori i onda posij travu, sirak če ti osim puno mase dat sipko tlo, jer svojim korijenom razbija strukturne agregate, tako bi kroz cjeli period imao usjeve posijane u super agrotehničkim rokovima
 
T

tomonh

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ja sam iznajmio zemlju,to je bilo zapušteno 10god,i sad moram jednu parcelu posijat za tu ekipu jel njima treba oko 100tona sjena.Dal se sirak može osušit i balirat u kockice bale. Znam da je najbolje DTS sijat u jesen,i ljuljeve. To je tlo katastrofa.
 
T

tomonh

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Gdje ima za kupit sjemena sudanske trave i sirka. Gledal sam za sudansku travu na stranicama bc-a oni nemaju.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

gmiža kaže:
Sirak buš teško kupil kod nas u hrvatskoj al sudanski možeš još uvijek nači, evo imaš na ovom linku od RWA

sirak se naručuje preko zime da stigne iz amerike do kraja travnja, ali sudanske trave ima kao što veli gmiža u rwa i sjemenarna zagreb ima.

tomonh pošto je to bila zapuštena parcela i ima svakakvih korova, bilo bi dobro ruknit sudansku jer se u njoj može provest zaštita protiv korova, a onda na jesen posijat il dts il čistu kulturu trave

nemoj sušiti sudansku jer to joj nije namjena, njoj je namjena sjenaža ili ishrana u svježem stanju, doduše kao što je ivica pokazao u italiji imaju sušare pa onda mogu dosušit sirak ali kod nas toga nema, bar ne u nekoj poznatijoj mjeri, takve sušare

inače ekipa are you ready for košnja, grass is waithing :D
linos u sjaju
 
T

tomonh

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Razgovaral sam sa frajerom iz RWA imaju dts za teška i kisela tla. Budem ih pital za sudansku. Hvala na informacijama,to se cjeni...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

tomonh kaže:
Razgovaral sam sa frajerom iz RWA imaju dts za teška i kisela tla. Budem ih pital za sudansku. Hvala na informacijama,to se cjeni...

ko zna možda i nama zatreba koja informacija, ruka ruku mije :D
rwa ima sudanske ima ju na skladištu, moj sirak još putuje oceanom, neznam el brundalo vidi koji brod iz amerike sa sjemenom :scratch to je jedan mudar potez u kojem ne puštaju sirak u prodaju prije kraja 4 mjeseca, jer ljudi srljaju u polje, a onda problemi, to je potez hvale vrijedan, jer sirak i da posiješ u skroz suho tlo on če niknut, al to je neka druga tema

a ovo je ta tema :D



 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Mislim da ima sirka i blize za kupiti tj da ne treba cekati Amerikance, evo link za Institut za krmno bilje u Novom Sadu http://www.nsseme.com/products/?opt=forage&cat=products :D :D :D :D
Bogec dobro kaze nije sad vise vrijeme za siati trave jer bi to bilo dosta riskantno zbog nadolazece suse i naglog rasta korova a sve trave osim ljulja se sporo razvijaju i slabi su kompetitori korovima, ja bi pricekao 8 - 9 mjesec i posijao djeteline, trave ili dts....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
slika tri posta iznad, križanac boxer.
danas smo balirali, bilo je 110 bala na 2,5 hektara, ja sam dobro prošao jer sam prekretao sa fahr prekretačem 4 metra, a stari i susjed su zgrtali sa sip favoritkama, a oni su blago rečeno popizdili, potrgali dva pogonska remena, svakih 5 metara odštopavali favoritke, flanke su bile tak blizo jedna drugoj da je majstor sa same i vicon balirkom potrgo lanac i još nekaj jer je pick up hvatao i drugu flanku, uglavnom ja sam zbrisao u štalu kad sam vidio da je gusto jer nisu uspjeli zgrnut to 2,5 ha dvojica za 6 sati :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: , a meni su prigovarali zakaj ja dam tolke novce za sjemensku robu, eto zakaj to je moje sjeme i ima enormne prinose, JA SAM NAMIRIO GODIŠNJE POTREBE, s tim više jer sutra bude još toliko bala i u prvoj turi je bilo 55 bala
evo mali insert na slici, nakon toga sam pobjego u štalu jer su svi ili blago rečeno nadrkani kolko je bilo mase :D a bale su bogovske, ajnc a klasa :D :D :D :D :D
Neispravan link obrisan!

Ova me slika uvijek i uvijek oduševljava. Daj mi reci Bogec, jel to bio prvi ili drugi otkos, budući da si ovo baliroa 10 svibnja. Mislim, onaj moj boxer što si mi prodao, već je legao skoro 50 %, a gdje je još 10 svibanj, hehe. Znam da ne ovisi o datumu već vremenu, ali lani je zima bila još toplija, a i proljeće. Ove godine je tek sad zatoplilo, a do sad je bilo prilično hladno.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kaj več ti je legel boxer :shock: :shock: pa koliko je onda narasel kad je več legel :scratch :scratch :scratch
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pa u biti meni se čini nizak dosta, nemam iskustva s travama. Jučerašnji vjetar ga je polegao, puhalo je ko vrag.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Pa u biti meni se čini nizak dosta, nemam iskustva s travama. Jučerašnji vjetar ga je polegao, puhalo je ko vrag.

A viš, bil sam jučer tam polek, i nisam se sjetil otić pogledati ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Ova me slika uvijek i uvijek oduševljava. Daj mi reci Bogec, jel to bio prvi ili drugi otkos, budući da si ovo baliroa 10 svibnja. Mislim, onaj moj boxer što si mi prodao, već je legao skoro 50 %, a gdje je još 10 svibanj, hehe. Znam da ne ovisi o datumu već vremenu, ali lani je zima bila još toplija, a i proljeće. Ove godine je tek sad zatoplilo, a do sad je bilo prilično hladno.

prijatelju, prvi put je košeno u veljači, jer je bilo ono li la bi nebi, od trave, tak da smo počistili livadu, bilo je kojih 10 bala, i nakon toga je narastao ovaj otkos na slici

godinu prije toga pogledaj sliku gdje zekan kosi kod onog posađenog drveča, to je košeno 10 travnja, to ti sve ovisi o godini , da li uvijeti pašu travi ili ne

a to što je trava legnula ne znači da je dala maximum, bude se ona dignula, i još malo rasla, daj sliku da vidim

moj boxer ima lijepu visinu sad i stoji ko sviječa :D moram otič poslikat

a ovaj sa slike gore je još uvijek na polju, i divno napreduje, nema ni jedne travke neke druge trave, čisto ko suza

idem balirat susjedu u četvrtak il petak pa ga bum poslikao, naime boxer je sporija trava, ali je list, ima one gene od engleza koji mu daju jako veliku kvalitetu, to što je on sporiji je čistam ok , jer kad se ima ako puno za kosit u kombinaciju sa talijanom na drugim poljima, ne dođe sve odjednom za kosit, tako da se izvuče iz svega maximum,pogotovo kvalitete

evo slikice od prošle godine dan prije košnje :D nešto često ispada da se moja stara i stari valjaju u travi :scratch a ne vidi ih se iz trave :scratch :mrgreen: :lol:

 

Najnoviji postovi

Na vrh