• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ja kukuruz sijem s gnojivom (13 rali), sad kosim repicu, pa onda lucernu, grašak i zob se balira, sijem 20 kg sudanske (to bi trebalo biti malo više ral površine), prvi otkos za zeleno, 2 se balira, a 3 silira skupa s kukuruzom ako Bog da, livade kakve jesu jesu, podrljane jesu, al umjetno nisam bacio, samo im gnojnice navažam, pšenica je dobra, ječam također, a i silaže još ima od prošle godine, kak se bliži kraju sve je bolja :D ! :!:

Kod mene nebi smjelo biti nestašice hrane uz ovaj kratki pregled kako sada izgleda :mrgreen:

Ak bikovi dobro plate, kupujem vučeni silokombajn za trave i onda bude sjenaže :shock: :shock: :shock: :D :D :D
 
V

vla

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

@sanana
Daj, molim te objasni, kako koristis uljanu repicu u ishrani krava i kako pravis silazu.Kada kosis, koliko treba da provene,dodajes li jos nesto kod pravljenja silaze, i u kojoj kolicini je dajes svezu a koliko silaze.Da li utice na kvalitet mleka, navodno mleko menja ukus kod ishrane krava repicom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

vla kaže:
@sanana
Daj, molim te objasni, kako koristis uljanu repicu u ishrani krava i kako pravis silazu.Kada kosis, koliko treba da provene,dodajes li jos nesto kod pravljenja silaze, i u kojoj kolicini je dajes svezu a koliko silaze.Da li utice na kvalitet mleka, navodno mleko menja ukus kod ishrane krava repicom.

Ovako, koristim ju normalno, pokosim ju i tako svježu vozim doma pred krave, odnosno sječkam ju na sječkaru da se krave manje muče, mada ju bez problema jedu i cijelu :!:
Siažu od repice smo pravili prije kojih 3 godine, kad je jedan deda imao u selu kombajna za trave što ga je traktor vuko, toga više nema pa ništa od silaže, a radilo se tako, da kad se pokosilo, odma se posiliralo i doma na dvorištu nagazilo s traktorom i to je odfermentiralo i to je to, ništa nismo dodavali.
A čuj, u kojoj količini neznam točno, a l recimo za 6 krava dajem na obrok 5-6 košara (večih), i još 2-3 prek dana, uglavnom, jedu cijeli dan, sjeno dobe posebno i to jednu balu suhog ljulja dnevno :!:
Što se tiče silaže, dobivaju samo 3 košare na obrok, dosta je nekvalitetna pa ih ne forsiram s silažom ;)

Mlijeko bi trebalo biti jače, odnosno, mliječna mast bi trebala biti puno veča, za bjelančevine neznam, to ču tek idući mjesec znati, mlijeko mjenja okus kod bilo kakve promjene hrane, kad jedu sjenažu sudanske il grašaka, drugačije je, a kad jedu repicu il lucernu, opet je drugačije :mrgreen:
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kakva je varijanta sa sijanjem DTS-a nakon kukuruza! Naravno ako ga se skine ranije npr do početka 9. mjeseca. Što se dešava ako se kukuruz šprica protiv korova sa nekim herbicidima, npr Lumax-om ili kombinacijom Motivel+Banvel ? Da li bi to moglo poništiti djeteline u DTS-u! (Možda negdje ima odgovor ali nisam našao).
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Kakva je varijanta sa sijanjem DTS-a nakon kukuruza! Naravno ako ga se skine ranije npr do početka 9. mjeseca. Što se dešava ako se kukuruz šprica protiv korova sa nekim herbicidima, npr Lumax-om ili kombinacijom Motivel+Banvel ? Da li bi to moglo poništiti djeteline u DTS-u! (Možda negdje ima odgovor ali nisam našao).


nakon kukuruza ide jako dobro ljulj, za djeteline je malo kasno, djeteline idu najbolje u kolovozu, kao i dts jer u početku su trave jako jake, i ako se kasno takvo nešto posije dolazi do toga da trave zaguše djeteline.
al to je po školski, kod mene se sije sve do skoro 11 mjeseca i super je :D
a što se tiče prskanja kukuruza i da na to ide trava, znam da lumax ne šteti ljulju, to si moraš pogledat sve u uputama jer tu ima svega i svačega, npr lumax ima ograničenja za grašak, odi u dučan i uzmi tamo jednu flašu i pročitaj ograničenja u plodoredu i sve češ znati.

malo današnjih slikica, evo počeli smo kositi malo za uvod :D







sad polako trava dolazi u maximum
 
A

agrarac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

kolega,ti to po gospodski sa mf-om???
evo i mi smo danas počeli kositi,sila mi je bilo jer mi je skoro pola ljulja poleglo pa nema čekanja
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

agrarac kaže:
kolega,ti to po gospodski sa mf-om???
evo i mi smo danas počeli kositi,sila mi je bilo jer mi je skoro pola ljulja poleglo pa nema čekanja

a je ;) fino šmensi fensi, klima radi, muzika trešti, trava zelena :mrgreen: ma šta češ bolje
je nemrem ja više mehanički volan na imt-u okretat, sam se navikao na fine stvari ;)

el si i ti kosio linosa :?:

sad svi kose, to je sad vrijeme za košnju, jer trava je blizu maximuma, ustvari kako koja, križanci i englez još rastu
mi smo u ovoj turi manje pokosili jer je susjed pokosio toga dosta jučer pa prvo idem njemu balirat, a onda on meni zgrtat i onda kod mene udaramo danima
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: krmno bilje i travnjaštvo

nevezano za temu, :blackeye
bogec kakav fotić imaš?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

TX75 kaže:
nevezano za temu, :blackeye
bogec kakav fotić imaš?

canon power shot a430

zakaj :?: taj je bio najjeftiniji u dučanima još kad sam kupovao 2007
 
A

agrarac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

danas je stari skoro cijeli dan kosio
dosta mi je visok narastao,meni do pojasa a ja 178cm i sad mi se bacio dole pa nebremo više čekati

a ja sa malim imt-om jedva vukao pauka kroz ljulja,2-3 spora i još mu je bilo muka

jel ti to imaš fara 3.6m?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

agrarac kaže:
danas je stari skoro cijeli dan kosio
dosta mi je visok narastao,meni do pojasa a ja 178cm i sad mi se bacio dole pa nebremo više čekati

a ja sa malim imt-om jedva vukao pauka kroz ljulja,2-3 spora i još mu je bilo muka

jel ti to imaš fara 3.6m?

bude bala :D :D

da ja imam fahr prekretač,e sad el 3,6 il 4 to nisam mjerio, na oznakama piše 4 metra
moja kosa je 165 i ja hvatam sa fahrom tri otkosa, vozim se tako da ispod mene prolazi srednji red, taj prekretač mi taman paše na moju rotacionu sip 165g

a zakaj on nije kosio sa malim a ti prekretao s velikim :?: ko npr ja kad prekrečam sa traktorom od 100ks :shock:
 
A

agrarac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

kosimo sve sa imt-om 558 jer mu taman paše 165 kosa a za maloga je prevelika,prije smo i mi imali fara 3.6 i on je grabio točno 3 reda,a sad pauk kojega smo kupili je 4.2 i ak se pazi čak vuče i 4 red,a na tu ogromnu masu malome duša izlazi,a veliki mi je danas bio na čekićaru pa mi se nije dalo prekapčiti

sutra nastavljam s velikim,a stari ide kositi lucernu
inače ništa nebudem balirao,sve ide u silos miješano talijan+lucerna,a za drugi silos bude talijan+lucerna+inkarnatka
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Kakva je varijanta sa sijanjem DTS-a nakon kukuruza! Naravno ako ga se skine ranije npr do početka 9. mjeseca. Što se dešava ako se kukuruz šprica protiv korova sa nekim herbicidima, npr Lumax-om ili kombinacijom Motivel+Banvel ? Da li bi to moglo poništiti djeteline u DTS-u! (Možda negdje ima odgovor ali nisam našao).

nema lucerne ili crvene djeteline poslije Lumaxa (18mjeseci) ili motivela i Banavela i to nekoliko dobrih mjeseci. Evo da copyram opet nesto sto su napisali iz savjetodavne sluzbe:
Tako na parcelama koje su bile zasijane ozimim žitaricama, a one su bile tretirane triasulfuronom (Dicuran forte 80 WP, Tena, Logran 20 WG) lucernu smijemo sijati tek nakon 24 mjeseca.

Također primjena klopiralida (Lontrel 300, Lira, Logo 300 i dr.) koji se koristi za suzbijanje korova u ozimim i jarim žitima, kukuruzu i uljanoj repici ograničava sjetvu lucerne kao sljedeće kulture. Pripravci na bazi florasulama (Mustang SE, Lancelot 450 WG) koji se koriste za suzbijanje korova u ozimim i jarim žitima, ograničavaju sjetvu lucerne (Lancelot) 10 - 13 mjeseci.

Potrebno je upozoriti proizvođače da i primjena nikosulfurona (Motivell, Samson 6 SC) koji se koriste za suzbijanje travnih korova u kukuruzu nakon nicanja i korova i kukuruza, ograničava sjetvu lucerne na 12 mjeseci. Ukoliko bi sjetvu trebalo obaviti na površinama gdje se koristio mezotrion (Callisto SC) potrebno je prije sjetve izvršiti duboko oranje.

Osim toga, neki poljoprivrednici koriste za suzbijanje višegodišnjih korova na strništima pripravke na bazi dikambe (Banvel 480 S, Kolo 480 S, Samba, Faraon i dr.), a njegova primjena ograničava sjetvu u istoj godini.

Tu nije navedeno ali koristenje bilo kojeg sredstva na bazi atrazina takodjer ogranicava sjetvu lucerne kao sljedece kulture (21 mjesec)
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Koji bi onda bio savjet ako bih htio posijati DTS! Da li mogu što napraviti s nečim drugim? Pomoć? :roll: :roll: :roll:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

čari bilogore :roll: 8)

kad pustim balu, odeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :shock: i štrbonjk u rijeku :shock:



to je slikano danas jer smo išli malo u zaradu, ovo je baliran neki pašnjak pa nema baš nešt bala
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Koji bi onda bio savjet ako bih htio posijati DTS! Da li mogu što napraviti s nečim drugim? Pomoć? :roll: :roll: :roll:


Pa ako si koristio neke od tih herbicida onda ti ne preporucam sjetvu djetelina ali mislim da bi ti recimo talijanski ljulj bio super, samo treba vidjeti kakva je plodosmjena kod herbicida koje si koristio za kukuruz naspram trava mislim da i oni imaju neka ogranicenja
 

bbrane

Član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
51
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo napokon da i ja počnem kositi ljulj po prvi put ,kao što sam obećao prije da ću staviti pikčrs par komada.Na tom komadu od jutra bilo je 12 bala odlično koliko je palo kiše.









 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

slabo si isprešao bale? nisu baš ''okrugle''...

kako ih nosiš?utovarivačem u prikolicu ili jednu po jednu voziš kući?
 

bbrane

Član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
51
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Znam da nisu ispale kako sam planirao masa nije bila osušena dovoljno suncem sam prevrtao i ostalo je
dosta neprosušene mase pa su neke bale ispale mekane.
Nisam još kupio pauk za rasturanje otkosa ,malo je više vlažnije valda se neće pokvarit ,javili su kišu pa sam požurio dva dana je bilo na njivi.
Nosio sam jednu po jednu .
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
TX75 kaže:
nevezano za temu, :blackeye
bogec kakav fotić imaš?

canon power shot a430

zakaj :?: taj je bio najjeftiniji u dučanima još kad sam kupovao 2007

sviđaju mi se tvoje slike, samo neznam jel to do aparata ili MF-a ;)

no najvjerojatnije da je do silne zelene boje 8)
 

Najnoviji postovi

Na vrh