• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta
H

Helena

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
A mene zanima kud će bogec sa sjenažom, kad mu je od lani ostalo za pola ove godine ;)
Budem mu ja poslao šlepera da ga natovari i pošalje za Livno. ;) :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

gmiža kaže:
bogec, koliko ti je visina tog ljulja(jel je 40 cm -moj proračun prema visini mobitela) kad planiraš da bi mogo krenut u košnju, najavljuju toplo vrijeme do kraja tjedna tak da trava na očigled raste a fala bogu ima i vlage :!: ;)

visina cca malo iznad 30cm, negdje i malo veče gdje sam preklopio bacanje umjetnog, mobitel je 11cm

a košnja valjda polovicom travnja, nek još malo raste masa, jer je napravljena gnojidba a sad čekamo sunce, kiše je bilo taman kolko treba u par navrata umjerena količina, ko da je mene netko pitao :D

helena
zanimljivo je da je ovaj ljulj na slici sijan zadnji, dva dana prije svih svetih, praktički 11 mjesec, a buja na očigled, tu se vidi ona moja praksa o tome da prijašnje kulture nisu iskoristile sva hranjiva pogotovo fosfor i kalij, naime tu je bio prošlog prolječa ljulj, pokošen , preoran, posijan kukuruz 1.6., posilirani kukuruzi, posijan ljulj, i eto :D :D :D :D

nek dmatković veli kolko mi je ostalo hrane i do kad če trajat :!: još hranim prvi otkos iz 2008. i da cjelu godinu ne kosim imam hrane dovoljno :!:

cabage
počeo sam tražit novu parcelu za slaganje bala, tražim i u najam neki plac, ak ne bit če sve na poljima

znaš kako godina zna bit varljiva, samo se nebo zacrni :twisted: :evil: :shock: :cry: zato ja podmirujem sve potrebe za voluminozom več prije vremenskih exterema po ljetu, a po ljetu vlada sirak

helena dogovorit čemo se za bale :D
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: krmno bilje i travnjaštvo

koliko će narast ljulj još za 14 dana, jel stoji ona priča o 3 cm po danu u idealnim uvjetima :?:
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Prijatelju slaži to remenje jer če začas kosa radit punim kapacitetom :mrgreen:
trebao bi slagati bale makar u 3 reda jednu na drugu da 1.otkos nekak stisneš doma :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

gmiža kaže:
koliko će narast ljulj još za 14 dana, jel stoji ona priča o 3 cm po danu u idealnim uvjetima :?:

narasti če još podosta, ali dobit če na svojoj gustoči jer izbijaju listovi iz čvora busanja iz donjeg nodija,a inače trava sa ovom vlagom i temperaturom oko cca 20 stupnjeva raste kad ju gledaš, znači ima još da raste :D

a one trave koje nisu dobile svoju papicu kod nekih gazda , nažalost propadaju, žute , izbija korov, trava vapi za pomoč a gazde nigdje, a to često gledam u svom kraju

evo i sad pada kiša :D

dmatković
prijatelju, složili smo remenje (vidi se na slici u ovoj temi kad smo kosili djetelinu da fali srednji remen), sutra samo oklop metnemo i podmažem ju :D

budeš ti imao šta kod mene za slagat, al kak da ja uzimam bale kad još nisam kupio prednjeg utovarivača, a ako su na tri kata
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pa taman kad ti naiđu te bale za trošit ti kupiš utovarivač :mrgreen:
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pa taman kad ti naiđu te bale za trošit ti kupiš utovarivač :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

dmatkovic96 kaže:
Pa taman kad ti naiđu te bale za trošit ti kupiš utovarivač :mrgreen:

mudro zboriš :!: da taman bude jesen i valjd če doč kapitalna, da da to je to :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo još malo linosa 8)
To je inače parcela gdje se teško oralo prošle god,a ali ljulj je ipak uspio :D
lpzpfl8kj4sHGkOU.v.jpg

QNwdmhQ2nF0J4h8V.v.jpg

PqVZUwOKWpJohfuM.v.jpg
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dečki vidim da ste vi full u travama!
Da li se ljulj može posušiti kao sijeno i da li netko možda zna da li ga konji hoće jesti?
Imam par konjića, ali hranim ih samo sijenom i djetelinom! Otavu baš ne ljube! :D :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
Evo još malo linosa 8)
To je inače parcela gdje se teško oralo prošle god,a ali ljulj je ipak uspio :D
Odličan ljulj mario :!:
Šteta kaj kod meene nema takvo što :oops:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Dečki vidim da ste vi full u travama!
Da li se ljulj može posušiti kao sijeno i da li netko možda zna da li ga konji hoće jesti?
Imam par konjića, ali hranim ih samo sijenom i djetelinom! Otavu baš ne ljube! :D :D

i te kako full :shock:

ljulj se može osušit u sijeno i konji to jedu ko ludi, a bogme jedu i sjenažu, jučer sam u štagalj vozio balu susjedu (član zelenko ga pozna), on ima konje i hrani ih sijenom i sjenažom ljulja, on ima talijanski ljulj

mario ispao ti mobitel nokia na livadi :mrgreen:

jako dobro ko da je je od mene :mrgreen:

ozbiljno jako dobar usjev, jadna mala sugestija, ako bude uskoro kiše odi sa minimalnom količinom gnojiva npr 70kg na ha kana, kao korektivna gnojidba, da bi imao onaj buuuuuuuuuum rast ko kod mene, a ako nebu kiše ne bacaj
ta količina gnojiva puno donosi a ušparat če ti gnojivo po ljetu a sad dat extra usjev

ljepo ljepo, samo tako :D

ovo vrijeme pogoduje travi, sparno, toplo, sve puno vlage, a to vidim i po boxeru koji je počeo naglo rasti

ja sad iduči tjedan krečem u sjetvu crvene djeteline, čizuš ja svaki tjedan nešto sijem :shock:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Naravno da je ljulj dobar kad je Made in Bogec :D :D :mrgreen:

Koliko treba proći vremena od primjene KANA do košnje?
Mislimo to pokosit za 11 dana, a da radje to pokosim pa onda bum s gnojivom za sljedeći otkos?? Strah me ak budem predugo čekal da ne prestari.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: krmno bilje i travnjaštvo

i ja krečem drugi tjedan s sjetvom lucerne, ako vrijeme posluži :!: ;)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Dečki vidim da ste vi full u travama!
Da li se ljulj može posušiti kao sijeno i da li netko možda zna da li ga konji hoće jesti?
Imam par konjića, ali hranim ih samo sijenom i djetelinom! Otavu baš ne ljube! :D :D

Koliko sam ja cuo od oca hranidba konja se dosta razlikuje od hranidbe krava. Na primjer kaze da se za konje lucerna kosi kasnije nego za krave itd.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
Naravno da je ljulj dobar kad je Made in Bogec :D :D :mrgreen:

Koliko treba proći vremena od primjene KANA do košnje?
Mislimo to pokosit za 11 dana, a da radje to pokosim pa onda bum s gnojivom za sljedeći otkos?? Strah me ak budem predugo čekal da ne prestari.

nije to za košnju, vidim ja na slikama, to če bit za košnju krajem mjeseca, oko sokolovo :!:

naime kosi ga kad vidiš da prvi klasovi izlaze, jer pred početak klasanja ima najviše energije, onda je na vrhuncu, a ako ga dohvati klasanje u večem obimu ode kvaliteta u zanzibar (fredi mercuri je sa zanzibara, otok pokraj indije), to je faza kad dobiješ najviše mase najveće kvalitete

jednu stvar sam primjetio kod vas u cjelom tvom kraju, stalno se tandrljate po livadama, čim malo naraste trava vi kosite, to ne valja, trava nije dala maksimum od sebe, ćak nije ni izgadila sebe, a vi več kosite
neče trava prestarit, sve ja imam pod kontrolom, treba iz nje izvuč maximum i kvalitete i količine

moja trava je veča, kad ja budem kosio kosi i ti, probaj poslušat me

kod tako male gnojidbe dovoljno je oko dva tjedna, jer nije velika količina dušika, a standardno je 20 dana

mali savjet odi kroz dva tjedna na polje i uzmi travku, tj cjelu biljku, i rasčijaj ju da vidiš el formira u sebi klas i el ima još koji list prije toga za izač, tako se ne možeš nikad zezenut

drugo, pošto je dobra gnojidba trava neče samo tako preč u generativnu fazu jer mu gnijidba pogoduje vegetativnoj fazi, ima vlage, ima hrane, ............

gnojidbom sada i velikim prinosom kvalitetne hrane manje ovisiš o ljetu i vremenu kad trava baš i ne raste, bitno je danas, bitno je sad, nema sutra, to ne postoji.............i kad se po ljetu nebo zacrni ili kad uopče nema oblaka ti češ reči , ja imam hrane dovoljno i to jako kvalitetne :D

tu se stvaraju razlike između proizvođača, velike i nepremostive, pasalo to nekome ili ne

ljeto je doba za neke druge kulture kada one vladaju, a ljulj če ponovo doč na svoje u jesen

gmiža znači nas dvojica drmamo maximalno sa voluminozom, još malo pa čemo bit međaši :mrgreen:

grabik, da malo se kasnije kosi tj može se dopustit da malo ostari, bilo ljulj ili lucerna ili djetelina, tako je i kod susjeda

za krave mora bit sve nabrijano do maximale
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Nešto me komp zafrkava!
Što kažete kad treba posijati ljulj i kad ga treba pokositi za sijeno? Nije isto ko za sjenažu?
Djetelinu sam lani spremio u rolo bale pa mi se 6 kom zapalilo! Od tada djetelina nikad više u rolo bale! :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Nešto me komp zafrkava!
Što kažete kad treba posijati ljulj i kad ga treba pokositi za sijeno? Nije isto ko za sjenažu?
Djetelinu sam lani spremio u rolo bale pa mi se 6 kom zapalilo! Od tada djetelina nikad više u rolo bale! :D :D

jaga nema veze el su rolo bale il kockaste, bitno je ak je suho el je stvarno suho ili nije, ili je za sjenažu
obratit pozornost kad se i šta balira i u kakvom je stanju :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

ljulj se sije u jesen, u rasponu od kraja kolovoza pa u mom slučaju sve do studenog

kosi se kad počmu klasovi izbijat, za konje treba malo grublja hrana, a to konjima paše, bilo da ti u toj fazi radiš sjenažu ili sijeno :!:
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Znam da bi trebalo biti isto samo što mi se čini da kad baliram u kockaste bale sijeno je manje sabijeno pa možda malo više diše! Nemam pojma, nisam baš neki iskusnjak!
I sijeno vjerojatno malo više osušim baš zbog straha da mi se u rolo balama ne pokvari! Možda je problem u tome što rolo bale slažem na palete u piramidu i onda pokrijem odozgo s najlonom!
Možda nije dosta da zrak struji samo sa dvije strane!
Kockaste bale slažem na štalu pod krov i s njima nikad problema! Šta ti kažeš?
Kak se određuje da je djetelina stvarno suha?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jaga kaže:
Znam da bi trebalo biti isto samo što mi se čini da kad baliram u kockaste bale sijeno je manje sabijeno pa možda malo više diše! Nemam pojma, nisam baš neki iskusnjak!
I sijeno vjerojatno malo više osušim baš zbog straha da mi se u rolo balama ne pokvari! Možda je problem u tome što rolo bale slažem na palete u piramidu i onda pokrijem odozgo s najlonom!
Možda nije dosta da zrak struji samo sa dvije strane!
Kockaste bale slažem na štalu pod krov i s njima nikad problema! Šta ti kažeš?
Kak se određuje da je djetelina stvarno suha?

nema veze el je rolo bala ili kockasta, bitna je prosušenost sijena, a to nema veze sa balama, to ima veze sa postotkom vode, sijeno mora biti dobro prosušeno :!: inače dolazi do kvarenja, to osjetiš pod rukama ili vizuelno odrediš, ako imaš iskustva

slaganje u piramidu...........i ja slažem u piramidu, 2+1 i nikad se ne pokvari, isto pokrito najlonom, jer u štaglju nemam mjesta, ako je suho nema kaj vjetar strujat i neznam ni ja kaj radit, valjd trgat najlon

kod djeteline je bitno prekretat ju dok nije jako suha jer pada lišče i trga se a samim time pada joj kvaliteta, stoga prekreči ju po noči, ili kad ima vlage još u njoj, ali i ona mora bit suha za sijeno kao i trava :!:

MARIO 8)

ovako ja želim da izgleda prvi otkos, ima da kad tvoj brko(tata) legne u travu i ko moj 100 kilaš stari , ima da ih se ne vidi iz trave 8)



a ovako želim da izgledaju otkosi, to je košeno krajem travnja, kosa 165 bubnjasta, ima da prekretač rikne, ako nije riknuo onda nešt ne valja 8)


kao što vidiš to je maximum od trave, nema klasova, a usjev je ogroman, tu se radi ona razlika i kvaliteta

slike naravno made by bogec prošle godine 8)

ps, stari je legnuo ilustrativno u travu, da nebi netko mislio da je načesan ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh