• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

jucky kaže:
vidim da tu ima pravih stručnjaka za krmno bilje pa ako mi netko može pomoči... imam muzne ovce ( istočnofrizijsku ), a nemam dosta zemlje oko štale za kvalitetne pašnjake. imam oko 1 jutro zemlje sa kojeg bi htio imati zelenu krmu što ranije pa do 10 mjeseca. pošto su ovce u pitanju ( i to profinjene njuške :roll: ) neču jesti svaku travu koja je malo deblja. npr, lucernu na početku cvatnje obrste samo list i gornji dio stabljike a drugo ostave :?

e na to jedno jutro il ral drmni na jesen engleski ljulj, pošto veliš da su prebirljive, il križanac ljulj, to bi bilo ok i za pašu i za košnju

a ako bi imao još gdje koju površinu za dodatnu ishranu da posiješ u 5 mjesecu sudansku travu il na jesen grašak, to bi spremio i normirao u jasle
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

a mogao bi i zob posijat,pa kositi u zeleno... kako mi reče jedan mr. da zob ima najdužu fazu iskorištavanja u zelenom..

a sad za tog istog magistra imam pitanje:

negdje sam postao sliku parcele koju sam bio jesenas preorao(bila je do glave u korovu)..Zanima me koliko će uspijeti sjetva zobi bez dodavanja umjetnog gnojiva?Zob mislim kositi u zeleno...
 
J

jucky

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
jucky kaže:
vidim da tu ima pravih stručnjaka za krmno bilje pa ako mi netko može pomoči... imam muzne ovce ( istočnofrizijsku ), a nemam dosta zemlje oko štale za kvalitetne pašnjake. imam oko 1 jutro zemlje sa kojeg bi htio imati zelenu krmu što ranije pa do 10 mjeseca. pošto su ovce u pitanju ( i to profinjene njuške :roll: ) neču jesti svaku travu koja je malo deblja. npr, lucernu na početku cvatnje obrste samo list i gornji dio stabljike a drugo ostave :?

e na to jedno jutro il ral drmni na jesen engleski ljulj, pošto veliš da su prebirljive, il križanac ljulj, to bi bilo ok i za pašu i za košnju

a ako bi imao još gdje koju površinu za dodatnu ishranu da posiješ u 5 mjesecu sudansku travu il na jesen grašak, to bi spremio i normirao u jasle
hvala bogec,ali nisam to mislio...nisam ti dao sve podatke. pa slušaj..mala površina, trebam puuuno zelenog da se nadovezuje jedno na drugo, imam volju, imam sa čime radit, gnojiva neograničeno ( umjetno ili prirodno; ma i sam ču po livadi kakat ako treba!) ali mi treba znanje. dakle: dvije, tri ili četiri kulture na maloj površini uz intenzivnu košnju od 3,4 mjeseca do kraja 9. pomogni mi, ne ostajem dužan... dobit češ janjaca koliko možeš u jednoj ruci odnijet ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

jucky kaže:
hvala bogec,ali nisam to mislio...nisam ti dao sve podatke. pa slušaj..mala površina, trebam puuuno zelenog da se nadovezuje jedno na drugo, imam volju, imam sa čime radit, gnojiva neograničeno ( umjetno ili prirodno; ma i sam ču po livadi kakat ako treba!) ali mi treba znanje. dakle: dvije, tri ili četiri kulture na maloj površini uz intenzivnu košnju od 3,4 mjeseca do kraja 9. pomogni mi, ne ostajem dužan... dobit češ janjaca koliko možeš u jednoj ruci odnijet ;)

znači trebaš krmni niz :!:

sad posij grašak i zob ili samu zob ona raste brzo, kosi ju do kad zob baci klas il ak ju ne potrošiš prije a nebudeš, nakon toga odma sjetva sudanske trave, košnja sve do mraza kod visine iznad 60 cm, u jesen posij ozimi grašak i žitaricu ili ljulj

znači sad rukni zob može sa graškom ako ga nabaviš, il čistu zob, jer zob stoka voli
valja pripomenut da če bit period na toj površini kad nečeš imat šta za kosit dok sirak ne naraste jer ipak je bila zob prije toga, za to vrijeme češ koristiti duge izvore hrane
kad siješ sirak sij ga etapno tj pola parcele kad to bude bilo a drugu polovicu za kojih tjedan dana da ne dođe sve u isto vrijeme, jer kad sirak počme rast to je ludnica

pazi šta obečavaš, imam ja jake ručice, primim janjce za uha i odu bar tri komada :roll:

ako još nešto treba reci :D

ABRKILI zob bi u pravilu trebala bit dobra i na lošim tlima, bez obzira el je bila đungla il dobra parcela, samo treba gušče posijat i dodat hranjiva, jer ipak želiš masu i kvalitetu, a dodavanjem hranjiva češ ojačat zob tako da joj korov ako se i pojavi neče bit konkurent jer če zob zatušit travu, isto tako zob ima svoje potrebe za hranjivima, ali dobro se pokazuje i sa manje gnojiva od drugih kultura
kad uzmeš nečiju zemlju u arendu a neznaš kakva je posij zob, ako je ona dobra onda je zemlja ok
prijatelju metni gnojivo imat češ koristi, nemoj da se biljka pati, ovce če ti to vratiti :D
 
J

jucky

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
jucky kaže:
hvala bogec,ali nisam to mislio...nisam ti dao sve podatke. pa slušaj..mala površina, trebam puuuno zelenog da se nadovezuje jedno na drugo, imam volju, imam sa čime radit, gnojiva neograničeno ( umjetno ili prirodno; ma i sam ču po livadi kakat ako treba!) ali mi treba znanje. dakle: dvije, tri ili četiri kulture na maloj površini uz intenzivnu košnju od 3,4 mjeseca do kraja 9. pomogni mi, ne ostajem dužan... dobit češ janjaca koliko možeš u jednoj ruci odnijet ;)

znači trebaš krmni niz :!:

sad posij grašak i zob ili samu zob ona raste brzo, kosi ju do kad zob baci klas il ak ju ne potrošiš prije a nebudeš, nakon toga odma sjetva sudanske trave, košnja sve do mraza kod visine iznad 60 cm, u jesen posij ozimi grašak i žitaricu ili ljulj

znači sad rukni zob može sa graškom ako ga nabaviš, il čistu zob, jer zob stoka voli
valja pripomenut da če bit period na toj površini kad nečeš imat šta za kosit dok sirak ne naraste jer ipak je bila zob prije toga, za to vrijeme češ koristiti duge izvore hrane
kad siješ sirak sij ga etapno tj pola parcele kad to bude bilo a drugu polovicu za kojih tjedan dana da ne dođe sve u isto vrijeme, jer kad sirak počme rast to je ludnica

pazi šta obečavaš, imam ja jake ručice, primim janjce za uha i odu bar tri komada :roll:

ako još nešto treba reci :D

ABRKILI zob bi u pravilu trebala bit dobra i na lošim tlima, bez obzira el je bila đungla il dobra parcela, samo treba gušče posijat i dodat hranjiva, jer ipak želiš masu i kvalitetu, a dodavanjem hranjiva češ ojačat zob tako da joj korov ako se i pojavi neče bit konkurent jer če zob zatušit travu, isto tako zob ima svoje potrebe za hranjivima, ali dobro se pokazuje i sa manje gnojiva od drugih kultura
kad uzmeš nečiju zemlju u arendu a neznaš kakva je posij zob, ako je ona dobra onda je zemlja ok
prijatelju metni gnojivo imat češ koristi, nemoj da se biljka pati, ovce če ti to vratiti :D
:shock: tri janjca s jednom rukom :?: to ni chuck norris nemre 8)
hvala za savjet i bez brige, imam još puno toga za pitati :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

jucky kaže:
:shock: tri janjca s jednom rukom :?: to ni chuck norris nemre 8)
hvala za savjet i bez brige, imam još puno toga za pitati :mrgreen:

el si znao da supermen na piđami ima sliku chuck norrisa 8)

rođo ti sam pitaj, sve za dobrobit malih ovčica :D
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Jel znate zasto Chuck Norris ne koristi kondome,
zato kaj ne postoji zastita od Chuck Norisa :D :D :D :D

Vezano uz prihranu travnjaka, prihrana sa NPK je bolja u jesen a s kanom se preporuca ici u proljece i to prije kretanja vegetacije radi najboljeg efekta. Zasto?? Zato kaj fosfor i kalij su slabo pokretljivi u tlu pa dok ih dodas u jesen oni se mrdnu samo nekoliko cm i dojdu u fazu korjena i to je ok. Preporuka je dati oko 300kg NPK u jesen a s KAN-om tj 27% dusikom u kolicini oko 150-200kg rano u proljece jel trave imaju najvecu potrebu i iskoristivost dusika u fazi busanja i vlatanja. Nakon svakog otkosa ili turnusa ispase treba se gnojiti KAN-om. Stajski gnoj je dobar za zaorati prije sjetve ili jos u predkulturi ali mislim da ga nije bas najbolje davati kao prihranu za travnjak. Ima malo dusika, fosfora i kalija a moze siriti korove, bolesti a zbog neugodnog mirisa stoka ga mozda nece pasti :?: :?: :?: :?: :?:

Ovce su problem u ispasi jer odgrizaju poprilicno nisko trave pa one mogu vrlo brzo propasti, ako vec formiras pasnjak za ovce on bi naravno morao biti sastavljen od smjese engleskog ljulja, vlasulje nacrvene, bjele djeteline i odredjenog postotka visokih trava poput klupcaste ostrice, macijeg repka i vlasulje livadne. A za zeleni slijed ili ti lanac mislim da ti je najranija krma krmna repica i stocni kelj (stocni kelj daje najvise prinose krme 100+ t/ha) :) :) :)

Inace Bogec kak si, vidim da si posijao grasak...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
Inace Bogec kak si, vidim da si posijao grasak...

o da za sad je sve posijano :D
inače radno , malo radim ,malo predavanja na magisteriju

trava ljepo raste, grašak isto, bit če baliranja :D nikad mi nije dosadno :!:

kaj ima kod tebe, kaj se dela sad :?:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
Institut kaže:
Inace Bogec kak si, vidim da si posijao grasak...

o da za sad je sve posijano :D
inače radno , malo radim ,malo predavanja na magisteriju

trava ljepo raste, grašak isto, bit če baliranja :D nikad mi nije dosadno :!:

kaj ima kod tebe, kaj se dela sad :?:



Kakav magisterij pobogu :scratch :scratch :scratch
Do sad sam sijal pokuse jarina i obavio sjetvu jarog graska za sjeme, sad muku mucim s korovima u mladoj lucerni imam mrtve koprive ko u prici i volio bi da je doslovno mrtva. Nisam je mogao unistiti herbicidom u fazi mirovanja i sad bum probao s pulsarom + basagran pa da vidimo ko je jaci a ak to ne uspije imam i dobru motiku pa bu bilo ili kopriva ili ja :( :( :( :(
U svakom slucaju je zivahno, jesil dobio katalog na kraju ili ti ga moram poslat jedno cca 50 kom da podjelis okolo??
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

pa upisao sam ja dalje školovanje, odmah nakon diplome sam dalje upisao :D

pa el tak smeta mrtva kopriva u lucerni jer kad to bude za kombajnirat koprive neče biti

si probao na lijepi način koprivi objasnit da ode sa polja jer ju ne voliš, moraš malo psihologije upotrebit u pregovorima sa koprivama :mrgreen:

je dobio sam kataloge, pa stavio sam i ovdje sliku pa su svi vidjeli :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
U svakom slucaju je zivahno, jesil dobio katalog na kraju ili ti ga moram poslat jedno cca 50 kom da podjelis okolo??
bogec kaže:
je dobio sam kataloge, pa stavio sam i ovdje sliku pa su svi vidjeli :D

Da dobio, več ih je i podijelio :lol: :lol: :lol:
imam i ja jedan, jako dobar katalog :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo i mene lijepo vrijeme izmamilo na sunce, pa sam danas malo poslikao svoju livadu :x
slika000y.jpg
slika001v.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

To je onaj boxer prekputa Mike-a :?: :?: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage vidim da si metnuo ovaj smajlić :x
ne kužim, kaj livada ne valja il kaj, il si več htio iči kositi

križanci su sporiji od talijana, malo mu duže treba da dosegne veličinu ali je kvaliteta neupitna i superiorna jer ima kvalitetu engleza a veličinu talijana

a iskreno ni vrijeme nije da bi trava krenula u jako bujan rast jer temperature više liče na zimske nego proljetne, što po prognozi se treba uskoro promjenit i trava če počet bujat,naravno ako se dade travi ono što se treba dati

ja sam u mjesec dana več dva puta gnojio travnjake, prvo sa 15icom i prije par dana sa kanom, i kad krene bujan rast ide korektivna gnojidba kanom sa malom količinom, to su te neke male fore sa gnojidom gdje vi stalno dajete ali ne pretjerano pa nema ni gubitaka hranjiva ispiranjem več je iskoristivost velika a to se reflektira na prinos i kvalitetu :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ma tako, namrgođen sam po prirodi.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Je Šanana, to je taj boxer. Svaki dan prolazim kraj njega par puta pa mi stalno izgleda isti.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo talijana linosa, Made in Bogec :D :mrgreen: 8)

_2zVQ55JnGKaJ4TP.v.jpg

JI5gL2LTDUJQ4gwO.v.jpg


I danas mjerili pH sa savjetodavcima, na ovoj parceli di je ljulj je 6,4
nLxVvZT_rnRLNk7S.v.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ajmo mi obrnuto proporcionalno, kako je znao reč moj profesor iz stenografije. Tko će imat manji prinos... :mrgreen: :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
Kad je sijan :?:
Neznam točni datum, negdje oko 1.9.
 

Najnoviji postovi

Na vrh